Urfalılar nafaka’dan yana
  • Reklam

Urfalılar nafaka’dan yana

Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri vatandaşlara süresiz nafaka durumu sordu. Urfalılar mevcut kanun devamından yana olduğunu belirtti.

13 Şubat 2019 - 17:39

Nurettin Uyar yaptığı açıklamada ; Şimdi haciz değil de çocuklar üzerine haciz olunmaz zaten ama evlattır bakılmak zorunluluğu ister istemez baba da tabidir. Baba bakmak zorundadır. Eşler boşansa bile baba ömür boyu bakmak zorunda çünkü evladıdır atmaz nafakasını ödeyip bakmak zorun da benim görüş bu yönde.

Fehmi Aslan , Nafakanın ödenmesi  lazım bunu baba ödemeli .

Berfin Karahanlı,  Bence bu kanun değiştirilmemeli ve aynı şekilde kalmalı. Sonuç da kadın ve erkek eşitse bir erkek sürekli çalışıp parası var diye gösterilmemeli günümüzde kadınlar da çalışıyor ve kadınlarda da para var bir tek erkeklerde yok, bu yüzden anne ve baba ortak olarak nafaka ödemeli diyorum.

                Mağdur platform üyeleri; Türk Medeni Kanunu'na göre, eski eşe ödenen nafakanın bir sınırının olmadığını belirterek, bu durumun 2 milyon kişiyi mağdur ettiğini öne sürdüler. Süresiz hale getirilen yoksulluk nafakası kanununda bir düzenleme olmadığı sürece her gün mağdur sayısı artarak devam edecek. Nafaka borcunun ne zaman biteceği belirsizdir. Nafakanın iptal koşulları oluşmadığı müddetçe yükümlülük ömür boyu devam eder ve bu nedenle yoksulluk nafakası süresizdir. Süresiz nafakanın, adil olmadığını kadın erkek ayrımı yapmadan duruma insan odaklı yaklaşan herkesin, ömür boyu ödenen borcun hakkaniyetli olmadığını göreceğini ifade ettiler.
                YOKSULLUK NAFAKASI NEDİR?

Boşanma sonrası nafaka, Medeni Kanun’un 175 ve 176. Maddeleri ile tanımlanmış durumda. Boşanma sonrasında yoksulluğa düşecek tarafın desteklenmesi yönünde bir düzenlemeyi içeriyor. ‘Sınırsız’ ibaresi kanunun üst çerçevesini oluşturuyor ve 176. maddede nafakanın iptal edilebileceği durumlar sıralanıyor.Nafaka düzenlemesinde değişiklik yapılması ise Cumhurbaşkanlığı’nın 100 günlük eylem planında yer almıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı da, “Gündem Buluşmaları: Nafaka Sistemi” başlıklı bir çalıştayla bu meseleyi masaya yatırdı. Ancak ‘nafaka mağdurlarının sorunlarının çözümü’ iddiasıyla toplanan çalıştayda en çok gündeme gelen konu, ‘yoksulluk nafakasında süre sınırlamasına gidilmesi’ oldu.

2019/02/2019-02-13-17-43-23.jpg
2019/02/2019-02-13-17-43-30.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurbanlıklar mağaralarda yetiştiriliyor
Kurbanlıklar mağaralarda yetiştiriliyor
Polat’tan 54 müze iddiası
Polat’tan 54 müze iddiası