rn Akıllı telefon kullanıcısı 10 milyona yaklaştı

Türkiyenin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2013 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, 2013te konsolide gelirini bir önceki yıla göre yü

rn Akıllı telefon kullanıcısı 10 milyona yaklaştı

Türkiyenin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2013 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, 2013te konsolide gelirini bir önceki yıla göre yü

rn Akıllı telefon kullanıcısı 10 milyona yaklaştı
24 Şubat 2014 - 00:15

Türkiyenin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2013 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, 2013te konsolide gelirini bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında artırarak 11 milyar 408 milyon TL gelir elde etti.Bu büyümede; yüzde 38 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 28 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu.

Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla 3,54 milyar TL, net kr ise yüzde 12lik artışla 2,33 milyar TL oldu. Turkcell, geçen yıla oranla yüzde 5 oranında daha fazla yatırım yaparak 1,82 milyar TL yatırım miktarına ulaştı. Şirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kr) ise bir önceki yıla göre yüzde 7 artışla 1,95 milyar TL oldu.

Turkcell Türkiye, inovatif servisleri, mobil internetteki hız ve kalitesi ve en iyi müşteri deneyimi hedefiyle 2013 yılında 849 bin faturalı abone kazandı. Bu rakamla birlikte abone sayısı Türkiyede 35,2 milyona ulaştı. Turkcell Grupun 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71,3 milyon oldu.
Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU); yüzde 4 artarak 21,7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise yüzde 7 büyüyerek aylık 259 dakikaya ulaştı.

AKILLI TELEFON KULLANICISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI
Turkcellin mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 38 oranında artarak 1 milyar 430 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında yüzde 30a ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. 2013 yılında Turkcell şebekesinde 3 milyon 300 bin abone daha akıllı telefon kullanmaya başladı. Turkcellin 2013 yılında satışa sunduğu Türkiyenin ilk yerli tasarım akıllı telefonu Turkcell T40 ise 3 ayda 100 binden fazla sattı.
Turkcellin başarılı sonuçlarında grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda %35 büyüyerek 925 milyon TLye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 570 bin aboneye ulaştırma başarısı gösterdi. Şirket 2013 yılındaki AVFÖK marjını ise %70 arttırdı ve 238 milyon TLlik AVFÖK gerçekleştirdi.

İNOVATİF ÜRÜN VE SERVİSLER HAYATA GEÇİRİLDİ
2013ün ilk çeyreğinde kendi markalı tabletini piyasaya süren Turkcell, 4. çeyrekte ise Türkiyenin ilk yerli akıllı telefonu T40ı müşterilerine sundu. Başarılı yeni uygulamalara da imza atan şirket, toplu taşımada ilk temassız ödeme çözümü olan Urfakartı Turkcell Cüzdan sayesinde Şanlıurfada hayata geçirdi. LTEde 900 Mbpse varan hız rekoru, Anadoluda şehir şehir gezerek 4G deneyim fırsatını sunması, kurumsal müşteriler için tasarlanan İşte Teknoloji Hamlesi 2013te öne çıkan işler oldu.

Turkcell, gerek teknolojisi gerekse geliştirdiği ürün ve hizmetlerle uluslararası arenada da Türkiyeyi en iyi şekilde temsil etmeye devam etti. Turkcell, Akıllı Harita, SMS+ ve Hayal Ortağım ile dünya çapında sektörün en iyilerinin yarıştığı Global Mobil Ödüllerinde (2014 Global Mobile Awards-GSMA) finale kaldı.

CİLİV: TEKNOLOJİ VE İNOVASYONDAKİ ÜSTÜNLÜĞÜMÜZLE AVRUPANIN EN HIZLI BÜYÜYENİ OLMAYI SÜRDÜRDÜK
Turkcellin 2013 yıl sonu sonuçlarını yorumlayan Genel Müdür Süreyya Ciliv, İnovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve müşterilerimize değer yaratan Turkcell farkıyla bir kez daha güçlü sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlarımız ile bir kez daha Avrupanın en hızlı büyüyen Telekom grubu olmayı başardık.

2013 yılında, mobil genişbantı yayma vizyonumuzla, Türkiyede tasarlanan ve üretilen ilk akıllı telefon olan T40ı ortalama fiyatların yarı fiyatına müşterilerimize sunduk. T40ın, akıllı telefon penetrasyonunu artırma, bilgiye erişimde fırsat eşitliği, ekonomiye katkı ve yerli yazılımı teşvik hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.

Grup olarak, 2013te toplam 1,8 milyar TL yatırım yaparak Türkiyenin mobil ve fiber altyapılardaki kalitesini daha da artırdık. Bugün, Turkcellin üstün altyapısı sayesinde müşterilerimiz bilgiye her an her yerden ulaşabilecek noktaya geldi. Bilgiye erişime verdiğimiz önemle, yakın zamanda, Turkcell Akademiyi dijitalleştirerek, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarının da işbirliğiyle 2,000den fazla eğitim içeriğini tüm Türkiye ile paylaşmaya başladık.Önümüzdeki dönemde de Turkcelli farklılaştıracak inovatif yeni ürün ve servisler geliştirmeye devam edeceğiz. Başarımızı mümkün kılan müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ederiz diye konuştu.

İSTANBUL


YORUMLAR

  • 0 Yorum