Aşırı derecede bir tüketim var ne olduğunu biz de anlamıyoruz

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler Terzil esnaflarından İbrahim Halil DAŞKESEN ile röportaj yaptı.

Aşırı derecede bir tüketim var ne olduğunu biz de anlamıyoruz

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler Terzil esnaflarından İbrahim Halil DAŞKESEN ile röportaj yaptı.

Aşırı derecede bir tüketim var ne olduğunu biz de anlamıyoruz
29 Nisan 2022 - 17:32

DAŞKESEN, ben terziyim bana bir top ip lazım diyordum adam sırtına alıp getiriyordu ama ben şimdi gidip bir top ip ver diyorum, adam peşin satmıyor. Ben aldığımı yerine koyamıyorum ve en önemlisi esnaf kendi yanından zam yapıyor, devlet 1 yapıyorsa esnaf 10 yapıyor. 1 metre kumaş 80 liraydı şuan 230 liraya çıkmış peki devlet mi dedi kumaş 230 lira olsun.
Benim nüfusum 6 ve sabah, öğle, akşam şeklinde hesapla, ev ekmeği yaptığın zaman yine aynı fiyata geliyor aslında değişen bir şey yok. Fırıncıların da sanırım burada yanlışı var una zam geldiyse Şanlıurfa gibi bir yerde 2 buçuk lira bir ekmek ve daha da az diyorlar daha da zam gelecek diyorlar peki fakir fukara ne yapacak.
Akaryakıt fiyatı bu kadar olunca adam mecburen zam yapacak, bu konuda ben adamlara hak veriyorum. Adam dünyanın parasını döküp araba bağlıyor kendine ve her sefer dolmuyordur da adam sadece 10 kişi ile gidip geliyor.
Bir ara benim saat değişme işim oldu o zaman bana 4 buçuk bin lira ceza geldi, şikâyet edip itiraz da etsek, avukat da tutsak olmuyor. Benim iş yerimde 2 tane dikiş makinesi var, ütüyü bile dışarı gönderiyorum ben her ay 100 lira gelirdi bana en son 425 lira geldi. Ben 425 liralık elektrik yaktım mı? Burada soba yok, bir şey yok hatta bazı lokantalar var 23 bin lira gelmiş diyorlar, bazı lokantalar var 50 bin lira gelmiş bu kadar aşırı derecede zam olur mu? 100 lira nerde, 425 lira nerde ve bu daha sadece bir terzi dükkânının böyle tabi büyük iş yerlerinin çok daha farklı.
             SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
              İbrahim Halil DAŞKESEN Şanlıurfa terziler odası yönetim kurulu üyesiyim, neçek hanında terzilik yapıyorum.
               SOKAK KÖPEKLERİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYEKSİNİZ?
              DAŞKESEN ,Benim anlamadığım nokta bu barınaklar ne için yapılıyor, Şanlıurfa’da barınak var diyorlar ama bir balıklıgöle gidin ben oradan ger geçtiğim de hiç görmesem en aşağı 15 – 20 tane köpek görüyorum. Bunları alın barınaklara götürün, Şanlıurfa’da barınak varsa bunların burada ne işi var, millet korkuyor, ailesiyle birlikte gezen var, yanında çocukları olanlar var. Köpeğin sağı solu belli eder mi, hayvandır sonuçta, yetkililerin bu konuda devreye girmesi lazım, bu köpekleri toplayıp barınaklara götürmeleri lazım. Bu konuda kesinlikle ve kesinlikle bir esnaf olarak gerçi herkes şikâyetçi bu konudan sadece ben değil. Sokak köpekleri son zamanlar da çoğalmış durumda, eskiden yoktu bu kadar, şuan da aşırı derecede çoğalır olmuşlar bir de birkaç tane köpek olsa yine neyse denir ama 2 – 3 tane olunca millete saldırıyorlar o anda kendini koruyacaksın. Bu konuda kesinlikle belediyenin müdahale etmesi lazım çünkü gerçekten rahatsız oluyoruz buradan ricamız belediyemizin bu konuya el atmasıdır.
             GIDA FİYATLARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
            DAŞKESEN ,Ben malzeme almaya gittiğim zaman örnek veriyorum ben terziyim bana bir top ip lazım diyordum adam sırtına alıp getiriyordu ama ben şimdi gidip bir top ip ver diyorum, adam peşin satmıyor. Ben aldığımı yerine koyamıyorum ve en önemlisi esnaf kendi yanından zam yapıyor, devlet 1 yapıyorsa esnaf 10 yapıyor. 1 metre kumaş 80 liraydı şuan 230 liraya çıkmış peki devlet mi dedi kumaş 230 lira olsun. Bir ara diyorlardı patates yok, soğan yok şimdi de ayçiçeği yağına döndü bakalım yarın ne olacak, bir torba şeker 750 lira olmuş diyorlar, şuan da esnaf çok sıkıntı da, aşırı derece de sıkıntı da ben geçen sene bu zamanlar da yaptığım iş yoğundu. Burada ceket asacak yer yoktu ama şimdi sayılı müşteriler geliyor, o kadar ki geçim sıkıntısı var. Geçenler de Almanya’dan biri gelmişti anlatıyordu, koskoca Almanya gibi bir süper devlet olmasına rağmen halk şeker bulamıyor marketler de diyor. Yine biz de var ama bizde de aşırı derecede zam var, devlet ne yapsın burada, devlet KDV indirimi yapıyor ama yine ansımıyor millete çünkü asıl zararı veren milletin kendisi. Zabıta kontrole gidiyor diyorlar, zabıta nereye gidiyor, ben anlamıyorum ki zabıtanın gittiği yer neresi gelip de esnafı dolaşsınlar, herkes kafasına göre zam yapıyor. Bu kadar aşırı derecede fiyatların yükselmesi milleti gerçekten çok zor durumda bırakıyor, gerçekten millet artık son haddine gelmiş. Geçim yapamıyoruz, bir Cumartesi günü alışveriş yapacak paramız olmuyor. Bir metre kumaş 230 lira toplam da 1500 liraya bir takım elbise çıkıyor, eskiden 600 – 700 liraya bir takım elbise çıkardı. Bu şekilde devam ederse ayçiçeği yağı da zamlanır, çay da zamlanır, şeker de zamlanır, esnaf olarak bugün aldığını yarın yerine koyamıyorsun zaten çoğu esnaf da kendi kafasından zam yapıyor. Perşembe pazarı gelince evdekilere 50 lira veriyordum alışveriş yapıyorlardı ve eşya doluyordu ev ama şimdi 200 lira veriyorum ve eve gidiyorum ki hiçbir şey yok. 1 kilo biber olmuş 30 lira, 1 kilo salatalık 20 lira olur mu yani, bunlar da bir oynama var ama neyin ne olduğunu kimse bilmiyor.
              EKMEK FİYATLARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
             DAŞKESEN ,Benim nüfusum 6 ve sabah, öğle, akşam şeklinde hesapla, ev ekmeği yaptığın zaman yine aynı fiyata geliyor aslında değişen bir şey yok. Fırıncıların da sanırım burada yanlışı var una zam geldiyse Şanlıurfa gibi bir yerde 2 buçuk lira bir ekmek ve daha da az diyorlar daha da zam gelecek diyorlar peki fakir fukara ne yapacak. Adamın bir de beni gibi evi 6 nüfus ise e yapacak, sabah 6 tane, öğle 6 tane, akşam 6 tane ve daha bu ekmek böyle. Bu adam nasıl et alacak zaten etin kilosu 120 lira olmuş gerçekten bu kadar fırsatçılık olmaz. Kontrol ediyoruz diyorlar ama kontrol edilecek bir şey yok ki her şey gittikçe pahalı oluyor, ucuzlamıyor. Zincir marketlerin müdürleri gidip soruyor elinde ne kadar yağ var 2 kamyon tamam deyip 2 kamyon yağ parası veriyor alıp stok yapıyor. Peki, ben bir vatandaş olarak bun biliyorsam bunu devlet nasıl bilmiyor bu konuya müdahale edin, adam gelmiş 80 tane ayçiçeği yağı almış, buna ne gerek var hayrola savaş mı var, kıtlık mı var, Urfa’da bu kadar zabıta var hangisi neye müdahale etmiş.
                    ŞEHİRLERARASI OTOBÜS FİYATLARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
                   DAŞKESEN ,Akaryakıt fiyatı bu kadar olunca adam mecburen zam yapacak, bu konuda ben adamlara hak veriyorum. Adam dünyanın parasını döküp araba bağlıyor kendine ve her sefer dolmuyordur da adam sadece 10 kişi ile gidip geliyor. Benim tanıdığım var, adam otobüs şoförü ve adam aldığı maaş yetmiyordu adam tır şoförlüğüne gitti. Akaryakıt fiyatları böyleyken adamların zam yapmaları normaldir.
                    AKARYAKIT FİYATLARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
DAŞKESEN ,Benim yaşım 55 ben ilk defa böyle bir zam görüyorum kesinlikle ve kesinlikle, aşırı derecede bir tüketim var ne olduğunu biz de anlamıyoruz, eskiden doğru düzgün kimsenin arabası yoktu ama şimdi bir evde 5 kişi varsa herkesin arabası var, hal böyle de olunca tabi akaryakıt yetişmiyor.
                  ELEKTRİK FATURALARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
                 DAŞKESEN ,Bir ara benim saat değişme işim oldu o zaman bana 4 buçuk bin lira ceza geldi, şikâyet edip itiraz da etsek, avukat da tutsak olmuyor. Benim iş yerimde 2 tane dikiş makinesi var, ütüyü bile dışarı gönderiyorum ben her ay 100 lira gelirdi bana en son 425 lira geldi. Ben 425 liralık elektrik yaktım mı? Burada soba yok, bir şey yok hatta bazı lokantalar var 23 bin lira gelmiş diyorlar, bazı lokantalar var 50 bin lira gelmiş bu kadar aşırı derecede zam olur mu? 100 lira nerde, 425 lira nerde ve bu daha sadece bir terzi dükkânının böyle tabi büyük iş yerlerinin çok daha farklı. Bir düğün salonuna gidiyorsun, adam elektrikleri açmıyor, ben Cumartesi günü bir düğün salonuna gittim adam elektrikleri açmıyor adama sordum elektrik parasını yetiştiremiyoruz dedi. Kos koca düğün salonu gerçekten elektrik faturasına güç yetmiyor. Devlet TRT payı gibi elektrik faturalarında bulunan bazı şeyler indirim getirdi yine Allah razı olsun ama gıda ürünlerinde de böyle oldu devlet indirim yaptı bir tarafta indirim yapıldı ama başka bir market orda indirmedi, yine arttırdı. Serbest piyasa olmuş, herkes kafasına göre fiyat belirliyor, yemin ederim millet perişan halde. Zengin zaten zengindir ama fakir fukara sıkıntı çekiyor, bu gidişle millet dar boğaza giriyor.
                     RUSYA İLE UKRAYNA SAVAŞI HAKKINDA Kİ DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR?
                     DAŞKESEN ,Ukrayna örneğin Rusya’ya bağlı olan bir ülke ben Nato’ya gireceğim, öyle yaparsan silahlarını getirip oraya koyacaksın, sen getirip de silahlarını komşunun yanına koyduğun zaman o adam seni vurur. Ben bu konuda Rusya’yı desteklemiyorum beni çok alakadar etmez, ben Türküm ama Nato için böyle yapılması, senin ne işin var. Türkiye Nato’ya girdi de ne oldu, bu kadar yıldır Türkiye Nato’dadır, bir şey fark etmedi. Rusya günlerdir vuruyor Ukrayna’yı, hadi birisi de kalkıp müdahale etsin, neden kimse müdahale etmiyor? O ülkelerden ihracatlar yapıyoruz bu yüzden aslında Türkiye’de büyük zararlar görüyor, ikisi de komşu ülkemizdir. Tüm alışverişlerimiz oradan oluyor, bu savaşın Amerika’ya zararı olmuyor, Fransa’ya zararı olmuyor gerçek anlam da olan Türkiye’ye oluyor.
               BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
                Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum