Uzun vadeli düşünürsek turizmde Şanlıurfa Türkiye’nin...
  • Reklam

Uzun vadeli düşünürsek turizmde Şanlıurfa Türkiye'nin markası olur

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi'yi ziyaret ederek Şanlıurfa’nın Turizmi konusunda yapılan faaliyet ve çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

08 Kasım 2018 - 08:01

Çiftçi, Şanlıurfa’yı  16 Kasım’da müzik festivali ile canlandıracağız, 23 Kasım’dan 2 Aralık’a kadar açılacak kitap fuarına 260 yayınevi katılacak.

Öncelikle bilinçli bir şekilde çalıştığımız için, bilinçli bir şekilde şehir olarak turizm alanında önümüzü görüyoruz. Gerek Halil-ür Rahman’da yapılan çalışmalar gerekse metropol olarak Şanlıurfa metropolu, kızılkoyun metropolu, kale eteği edessa metropolu yine çarşı içine girdiğimiz de çarşılarımız. Çarşılarımız da iç içe olan hanlarımız, Şanlıurfa bir sokak şehri, çok güzel sokaklarımız var, Şanlıurfa için yapılmış şehrin havzasını kendinde barındıran sokaklar, bu sokakların restorasyonu, güzelleştirilmesi, cephe düzenlemesi yine sokakların açılmış olduğu evleri restore ediyoruz. Bunlarla yetinmiyoruz, köprülerimiz var, türbelerimiz var, mezarlıklarımız var. Her değeri turizm olarak ortaya çıkartıyoruz, bunlar yer üstünde yapmış olduğumuz turizm çalışmalarıdır. Yer altı anlamında da kazı çalışmalarına çok önemli destekler veriyoruz, Harran’da ki kazı çalışmaları bunlardan bir tanesi, sadece bunu yapmanızda yetmiyor peki bu çalışmaları yaptık.

Mağaraları turizme açacağız

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi; Evet, mağaraları gün yüzüne çıkardık şimdi de kale arkasında ki mağaraları gün yüzüne çıkartacağız. Sonra Yakubiye, Mance bu şekilde hedefi genişleterek o bölgede ki tüm mağaraları turizme açmayı hedefliyoruz. Şuan açmış olduğumuz yaklaşık 250 mağara metropol olduğu için bu mağaraları kullandırtamıyoruz ama öbür tarafta Kalkan’da, Yakubiye’de , Mance’de ve arkada ki bölgede ortaya çıkacak olan mağaralar fonksiyonlandırılabilir mağaralardır. Bu mağaralar turizme açılabilir, restoran yapılabilir, kültür evi yapılabilir, sanat galerisi yapılabilir her şekilde turizmi burada nasıl ağırlamak istersen o hale gelir. O bölge Kapadokya’dan daha zengin bir bölge önemli olan onu görebilmek ve adım atabilmek. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı adımı atıyor beraberinde Vakıflar Bölge Müdürlüğünün de adım atmasını istiyor ve arzuluyoruz. Beraberinde Kültür Turizm İl Müdürlüğümüzün de adım atmasını istiyor ve arzuluyor, iş birliği içerisindeyiz.

 12 bin yıllık bir tarihiniz var

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Ama geliriz arkadaşlarımızla birlikte, seçilmiş ve atanmış olan arkadaşlarımızla birlikte bizde ki hedef Şanlıurfa turizmde bir marka haline gelmeli ve bir çekim merkezi haline gelmeli, merak edilebilir bir şehir olmalı bunun için doneler varmı? Evet var. İnanç merkezisiniz, 12 bin yıllık bir tarihiniz var, Göbeklitepe’den tutun bir çok arkeolojik varlığınız var, kültür var, mozaikleriniz var, metropol alanlarınız var, kaleniz var, Halilür Rahman’ınız var, kimse de olmayan mükemmel bir done var elinizde. Bunları derleyip toparlardık, şimdi sıra neyde? Her yıl onarımlar devam edecek, 6 sokak, 4 ev, 1 han bu şekilde bir çarşı da ekleyerek restorasyon devam edecek. Bunun yanında tanıtıma önem vereceğiz, dikkatinizi çekiyoruz, ulusal basında çıktığım her noktada vurguladığım tek konu var ‘turizm’ bunu bilinçli yaptım, çünkü bu şehrin turizmle ayakta kalacağını, çarşısının canlanacağını, esnafının canlanacağını, herkesin para kazanacağı, evine iş, aş götüreceğini ve mutlu olacağını biliyorum.  Türkiye’nin en genç iliyiz işte şehir canlı olacak ki herkes bir şeyle uğraşıp kısmetini aramaya başlayacak, kendi nafakasını çarşısında, şehrinde elde edecek.

 Tarihi evler fonksiyonlandırılacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Şimdi bakıyorum yeni sistemde, turizm ve kalkınma modelinde tüm evlerimizi fonksyonlandıracağız, isot evi, tesbih evi, bakır evi, halı evi, kilim evi, sanat evi, müzik evi bu şekilde evleri fonksyonlandıracağız siz geldiğiniz de lokantalar, restorantlar, butik oteller Şanlıurfa’nın tarihini hissetmek istiyorum, tamam, bu tarihi alanlar da alışveriş yapmak istiyorum, bu da tamam, şimdi bir koruma planı yaptık, bu koruma planımın… Dediğimiz alt bölgesine bu notları koyduk. Siz ticari faaliyet yapabilirsiniz, otelcilik yapabilirsiniz, restorant açabilirsiniz hepsini koymuş durumdayız. Şimdi bir de bir vatandaşımız oradan bir ev alıp restore edebilir, istediği ticari faaliyeti yapabilir, ruhsat verebiliyoruz. Bu orayı canlandıracak, biz bu şehri kaderine terk edemeyiz, bize miras olarak bırakılan kültür mirasını, bir tarihi varlığı, bir zenginliği biz terk edemeyiz. Bu yüzden bilinçli gidiyoruz, tanıtımla hareketleniyoruz, festivallerle ulusal ve uluslar arası anlamda katılımlarla, fuarlarla, orada çıkmış olduğumuz açık hava reklamlarla ve yapmış olduğumuz festivallerle bunun duyurusunu yapıyoruz. Sadece bunlar değil, bu defa bir standart getireceğiz, kendimize 30 standart belirledik Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak, o standartlarımız da gerek Kültür Turizm Şube Müdürlüğümüz gerek Koruma Şube Müdürlüğümüz bunları oturup hep birlikte çalışıyoruz, bunlarla yetinemez bunlar bizim yerel standardımız, bu bizim Şanlıurfa olarak kabul ettiğimiz standartlarımız. Bir de uluslar arası standartlar var, kim belirliyor bunu? UNESCO, o zaman UNESCO’ya bizim çalışıp müracaat etmemiz lazım, Göbeklitepe’yi çalıştık el birliğiyle alt yapısını yaptık, yolunu yaptık, üst örtü çalışmalarını yaptık.

Bir araya gelerek Turizm Şirketini kurduk

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Projenin içindeydik, tanıtım olarak tüm kamu kuruş ve kuruluşları STK örgütleri bir araya getirip tanıtım şirketini kurduk, tanıtım şirketine Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın barutçu hanını tahsis ettik, bunların hepsini bitirdik. Sıra nerde? Harran’da, sur içi dediğimiz Halilürrahman bölgesinde, sıra gecemiz de, müzikte, gastronomi de bu alanlarda da biz UNESCO’ya geçeceğiz, oraya gireceğiz. Bu bize neyi sağlıyor? Dışarıdan gelecek olan turist bilinçli bir şekilde giriyor UNESCO listesine bakıyor, Türkiye’ye gidiyorum 18. Olarak Şanlıurfa Göbeklitepe’yi görecek, 19. Olarak biz Harran’ı alırsak, somut olmayan kültürel miras varlığı olarak Şanlıurfa sıra geceleri, Şanlıurfa bir müzik şehri olarak UNESCO’ya girerse, Şanlıurfa bir gastronomi şehri olarak girerse, siz nasıl düşüneceksiniz? Ben bu şehre gittiğimde 12 bin yıllık ilk tapınak, ilk yerleşim yerini göreceğim, UNESCO almış bir sıra gecesini yaşayacağım, UNESCO almış bir müzik ziyafeti çekilecek aynı şekilde bu defa inanç merkezleri noktasında şehir bir bütün olarak, alan yönetimi olarak UNESCO’da.

Turist sayımız 2-3 milyon olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Dolayısıyla ben bu şehre gitmeliyim diyecek, yarın bir gün 1 milyon 200 bin bizim iç ve dış turizm sayımız belki sadece dışarıdan gelen turist sayımız 2 – 3 milyon olacak ve şimdiden başladık. Bakın, geçen gün Maliye Bakan Yardımcımız, Hemşerimiz Sayın Nurettin NEBATİ memleketimiz ile yatırımları konuştuk. Bugün de geri dönüşler yapıldı, kendisinin de bizzat önermiş olduğu bir iş adamı ve bizim bölgemizde çok mükemmel bir marka turizm alanında yatırım yapmak istiyor. Bu canlılık sağlayacak, her otel istihdam demektir orada gençlerim çalışacak, hizmet verecek, şehre bir marka verecek, bir kalite verecek. O yüzden turizm de kendimizi mümkün mertebe doğru bir bakış açısıyla ve önümüzde şuan Kasım ayını yine canlandıracağız, 16 Kasım’da müzik festivali ile canlandıracağız, 23 Kasım’dan 2 Aralık’a kadar kitap fuarı, 260 yayınevinin katılacağı, benim diyen yazarların imza gününün yapılacağı bir şehir. Biz turizmin kültür tamam, sanat tamam, fuar turizmine de yöneliyoruz o da tamam, bunun yanında kaplıca turizmine yönelikte kalkınma projelerimiz var. Toptan kalkınma sisteminin olması lazım, burada sadece hemşerilerime şunu söyleyebilirim standartları oluşturmada bize yardımcı olmanız gerekiyor, biz sizin için bunu yapıyoruz bizim ne istediğimiz önemli değil, buraya gelen insanın bizden ne istediği önemli, nasıl bir hizmet istiyor? Nasıl bit standart istiyor? Onu nasıl mutlu kılabiliriz? Eşini, komşusunu nasıl davet edebilir? Şanlıurfa dediğinde ‘Evet gitmeliyim bu şehre, doymadım bu şehre’ nasıl dedirtebiliriz? Bunu sağlarsak, uzun vadeli düşünürsek turizmde Şanlıurfa Türkiye’nin markası olur. 1 milyon 200 bin, tabi ki artacak, seneye hedefi 2 milyon koyduk, alt yapısını oluşturmamız lazım çok hızlı bir şekilde devreye girmesi lazım, Akabe girişinde yapılan otelin hemen devreye girmesi lazım, özel sektörün bir şekilde bunu çözmesi lazım.

                Bitmeye yüz tutmuş mesleklere önem veriyoruz

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi,Şuan Kültür Sanat sokağımız da biz buna bir adım attık ama biz bitmeye yüz tutmuş dediğimiz el sanatları, meslekler, kürkçülük, keçecilik, kilim bunlara biz geniş bir ev vereceğiz, biz bu evleri vereceğiz. Gazetecilere vereceğiz, meslek odalarına vereceğiz bu noktada herkes orada olacak, fotoğrafçılar derneği vereceğiz orada bir sanatsal faaliyet gerçekleştirecek, bakırcılık yapıyorlar, bakır evi olacak, tespih evi olacak. O eve girdiğinizde avlusuyla birlikte, avluya bakan odalarıyla birlikte tespihlerin işlendiği, satışının yapıldığı bir yer. Girecek orada tespihlerini alacak, bunların hepsini biz ticarete döndürmemiz lazım. Urfa’lı olarak tamam ben yaptım 3 – 5 tane Ebru Allah aşkına benim bunu satmam lazım, satmazsam nasıl sürdürülebildiği oluşturacağız. Sonuçta ben geçimimi sağlamam lazım, oradaki sanatçıyı, insanı düşünmem lazım bu yüzden sabırlı olacağız ama destek vereceğiz. Bakın Halilürrahman’ın karşısında daha önce taziye evleri olarak kullanılırdı, dönemin Azmi Bey’i Valimiz ile görüştüm burası kirlilik içerisinde kalamaz, burayı turizme kazandırmamız lazım. Burayı ziyarete açalım, ziyarete açarken bir şeyler satalım, bizim ticareti düşünmemiz lazım, benim hemşerimi düşünmem lazım ve orada el sanatlarına yönelik ürünler satılıyor insanlar da memnun ve mutlu durumdalar.

                Hacca ve umreye gidenler Urfa’ya uğrayıp sonra gitmeleri için girişimlerde bulunduk

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Ben Diyanet İşleri Başkanlığımızla da görüştüm, tekrar eski kültürü canlandıralım, Mekke’ye, Medine’ye olan havayolu Urfa aktarmalı olsun, Urfa isteğe bağlı olsun, hacı adaylarımız Urfa’ya gitmek ister misiniz? Tercih olsun, evet ben gitmek istiyorum dediğinde programına 2 – 3 gün de Urfa’yı katsın, aday buraya gelsin, burada maneviyat olarak maneviyatını güçlendirsin buradan kutsal topraklara, hac vazifesine, umre vazifesine gitsin. Umre turlarını buradan başlatmamız lazım, rota dediğimiz inanç merkezi rotasına Şanlıurfa’yı koymamız lazım bunların hepsi bilimsel bir bakış açısıdır. Ben hem Kültür ve Turizm Bakanlığımızla görüştüm hem Diyanet İşleri Başkanımızla görüştüm gayet mantıklı dediler. Hepimiz birbirimize yardımcı olacağız, bu konular şehri kalkındırır, biz inanç turizm rotasını oluşturursak, Mekke ve Medine’den önce bir konaklama olarak Urfa’yı alırsak patlama yaşarız. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harran Üniversitesi Rektörlüğünden Harran’a Ziyaret
Harran Üniversitesi Rektörlüğünden Harran’a Ziyaret
Haliliye’de parklar güzelleşiyor
Haliliye’de parklar güzelleşiyor