Amacımız Türk Sporuna ve Fenerbahçe'ye sporcu yetiştirmek

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Fenerbahçe Şanlıurfa futbol okulunun koordinatörü Müslüm Fırat KUŞÇU ile röportaj yaptı.

Amacımız Türk Sporuna ve Fenerbahçe'ye sporcu yetiştirmek

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Fenerbahçe Şanlıurfa futbol okulunun koordinatörü Müslüm Fırat KUŞÇU ile röportaj yaptı.

Amacımız Türk Sporuna ve Fenerbahçe'ye sporcu yetiştirmek
04 Ağustos 2020 - 16:50

Kuşçu ; asıl amacımız Türk sporuna, Fenerbahçe’ye sporcu yetiştirmek ama şöyle bir hususta var bazı aileler çocuğunun futbola yeteneği olmasa da çocuk spor yapsın, sosyal aktivite yapsın ya da kilo versin gibi nedenlerden de bizim spor okulumuza gönderebiliyorlar.
Bizim şuan da sahip olduğumuz öğrenci sayısı da azımsanmayacak bir sayı, spor okulları içerisinde fazla bir üye sayısına sahibiz 100’ün üzerinde öğrencimiz oldu tabi bu dönemsel olarak değişiyor.
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Müslüm Fırat KUŞÇU Şanlıurfa Bozova doğumluyum
BURADA Kİ GÖREVİNİZ NEDİR?
Fenerbahçe Şanlıurfa futbol okulunun koordinatörlüğünü yapıyorum aynı zaman idari sorumluyum futbol okulumuza gelen öğrencilerin kayıt işlemleriyle onların resmi evraklarının sorumluluğunu yürütüyorum.
ŞANLIURFA’DA FENERBAHÇE SPOR OKULU AÇILDI ŞUAN DA HANGİ BRANŞLAR DA HİZMET VERİYORSUNUZ? BİZE ŞANLIURFA FENERBAHÇE SPOR OKULUNU TANITIRMISINIZ?
Biz Şanlıurfa Fenerbahçe’nin futbol koluyuz biz de sadece şuan da futbol branşı var. Tabi bizden önce Şanlıurfa’da basketbol okulu açılmıştı biz de ikinci olarak Şanlıurfa’da Fenerbahçe spor okulları genel bir kavram bunun branşları var yüzme, basketbol, futbol, jimnastik, atletizm ve tenis gibi birçok dal da Fenerbahçe’nin Türkiye genelinde spor okulları var. Şanlıurfa’da şuan da basketbol ve futbol var, biz futbol olanıyla ilgileniyoruz biz geçen sene 2019’un 1 Temmuz’un da resmi olarak başladık, açılışımızı yaptık şuana kadar 1 yılımızı doldurduk. Maalesef Covıd-19 nedeniyle 15 Mart’tan itibaren faaliyet gösteremedik, toplam da 6 ay çalışabildik sadece tabi bu da okul dönemine denk geldi kısa bir tatil sürecinden sonra çocuklar okula gidiyordu ama bizim futbol okulumuz yaz okulu değil biz 12 ay boyunca hizmet veriyoruz. Okul dönemlerinde çocukların okuluna engel olmayacak şekilde Cumartesi ve Pazar antrenmanlarımızı yapıyoruz. Bunun dışında programlarımızı oluştururken okulumuz bünyesinde bulunan baş antrenörümüz var, psikologumuz var, ilk yardım uzmanımız var ve ben idari sorumlu olarak oturuyoruz birlikte çocukların hem Urfa’da ki iklim göz önüne alınarak hava sıcaksa antrenman saatleri çocukların etkilenmeyeceği şekilde hazırlıyoruz. Hocalarımız onların havada ki çocuklar için ne kadar sağlıklı olacak, ne kadar verimli olacak buna göre sağlıkçımızla beraber ortak bir saat belirliyoruz ve ona göre çocuklarımızla antrenman yapıyoruz. Aynı zaman da okullarına da engel olmamak şartıyla bu antrenmanlarımız okul dönemlerinde Cumartesi ve Pazar oluyor, tatil dönemlerinde de, okulların olmadığı dönemlerde de hafta içi yapıyoruz. Bunun nedeni de çocuğun hafta sonu ailesiyle geçirmesi bir piknik olur her hangi sosyal aktivitelerini ailesinin yanında değerlendirebilsin diye tatil dönemlerinde de hafta içi yapıyoruz.
ANTREMANLARINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ? NEREDE VE NASIL YAPIYORSUNUZ?
                Biz antrenmanlarımıza ilk başladığımız da Karaköprü’de başladık, Karaköprü’de özel bir halı saha da çalışıyorduk, tabi biz antrenmanları şurada yapalım deyince olmuyor bunun denetimden geçmesi gerekiyor. Fenerbahçe’nin spor okullarının genel merkezinin spor okullarını denetleme uzmanları var, bu uzmanları da Türkiye’de ki tüm spor okullarına gönderiyorlar ilk başta sahayı, tesisi geziyorlar ona göre eğer onay verirlerse orada antrenman yapabiliyoruz, biz ilk onayı Karaköprü’de ki özel bir halı saha da aldık. Bizim öğrenci sayımız arttı, biz de kendimizi geliştiriyoruz, 6 ay olmasına rağmen kendimizi geliştirmeye dönük hamlelerimiz oldu, eski halı sahamızın önünden yol geçiyordu biz de 5 yaşından 15 yaşına kadar çocuklar var ve bu çocukların hepsinin antreman günleri ve saatleri farklı oluyor örneğin arka arkaya olan öğrencilerin bir kısmı diğer antreman bitene kadar biraz beklemesi gerekiyor bu esnada yola çıkılmaması, çocuklara doğabiliecek her hangi olumsuz bir durum kaza gibi durumlar olmaması açısından biz sahamızı değiştirdik bu sene DSİ halı sahasınız kullanacağız. DSİ halı sahası Urfa’nın en büyük halı sahasıdır aynı zaman da kurum sahasıdır ve etrafı kapalıdır, dışarıyla bir bağlantısı yoktur bu nedenle bu sene burada antreman yapmak istedik, yetkililere bildirdik gelip denetlediler onların denetiminden geçti bu sene virüs engel oluyor daha antrenmanlarımıza başlamadık, başladığımız zaman DSİ halı sahasını kullanacağız.
BAŞVURU YAPMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİ? YAŞ ARALIĞI VAR MI?
Evet, 5 – 15 yaş arası resmi olan Fenerbahçe spor okullarının bizden talep ettiği yaştır biz de şuana kadar 5 – 15 yaş arası çocukları alıyoruz. Burada bizim asıl amacımız Türk sporuna, Fenerbahçe’ye sporcu yetiştirmek ama şöyle bir hususta var bazı aileler çocuğunun futbola yeteneği olmasa da çocuk spor yapsın, sosyal aktivite yapsın ya da kilo versin gibi nedenlerden de bizim spor okulumuza gönderebiliyorlar biz hepsini kabul ediyoruz, hepsini alıyoruz ama hepsinin futbolcu olacağı sözünü vermiyoruz. Biz de şu çocuğu alırız bu çocuğu almayız demek yok, 5 – 15 yaş arası tüm çocukları alıyoruz biz de ki şart şu, çocuğun spor yapmasına engel olabilecek her hangi bir rahatsızlığının olmaması, bunu ailenin beyan etmesi ya da her hangi bir sağlık kuruluşunda bununla ilgili bir rapor getirmesi bunun dışında da anne ya da babasından birinin çocuğun spor okuluna gelmesine izin vermesidir. Bir formumuz var bununla ilgili o formu dolduruyor aileler o şekilde çocuğu spor okuluna alıyoruz.
ŞANLIURFA TÜRKİYE’NİN EN GENÇ NÜFUSUNA SAHİP BU DURUMUN SİZİN İÇİN AVANTAJI VAR MI?
Kesinlikle var, biz Şanlıurfa’da zaten Fenerbahçe spor okulunu açma fikrimiz ilk etapta güçlü bir kadroyla bu işe başladık, bunların en başında hocamız geliyor Abdurrahman Eskici kendisinin Şanlıurfa spor da uzun yıllar profesyonel futbol kariyeri var aynı zaman da başka ülkelerin farklı takımlarında da futbolculuk yapmış ve Şanlıurfa sporun altyapısında ve Büyükşehir’in alt yapısında sayısız başarıları vari bir çok şampiyonluğu var. Biz o hocamızla görüştükten sonra Fenerbahçe spor okullarını açmaya karar verdik çünkü bizim burada ki asıl amacımız Şanlıurfa’nın çok genç bir nüfusu var böyle bir potansiyelin, böyle bir madenin işletilmemesi, biz bunu yıkmak için, bu ortamı yıkmak için, bu çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak, bu çocukların ellerinden tutmak bir nevi halk diliyle, bu yüzden böyle bir işe kalkıştık. İnanın biz ticari olarak bakmıyoruz çünkü bir futbolcu yetiştirmek zaten isteseniz de istemeseniz de size getirisi olacaktır, bizim burada ki amacımız çocuktan aidat almak gelsin 2 – 3 saatini geçirsin değil kesinlikle bizim amacımız sporcuyu Türk futboluna kazandırmaktır. Ekibimizi de bu şekilde kurduk, biz Abdurrahman hocaya teklif götürdüğümüz zaman projelerimizi sunduğumuz için bizi kabul etti. Normal de kendisinin sahip olduğu diploma ve belgeleri bir spor okulu için çok yüksek belgelerdir. Zaten Fenerbahçe’nin Türkiye genelinde 123 futbol okulu var, bunlardan sadece 2 okul da hocamızın sahip olduğu UEFA A lisansı var, bu da bizim asıl amacımızın Şanlıurfa’da ki gençleri spora kazandırdığımızın bir göstergesidir. Diploması olup da bilgi ve birikimi olmayan hocalarla da çalışabilirdik ama biz hocalarımızı bir bütün olarak okulumuzda ki sağlıkçımız olsun, psikoloğumuz olsun hepimizin tecrübeli insanlardan seçmemizin sebebi tamamıyla gençlerimizi Türk futboluna kazandırmak, kendi yeteneklerini ortaya çıkarmak ve onları karar verebilme, bir yerler de kendini gösterebilme durumunu dışa vurumunu sağlamak.
ŞANLIURFA’LI GENÇLER SİZE NASIL ULAŞABİLİR?
Aslında biz fazla reklam yapamadık, ilk başladığımız da sayın milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız açılışımıza katıldılar, çok güzel bir organizasyon oldu. Bizim şuan da sahip olduğumuz öğrenci sayısı da azımsanmayacak bir sayı, spor okulları içerisinde fazla bir üye sayısına sahibiz 100’ün üzerinde öğrencimiz oldu tabi bu dönemsel olarak değişiyor örneğin 5 yaşında ki çocuğu kış aylarında aileleri göndermeyebiliyor yaşları küçük olduğu için ama dönem dönem öğrenci sayılarının azalma ve artma durumu oluyor. Burada demek istediğim şu aslında, biz çok çocuktan ziyade, çok öğrenciden ziyade verimli bir ortam yapmak istiyoruz, kendine güvenen, benim çocuğum yetenekli diyen ailelere gönül rahatlığıyla çocuklarını bize teslim edebileceklerini söylüyoruz. Biz de şöyle bir şey var, siz çocuğunuzu getirip kaydettiniz 12 ay boyunca göndermek zorunda değilsiniz 1 ay da gönderebilirsiniz, 10 ay da gönderebilirsiniz burada çocuğun 1 ay da göstermiş olduğu performans ya da bizim antremanlarımız da, çalışmalarımız da ailenin ve çocuğun gördüğü ilgi ile o çocuğun okula devam edip etmemesine zaten aile karar veriyor. Biz çocuk bize gelip kayıt yapınca her zaman gelecek diye bir kural yok, bu yüzden biz ailelere gelin görün ondan sonra kararınızı verin devamlı göndermek zorunda değilsiniz. Gelin, bizim çalışmalarımızı ve antrenman dışında sosyal aktivitelerimiz de var biz sadece halı saha da çalışmıyoruz aynı zaman da çocukları şehir dışında götürüyoruz, gezilere götürüyoruz ve yakın çevre iller de bulunan Fenerbahçe spor okullarıyla turnuva şeklinde maçlarımız da oluyor. Bu da çocukların bu yaşlar da ailesi yanında olmadan başka şehire gitmesi, resmi maç havasına girmesi ve onun aslında hayata bakışını değiştiriyor ideallerinin, onun hedeflerinin penceresi büyüyor, çocuk bu şekilde başladığı zaman 5 yaşında ki bir çocuğun Antep’e deplasmana gittiğini düşünün hem de kendisi oynuyor. Orada ki okulumuzun öğrencilerinin velileri geliyor bir tribün ortamı bu tür şeyler çocuklar da öz güven oluşturuyor ve çocuklar daha hevesleniyor, kendilerine olan inançları bu yaşlar da başlıyor zaten inancın olduğu yerde de başarı mutlaka gelir.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum