Akrilik Halı Polyestere Göre Daha Uzun Ömürlü (video)

Şanlıurfa’da halı sektöründe faaliyet gösteren Yusuf Kuş Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Süleyman Güler ile röportaj yaptı.

Akrilik Halı Polyestere Göre Daha Uzun Ömürlü (video)

Şanlıurfa’da halı sektöründe faaliyet gösteren Yusuf Kuş Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Süleyman Güler ile röportaj yaptı.

Akrilik Halı Polyestere Göre Daha Uzun Ömürlü (video)
11 Temmuz 2021 - 16:52

Kuş; Biz de kültür olarak oturma kültürü devam ettiği için, halı bazı kesimler de hala mobilya görevi görüyor. Duvardan duvara halı döşediğimiz zaman insanlar üzerine oturuyor, tabi bölgeden bölgeye bizim konseptimiz değişken oluyor.
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Şanlıurfa’da faaliyet gösteren 30 yıllık bir firmanın işletme sahibiyim, firmamızın ismi kuş Halıcılık benim ismim Yusuf kuş. Rahmetli babamızdan beri Şanlıurfa’da bu işi devam ettirmekteyiz, Şanlıurfa’da iki tane şubemiz var bu şekilde devam ediyoruz.
ŞUAN DA SEKTÖRÜNÜZ NASIL İLERLİYOR?
Biz de kültür olarak oturma kültürü devam ettiği için, halı bazı kesimler de hala mobilya görevi görüyor. Duvardan duvara halı döşediğimiz zaman insanlar üzerine oturuyor, tabi bölgeden bölgeye bizim konseptimiz değişken oluyor. Halı şu anda Türkiye’nin hangi şehrinde en çok tüketiliyor diye soracak olursanız Şanlıurfa derim. Çünkü Şanlıurfa halıyı seviyor biz de işini severek yapan bir esnafız her zaman bir adım daha ileri gitmek için kendi çabamızla, kendi desenlerimizle bölgeye hizmet vermek istiyoruz çok şükür de başarılı bir şekilde devam ediyoruz.
KIŞLIK HALI KONUSUNDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
Kışlık halı sezonumuz pandemiye rağmen güzel geçiyor, şuan halı sezonundayız, çalışma tempomuz çok güzel. Doğrusunu söylemek gerekirse kısıtlamalar bizim sektörü fazla etkilemiyor, yeni kısıtlamalarla beraber hafta sonları çalışmayacağız ama ben biliyorum ki hafta içine daha güzel yansıma olacak. Esnaf arkadaşlarıma da buradan söylemek istiyorum, hafta sonları sokağa çıkma yasağı halıcıları etkilemeyecek Hafta içine daha güzeli yansıyacak güzel düşünelim güzel olsun diyorum.
HALI ÇEŞİTLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Şu anda üst kalite halılarımız akrilik iplikten üretilmekte, akrilik iplik, polyestere göre daha uzun ömürlü leke konusunda, deforme konusunda daha kaliteli ve daha kullanışlı bir ürün. Tabi her bütçeye göre polyester ürünlerimiz de var, herkes kendi imkânına göre bir şekilde halı tedarikini yapıyor.
HALI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Kaliteli halı akriliktir zaten çoğu firma, akrilik halı üreten firma kendi etiketini kullanır ve arkasında yazar %100 akrilik veya polyester diye. Şanlıurfa’da çoğu esnafta zaten bunu müşteriye iletir ve akrilik halı alınır. Akrilik halı kaliteli ve uzun Ömürlüdür 1 - 2 yılda bozulmaz, çok uzun ömürlü bir halıdır tek bir zaafı vardır ilk 1 - 2 yıl kullanımda hafif tüy verir o da kullanıma bağlı zamanla bitiyor zaten.
ALINACAK OLAN HALININ KALİTELİ OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?
Halıya dokununca, halıya en sürünce halı tüy verecek, eğer halı tüy veriyorsa o halı kalitelidir, vermiyorsa zaten polyesterdir. O halıya kalitesiz demeyelim de birkaç yıkamadan sonra o halı keçeleşmeye mahkûmdur kaliteli bir halıya dokununca halı tüy verecek, halıda ölçü budur.
HALILARINIZI NEREDEN GETİRİYORSUNUZ?
Gaziantep’ten getiriyoruz zaten Antep şu anda Türkiye’ye değil dünyaya hitap eden bir şehir en iyi halıyı da Antep üretir. Tabi bütçeye göre uygun fiyatlı halıyı da Antep Üretir bizim bütün halılarımız Antep imalatıdır, yıllardır tanıdığımız ve bildiğimiz firmalar bugüne kadar da hamdolsun mahçup olmadık. Cami halısı, medrese halısı, ev halısı biz her kesime hitap ettiğimiz için müşterilere satarken bu halı garantili diyoruz ve hiçbirinin kötü anlamda geri dönüşü olmadı bize.
ŞANLIURFA’DA HALI ÜRETİMİ YOK MU?
Şanlıurfa’da halı üretimi yok, tabi olmasını isteriz ama halı üretimi çok maliyetli bir iş, yatırımcılar bu konuda ne düşünür, bu riski Şanlıurfa’da kim göze alır bilmiyorum. Ama tabi Şanlıurfa’da üretilse biz memleketimiz olarak Şanlıurfa‘yı tercih ederiz, sonuçta Anteb’e gitmemize gerek yok. Tabi Şanlıurfa’da bu başarı sağlanırsa ama şu an Güneydoğu’da yok sadece Antep üretimi yapıyor.
ŞARK ODALARI İLE SİZİN MESLEĞİNİZİN BAĞLANTISI VAR MI?
Yerde oturma kültürü Güneydoğu’da halen devam ediyor, tabi bu hali tüketimine de etki ediyor. Zaten şu anda Türkiye’deki şark odacılarının tedarikçi halıcısı biziz, biz Şanlıurfa’da hizmet veriyoruz ama İstanbul, Ankara, Güneydoğu ve Doğu şehirlerdeki Şark Odacılarının da halı tedariğini biz yapıyoruz. Bu bizim satışlarımızı %50 - 60 oranlarında arttırıyor, çünkü batıya baktığınız zaman bu tarz halılar kesme olarak fazla yok, Batı ile bizim halı kültürlerimiz çok farklı, biz odayı komple seriyoruz onlar sadece bir tane halı atıyorlar. O yüzden Şark odasına komple halı serdikleri zaman bizi buluyorlar Buda bizim satışlarımızı arttırıyor.
EL DOKUMASI İLE MAKİNE HALISI ARASINDA Kİ FARKLAR NELERDİR?
El dokuması eskiden gelen bir kültür, tabi el dokuma halısı çok güzeldir yalnız gündelik kullanmaya çok uygun değildir. Örneğin bağ evlerin de, Köy odalarında kullanılır, güzeldir ama artık o devir bitti şuan dokunan makine halıları, el halılarından çok daha güzel, daha kullanışlı ve akrilik olduğu için yün halılar gibi değil. Yaz aylarında kaldırınca halıyı güvelenme olayı olmasın diye naftalin yaparlardı bizim büyüklerimiz eskiden şu anda akrilik halılar da öyle bir olay yok sadece yıkayıp kullanacaksın başka hiçbir sıkıntısı yok.
PANDEMİ SİZİ ETKİLEDİ Mİ?
Biz hep şükür mantığıyla baktık, kötü demeyelim işlerimiz güzel, çalışıyoruz, Şanlıurfa çok büyük bir şehir ve büyümeye de devam ediyor. Bana göre halı piyasası bu sene kötü değil, biz Pandemiden dolayı satış yapamayız diye düşünmüştük ama Gerçekten işlerimiz çok güzel. Zaten sezonluk bir iş yapıyoruz 10, 11 ve 12. ay bizim sezonda çok uzun bir ömrümüz yok ama yinede çok şükür ki çok güzel geçti, bizler memnunuz umarım bütün esnafın da işi güzeldir ve daha da güzel olacak.
HALI FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Şu anda kaliteli ve güzel bir ürün almak isterseniz 75 TL’den 180 TL arasında değişiyor metre kare fiyatı. Tabi parça halıda çıta biraz daha yükseliyor marka halı olunca, kesme halı da 180 TL ama parça halı da 400’e kadar çıkabiliyor müşterinin talebine göre. Örneğin ipek halımız var 6 metre² olarak satıyoruz o halının metre karesi 600 TL 700 TL arasında değişiyor, her fiyata uygun halımız var.
SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?
Her iş için konuşmak istiyorum, halı işini de bilen yapsın bizim yıllardır stratejimiz hep böyle oldu. Müşteriye halı satalım, parasını alalım mantığıyla hiç iş yapmadık, tabii ki para kazanacağız ama müşteri memnun kalacak mantığıyla gittik hep. O yüzden işi bilen esnafın bu işi yapmasını tavsiye ediyorum çünkü halı işi, halıyı müşteri beğensin saralım evine götürelim olayı değil Bunun kesimi var ince işçilik dediğimiz bir olay var halıda.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
BEN TEŞEKKÜR EDERİM.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum