Urfa’nın müzik hafızasını arşivledi

Urfa'nın müzik hafızasını arşivledi

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa’da “fıstıkçı Mame” olarak ün yapan Urfa halkı içerisinde beni ordinaryüs profesör, bestekâr, yazar, düşünür, şair olarak bilinen Mahmut Keseroğlu ile röportaj yaptı.

22 Ağustos 2017 - 17:27 - Güncelleme: 22 Ağustos 2017 - 18:11

Keseroğlu; Urfa musiki merhum mıktım Tahir, kel Hamza, tenekeci Mahmut, Halil hafız, Ahmet hafız, şevki hafız ve akla gelen bütün hacıların, hocaların kasetleri bulunur

Şuan eskilerden 3 – 5 kişi kaldı şimdi bir tanıdığım vardı sanat müziği okurdu Dellek Mahmut Hafız, İsmail Akagün Şahap Akagün’ın babası o da şuan da hasta 80 – 82 yaşında Allah kendisine şifalık versin.

60 yaşındayım, 26 yıl Şanlıurfa belediyesinde çalıştım 18 yıl perişandım. Ben şahsım insan sınıfına o zaman giremedim. Peki, ne zaman insan sınıfına girdim? Toplam 26 sene çalıştım 2002’den bu yana insan sınıfına girdim, 8 yıl insan sınıfın da çalıştım.

 

 

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

1956 Şanlıurfa Merkez doğumluyum adım Mahmut Keseroğlu, Urfa musiki kültüründe ve Urfa halkı içerisinde beni ordinaryüs profesör, bestekâr, yazar, düşünür, şair Mahmut olarak yani “fıstıkçı mame”  olarak tanırlar. Emekliyim belediyede çalıştım 26 yıl sonra emekli oldum.

 

 

Şuan Burada Ne Yapıyorsunuz?

 

Evim burada, burayı yazıhane olarak kullanıyorum artı son yıllarda kaza geçirdim sakat kaldım, dükkâna dükkândan eve yazıhane olarak kullanıyorum herhangi bir alış veriş yapmıyorum. Kendi arşivim vardı Urfa kasetleri makaralı, bantlar, teypler boş zamanlarımda arşivimi dinliyorum.

 

Ne gibi arşivleriniz var?

 

Urfa musiki merhum mıktım Tahir, kel Hamza, tenekeci Mahmut, Halil hafız, Ahmet hafız, şevki hafız ve akla gelen bütün hacıların, hocaların kasetleri bulunur. İbrahim Tatlı ses’ten daha evvelkilerin  önce bu saydıklarım, şuan da gündemde kalan İbrahim Tatlı ses o da müziği artık okumuyor Allah kendisine şifalar versin. 40 tane iğneyi döğsen bir çuvaldız olmaz, şimdi de sanatçılar var ama gelen gideni arattırır.

 

Eskisi gibi kasetlere merak varmı?

 

Şuan da eskiden kalma meraklılar var, yeni nesiller kaseti bilmiyor, araç sahipleri olan da CD’ye meraklı . CD’de artık gündemden düştü şuan da flash bellek ile çekiyorlar. 300-500 parça alıyor. Makaralı teybi bilenler, sevenler arşiv oluşturup ileriki nesillere hatıra olarak bırakabilirler. Örneğin bu görmüş olduğunuz 248 teyp 1966 doğumlu, bunlar 50 yılından sonra çıktı 1950’den, 1952’den sonra çıkanlar daha var bende, meraklıyım işte arşiv olarak saklamışım boş zamanlarımda dinliyorum ve birer tane meraklı olanlar gelir kendilerine temin ederim.

 

Halkın ilgisi nasıl?

 

Halkın ilgisi şuan yok, kasetler filan hiç ilgi yok. Benden kaset almaya önceki meraklılar gelirler işte babadan, atadan kendilerine hatıra kalanlar gelip derler filan bandı var  diye, eğer o da meraklı ise merak kendini sarmışsa gelir birer tane benden kopyasını alır. Herhangi bir kazanç amaçlı yapmıyorum ben bu işi, tamamen meraklı olduğum için bugün varız yarın yokuz. Şuan eskilerden 3 – 5 kişi kaldı şimdi bir tanıdığım vardı sanat müziği okurdu Dellek Mahmut Hafız, İsmail Akagün Şahap Akagün’ın babası o da şuan da hasta 80 – 82 yaşında Allah kendisine şifalık versin o kaldı mesela öyle birer tane var sadece, Osman Ezem var yani 40 tane iğneyi döğsen 1 çuvaldız etmez. Mahmut Hafızı Zeki Müren beğenmiş kendisini, Zeki Müren’in denginde bir adamdı.

 

Şiirlerinizden bize örnek verirmisiniz?

 

Yorganına göre uzat ayağını

Derin su insanı yutar efendim

Düşünerek görmek lazım uzağı

Bilene kazancı yeter efendim

 

Tedbir kulu uzak tutar ışığa

Sabır guslet yolu açar aşığa

Çanağa koyduğun çıkar kaşığa

Ocak yanar ise tüter efendim

 

Kaynağı olmadan güvenme borca

Borç ile Harç ile çıkılmaz burca

Ayarla hesap et vaktinde harca

Horozda vaktinde öter efendim

 

İsraf haramdır bundan elem duyulur

Keyfince varlığa nasıl kıyılır

İdare bilenler kaptan sayılır

Laf ile gemi gitmez batar efendim

 

İdrak et mana ver bu israf ne için

Öyle bir yol bul ki devamlı geçin

Düşün ki ak akçe kara gün için

Dar günde kimse kimseyi tutmaz efendim

 

İş işten geçince çare bulunmaz

İleri ki zamanlarda neler olur bilinmez

Bir kere doymakla mezun Alınmaz

Devamlı çoluk çocuk aş ekmek ister efendim

 

Namerde muhtaç isen yanar erirsin

Elden çıkarmayı çare görürsün

Elde ki kıymetli malı tutar ona verirsin

Döner sana 100’e satar efendim

 

Müşrik benzer boşa akan pınara

Canı çıkmasa cimriden hiç çıkar mı para

Sen hep mümkün olan ölçüyü ara

Kalp de ölçüden ara efendim

 

Devlet tasarrufu gücünden bulur

Millet tutumlu ise müreffeh Olur

Sen sakla samanı var daha beter

Günlerden beter günler efendim

Ben deniz bestekâr, ordinaryüs, düşünür, şair namı diğer fıstıkçı mame der ki;

Yoldan çıkarsan, müşriklerin suyu ile akarsan, gündüz gözü ile lambayı boşa yakarsan gece vakti yağın biter karanlıkta kalırsın. Allah kimseyi karanlıkta bırakmasın saygılar, sevgiler, hürmetler.

Örneğin şuan da bir şiir kitabı getirin yanıma okuyayım hemen bilgisayarıma kaydedeyim yani beynime, dünyanın bütün bilgisayarları bir araya gelse insanın bilgisayarına yetişmez, okurum hafızama kaydederim ve ezberlerim.

                                                                                          

 

  Sizin zamanınızdan bu zamana neler değişti?

 

Gittikçe çok iyi oluyor. Şuan da ne istersen hemen buluyorsun, eskiden bizim gençlik yıllarımız da tüp yoktu, gaz yağı yoktu, şeker yoktu yağ yoktu. Perişandık fakat şimdi ne istiyorsan çocuğu gönderiyorsun hemen akıp geliyor bundan daha iyi bir şey varmı? Şimdi burada iş adamları mesela saat 16.30 gitsin havaalanına bir saat sonra İstanbul’da, İzmir’de bundan daha değişmemiş ne kalmış ? Eskiden bir iş adamı dışarı giderdi bir hafta da ama şimdi adam gider aynı gün işini görürü gelir evine. Ben şahsım olarak benden soracak olursan ben 60 yaşındayım, 26 yıl Şanlıurfa belediyesinde çalıştım 18 yıl perişandım. Ben şahsım insan sınıfına o zaman giremedim. Peki, ne zaman insan sınıfına girdim? Toplam 26 sene çalıştım 2002’den bu yana insan sınıfına girdim, 8 yıl insan sınıfın da çalıştım. Ondan sonra emekli oldum. Burası Yenişehir, Ertuğrul Gazi mahallesi bura. Evim burada, belediye de çalışırken Haşimiye meydanından buraya ben yürüyerek geliyordum, pasomuz vardı iş görmüyordu. AK Parti geldi ben insan sınıfına girdim inkâr edemem daha değişmedi ben mi değişeyim? İnsanlar gittikçe yaşlanıyor, yıpranıyor. Şuan da her şey bolluk, bereketlik şuan da insana ne lazımsa alabiliyor, daha bundan iyisi cennet.İyilik yaparsan kendine kötülük yaparsan kendine Allah doğrudan beraberdir.

 

Önceden urfa musikisine ilgi nasıldı?

 

Önceden çoktu, örneğin merhum Abdullah Uyanık günde bir bavul kaset doldururdu, il dışına gönderirdi sipariş olarak. Ama şuan günde bir tane kaset satılmıyor. Soran yok alan yok. İbrahim Tatlı ses yine kasetçiydi bir tarihte benim çocukluk arkadaşım benden 2 yaş büyüktür fakat diyalogum hala kendisiyle devam eder. Allah kendisine şifalık versin. Mesela Mehmet Ateş amca vardı, yaşlıydı halen bende fotoğrafı vardır. O da bestekârdı onun toplam tespitli 46 tane bestesi var. Hepsi sanat müziğidir. Allah rahmet eylesin o da iyi bir adamdı onunki de Öz Urfa bant eviydi, Abdullah uyanığınki Tatlı ses müzik eviydi. Hatta merhum Abdurrahman Kepekçi kendisine bant yaptı. Birlikte İbrahim Tatlıses iki tane hoyrat okudu o bantta, diğer türküleri o bantta Merhum Kepekçi okurdu, Abdurrahman İnal onun adı Allah rahmet etsin.

    Allah Devletimizi Milletimizi korusun

       Son olarak Allah ümmeti Muhammed’e sağlık versin, sıhhat, afiyet versin, Allah insanları doğru yolsan ayırmasın, Allah fakir fukaraya yardım etsin, Allah devletimizi, milletimizi korusun. Buraya kadar geldin yoruldun, ayaklarına sağlık kameraman Latif Gömük artı bütün ekibine Kamil Güler kardeşime emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ederim işleriniz de başarılar mutluluklar dilerim.

     Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

     Ben teşekkür ederim.                                                                 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Dört duvar arasına sıkışan hayatlardan taşların renkli dünyasına
Dört duvar arasına sıkışan hayatlardan taşların renkli...