Altın yatırımcısını hiçbir zaman zarara uğratmaz(videolu)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Esma Albayrak Şanlıurfa Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol ile röportaj yaptı.

Altın yatırımcısını hiçbir zaman zarara uğratmaz(videolu)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Esma Albayrak Şanlıurfa Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol ile röportaj yaptı.

Altın yatırımcısını hiçbir zaman zarara uğratmaz(videolu)
03 Ekim 2019 - 20:08
Reklam

Demirkol; Kuyumculuk mesleğinin diğer odalardan farkı kuyumculuk işini yapanlar değeri yüksek olan mal satıyor. Çok sık denetimler ve kontroller yapılmaktadır tabi ki insanların bu mallardan zarara uğramamaları ve kandırılmamaları için kuyumcular odasının her an etkin bir şekil de hem esnafa hem de halka yönelik denetimlerin yapılması gerekiyor.
Kuyumcu esnafının durumu genel anlamda kuyumculuk üst düzey bir meslek genelde varlıklı kişilerden oluşan bir meslek dalı tabiî ki mutlaka bunun idame ettirilebilmesi için biraz iş imkânlarının geniş olması gerekmektedir.
Altın hem takı hem de bir yatırım aracıdır. Dolaysıyla altın yatırımcısını hiçbir zaman zarara uğratmaz. Altın şuanda önü açıktır.
Bizimde geçen yılarda açılan bir fuar merkezimiz var. ben kuyumcular odası başkanı olarak yeniden bir fuar düzenlemek ve Türkiye’ye mal olmuş gerçek anlamda bu işin ustası olanları Urfa’ya getirmek ve stantlaştırmak halkımızın yoğun ilgisine mazhar olmuş bir fuar yapmak istiyoruz.
. Sizin aracılığınızla bizim yatırımcılara söyleyebileceğim eğer elinizdeki paradan kar elde etmek istiyorsanız kesinlikle atına yatırım yapmamalarını tavsiye ediyorum.
 
SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
Ben kuyumcular odası başkanı İbrahim Halil Demirkol
 ODANIZIN ÇALIŞMALARI VE FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ?
Odamız yaklaşık üç yüz üye ile faaliyet gösteren bir odadır. Kuyumculuk mesleğinin diğer odalardan farkı kuyumculuk işini yapanlar değeri yüksek olan mal satıyor. Çok sık denetimler ve kontroller yapılmaktadır tabi ki insanların bu mallardan zarara uğramamaları ve kandırılmamaları için kuyumcular odasının her an etkin bir şekil de hem esnafa hem de halka yönelik denetimlerin yapılması gerekiyor. Biz halk ve esnafımız arasında bir köprü vazifesi görüyoruz. Geçmiş yıllarda Şanlıurfa’ya özgü çeşitlerin yirmi bir ayar olması münasebetiyle Urfa’nın ayarı düşük altın gibi bir algı oluşmuştu biz bunu yirmi iki ayara çevirdik şimdi Türkiye’deki ve Urfa’daki bütün iş yerlerinde yirmi iki ayar işleniyor ve halka arz ediliyor. Belirli illere ve hatta bazen ihracat bile ediliyor bundan dolayı kuyumcular odasının asli görevi halk ve esnaf arasında köprü oluşturmak ve Urfa da üretilen ilimize başka illerden gelen altını denetlemektir. Biz deneyimli bir personelimiz yıllardan beri biz esnafımıza çok cüzi bir miktar karşılığında hem halka hem esnafa hizmet etmektedir.
ŞANLIURFA’DA BULUNAN KUYUMCU ESNAFININ DURUMU NASIL?
Kuyumcu esnafının durumu genel anlamda kuyumculuk üst düzey bir meslek genelde varlıklı kişilerden oluşan bir meslek dalı tabiî ki mutlaka bunun idame ettirilebilmesi için biraz iş imkânlarının geniş olması gerekmektedir. Özellikle son günlerde altın da kaydedilen yükselişle esnafımızın durumunu olumsuz yönde etkilemiştir. Alım gücü azalınca dolayısıyla işlerde biraz durgunluk meydana geliyor. Altın dünyanın her tarafında güvenilir ve geçerli bir akçedir. Bu yüzden akmasa da damlıyor misali bir ortamdayız. Çok şükür kuyumcularımız çok kötü durumda olamasa da işlerimizde bir sıkıntı yoktur.
ALTINA YATIRIM YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞA BURADAN NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Altın hem takı hem de bir yatırım aracıdır. Dolaysıyla altın yatırımcısını hiçbir zaman zarara uğratmaz. Altın şuanda önü açıktır. Huzursuz yani savaş gibi ortamlarda altının değeri her zaman artış göstermemektedir. Şuanda Suriye savaşından dolayı ve İran Amerika anlaşmasızlığından dolayı altında artış görülmektedir. Kesinlikle dünya da savaşların meydana gelmesi kesinlilikle bizim temennimiz değildir.  Zaman zaman altında artışlar veya düşüşler meydana gelebiliyor ama bu kesinlilikle atının değerini kaybettiği anlamına gelmiyor altın her zaman değerini korumaktadır. Sizin aracılığınızla bizim yatırımcılara söyleyebileceğim eğer elinizdeki paradan kar elde etmek istiyorsanız kesinlikle atına yatırım yapmamalarını tavsiye ediyorum.
ODA OLARAK İLREDE HERHANGİ BİR PROJENİZ VAR MI?
Biz bir meslek odası olarak kuyumculuk ir çok ile ilçeye hatta uluslar arasına hitap eden bir etkinliğimiz var. Türkiye’de yaklaşık olarak her yıl üç dört ilde fuarlar yapılıyor. Özellikle sektörün daralması insanların fuar konusunda endişeye sevk etti. İstanbul da yapılan bir fuar var. Uluslararası bir fuardır. Bölgemizde de Gaziantep ve Diyarbakır’da da düzenlenen bir fuarımız vardır. Bu fuarların yapıldığı tarihler bir birine çok yakın olduğu için insanlar bir tanesini bitirip hemen diğerine gidemiyorlar. Bizimde geçen yılarda açılan bir fuar merkezimiz var. ben kuyumcular odası başkanı olarak yeniden bir fuar düzenlemek ve Türkiye’ye mal olmuş gerçek anlamda bu işin ustası olanları Urfa’ya getirmek ve stantlaştırmak halkımızın yoğun ilgisine mazhar olmuş bir fuar yapmak istiyoruz. Özellikle Antep, Maraş,   Diyarbakır ve İstanbul’da çok miktarda büyük kuyumcu esnafı var ve özellikle bu illere destek oldular. Bizim bu konuda sadece bir eksiğimiz var. Uluslararası çok büyük iş yapan esnafımız Şanlıurfa’da yoktur. Biz bu konuda gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Fuarı yapan başkanlar ile görüşüp bu konuda elimizden geleni yapmamaya çalışacağız. Benim asli görevim Şanlıurfa’da tek fuar yapabilmektir. Bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi de Şanlıurfa’da halkımızın alışveriş yaptığı kuyumcuları denetlemek ve halkı altın konusunda bilinçlendirmektir. Bazen oda olarak çevre illerde yapılan fuarlara katılım gösteriyoruz. Esnaflarımızla bir aradayız ben kendim hemen hemen her gün çarşıdayım sıkıntıları anında çözüm bulmaya çalışıyorum. Altında yükseliş olduğundan dolayı çok kısa yollardan kazanmaya çalışan insanlara fırsat vermemeye çalışıyoruz. Esnafımızı kandırmaya yönelik çok çalışmalar yapmak isteyenler var. Bu tür konular da sürekli bir birimizle iletişim durumundayız. Bu konularda birlik içerisindeyiz. Burada sizlerin aracılığınızla esnafımıza saygılarımı ve Sevgililerimi iletiyorum.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum