500’den fazla kaçak güzellik salonu var(Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler Bayan Kuaförü Metin Yıldıztaş ile röportaj yaptı.

500’den fazla kaçak güzellik salonu var(Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler Bayan Kuaförü Metin Yıldıztaş ile röportaj yaptı.

500’den fazla kaçak güzellik salonu var(Video)
28 Mart 2022 - 10:43

YILDIZTAŞ,Teknolojinin gelişmesi ile örneğin lazer epilasyon işlemi, eskiden  yoktu tabi artık güzellik bakımı sektörüne de girdiğimiz için, artık her şey robotlaştı. Birçok işimizi sanki robotlar yapıyor, lazer epilasyonu biz kendimiz yapmıyoruz, yapmamız gereken şey makinenin kollarını tutmak zaten makine olduğu gibi temizliyor tüyleri. Bunu biz yapmıyoruz aslında makine yapıyor veya cilt bakımında 15 – 16 kolları var makinesinin. Biz yapmıyoruz makine çalışıyor.
Artık boya yapmak çok kolaylaştı, eskiden boyayı numaralandırırdık, 1’den 9’a kadar numara vardı fakat şimdi 180 tane numara var. Düşünsenize bu rakamları artık boya alıp yapmak çok kolay oldu tabi önemli olan temin edebilmek. Ama burada önemli olan tabi bu işin bilgisi de var ama normal bir bayan da birkaç aylık eğitimle o boyayı çok rahatlıkla uygulayabilir, düz boyadan bahsediyorum.
Eğitim şart, en basitinden bir boya alıyoruz ve bu boyanın türlü türlü eğitimleri var örneğin yeni bir firma ile anlaştık bu yıl çok güzel bir anlaşmamız oldu, bu yıl çok güzel eğitimlerimiz olacak. Adamlar bize diyor ki ben bu boyayı sana üretiyorum ve benim eğittiğim şekilde kullanacaksın boyayı ve biz de ona göre hareket ediyoruz.
Vatandaşın bir kere araştırmacı olması gerekiyor, şuan sosyal medya denen bir şey var, insanlar reklam bile vermiyor herkes sosyal medya üzerinden reklamlarını yapabiliyor ve ücretsiz. Müşteri öncelikle sosyal medya üzerinden bir araştıracak, kullanıcı yorumlarına bakacak, giden insanların yorumlarına bakacak.
 
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Ben Metin YILDIZTAŞ, 1989 Osmaniye doğumluyum aslen Urfalıyım, 22 yıldır bayan kuaförlüğü sektörü içerisindeyim. Ayrıca güzellik salonu işletme bölümüm de var, 3 katlı bir salonum var.
BU SEKTÖRE İLK OLARAK NASIL BAŞLADINIZ?
YILDIZTAŞ ,1998 – 1999 yılları arasıydı, babamla beraber evde oturuyorduk, bana bir bayan kuaförü arkadaşından bahsetti ve sende bu işi yapar mısın diye bana bir teklifte bulundu. Çok şaşırmıştım çünkü o döneme kadar erkeklerin de bu işi yaptığını bilmiyordum ki bu mesleğe o kadar uzaktım tabi o zamanlar yaşım da bir şey değildi daha. O zaman babam beni bayan kuaförü olan arkadaşının yanına götürdü, çalışmaya başladım orada ki ortamı gördüm, insanları gördüm, mesleği tanıdım ve mesleğe âşık oldum. Sanırım lise 2 döneminde kadar tabi okul da okuyamadım ve bu meslekle yola devam etmem gerektiğinin farkına vardım ve halen de devam ediyorum aktif bir şekilde.
GEÇMİŞ ZAMANLAR DA BAYAN KUAFÖRLÜĞÜ MESLEĞİ NASILDI?
YILDIZTAŞ ,Bir defa modeller çok farklıydı çünkü artık öyle bir dönemdeyiz ki her ay yeni modeller çıkıyor, her ay yeni stiller çıkıyor ve tabi bunları yakinen takip etmemiz gerekiyor. Hatırlıyorum o dönemi, bizim ustalarımızın, kalfalarımızın yaptığı saç modelleri çok farklıydı ve şuan çok farklı boyutlarda. Aralarında belki 20 yıl geçmiş olabilir ama sanki arada 100 yılmış gibi biz zaman dilimi var. Modeller 180 derece değişti ve değişmeye de devam ediyor çünkü önü açık bir meslek, bakalım ilerleyen dönemler de artık bu meslek bize daha neleri gösterecek. Hangi stilleri gösterecek, yeni stilleri biz üretebiliyor muyuz elimizden geldiği kadar çünkü burada 9 kişilik bir personelim var aynı zaman da eğitim de veriyoruz. Onlar da bir şeyler katsın istiyoruz, düşünsenize milyonlarca insanlar bu işi yapıyor ve herkes kendi stilini oluşturmaya çalışıyor bu yüzden modeller sürekli değişiyor. Bakalım, ilerleyen dönemler de çok daha farklı şeyler olacaktır.
TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİNİN SİZİN SEKTÖRE OLAN ETKİSİ NEDİR?
YILDIZTAŞ ,Katkıları var diyebilirim, örneğin lazer epilasyon işlemi, o dönem o yoktu tabi artık güzellik bakımı sektörüne de girdiğimiz için, artık her şey robotlaştı. Birçok işimizi sanki robotlar yapıyor, lazer epilasyonu biz kendimiz yapmıyoruz, yapmamız gereken şey makinenin kollarını tutmak zaten makine olduğu gibi temizliyor tüyleri. Bunu biz yapmıyoruz aslında makine yapıyor veya cilt bakımında 15 – 16 kolları var makinesinin. Biz yapmıyoruz makine çalışıyor bunun gibi daha nice örnekler verebilirim, bize artık çok bir şey kalmadı biz sadece o makineler yönlendiriyoruz, ilerleyen dönemler de çok daha değişecektir ve ben buna inanıyorum umarım robotlar elimizden işimizi almaz.
BU DURUM BAYAN KUAFÖRLÜĞÜN DE NASIL?
YILDIZTAŞ ,Artık boya yapmak çok kolaylaştı, eskiden boyayı numaralandırırdık, 1’den 9’a kadar numara vardı fakat şimdi 180 tane numara var. Düşünsenize bu rakamları artık boya alıp yapmak çok kolay oldu tabi önemli olan temin edebilmek. Ama burada önemli olan tabi bu işin bilgisi de var ama normal bir bayan da birkaç aylık eğitimle o boyayı çok rahatlıkla uygulayabilir, düz boyadan bahsediyorum. Ombreden bahsetmiyorum, geçiş boyalarından bahsetmiyorum, tonlamalardan bahsetmiyorum, düz boya artık basitleşti diyebilirim, çok kolay oldu. Bizim yaptığımız tek şey kendi içimizden bir şeyler katmak, renk tonlamasıyla oynamak, daha doğallık elde edebilmek ve daha yoğunluk elde edebilmek, daha kızıllık elde edebilmek için bizler ufak ayrıntılar katıyoruz boyalara.
MESLEĞİNİZ DE EĞİTİMİN ÖNEMİ NEDİR?
YILDIZTAŞ ,Eğitim şart, en basitinden bir boya alıyoruz ve bu boyanın türlü türlü eğitimleri var örneğin yeni bir firma ile anlaştık bu yıl çok güzel bir anlaşmamız oldu, bu yıl çok güzel eğitimlerimiz olacak. Adamlar bize diyor ki ben bu boyayı sana üretiyorum ve benim eğittiğim şekilde kullanacaksın boyayı ve biz de ona göre hareket ediyoruz. Örneğin bu yıl 5 tane eğitimimiz olacak sadece 1 boya üzerine Antalya eğitimi var, İtalya eğitimi var, Kiev eğitimi var ve Bangkok eğitimi var bu yüzden eğitim şart. Burada önemli olan boyanın nasıl çalışabileceğini öğrenebilmek, hangi deriye, baş derisini, koyu saça, açık saça hangi, boyayı sürebileceğimiz eğitimi veriyorlar bize. Kolaydır, normal bir vatandaşta o eğitimi alıp düz boyayı yapabilir ben bunu iddia ediyorum. Sadece yapamayacakları şey topuz eğitimi olabilir aynı zaman da ben topuz eğitmeniyim, topuz olabilir, makyaj olabilir bunlar biraz karışık işledir, bunlar da eğitim şart. Özellikle güzellik salonlarından ben bahsediyorum, biraz önce bahsettiğim olay robotlar yapıyor, akşam karar alıyorlar ve sabah iş yeri açıyorlar ama tabi bunun bilgisi de olacak. Kıl kökünü bilmek lazım, deriyi bilmek lazım, hassasiyetini bilmek lazım ve ayrıca işletme de burada çok önemli. Bir kuaför, sadece kuaför olarak kalmayacak oranın sahibi işletmeci olacak, oranın patronu bir kere işletmeci olacak ayrıca hep para odaklılar bugün kimden ne kazansam diye. Eğitim yok, sorsan kalem bile tutmamıştır belki sadece bu sektör de sıcak para olduğunu duymuş. Bizim yaptığımız sayıma göre kaçak 500’den fazla güzellik salonu var bunlar hep merdiven altı yerler. Diğer bir konu bayan kuaförlüğü, gidip çalışıyorlar 5 – 6 ay sonra kendi yerini açıyor ama onun bir kere harcadığı paraya yazık. Bugün bir salon açmaya kalkan kişiler ortalama 600 – 700 bin liradan aşağı değil bir salon açmak. En azından eğitimlerini tamamlamış olsalar bu durum böyle olmayacak, açıyorlar ama nereye kadar gerçekten nereye kadar, zaten çok uzun süreli de kalmıyorlar. Dikkat ederseniz özellikle bu pandemi döneminde ayakta duran salonlar genelde profesyonel salonlardır, işini bilen salonlardır, işini bilen işletmecilerdir. Umarım ilerleyen dönemler de akılları başlarına gelir ve bu konuda belediyeye çok görev düşüyor, açıkça söylemek istiyorum bu konuda belediye üzerine düşen görevi yapmıyor. İnsanlar şikâyet edince biz bunlara bir şey yapamayız diyorlar ama insan sağlığını düşünmüyorlar, düşünmüş olsalar her önüne gelen kuaför açamaz, güzellik salonu açamaz bu konuda bizimle iş bitmiyor, belediye ile iş bitiyor, Sağlık bakanlığı ile iş bitiyor umarım ilerleyen dönemler de bunu da kontrol altına alırlar.
VATANDAŞA DÜŞEN GÖREV NEDİR?
YILDIZTAŞ ,Vatandaşın bir kere araştırmacı olması gerekiyor, şuan sosyal medya denen bir şey var, insanlar reklam bile vermiyor herkes sosyal medya üzerinden reklamlarını yapabiliyor ve ücretsiz. Müşteri öncelikle sosyal medya üzerinden bir araştıracak, kullanıcı yorumlarına bakacak, giden insanların yorumlarına bakacak. Zaten müşteri bir salona girdiği zaman kendilerini karşılayan işletmecinin profesyonel olup olmadığın anlayabilir. Çünkü artık insanlar makinelerin bile adını biliyorlar, hangi makineyi kullandığını soruyor, hangi boyayı kullandığın soruyor, hangi şampuanı ve kremi kullandığını soruyor. Ben buradan toplumumuza şunu söylemek istiyorum, araştırıp gitsinler, araştırmadan hiçbir salona girmesinler, bana bile yeni gelen müşterilerime diyorum ki sosyal medya üzerinden bizi araştırın, bakın yorumlara bakın ona göre buyurun size işlem yapalım diyorum. Beni bile araştırsınlar, gidecekleri her salonu araştırıp gitsinler.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
YILDIZTAŞ, Ben Teşekkür Ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum