15 Temmuz Türk milletinin zaferidir

15 Temmuz darbe girişiminde yüzlerce vatandaşımız bayrağını için demokrasisi için evlatları için şehitlik mertebesine yükseldi. Bu mücadele de 251 şehit verdik, 2196 vatandaşımız ise yaralandı. Mehmet Şefik Şefkatlioğlu, Mustafa Direkli, İbrahim Halil Yıldırım, Ümit Yolcu ve Suat Aloğlu olmak üzere 5 Şanlurfalı da şehit oldu.

15 Temmuz Türk milletinin zaferidir

15 Temmuz darbe girişiminde yüzlerce vatandaşımız bayrağını için demokrasisi için evlatları için şehitlik mertebesine yükseldi. Bu mücadele de 251 şehit verdik, 2196 vatandaşımız ise yaralandı. Mehmet Şefik Şefkatlioğlu, Mustafa Direkli, İbrahim Halil Yıldırım, Ümit Yolcu ve Suat Aloğlu olmak üzere 5 Şanlurfalı da şehit oldu.

15 Temmuz Türk milletinin zaferidir
14 Temmuz 2019 - 15:12

15 Temmuz’da TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda başlatılan darbe girişimi, tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı. 15 Temmuz Cuma günü saat 22:00’da başlayan FETÖ’nün darbe girişimi, 16 Temmuz Cumartesi günü saat 20:02’de bertaraf edildi.

2016 yılında takvimler 15 temmuz gecesini gösterdiğinde büyük Türk milleti Fetno terör örgütünün eli kanlı teröristlerine karşı eşine daha önce dünyada rastlanmamış bir direniş gösterdi.

     Şanlıurfa’da etkinlikler saat: 110.00’de başlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediye başkanlıkları, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının ortak düzenlediği anma programı, 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 11.00’de 15 Temmuz Şehitlerinin Beziüzzaman mezarlığındaki kabirlerinin ziyaret edilmesi ve akabinde Dergah Camii’nde mevlit okutulması ile başlayacak.

15 Temmuz Şehit ve Gazi ailelerinin ziyaret edilmesiyle devam edecek programın akşamki bölümü ise Haleplibahçe’deki Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi önünde toplu kılınacak akşam namazı ile başlayacak.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayacak olan gece programı, 15 Temmuz Şehitlerimizin biyografisinin okunması, 15 Temmuz konulu belgesel gösterimi, Büyükşehir Belediyesi engelli Mehteran Grubu gösterisi ve 15 Temmuz konulu şiirlerin okunması ile devam edecek.

Aynı yerde toplu kılınacak Yatsı namazı akabinde protokol konuşmaları, 15 Temmuz konulu belgesel gösterimi, ilahi konseri ile devam edecek.

Gece saat 00.13’te tüm Türkiye’deki camilerde sela okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının alanda canlı verilmesinin ardından program sona erecek.

Vali Erin ,Şanlıurfalıları etkinliklere davet etti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 15 Temmuz 2016 gecesi milletçe yaşadığımız hain darbe girişimi sonrasında şehit olan demokrasi kahramanlarımızı anmak ve o gece yaşananları unutmamak, unutturmamak için, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenecek olan “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliklerine tüm vatandaşları katılmaya davet etti.

Şanlıurfa valisi Abdullah Erin, dünyanın farklı çoğrafyalarında yaşayan farkl dinlere ,farklı rklara, farkl dil ve kültürlere sahip ihsanları,üzlerce yıl barş ,huzur ve adalet çatşı altında  bir arada tutan bu medeniyetin mirasçısı olarak bizler,hiç süphesiz en büyük ilhamımızı sahip olduğumuz yüce islam dininin birleştirici gücünden ve tarih boyunca esaret kabul etmeyen, hakszlğa boyun eğmeyen ftratmızdan almaktayız.

Yüzüncü yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti, işte böyle bir güçten beslenen, farklılıklarına rağmen ortak değerlere sahip olan, Milli Birlik ve Beraberlik olarak tanımlayabileceğimiz bir anlayışla tüm insanlığa mal olacak yeni değerler üretmeye başlamış, son yirmi yılda bu üretim hızını oldukça artırmış bulunmaktadır.

Tüm insanlığa hitap edebilecek değerler üretmeye muktedir olan böyle bir ülke, böyle bir millet elbette tek amacı kendi menfaatleri olan, tüm insanlığı kendi kölesi gören emperyalist zihniyetleri rahatsız etmekte, planlarını bozmakta, huzurlarını kaçırmaktadır.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren gerek doğrudan işgal girişimiyle gerekse kullandıkları farklı argümanlarla bu milleti yok etmek isteyen, bu ülkeyi tarih sahnesinden silmek isteyenlerin son oyunu, üzerinde 40-50 yıl çalıştıkları ve 15 Temmuz 2016 gecesi harekete geçirdikleri Fethullahçı Terör Örgütü olmuştu.

Aziz milletimizin en büyük ilham kaynağının Yüce dinimiz İslam olduğunu farkeden emperyalistlerin, zaaf olarak gördükleri bu yönü istismar ederek başarmaya çalıştıkları yıkım hareketi, tarihte de zaman zaman vuku bulmuştur.

Ancak, 15 Temmuz gecesi büyük umutlarla başlattıkları son yıkım hareketi milletimizin birlik ve beraberliği sayesinde boşa çıkarılmış, aziz milletimiz tarih sahnesine yeniden daha güçlü bir şekilde çıkacağının mesajını tüm dünyaya ilan etmesini bilmiştir.

15 Temmuz, bu milleti tarihten silmek isteyenlerin büyük bir tuzağının başlarına geçirildiği bir tarih olduğu kadar, Osmanlı’nın son döneminden itibaren içinde yaşadığımız, bayraktarlığını da büyük ölçüde başarıyla temsil ettiğimiz İslam Medeniyeti’nin yüz yıllık zihin ve iç dünya karışıklığının da sona ermeye başladığını müjdeleyen bir tarih olmuştur.

15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren bu millet, devletiyle gerçek manada barışmış, uğruna canını verdiği vatanını, bayrağını, dinini meczupların, şarlatanların hakimiyetinden kurtarmayı başarmış, demokrasiye ve millet iradesine sahip çıkmıştır. Tüm dünyanın hayretler içerisinde izlediği bu tutum,  Amerika kıtasındaki Venezuela’dan Ortadoğu’ya, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar bir çok millete ilham kaynağı olmaya başlamıştır.

15 Temmuz ihaneti karşısında tüm farklılıkları bir tarafa bırakıp, “ben yokum, vatan var” diyerek meydanlara koşarak canlarını feda etmeye hazır olan bu millet, artık geleceğe bakmaktadır.

Bugün bizim üzerimize düşen en önemli vazife, tarih bilinci ve şuuruyla düşmanlarımızın her zaman var olacağını idrak etmiş bir nesil yetiştirmek ve bu nesli her türlü tehdide karşı gerekli bilgi ve teknolojiyle donanmış, feraset sahibi, güçlü bir millet olmaya katkı sunmaktır.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, bu münasebetle unutulmaması, unutturulmaması gereken tarihi bir dönüm noktasıdır.

Bu vesile ile 15 Temmuz gecesi ihanet şebekesinin karşısına canlarıyla dikilerek kanlarıyla tarih yazan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize sıhhat ve afiyetler diliyorum.dedi.

Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül,  "Sene-i devriye'sini yaşayacağımız “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü”, dünyaya milli birlik ve vatanperverlik mesajının verildiği; kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla, hep birlikte canını siper ettiği ve milletimizin yazdığı bir destandır" Milli iradenin gür sesi, güçlü Türkiye’mizin güçlü lideri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokağa inen şehitlerimiz ve gazilerimiz, millet halinde tek yürek olarak 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazmıştır"Hain FETO örgütü tarafından 15 Temmuz 2016’da milli iradeye karşı gerçekleştirilen hain darbe girişimi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kahramanlık ve vatanseverlik anlamında milletçe canı pahasına milli iradesini korumuştur. Bugün biz de Büyükşehir Belediyesi ve tüm kamu kurum ve kuruluşlar olarak aziz hemşerilerimizle birlik ve beraberlik içinde yüreğimizde hissettiğimiz istiklal ruhuyla, memleketimizin istikbal mücadelesinde bize kutsal emanet olan bu şehri en mamur hale getirmek için, gecemizi gündüzümüze katarak azim ve kararlılıkla çalışıyoruz, çalışacağız. Bu inanç ve kararlılıkla, milletimize bağlı olduğumuz derin aşkla, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz.

15 Temmuz gecesi şehit olan başta Urfalı şehitlerimiz (Halil İbrahim Yıldırım, Mustafa Direkli, Mehmet Şefik Şefkatlioğlu, Ümit Yolcu, Suat Aloğlu) ve 251 şehidimizi, aziz ve mübarek kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle, şükran ve minnetle anıyorum.

Milletimiz çok büyük badireleri her zaman tek yürek, tek vücut olarak bertaraf etmeyi başarmıştır.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain kalkışmanın 3’ncü yıl dönümü için yayımladığı mesajında, hain kalkışmanın hafızalarda yüzyıllara yayılacak derin etkiler bıraktığı gibi, ülkemizin parlak geleceği için milli birlik ve beraberliğimizi sonsuza dek pekiştirecek bir destanı da içinde sakladığını ifade etti. “Bundan 3 yıl önce ülkemiz şanlı kudretinin bir örneğini daha göstermiş ve ülkemiz üzerinde hain planlar kuranların planlarını bozguna uğratmıştır. O gece Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile sokaklara çıkan her vatandaşımız, vatanı için hainlere yanıt veren her vatandaşımız unutulmamalıdır ki Çanakkale ecdadının torunlarıdır. Bizim gücümüz, kudretimizin örneği zaten tarihimizde saklıdır. Bugün halen devam eden sayısız hain plan bu güçle bertaraf edilmektedir. Milletimiz çok büyük badireleri her zaman tek yürek, tek vücut olarak bertaraf etmeyi başarmıştır. Tarih; darbeye 'Dur' denilen Demokrasi destanının nasıl gerçekleştiğini, Başkomutanımız olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ferasetini, milletimizin cesaret ve dirayetini, aziz kahramanlarımızın vatan uğruna nasıl şehit düştüğünü altın harflerle yazmıştır. Tarih, iman ve bayrağı için tankın önüne çıkma kudretini gösterenlerin kahramanlığını asla unutmayacaktır. Tarih, 15 Temmuz'da savaş uçakları ve tanklara tekbir sesleriyle karşılık veren şehitlerimizi her zaman hatırlatacaktır. Bugün de ülkemiz her türlü tehdide karşı birliğinde saklı gücü, imanı ile karşı koymaktadır. Daha çok çalışmalı, üretmeli bu yolla da gücümüzü attırmalıyız. 15 Temmuz gibi hain darbe kalkışmalarının bir daha yaşanmaması dileğiyle, ‘Gün iradeye sahip çıkma günüdür’ diyerek meydanları darbecilere teslim etmeyerek, hainlere fırsat tanımayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şehitlerimizi ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum. Gazilerimize hürmet ve saygılarımı iletiyorum. Emanete beraber sahip çıkacağımız tüm genç ve çocuklarımızı da sevgi ile kucaklıyorum. Tüm vatandaşlarımıza saygılar sunuyorum.dedi.

     Bu darbe girişimi gösterdi ki bizim necip milletimiz söz konusu vatan oldu mu tek vücut olur vatanının bir karışını kimseye vermez.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, "O gece kahramanca mücadele eden, kendini ülkesi için feda eden aziz şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız" “Bugün 3 yıl önce 15 Temmuz gecesi emperyalist güçlere uşaklık eden Fetö terör örgütüne bağlı olan ve şanlı ordumuzun içine sızmış bir takım hain, kendisine milletin emaneti olan uçağı, tankı ve silahı milletine yöneltmiş ve 251  vatan evladını şehit etmiş, binlerce vatandaşımızı yaralamıştır. Bu hain darbe girişimi tarih boyunca kutlu mücadeleler veren şanlı milletimizin kahramanca mücadelesi ve ölümüne dik duruşu sayesinde Allah'a şükür ki bertaraf oldu ve hainler tek tek yakalandı. Bu darbe girişimi gösterdi ki bizim necip milletimiz söz konusu vatan oldu mu tek vücut olur vatanının bir karışını kimseye vermez. Allah'ın izniyle milletimizin bu feraseti, vatan sevgisi oldukça hiçbir güç ülkemize zarar veremez.Şanlıurfa'mızda da vatandaşlarımız kurtuluş savaşında atalarının yaptığı gibi korkusuzca sokağa çıkıp darbe tehlikesine karşı dimdik durdu. Meydanları her gece doldurup hain emelleri olanlara karşı adeta vatanseverlik dersi verdi. Vatanın bölünmez bütünlüğü için, demokrasi için korkusuzca kendini tanklara, silahlara siper eden milletimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Şair Orhan Şaik Gökyay'ın dediği gibi, 'Bu vatan toprağın kara bağrında, sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir.' Ben tüm milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyor, o gece vatan için şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum." Dedi.

Kahramanlarımızı ve destanımızı asla unutmayacak, unutturmayacağız.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları söyledi;” Ülkemizi hain bir darbe girişimiyle bölüp parçalamak isteyenlere en güzel cevabı milletimiz verdi. Akıl ve vicdanlarını, karanlık bir zihniyete teslim eden bu güruh, milletimizin vicdanında en ağır şekilde mahkûm edilmiştir. Hain darbe girişimiyle bayrağımıza ve ezanımıza kasteden hainlere karşı karanlık geceden aydınlık güne milletimizin dik duruşuyla ulaştık. Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde şehitlerimizin canlarını feda etmesiyle, bayrağımız ilelebet dalgalanacaktır. Milletimiz demokrasisine, milli iradesine bağımsızlığına sahip çıkmıştır. Kahramanlarımızı ve destanımızı asla unutmayacak, unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü adıyla tarihe geçen bu büyük zaferin yıldönümü vesilesiyle bir kez daha aziz ve mübarek kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyor, O karanlık gece canlarını ortaya koyarak ülkelerine sahip çıkan aziz milletimize de bir kez daha teşekkür ediyor, tüm gazilerimize de sağlıklı bir ömür diliyorum.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,  “15 Temmuz gecesi, maruz kalınan hain darbe girişimine, milletimizin, birlik ve beraberlikle verdiği mücadele, demokrasisine sahip çıkmasının en büyük göstergesi olarak tarihte yerini almıştır. Bizler Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak ülkemizde refah ve huzura, ancak birlik, beraberlik ve demokrasi ile ulaşılabileceğine, büyüme ve kalkınmanın önündeki engellerin hızlı bir şekilde aşılmasının da güç birliği ile olduğuna inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, darbe girişimine karşı kahramanca mücadele verirken yaşamını yitiren şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyor, şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Türk halkı onurlu duruşunu tüm dünyaya ilan etmiştir

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay; “Darbelerden çok çeken ve bir daha böyle bir deneyimi yaşamak istemeyen milletimiz, büyük bir sağduyu ve kararlılıkla 15 Temmuz 2016’daki girişimi engelleyerek bayrağına, iradesine, demokrasisine ve hepsinden önemlisi geleceğine sahip çıkmıştır. Tarihte birçok örneğine tanık olduğumuz bu direniş milli kimliğimizin birlik duygumuzun en önemli göstergesidir.Bu tür anti demokratik girişimlere ve terör örgütü yapılanmalarına karşı daha güçlü ve kararlı olan Yüce milletimiz, vatanperverliğini dünyaya örnek olacak şekilde sergilemiştir.Yüce milletimiz bu azim ve kararlılığı ile milli birliğine, beraberliğine ve değerlerine özenle, dikkatle içten sahip çıkmıştır. Bu girişim bizim temel hak ve özgürlerimizi, bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdi. Bayrağımıza, ezanımıza, devlet, kurumlarımıza, meclisimize ve dolayısıyla millet iradesine yapılan bu teşebbüse karşı halkımız kahramanca ülkesini savunmuş ve canı pahasına iradesine sahip çıkmıştır.Türk halkı onurlu duruşunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu vesileyle demokrasiye sahip çıkan, egemenliğini korumak için canını veren 246 şehidimizi ve yüzlerce gazimizi saygıyla yad ediyorum. Allah bir daha bu asil millete böyle kara bir gece yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Kendi Milletine kurşun sıkacak ve bombalayacak kadar gözlerini kan bürümüş

MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Saatçı,,kendi Milletine kurşun sıkacak ve bombalayacak kadar gözlerini kan bürümüş ve kanından,canından olan milletine hainlik edecek kadar alçalmış bir grup,mukaddes bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış ve nihayetinde okyanus ötesinden gelen bir emirle,bu Milletin uçaklarını,tanklarını,toplarını ve tüfeklerini,hain darbe kalkışmasında halkına karşı kullanmış,buna karşın ellerinde sadece bayrak ve vatanına feda canları ile demokrasisine ve vatanına sahip çıkan  "Milletin Zaferidir dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum