AVM’ler şehir dışına çıkmalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa Manifaturacı ve Tuhafiyeler oda başkanı Yaşar Türkmenoğlu ile röportaj yaptı.

AVM’ler şehir dışına çıkmalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa Manifaturacı ve Tuhafiyeler oda başkanı Yaşar Türkmenoğlu ile röportaj yaptı.

AVM’ler şehir dışına çıkmalı
28 Ekim 2019 - 16:53

Türkmenoğlu, en bir oda başkanı olarak bu benim şahsi fikrimdir.  Muhakkak bir yirmi kilometre şehir dışına çıkması lazım büyük AVM’lerin ki esnaflar iş yapabilsin.
Bakınız esnaflarımızda kuvvet kalmadı, insanlar sıkıntılı, senetlerin çeklerini ödeyememe durumu ile karşı karşıya, piyasa biraz daralmış durumda yani piyasadaki emisyon oranı da düşmüş durumda. Bu durumda benim önerim şudur. Ben bunu samimiyetle söylüyorum. Liberal ekonomilerde serbest piyasa ekonomisi olduğu için haksız bir rekabet oluşuyor bu haksız rekabetten dolayı küçük esnaf mağdur duruma düşmekte ve emin olun ki senetlerini çeklerini ödeyememektedirler.
Üyelerime mesajım ben kendilerine Rabbimden hayırlı rızıklar diliyorum.  Ümitlerini hiçbir zaman kaybetmesinler. İnşallah pamuk geliyor, mısır geliyor, piyasalar inşallah bundan dolayı canlanacaktır. Yani daha dikkatli davranmaları gerekir fazla mala girmesinler çünkü ekonomik darp olduğu zaman bu sefer sıkıntı yaşarlar
SİZİ TANIYA BİLİR MİYİZ?
Ben Mehmet Yaşar Türkmenoğlu Şanlıurfa Manifaturacı ve Tuhafiyeler oda başkanıyım.
KAÇ YILDIR BU İŞİ YAPIYORSUNUZ?
Altı aydır şuan göreve başlamışım.
MESLEKTEKİ KAÇINCI YILINIZ?
Kırkıncı yıl babadan atmış yıl.
ODA BAŞKANI OLARAK SEÇİLDİNİZ BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
Tabi ki bizim amacımız esnafımıza en iyi hizmeti sunabilmek. Onların incinmemelerini gerek odalarda, gerekse çevresel faktörlerde müşkül duruma düştükleri zaman kendilerine yardım etmemiz her zaman kendilerinin yanında olduğumuzu bilmeleri lazım. Odamızda bir sıkıntı olduğu zaman bana başvurabilirler ki olacağını da tahmin etmiyorum. Amacımız tabi insan olarak çalışmak esnafımıza hizmet vermek. Esnafın incinmeme noktasında gereken hizmeti yapmaktır.
ALTI AYLIK SÜREÇTE HERHANGİ BİR ÇALIŞMANIZ OLDU MU?
Altı aylık çalışma döneminde henüz daha tanışma aşamasında olduğumuz için daha bir takım yenilikleri inşallah daha ilerde yapmaya gayret göstereceğiz. Çünkü daha esnaf bizi tanımıyor biz esnafla kaynaşmamız tabi ki zaman birimi içerisinde gerçekleşecek. Bizim amacımız geçmişte esnafımız odalarda çok sıkıntılar yaşadı. Bir oda kaydı noktasında bile çok paralar talep edildi, sıkıntılı süreçler yaşandı. Biz onları şuan itibarı ile esnafımıza yansıtmamaktayız. Esnafımız geldiği zaman kendilerine çayımızı ikram ediyoruz. Kendileri ile güzel konuşmalarla bir emirleri var mı yok mu? Diye hitap edip onları memnun etme noktasında çalışmalarımız var. Bir taziye olduğu zaman taziyelerine gidiyoruz. Odalar birliğinde diyelim ki esnaf odasında bir sıkıntıları olduğu zaman derhal bize müracaat etmeleri ve biz de o sıkıntıları giderme noktasında sürekli çalışma içerisindeyiz. Şuan durum böyle ama ileriki süreçte gerek odamızın restorasyonu gerekse bir takım çalışmalarımız olacak. Bir takım tatil ziyaretlerini beraber yapabiliriz. Tabi ki bu bir güç meselesi para meselesi aidatlarımızın biraz daha düzenli toplanması halinde daha güzel işler yapacağımıza ben inanıyorum.
BİR ODA BAŞKANI OLARAK NE GİBİ ÇALIŞMALARINIZ, PROJELERİNİZ, HEDEFLERİNİZ OLACAK?
Proje noktasında şuan bizim imkânlarımızın kısıtlı olması itibarı ile çok büyük çalışma yapacağımızı söyleyemem. Ama esnafın sıkıntıları noktasında, esnafın alış verişinin olup olmaması noktasında biz bunları gerekli mercilere iletme noktasında mesela diyelim ki bizim odalar başkanımız var Şefik Bakay onlara iletiyoruz. Onlarda bizim genel başkanımız olan Mendevi Palandöken Bey efendiye iletiyorlar.  Bu konuda da sürekli bir çalışma içerisindeyiz. Bunu da üyelerimizin  bilmesi gerekir.
 ODANIZA KAYITLI KAÇ ÜYENİZ VAR?
Beş yüz tane mevcut üyemiz var. Tabi ki bu üçlü beşli değişe biliyor. Çünkü terkler oluyor yeni işe başlamalar oluyor şimdi net bir sayı veremiyorum ama beş yüz ile beş yüz elli arasında gidip gelmektedir.
BU ÜYELERİNİZİN ESNAFLIK DURUMU NASIL?
Şuan itibari ile durumlarının çok iyi olduklarını söyleyemem. Yani bu sene pamukta benim sorduğum anketlere göre çokta iyi olmadığını görmekteyiz. Yani şuan esnafımızın gerçekten sıkıntıları var. Gerek bankalar nezdinde gerekse iş nezdinde sıkıntılar var. Bankaya gittiği zaman kredi alamama gibi durumlarla karşı karşıya, esnaf kefaretten kredi alamama durumuyla karşı karşıya kalmakta bununda sebebi şudur, sicillerinin sıkıntılı olması ben buradan genel başkanımız Mendevi Palandöken’e bir mesaj göndermek isterim. Ve derim ki bizim muhakkak ve muhakkak bir esnafların sicil affına ihtiyaç var. Çünkü niye? İnsanların senet prestosu olmakta derken bir prestoyla sicillerine işlendiği zaman o esnafımız direkmen, otomotikmen kredi alamamakta. Buda esnaf içinde sıkıntı yaratmaktadır. Bunlarında düzeltilmesi gerekir. Bunu hükümetimize sayın başkanımız Mendevi Palandöken beyefendi bunu gerekli mercilere ileteceğine ben şahsen inanıyorum. 
BU SORUNLARA SİZCE NE GİBİ ÇÖZÜMLER BULUNA BİLİR?
Bu sorunların çözümü şudur biz daha önce hep söylemiştim ekonominin düzelmesinin büyük alış veriş merkezlerin muhakkak şehir dışına çıkması, çıktığı zaman daha çok esnaf kurulacaktır. Bu esnafların daha çok dükkanların açılmasıyla işsizliğinde önleneceğini ben tahmin ediyorum. Çünkü niye? Bugün mesela BİM gibi A101 gibi Piazza’lar gibi büyük iş yerleri küçük esnafı derinden yaralamakta, bu yaralamada esnafın dükkan açtığı zaman kapatmasına vesile olmaktadır. Niye? İş yapamamaktadır. Yani haksız bir rekabet oluşmaktadır.  Bunlar muhakkak ve muhakkak şehir dışına çıkması ile esnafımıza para dağılımı olacaktır çünkü hani bir söz vardır biri yer “biri bakar kıyamet orda kopar”  şuan itibariyle AVM’ler yiyor küçük esnaf da onlara bakıyor.  Bu son derece yanlış bir sistem bunların muhakkak hükümet tarafından ele alınması gerekir. Ben bir oda başkanı olarak bu benim şahsi fikrimdir.  Muhakkak bir yirmi kilometre şehir dışına çıkması lazım büyük AVM’lerin ki esnaflar iş yapabilsin. Bakınız esnaflarımızda kuvvet kalmadı, insanlar sıkıntılı, senetlerin çeklerini ödeyememe durumu ile karşı karşıya, piyasa biraz daralmış durumda yani piyasadaki emisyon oranı da düşmüş durumda. Bu durumda benim önerim şudur. Ben bunu samimiyetle söylüyorum. Liberal ekonomilerde serbest piyasa ekonomisi olduğu için haksız bir rekabet oluşuyor bu haksız rekabetten dolayı küçük esnaf mağdur duruma düşmekte ve emin olun ki senetlerini çeklerini ödeyememektedirler. Ben tekrar söylüyorum mahalle bakanlığı sisteminin muhakkak oturması gerekir ki insanların cebine para girsin. Bunu ben samimiyetle söylüyorum ki eğer mahalle bakanlığı sistemi tabi ki ben mahalle bakanlığı dediğim zaman bunu konfeksiyoncular, ayakkabıcılar, kasaplar, bütün berberler olsun diğer yerler hepsine adapte olduğumu düşünüyorum.  Ben bunu hani bir amblemdir şey bakanlar dediğimiz zaman küçük esnafın korunması, büyük AVM’lerin dışarıya çıkmasından kaynaklanmakta. Ekonomiye piyasaya para akışı daha fazla girer diye düşünüyorum. Benim şahsi bu güne kadar ki babadan atmış yıl bende kendim kırk yıl faal olduğum bir durumda ben bunları ancak anlata bilirim. Çünkü çok önemli bir konu çünkü haksız bir rekabet oluşmaktadır. Düşüne biliyor musunuz bir BİM ve A101’in yanında ve onlar gibi büyük marketlerin yanında esnaf dükkan açtığı zaman onla rekabet edemeyeceği için hemen kapatmaktadır. Buda işsizliğe neden olmaktadır. Şöyle bir örnek verebilirim. Bugün beş parmağımız olduğunu üçüne kan gidiyor ikisine gitmiyor şimdi olmaz böyle. Neden? Çünkü öbürü alış veriş yapamıyor.  Haksız rekabet hani derler ya denizde büyük balık küçük balığı yutar meselesi ben olayı bu açıdan görüyorum. Yani bu çok önemli bir konu tabi ki ben sayın büyüklerimize sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın genel başkanımız Mendevi Palandöken’e ve sayın ticaret bakanımıza bunları tabi ki söylemek isterim. Bu sıkıntılı süreci ancak bu şekilde atlata biliriz diye düşünüyorum.
MANİFATURACILAR VE TUAFİYELER ODASININ NE GİBİ SORUNLARI VAR?
Şimdi mesela diyelim esnafta şimdi bir kere çok önemli bir konu var.  Kayıtsız esnaf çoğunluktadır. Kayıtsız esnaf çoğunlukta olduğu için bu sefer odaya da para akışı olmamaktadır. Piyasaların daralması ile esnaftan biz aidat bile toplayamıyoruz. Biz onlara gerekli hizmeti bu noktada veremiyoruz. Yani şimdi esnaf geldiği zaman evrak istediği zaman o evrakı veremesem olmaz. Çünkü benim esnafımdır. Ben ona hizmet için oradayım. İnsan odaklı çalışıyorum. İnsan odaklı da çalıştığım için ondan o parayı hepsini tahsil edemiyorum derken sıkıntı odadan para birikimi zafiyete uğramakta buda tabi ki esnafın fazla alış veriş yapamamasıyla alakalı esnafta para olursa para akışı da olur diye düşünüyorum. Bu bizim sıkıntımız işte dediğim gibi oda kaydı olmayan esnafımız çoğunlukta buda kayıtların muhakkak belediye tarafından ele alınması bunların odalara kazandırılması gerekiyor. Yani bunlar tabi ki sıkıntı bunu şuan söyleye bilirim.
BURADAN ÜYELERİNİZE BİR MESAJINIZ VAR MI?
Üyelerime mesajım ben kendilerine Rabbimden hayırlı rızıklar diliyorum.  Ümitlerini hiçbir zaman kaybetmesinler. İnşallah pamuk geliyor, mısır geliyor, piyasalar inşallah bundan dolayı canlanacaktır. Yani daha dikkatli davranmaları gerekir fazla mala girmesinler çünkü ekonomik darp olduğu zaman bu sefer sıkıntı yaşarlar. Bunu söylemek isterim kendilerine ama ilerisi için ümit vaat ediyoruz çünkü artık mevsimsel olarak da insanlar dışarı çıkmış çalışmaya gitmiştir o insanların da gelmesi vatandaşımızın da gelmesiyle piyasa bir canlılık kazanacaktır. Pamuğun ve mısırın da devreye girmesiyle inşallah bir canlılık kazanacaktır.  Ben onu düşünüyorum o yüzden esnafımız umutsuzluğa kapılmasın ben kendilerine buradan hayırlı işler diliyorum gözlerinden hepsini öpüyorum.
            BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
            Ben teşekkür ederim.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum