urfadosk spor kulübünden doğa yürüyüşü
  • Reklam

urfadosk spor kulübünden doğa yürüyüşü

Urfadosk Spor Kulübünün 10. Kuruluş Yılı etkinlikleri kapsamında Dokuz kişilik bir grupla 14 Nisan 2019 Pazar günü şehir merkezinden Bozova ilçesine hareket edilerek Atatürk Barajı ziyaret edildi.Baraj seyir alanından barajın muhteşem manzarası seyredildi.

16 Nisan 2019 - 18:50

Barajdan ayrılan grup İnbaşı mağaralarının bulunduğu alanın üst kısmında dağınık ve az sayıda yerleşime sahip Karşıkaya mahallesine yeşil örtünün hakim olduğu yollardan geçerek ulaştı.

Etkinlik hakkında bilgi veren kulüp sorumlusu Candan ÖZEN şu açıklamalarda bulundu; “Mahallede araç bırakılarak Fırat nehrine doğru yamaçlardan kayalık araziye iniş gerçekleştirildi.Mağaraların bulunduğu alan eski yerleşimlerin izlerini taşıyan insan eliyle yapılmış mağaralar-üst üste yapılmış ve taşların oyularak kanal şeklinde geçiş sağlanılan mağaralar gezildi. Bazıları çok yükseğe oyulmuş ve çökerek tahrip olduğundan ulaşılması olanaksızdı.Kayalara oyulmuş kanallardan gelip Fırat nehrine akarak karışan tatlı su kaynakları görenleri şaşırttı.Kayaların nehir yatağına yakın kısmında suya ulaşım için kayaların içine oyulmuş kanallar,yollar,suyun toplandığı havuzlar ve setler mimari yetenek harikası olarak bugüne ulaşması açısından çok değerliydi. Suyun soğukluğu ve akış hızı gerçekten şaşırtıcı. Buradaki yürüyüşten sonra araçla Adıyaman tarafına doğru yapılmış köprüye gelmeden mahallenin taziye evinin yakınında bulunan yoldan Kaptaş mesire alanına gidildi. Etkinliğe katılanlar; gördükleri manzaralar karşısında hayran olduklarını ,Kaymakamlık ve Belediyeden bu doğa harikası yerlerin tanıtımına özen gösterilmesini,İnbaşı mağaraları ve Kaptaş mesire alanına giden yolların levhalandırılmasını ve bu tür ören yerlerinin temiz tutularak ziyarete açılması ve bölge insanlarının bilinçlendirilmesi konusunda isteklerini belirttiler.

Kaynak: özel haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bireysel silahlanmaya hayır
Bireysel silahlanmaya hayır
Hilvan'da yıl sonu sergisi düzenlendi
Hilvan'da yıl sonu sergisi düzenlendi