Ayakkabı Sektörü Modaya Ayak Uyduramadı (video)

Şanlıurfa’da 57 yıldır ayakkabıcılık mesleğini yürüten Mehmet Ali Karadağ ile Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Süleyman Güler röportaj yaptı.

Ayakkabı Sektörü Modaya Ayak Uyduramadı (video)

Şanlıurfa’da 57 yıldır ayakkabıcılık mesleğini yürüten Mehmet Ali Karadağ ile Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Süleyman Güler röportaj yaptı.

Ayakkabı Sektörü Modaya Ayak Uyduramadı (video)
13 Temmuz 2021 - 18:20

Karadağ, yakkabı emek isteyen, yoğun bir sektör o yüzden işçi sıkıntısı hat sefada, piyasada işsiz insan çok fakat çıraklıktan yetişip o mesleği icra edecek eleman yok.
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Mehmet Ali Karadağ ayakkabı imalatı benim baba mesleğim.
BU İŞE İLK NASIL BAŞLADINIZ?
Baba mesleğim olduğu için 7 yaşından bu yana ayakkabı mesleğinin içerisindeyim yani 57 yıldır bu meslekteyim.
ŞANLIURFA’DA AYAKKABI SEKTÖRÜ NASIL İLERLİYOR?
Maalesef imalat anlamında bitti denilecek kadar az, bunun nedeni de son 3 – 5 yıldır esnafın madden zayıflaması, yeni teknolojiye ayak uyduramaması, iş alanının dar olması bunlar da esnafın yok olmasına sebep oldu. Şuan da Urfa’da devletin öncülüğün de Organize Sanayi de yapılan ayakkabı fabrikaları var, devlet yapıp kiraya veriyor bu yüzden şuan Şanlıurfa firması yok burada. Dışarıdan gelen firmalar faal hepsi çalışıyor, tabi ayakkabı sektöründe ki işçiler, ustalar şuan da o fabrikalar da çalışıyor.
ŞANLIURFA’DA AYAKKABI İMALATI YAPAN ESNAF SAYISI NEDEN AZALDI?
Bundan 15 – 20 yıl kadar önce Türkiye’nin 4 bir yanına ayakkabı satışımız vardı, gelişen teknolojinin karşısında esnafın kendi kendini yenileyememesi, maddi yönden zayıf olması. Ayakkabıcılık mesleği baya da faal durumdaydı hemen tüm illere buradan sevkiyat olurdu fakat git gide azaldı şuan da yok denecek derece de az. Yaklaşık 15 yıl önce bir kooperatif kuruldu şuan da iş yeri yapılıyor, 46 tane küçük imalatçıya yönelik Evren sanayi sitesinin hemen bitimin de inşallah tekrar ayakkabıcılık Urfa’da canlanacak.
ŞANLIURFA’DA EL YAPIMI AYAKKABIYI KİMLER TALEP EDİYOR?
Eskiden sipariş sistemi vardı, şuan da bitti diyebiliriz, sadece 90 yaşında yaşlı bir amcamız var eski ayakkabı yemeni o da artık çok yaşlı onun da imalatı yok.
MESLEĞİNİZİN YENİDEN CANLANMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Ayakkabı emek isteyen, yoğun bir sektör o yüzden işçi sıkıntısı hat sefada, piyasada işsiz insan çok fakat çıraklıktan yetişip o mesleği icra edecek eleman yok. Çocuk liseden sonra gelip ne öğrenecek o yüzden benim görüşüm meslek okullarına ağırlığı verirse, eleman yetişirse olur bu iş. Geçmiş zamanlar da küçücük bir dükkân da bir usta ayakkabı yaparken en az 7 – 8 işçiyi istihdam ederdi bunu fabrika bazında düşünürsek bu sayı daha fazla olur.
GENÇLERİN MESLEĞE İLGİSİ NASIL?
İşimiz artık fabrikalaştı artık küçük atölyeler bu işi yapamıyor, yapamaz da zaten ayaklarının üstünde duramaz. Örneğin şuan da benim ortağı olduğum bir şirket var biz orada bir gün de Urfa’nın genel sayısına eşit üretim yapıyoruz. Bu yüzden küçük atölyeler de bu iş olmaz artık büyümek, organize olmak lazım maalesef bu da Urfa’da yok.
AYAKKABI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
İlk olarak sıhhi olmasına dikkat etmeliyiz zaten hakiki deri köseleyle yapılmış ayakkabılara rağbet yok çünkü ayakkabı sektörü modaya ayak uyduramadı. Şuan bir ayakkabı satıcısına gidin mevcut ürünün en az yüzde 80’i spor ayakkabıya yönelik çünkü ayak rahat ediyor. Spor ayakkabıların biraz daha tabanı hafif, yumuşak, ayağı incitmeyen tabanlardan yapıldığı için gençler onu tercih ediyor bu yüzden eski sistemde ki ayakkabılara rağbet yok.
DERİ AYAKKABI SAĞLIKLI MI?
Tabii ki deri ayakkabı çok sağlıklı fakat son yıllarda ki modaya deri ayakkabı ayak uyduramaz çünkü o görüntüyü veremez şuan da deri kalitesinde suni deriler yapılıyor, şuan da yüzde 99’u imitasyon.
ŞANLIURFA’DA İMALATI GELİŞTİRMEK İÇİN YETKİLİLERE NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
Yetkililer ellerinden geleni yaptılar çünkü Urfa’da kümeleme diye bir düşünce ile ayakkabı sektörünü Urfa’da kümelemeye çalışıyorlar. Önümüzde ki yıllarda Urfa, Türkiye’de ki ayakkabı imalat sektörünün merkezlerinden biri olacak çünkü Urfa’ya baya talep var. Son zamanlarda ki teşvik sistemi ile dışarıda ki yatırımcı Urfa’ya gelip yatırımını yapıyor çünkü Urfa’da işsiz sayısı çok fazla ama bu işsiz sayımız hep kalifiye değil, bunu da İşkur aracılığıyla buraya gelen firmalar işçileri alıp kurs verdikten sonra istihdam ediyorlar. Şuan Urfa’da kurulan fabrikalar da en küçük işletme de 100 – 150 eleman çalışıyor bu yüzden ben devletin üstüne düştüğünü yaptığı kanaatindeyim ama temel de sorun var çırak yetişmiyor, işçi yetişmiyor. Adam liseyi bitirmiş üniversiteyi kazanamamış ve işsiz, elinden iş gelmiyor ama geçmişte çıraklıktan bu mesleğe girip bu işin mutfağından yetişerek gelmek daha verimli olur.
SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?
Bizim halkımız rahat iş arıyor, iş ve işçi arayan kurum da 90 bine yakın iş arayan eleman var, bunun içerisinde kalifiyeli, çalışacak eleman yok. Benim görüşüm inşallah nasip olursa 3 – 5 yıl sonra Şanlıurfa’da tekrar ayakkabı üreticileri olur, sitemiz de biter çünkü herkes gidip de fabrika da çalışacak diye bir kanun yok. Belli bir yaştan sonra zaten çalışamayacak, o insan ne yapacak o mesleği de fabrika da günün şartlarına göre bilgi ve becerisini de geliştirmişse bunu kendi işinde uygulayacaktır.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum