Yılda bir defa diş hekimine başvurmak da fayda var

Yılda bir defa diş hekimine başvurmak da fayda var

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Diş hekimi Mahmut Metin YAZAR ile diş bakımı ile ilgili röportaj yaptı.

16 Mayıs 2018 - 16:54 - Güncelleme: 17 Mayıs 2018 - 13:13

Yazar, Diş bakımını genel olarak günde 3 defa tavsiye ediyoruz, hastanın beslenme alışkanlığına göre değişiyor, sabah kahvaltıdan sonra, akşam yemekten sonra, eğer öğle yemek yeniyorsa öğle de yemekten sonra, önce diş fırçalaması ardından ağız bakım suyu ardından da diş ipi olmak üzere toplamı 10 dakikayı bulacak bir aşamayla ağız bakımı sağlanılabilir.

Diş fırçalama da temel olarak dikkat edilmesi gereken, fırçalamanın süresidir özellikle fırçalamanın süresi minimum 4 dakika olmalıdır.

Hastalarımız genellikle fırçalama süresinde çok büyük yanlışlar yapıyor, onun haricinde kullanılan fırçalar ve macunlar, diş fırçasının çok yumuşak olması lazım genellikle çok daha sert fırçalar kullanılıyor.

Dişinde şikâyet olmayan hiçbir hasta kliniğe başvurmuyor, en azından yıl da bir diş hekimine başvurmak da fayda var.

Ağız ve diş sağlığı konusu, büyük küçük herkesin üzerinde hassasiyetle durması gereken çok önemli bir konu. Bu konuda gerekli özenin gösterilmemesi ve günlük bakımların ihmal edilmesi durumunda bunun ileriki yıllarda hem önemli sağlık sorunları hem de yüklü tedavi masrafları olarak altından kalkması güç sonuçlar doğurması kaçınılmaz bir gerçek. Son yıllarda büyük ilerleme kaydeden teknolojik çalışmalar ve geliştirilen ürünler günlük ağız ve diş bakımı konusunda hayatımızı oldukça kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda ağız ve diş sağlığımızın en iyi şekilde korunması yönünde çok önemli katkılar sağlıyor.

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Mahmut Metin YAZAR Şanlıurfa’da özel sektörde diş hekimiyim

DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI?

Diş bakımını genel olarak günde 3 defa tavsiye ediyoruz, hastanın beslenme alışkanlığına göre değişiyor, sabah kahvaltıdan sonra, akşam yemekten sonra, eğer öğle yemek yeniyorsa öğle de  yemekten sonra, önce diş fırçalaması ardından ağız bakım suyu ardından da diş ipi olmak üzere toplamı 10 dakikayı bulacak bir aşamayla ağız bakımı sağlanılabilir. 10 dakikanın 4 dakikası diş fırçalamayla tamamlanır, geriye kalan 6 dakikanın 2 – 3 dakikası ağız çalkalamayla geriye kalanı da diş ipiyle yapılır.

DİŞ FIRÇALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Diş fırçalama da temel olarak dikkat edilmesi gereken, fırçalamanın süresidir özellikle fırçalamanın süresi minimum 4 dakika olmalıdır. Bizim bölgemiz de ve genel olarak orta doğu toplumunda diş fırçalama süresi çok azdır. Eğer fırçalamanın süresi yeterli yapılırsa ağız bakımı daha iyi olur, onun haricinde dişi 3 boyutlu düşünüp dişin her yüzeyini, diş etini ve ayrıca ağız dokusunu hepsini hatta dilimizi dahi fırçalamamız lazım.

DİŞ SIZLAMALARI NEDEN OLUR?

Diş sızlaması genel olarak minenin aşınmasından kaynaklı olur, ama şöyle de bir gerçek var sonuçta ağız yapımız, diş yapımız canlı bir dokudur, nasıl ki elimizle çayı tuttuğumuz zaman elimiz yanıyorsa, ağzımıza da sıcak veya soğuk bir şey geldiği zaman vücudumuzun bunu hissetmesi çok normaldir. Önemli olan aşırı sızlamalardır, bunu engellemek için de hekimlerimize başvurmak lazım.

HASTALAR SİZE DAHA ÇOK HANGİ ŞİKÂYETLERDEN DOLAYI GELİYOR?

Hastalarımız genel de belli bir yaş grubunun üstü ise dişsizlik şikayeti ile geliyor bu durumda protetik tedavilerle, ımplant tedavisi ile veya hareketli protez tedavileri ile diş yapılıyor. Daha genç gruplar da ortodonti tedavi dediğimiz tel tedavilerinde sıklıkla başvuru alıyoruz. Onun haricinde ağız bakımı çok yetersiz olan insanlar da diş çürüğü, kanal tedavisi, diş çekimi gibi tedaviler için başvuruyorlar.

HALKIMIZIN BU KONUDAKİ YANLIŞLARI NELERDİR?

Hastalarımız genellikle fırçalama süresinde çok büyük yanlışlar yapıyor, onun haricinde kullanılan fırçalar ve macunlar, diş fırçasının çok yumuşak olması lazım genellikle çok daha sert fırçalar kullanılıyor, fırçalama süresi çok kısa tutuluyor, genel olarak en büyük yanlışlıklar bunlar.

HALKIMIZA BU KONUDAKİ TAVSİYELERİNİZ NELER?

Ne kadar çok dişinizi fırçalarsanız hekime gitme ihtiyacınız o kadar az olur, ama yine de düzenli olarak kontrollere gitmek lazım bizim bölgemiz de ki en büyük eksiklik standart, rutin vaziyette kontrole gitmemektir. Dişinde şikayet olmayan hiçbir hasta kliniğe başvurmuyor, en azından yıl da bir diş hekimine başvurmak da fayda var.

BİZE ZAMAN AYLIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz