Av. Nihat Çiftçi "Yerel Kalkınma Kitabı" nı tanıttı

Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi “Yerel Kalkınma” isimli kitabının tanıtımını yaptı.

Av. Nihat Çiftçi "Yerel Kalkınma Kitabı" nı tanıttı

Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi “Yerel Kalkınma” isimli kitabının tanıtımını yaptı.

Av. Nihat Çiftçi
14 Ekim 2021 - 16:42

Kamil Güler'in özel haberi

Özel bir okulda gerçekleştiren etkinliğe öğrenciler ve Şanlıurfa’da faaliyette bulunan yerel ve yaygın basın kuruluşlarının sahip ve temsilcileri katıldı.

Av:Nihat çiftçi; 20 yıldır Şanlıurfa’da vazifeler üstlendik.Şanlıurfa’yı çalıştık adeta,Kalkınmaya yönelik fikirlerimin mezara gitmemesi için bir kitapta kalıcı hale getirip bundan sonra yöneticiler olsun, gençler olsun ve işadamlarımız olsun,Şanlıurfa’daki vatandaşlarımız merak ettiklerinde somut bir şekilde bulacaklardır.dedi.

160 sahifeden oluşan kitap 3.sayfasında İthafen bölümünde “Av.Nihat Çiftçi ,Yerel Kalkınma isimli kitabımın; rahmetli babam Türkmen Çiftçi’ye izafeten, çocuklarım Duygu Zeynep Çiftçi, umut Türkmen Çiftçi ve Muhammed Yiğit Çiftçi’ye yol göstermesi dileği dedi.

Av. Nihat Çiftçi Kitapın önsözünde ise ; Yirmi birinci yüzyıl dünyasında kalkınma oldukça önem arz etmelidir. Kalkınan ülkelerin dünyada söz sahibi olduğu açıkça kabul edilmektedir. Devletlerin siyasi nüfuzu ülkelerin ekonomik gücüyle ölçülmektedir. "Bu ekonomik güç nasıl bir kalkınma modeliyle gerçekleşir?"sorusu devletlerin üzerinde düşündüğü bir konudur, Eserde: "Kalkınma yerelden başlar" fikrinin üzerinde durulmuş, kalkınmaya genel anlamda Dünya ve Türkiye penceresinden bakıldıktan sonra, özel olarak "Şanlıurfa şehri, hangi alanlarda yapılacak çalışmalarla kalkınabilir?" sorusu üzerine çalışma yapılmıştır. Tüm milletler ve şehirler yerel kalkınma konusunda eşit şartlarda yarışmaya başlamışlardır. Ancak bazı milletler, sahip olduğu coğrafyayla, seçtiği yönetim sistemi ve kültürel birikimleriyle öne çıkmıştır. Şanlıurfa, coğrafyasıyla, kültürüyle, yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla kalkınmayı gerçekleştirebilecek bir şehirdir. Şanlıurfa'ya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet ettiğim dört yılık süre zarfında Şanlıurfa'da; şehirleşme, ulaşım, yeşil alan, altyapı, su ve çevre yönetimi konularında önemli yerel kalkınma hamlesi adımları atıldı. Bu kısa sürede şehrin kalkınması üzerinde önemli çalışmalar yapılarak birçok alanda kalkınma projeleri geliştirildi. Fakat zaman yetersizliğinden dolayı bazı projelere başlanılabildi, bazı projeler de daha sonraki döneme bırakıldı. Kalkınmaya yönelik projeler dönemin bitmesiyle durduruldu. Şanlıurfa'nın kalkınmasını önemsediğimden yerel kalkınma konusundaki fikirlerimi kaleme alma ihtiyacı duydum. Bu eser, bizden sonra yöneticilere umarım yol gösterici olur, Eserde belirtilen fikirlerden birinin dahi uygulanacak olmasından şehir kazançlı çıkacaktır. Böylece bu eserden ilham alınarak ileride uygulanacak Yerel Kalkınma Projelerindeki katkımızdan dolayı kendimizi bahtiyar sayarız. Eserin kalkınma konusunda; yerel bir ufuk bakış açısı yolunu açacağını düşünüyorum, "Kalkınma Yelden Başlar" fikri her şeyi özetlemektedir, Bir insanın  doğduğu coğrafyanın zenginleşmesini görmesi en büyük hayalidir. Bu hedef için sürekli çalışmalıyız, etrafımızdı olanakları kullanmak suretiyle kalkınma yolunda ilerlememiz kaçınılmazdır, Şanlıurfa'nın kaynakları iyi değerlendirilirse muhakkak kalkınacaktır. Şanlıurfa'nın kalkınmasına katkı sunacak olan herkese teşekkürü bir borç bilirim, dedi.
 
 Av. Nihat Çiftçi kimdir?
Nihat ÇİFTÇİ, Karaköprü Köyü'nde 1975 yılında doğdu. İlk ve ortaokulu Şanlıurfa'da, lise tahsilini Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde 1993 yılında tamamladı. 1993-1994 yıllarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde üniversite eğitimine başladı. 1 yıl sonra Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçiş yaptı. 1998 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.
1998 ila 2000 yılları arasında Sosyal Sigortalar Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda SSK Müfettişi olarak çalıştı. Daha sonra Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Bölümünde tezli yüksek lisans yaparak bilim uzmanlığına hak kazandı.
14 Ağustos 2001 yılında AK Parti kuruluşunda, kurucu il yönetim Kurulu üyesi olarak siyasi hayatına başladı. 2004 ile 2005 yılında askerlik görevini 301. Kısa dönem olarak Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nda yaptı.
 29 Mart 2009 tarihine kadar Şanlıurfa Baro'suna kayıtlı serbest avukat olarak çalıştı. Aynı zamanda Baro’nun  farklı komisyonlarında görevler üstlendi.
 2001 yılında kurulan AK Partinin Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyelerinden biri olan Av,Nihat Çİftçi; 2002 yılında AK Parti Şanlıurfa İl Başkan Vekilliği, 2003 yılında AK Parti Şanlıurfa Merkez İlçe Başkanlılığı, 2004 ile 2009 yılları arasında AK Parti Şanlıurfa İl Başkan Yardımcılığı ve AK Parti Şanlıurfa İl Yönetim Kurulu AR-GE Başkanlığı yapmıştır.
29 Mart 2009 tarihinden itibaren 6,5 yıl Karaköprü Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Av, Nihat ÇİFTÇİ, 6 Eylül 2015 tarihinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
Nisan 20|6 tarihinde Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatının (UCLG-MEWA) yapılan yönetim kurulu toplantısında İSosyal İçerme Komitesi Eş Başkanı olarak seçilmiştir.
 Ayrıca 6 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul' da düzenlen Tarihi Kentler Birliği toplantısında, Tarihi Kentler Birliği meclis üyeleri tarafından başkan adayı olarak gösterilen Av. Nihat ÇİFTÇİ, katılımcı üyelerin tüm oylarını alarak Tarihi Kentler Birliği Başkanı seçildi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum