Urfalı gençler parfüme ilgi gösteriyor - Video Haber

Urfalı gençler parfüme ilgi gösteriyor - Video Haber

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Parfüm sektöründen Mustafa Aydın Alp ile röportaj yaptı.

24 Ekim 2017 - 15:51 - Güncelleme: 02 Kasım 2017 - 17:21

Alp;  sahte parfüm kullanınca cilt hastalıklarına, alerjiye çok kötü sonuçlara neden oluyor ve biz bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz alanlara da önermiyoruz.  Parfümlerin Sağlık Bakanlığından onaylı olması lazım.

Sahte parfüm orijinallerine göre daha ucuz oluyor, parfüm alırken fiyata değil de kaliteye baksınlar, markaya baksınlar.

Satışlarımız iyi, müşterilerimiz memnun çok şükür bir sıkıntımız yok. Bizi zaten ayakta tutan genç kesim. Hakikaten biz bu kadar ilgi olacağını beklemiyorduk.

 

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Mustafa Aydın Alp,  2,5 yıldır parfüm sektöründeyim.

Şanlıurfa Halkının İlgisi Nasıl?

Şuan da çok iyi, bizim beklediğimizin üstünde, satışlarımız iyi, müşterilerimiz memnun çok şükür bir sıkıntımız yok. Bizi zaten ayakta tutan genç kesim, hakikaten biz bu kadar ilgi olacağını beklemiyorduk acaba yapabilir miyiz? Gençlere parfümü aşılayabilir miyiz? D&P’yi kullanırlar mı? Aslında D&P’nin kalitesinden bizim sıkıntımız yoktu ama Urfa bu parfümü kullanabilir mi? Ama sonra dükkânı açtığımız zaman ne kadar faydalı bir iş yaptığımızın, ne kadar güzel bir iş yaptığımızın farkına vardık.

Parfüm alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Her şeyin başı hak verirsiniz ki sağlık, o yüzden parfümlerimizin Sağlık Bakanlığından onaylı olması lazım. Çünkü öyle bir durum olmuş ki bir şişe parfümü 5 liraya veriyorlar düşündüğün zaman boş şişenin maliyeti ne kadardır? Bunun dükkân kirası, elektriği, suyu, vergisi vs. ve 5 liradan bu adam parfümden para kazanıyor ve biz kesinlikle bunları müşterilere tavsiye etmiyoruz.

Piyasada sahte parfüm satanlar çok mu?

Tabiki çok, çünkü her köşe başında adam dükkân açıp parfüm satıyor, kozmetik dükkânı diye açıp parfüm satıyor. Açık parfümler, evde yaptıkları ürünler hepsini satıyorlar. Ve cilde çok büyük zararları var kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü D&P’nin bir özelliği de 3 kıtada ve 37 ülke de satması, Türkiye’nin bütün illerinde, ilçelerinde var. Zaten D&P Parfüm yazarlarsa kalitesini ve özelliğini görürler zaten sağlık bakanlığından onaylıdır.Standartlarına uygundur.

Sahte parfümleri gerçeğini aratmayacak şekilde üretiyorlar neler söyleyeceksiniz ?

Merdiven altında yapıyorlar, birebir aynı kokuyu yapmaya çalışıyorlar, bazı kokuları tutturuyorlar. Bazı kokuları tutturamıyorlar ama gel görelim ki kokuyu tuttursa bile cilt hastalığına neden oluyor sahte parfümler o yüzden biz sahte parfümü önermiyoruz. Adam 5 kuruş masraf etmeden gidip parfümcü dükkânı açıyor. Varil varil parfüm özü alıp evde yapmaya çalışıyor. Yapıyor ama bazılarını tutturup bazılarını tutturmuyor. Sonra müşteri o parfümü kullanınca cilt hastalıklarına, alerjiye çok kötü sonuçlara neden oluyor ve biz bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz alanlara da önermiyoruz.

Sahte parfüm fiyatıyla belli eder mi?

Sahte parfüm orijinallerine göre daha ucuz oluyor, parfüm alırken fiyata değil de kaliteye baksınlar, markaya baksınlar, özelliğine baksınlar, etiketine baksınlar ve dükkâna baksınlar yoksa parfüm güzel kokmuş bir şeye yaramaz, sağlığına zararlı olmaması lazım.

Nerelerden parfüm alınması gerekir?

Yetkili bayilerden alınması gerekir, bayilerden alırlarsa çok daha iyi olur yüzden biz D&P Parfüm diyoruz gelin görün kokuyu beğenmezseniz, sağlık ile ilgili bir probleminiz olursa biz her zaman yanınızdayız ve arkanızdayız müşterilerimizin.

Sahte parfümün cilde zararları nelerdir?

Çok yüksek derecede alerji yapar, çok kötü hastalıklara kadar gidiyor, cilt kanserine yol açar yani kullanmasınlar. İlla o parfümü alacaklarsa parfüm kullanmasınlar ama güzel kokayım felan diyorlarsa D&P Parfümü denesinler.

Parfüm fiyatları hakkında bilgi verirmisiniz?

Şuan da 50 mm. Parfümlerimiz 25 lira, 100 mm. Parfümlerimiz 40 lira, parfüm, deodorant ve küçük 30 cc parfüm hediye ediyoruz 50 lira.

Son olarak şanlıurfa halkına neler söylemek istersiniz?

Bizim sloganımız ‘Her şey unutulur kokunuz asla’ bir defa gelsinler parfümü test etsinler illa alsınlar demiyoruz, D&P Parfümün kalitesine, özelliğine baksınlar, kokusuna baksınlar eğer beğenirlerse alıp götürsünler eğer beğenmezlerse tabi kokuya baksınlar yine almadan çıksınlar. Bizim için müşteri memnuniyeti her zaman önde gelir.

 

SAHTE PARFÜMLERİN ZARARLARI

Uzmanlar, merdiven altı dükkanlarda üretilen, gerçeğini aratmayan kutuları ve şişeleri bulanan sahte parfümlerin insan sağlığı üzerinde büyük sorunlara yol açabileceğini  belirtiyor.

Parfümün içerisindeki kimyasalın nelerden oluştuğunun bilinmiyor.  Cilt teması ile kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe neden oluyor. Sahte parfümlerin ciltte kalıcı kahverengi lekelere neden oluyor. Sahte parfümlerin ’temas alerjisi’ yaratıyor. Temas alerjileri anlık tepkilerdir. Sahte parfümlerin bir diğer etkisi ise uzun vadeli etkileri kapsıyor. En önemlisi parfümün uygulandığı cilt üzerinde zamanla kahverengi lekelenmeler oluşuyor. Bu tahribata tıp dilinde ’Riehl Melinozu’ deniliyor.Bir de ’Poikilo Dermi’ adı verilen boyun bölgesinde kızarıklık ile damarsal çizgilerde renk düzensizliği kalıcı etkiler olarak göze çarpıyor, Kullanıcıları aldıkları parfümlerde orjinal olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.  Çoğu parfümü orijinali ile sahtesini ayırt etmek mümkün olmuyor. Aldıkları orijinal ürünlerde de üzerinde ’İçeriğinde paraben bulunmuyor’ ibaresine dikkat etmeleri gerekiyor. Cildin yan etki yarattığı kimyasalların başında paraben geliyor"  Sahte parfüm kullanan bir insanda sıklıkla tıkanmalar görülüyor. Broşlarda aşırı duyarlılığa yol açan bu parfümlerin solunum yetmezliğine neden oluyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mahmut kaçmaz
  11 ay önce
  Bir D&P kullanıcısı olarak tav..Bir D&P kullanıcısı olarak tavsiye ediyorum kaliteli ve kalıcı bir parfüm kesinlikle
 • Mahmut caner
  11 ay önce
  Ben bir d&p kullanıcısı olarak..Ben bir d&p kullanıcısı olarak çok memnunum tavsiye edebilirim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUTSO’da taşınır rehni bilgilendirme toplantısı yapıldı
ŞUTSO’da taşınır rehni bilgilendirme toplantısı yapıldı
Hal esnafının
Hal esnafının "sıkı denetim" sevinci