Urfalılar 2019 göbeklitepe yılından umutlu
  • Reklam

Urfalılar 2019 göbeklitepe yılından umutlu

oniki bin yıl öncesine tarihlenin göbeklitepe’nın Türkiye’de 2019 yılı göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile göbeklitepe yılının iyi değerlendirilmesi durumunda kente önemli katkılar sağlayacağını belirttiler.

07 Nisan 2019 - 13:15 - Güncelleme: 07 Nisan 2019 - 14:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’de 2019 yılının göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile Şanılurfa esnafından büyük bir beklenti oluştu.

                Vatandaşlardan Ali can, Esnaflar; göbekli tepeye gelen turistler mutlaka balıklıgöle geleceklerdir.Türkiye’nin her yerinden gelen turistler mutlaka balıklı göle uğrar ve çarşıya da uğrayıp alışveriş yapabileceğini belirtti.

                Serhat Güler ise göbekli tepe yılı Şanlıurfa’ya çok iyi katkı sağlayabilir.ama şehrin topyekun tedbirler alınması gerekir.Tanıtım etkinlikleri yapılması gerekir.tüm öğrencilerin göbekli tepe ziyaretleri sağlanmalıdır.festivallerin düzenlenmesi gerekir.yabancı yerlerden gelenlerin buralarda misafir edilmesi gerektiğini belirtti.

                Osman izgör ise Göbeklitepe büyük bir şans.Harranı tanımayan yoktur.ama gittiğimiz zaman köydür. Göbeklitepe ile ilgili şimdiye kadar taç tane organizasyon yapıldı.Göbekli tepede öğrenci başına 30 lira alındığı belirtiliyor.böyle olmaz.dünyadaki tam bilim adamlarının,sosyoloğların gelerek inceleme yapabilirler.bu konuda zihniyetin değişmesi gerekir.dedi.

                Zeynelabidin girti ise bir ülkenin ekonomisi ayakta tutan en önemli etkenlerden birisi turizmdir.bizim açımızdan turizmin önemli olduğunu belirtti.

GöbekliTepe(Çanak Çömleksiz NeolitikA- İlkÇanak Çömleksiz NeolitikB: MÖ 9600-8200)

Göbekli Tepe arkeolojik alanı, büyük ve yekpare kireçtaşından yapılmış T-biçimli dikilitaşların ön plana çıktığı yuvarlak-oval ve dörtgen yapılardan oluşan etkileyici anıtsal mimarisi nedeniyle son yıllarda dünya medyasında geniş bir yer bulmuştur. Bu yapılar İlk Neolitik Dönem­­­­­­’e tarihlenmiştir ve törensel amaçlarla kullanıldıkları düşünülmektedir. İnsan elinden çıkmış olan en eski megalitik yapılar olarak gösterilen bu yapılar tarih öncesi dönemlerde burayı inşa eden insanların özellikle törensel ihtiyaçlarını karşılamak için inşa edilmişlerdir.

Göbekli Tepe, 1400 yıllık bir sürede, doğal bir kireçtaşı plato üzerinde biriken arkeolojik dolgulardan oluşan (arkeolojik kalıntılar, enkaz ve çöplükler) tepeler ve bunları ayıran çöküntü alanlarının yer aldığı büyük bir yapay tepedir. Göbekli Tepe, MÖ yaklaşık 9600 ve 8200 yılları arasında, Çanak Çömleksiz Neolitik A (PPNA, MÖ 9600-8700) ve İlk Çanak Çömleksiz Neolitik B (EPPNB, MÖ 8700-8200)

Göbekli Tepe Şanlıurfa ilinin yaklaşık 15 km kuzeydoğusunda, deniz seviyesinden 770 metre yukarıda yer alır. Bulunduğu nokta güneydeki Harran Ovası’na, batı/kuzeybatıdaki Şanlıurfa il merkezine ve Kaşmer Dağı’na ve güneydoğudaki Tektek Dağları’na hakimdir. Havanın açık olduğu günlerde kuzeyde Doğu Toroslar ve kuzeydoğuda Karacadağ Volkanı ufukta görülebilmektedir. Göbekli Tepe’nin kolayca görülebilen konumu tesadüfi değildir ve bu alanın tarih öncesi dönemde burayı yapan insanlar için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Göbekli Tepe’deki arkeolojik çalışmaları 1995 yılında başlatan ve aramızdan ayrıldığı 2014 yılına kadar çalışmalarını sürdüren, ismi alanın keşfiyle ve araştırmaların ilk yirmi yılıyla birlikte anılan Klaus Schmidt, Göbekli Tepe’nin yakınlarda yaşayan İlk Neolitik Dönem toplulukları için önemli bir tören merkezi olduğunu belirtmiştir

Göbekli Tepe, yirmi yıllık arkeolojik araştırmadan sonra bile, eşsiz bir tarih öncesi alan olarak sağladığı yeni bilgilerle hayranlık uyandırmaya devam etmektedir ve haklı olarak son yıllarda keşfedilmiş en önemli arkeolojik keşiflerden biri olarak kabul edilmektedir. Neolitik geçişin, başka bir ilerleyen dönemlerde bugünkü yaşam biçimimize yol açacak olan tarımcı toplulukların ortaya çıkışının daha iyi kavranmasındaki üstün değeri hala emsalsizdir. Göbekli Tepe gelecek kuşaklardaki prehistoryenler ve arkeologlar için oldukça önemli kalmaya devam edecektir.

Göbekli Tepe’deki arkeolojik çalışmalar 1995 yılında başlamıştır. Bilimsel araştırmalar 2009 yılından beri Alman Araştırma Vakfı (Deutsche Forschungsgemeinschaft) tarafından, atanmış arkeolojik ve arkeozoolojik araştırma bileşenleri içeren uzun vadeli ‘Yukarı Mezopotamya’nın  Tarih Öncesi Toplumları ve Bunların Geçimleri’ projesi çerçevesinde finanse edilmektedir. Göbekli Tepe’de son yirmi yılda gerçekleştirilen çalışmalar, en içten teşekkürlerimizi sunmak istediğimiz Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin devamlı desteği olmadan mümkün olamazdı.

 

2019/04/2019-04-07-14-30-45.jpg
2019/04/2019-04-07-14-30-51.jpg
2019/04/2019-04-07-14-30-57.png
2019/04/2019-04-07-14-31-02.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bireysel silahlanmaya hayır
Bireysel silahlanmaya hayır
Hilvan'da yıl sonu sergisi düzenlendi
Hilvan'da yıl sonu sergisi düzenlendi