Aziz Hoca Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yakanlığı Korona virüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Abdulaziz Kutluay son yolculuğuna uğurlandI.Eyübiye Belediyesi Aziz kutluay’ın adını bir parka verdi.

Aziz Hoca Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yakanlığı Korona virüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Abdulaziz Kutluay son yolculuğuna uğurlandI.Eyübiye Belediyesi Aziz kutluay’ın adını bir parka verdi.

Aziz Hoca Son Yolculuğuna Uğurlandı
10 Ağustos 2020 - 18:44
Reklam

Şanlıurfa Et Balık Camiinde imamlık ile başlayan daha sonra Gönüllü Kuruluşlar Aşevi olarak devam eden son olarak ise Şanılurfa Aşevi Derneği ile günde 10 bin yoksula günlük yemek, giyecek, gıda olmak üzere ihtiyaçlarını karşılayan Aziz Kutluay; Şanlıurfa’da yerel televizyonlarda dini proğramlar ile halkı aydınlatıyordu. Hayatını insanlara yardım ve destek olmaya adayan Aziz Kutluay’ın yakalandığı korona virüs hastalığı nedeni ile vefat etmesi Şanılurfa genelinde üzüntü yarattı.
Kutluay’ın cenazesi, Eyyüp Peygamber Camisinde kılınan cenaze namazının ardından defnedildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Zeynel Abidin Beyazgül’de ile akrabaları ile yüzlerce seveni katıldı.
ABDULAZİZ KUTLUAY HOCA KİMDİR;
1950 yılında Mübarek bir Mevlit kandili gecesinde doğduğu için oldukça müteddiyn olan merhum babası göncü dede Osman efendi ve Annesi Fethiye hanım oğularına Urfa da kandil gecelerine Aziz gecesi denildiğinden bu gecede doğan çocuklarına Abdülaziz adını vermişlerdir.
Zaten kendisinin Mütedeyyin olan ailesi diğer çocuklarına da dindarlıklarından dolayı çok sevdikleri İslam büyüklerinin isimlerini vermişlerdir. Bunlar yaş sırasıyle, Bekir Sıtkı, Abdülkadir, Muhyiddin, Abdülaziz, Ali, Fatma ve Hafıza dır.
Abdülaziz kutluay Şanlıurfa merkez, Dabakhane mahalesi Firüz sokak 20 nolu evde o zamanki şartlarda dört ailenin bir arada oturma zaruretinde olduğu bu mütevazi evde
dünyaya gelmiştir. Ve kendisinin doğumundan bir küsür yıl sonra annesi Fethiye hanım efendi vefat etmiştir. Daha sonraları ise babası Osman efendi Duriye hanımefendi ile
evlenmiştir. Abdülaziz Kutluay konuşmalarında bu olayı şöyle yorumlar !"Benim iki annem var biri beni doğuran anam fethiye diğeri ise beni büyüten anamdan sonra anam Duriye hanımdır".
İlk okul tahsilini Turan ilk okulunda ve sonraları İmam Hatip okulu tahsilini de Şanlıurfa da dışarıdan okuyarak tamamlamış olup, daha sonraki yıllarda bir çok ilim adamlarından istifade etmeye çalışmıştır.
22-10-1972 tarihinde kendisi gibi Urfalı olan eşi Fikriye hanımla evlenmiştir ve bu evlilikten Murad, M.Emin, Ahmed, Said, Halid adlarında beş erkek ve Hatice isminde birde kız çocukları olmuştur.
20 küsür yıl tornacı ustası olarak çalıştığı bir kamu kuruluşun (Et-Balık Kurumu)n´daki personelin ve halkın yardımlarıyla yaptırılan cami de fahri olarak vaaz ve imam hatiplik yapmıştır. Bahsi geçen kuruluştan da emeklidir.
Türkiye´nin bir çok yerinde Konferanslar, Paneller ve konuşmalarda bulunmuştur. Bu vaaz ve konuşmaların pek çok kaset ve cd´leri bulunmaktadır ve hocamız Urfa da Halk arasında AZİZ HOCA olarak bilinmektedir.
Hoca efendi son olarak hizmetini araştırmacı yazar olarak sürdürmektedir ve "Mekke Ve Medine´ De Ziyaret Yerleri" adı altındaki kitabın yanı sıra "Siyer- u Sahabe" (10 cilt),
"Hz. Muhammed (s.a.v.) in Savaşları ve Sebebleri", "İslam Tarihinde Şanlıurfa" ve "Namaz Darda Koymaz" adı olarak kitapları mevcuttur.
AZİZ KUTLUAY’IN VEFATI ÜZERİNE YETKİLİLER VE ŞANLURFALILAR NE DEDİ ?
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin; Şanlıurfa'mızın yetiştirdiği, ilim ve hayr ehli Abdulaziz Kutluay (Aziz Hoca) hocamıza Allah'tan (cc) rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.‪Rabbim mekanını cennet eylesin.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül; “Şanlıurfamızın çok sevdiği Aziz Kutluay  Hocamız'ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.
Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Aziz Kutluay hocamızı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Biz şahidiz; yıllardır fakir fukaranın yanında olan Aziz hocamıza fakir fukaranın duası şefaat edecek İnşallah.Allah Rahmet Eylesin Mekânı Cennet Olsun.Meclisimiz, dün hayatını kaybeden büyük alimlerden Abdulaziz Kutluay hocamızın ismini bir parka verilmesini oy birliği ile kabul etti. Biz de Kito Deresine yapacağımız devasa Sosyal Donatı alanına Aziz Hocamızın ismini vereceğiz.Karardan dolayı meclis üyelerimizi tebrik ederim.
Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat; Şanlıurfa'mızın değerli ilim insanı yardımsever Aziz Kutluay'ın vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım.Hocamıza Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.
AK Parti Grup Başkanı Faruk Bayuk, Şanlıurfamızın önemli değerlerinden Aziz KUTLUAY hocayı son yolculuğuna uğurladık Allah rahmet eylesin...Aziz Hoca Şanlıurfamıza önemli Hizmetler yaptı.
Saadet Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Niyazi Yanmaz; İNNALİLLAH VE İNNA İLEYHİ RACİUN. Alimin ölümü alemin ölümü gibidir. Allah mekânını cennet eylesin.Ey mübarek insan. Urfamızın başı sağ olsun.
Haliliye eski Belediye Başkanı Fevzi Demirkol; Aziz Kutluay hocamızın vefatını derin bir teessürle öğrendim.Tevazu sahibi sohbet ehli, irfan ehli, hayırsever nadide bir değerdi. Hasta yatağından kalkıp vaaz ü nasihat ile hitabına, şahidiz Ya Rabb! İhlâsına, gayretine şahidiz Ya Rabb!Merhuma Allah'tan rahmet ailesine, sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum.
Güneydoğu TV Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Neşet Kapaklı ; O Urfa’nin Aziz Abisi, Dayısı, amcası, kardeşiydi. Herkes onunla konuşurken kendi yakını olarak bilirdi. Tv’lerde yaptığı etkili konuşmalarla sadece Şanlıurfa’da değil, Türkiye’nin birçok bölgesinde izleniyor ve seviliyordu. Azizi Hoca konuşmakla kalmıyor yıllardır çok değerli arkadaşlarla AŞ Evinde bizzat çalışıyor fakir-fukaraya sahip çıkıyor onlara her gün AŞ veriyor giyim eşyası temin ediyordu. Kısaca kendini Urfa’ya, Urfa’nın yoksullarına vakf etmişti. Fakiri, zengini, orta hallisi herkes vefatından büyük üzüntü duydu. Çünkü o herkesin Azizi Hocasıydı. Çünkü o insanları seviyordu, hayvanlara merhamet gösteriyordu aynı zamanda entellektüel 1 duruşu vardı.Geçenlerde hastalanınca bir dostum “Ömer Bey bu güzel insanlar Televizyona çıkıyorlar. Karşılığında Nihat Hatipoğlu gibi ücret alıyorlar mı?” Diye sordu. Ben de dostuma onlar yıllarca tv ler de program yaptılar tek kuruş almadılar. Azizi Hoca ve hayatta olan Hocalarımız inşallah haklarını helal etmiş olurlar. Urfa’da ailelerin barışları dahil birçok konuda gerçek kanaat önderi oldular. Aziz Hoca; Urfa ve Urfa’lı seni unutmayacak. İnşallah Büyükşehir Belediyemiz çok güzel bir Parka ya da caddeye “Aziz Kutluay Hoca” adını verir de seni tanımayan sonraki kuşaklar da senin yaptığın güzelliklerini öğrenme imkanı bulur.
Şanlıurfa Ayışığım Derneğince yapılan açıklamada ; Alimin Ölümü Alemin Ölümü Gibidir. Değerli Hocamız Aziz Kutluay Rahmeti Rahmana Kavuştuğunu Üzüntü ile Öğrenmiş Bulunmaktayız .Ayışığım yetim ve öksüz derneği olarak hocamıza Allahtan rahmet acılı ailesine baş sağlığı dileriz.
Mustafa Tepe; 1985 yılında askerden geldikten sonra arkadaşlarımız cuma namazı için Etbalık camiinde bir hoca var bir giden her cuma gitmek durumunda kalıyor dediler.Doğum hastanesinin karşısında ikamet ediyordum Cuma günleri yaya olarak kuyubaşına doğru Etbalık camiine gider aziz hocam dan vaaz nasihat dinlerdik, normal ilahiyatçıların ve hocaların ima dahi etmekten imtina ettikleri konuları aziz hocam direkt olarak anlatır bazende hiç çekinmeden fırça atardı, sonra öğrendim ki aziz hocam ilahiyatçı veya imam değil, camiinin içinde bulunan etbalık kurumunda işçi statüsünde çalışırmış. Kendini çok iyi yetiştirmiş, alimmm ve gerçek hoca, fakir fukaranın hamisi iyi bir ağabey dost ve arkadaş ama en önemlisi çok iyi bir Urfalı ve örnek şahsiyet. Günde 2000.ikibin kişiye yemek çıkaran bereketli bir aşevinin kurucu ve yöneteni fakirlerde öksüz kaldı. Mekanın cennet olsun kabrin nur dolsun ResulAllah sav e komşu olasan RABBİM rahmet ve merhametiyle muamele eylesin hakkını bizlere helal etmişsindir umarım sana yakışanı....
İHH Şanlıurfa Şube Başkanı Behçet Atilla; Ah be Aziz hocam ahhh!  Seni tam anlayacaktık ki gittin?  Zaten hep öyle olmuyor muydu? Allah sana gani gani rahmet eylesin. Sevindirdiğin yetim ve fakirler bir daha yetim ve fakir oldular ama bu kez bizi de kervanlarına kattılar... Tılfındır tepesine Fetih Camisi hayalin boynumuzun borcu oldu artık.
Eski Sağlık Müdürlerinden Halil Şubası¸Aziz hoca ( Aziz Kutluay ) yaşamı bir çok insana örnek olan Şahsiyetli bir değerdi mekanı cennet olsun.
Şanlıurfa büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Ahmet Kaytan; Bir Âlim. Bir Dava adamı. Bir Hizmet ehli göçtü bu dünyadan.AZİZ Hocamıza şahidiz ! Rabbim. Aziz eylesin. Mekânı cennet olsun inşallah
Bakır Yetim sosyal medyada yaptığı paylaşımda ; Bazı insanlar şehrin gülen yüzü, merhametin emniyetin emanetin tüm insanların üzerinde vücut bulmuş halidir. Şehirde, köyde kasabada .Bu konuda istisnasız her kesimin benimle hemfikir olduğu Fakir fukara babası, emanet ehli güvenilir, cesur yürek .kim var dediğinizde tıpkı benim gibi herkesin aklına rahmeti rahmana kavuşan Aziz Kutlulay, namı değer Aziz hoca gelirdi.Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir. Öksüz bıraktığı şehir şimdi arkasından şivan ediyor. Kendi canını hiçe sayarken karşındaki insanların hayatına son verdiren bencil, cahil yaratıkların yüzünden Aziz hoca gibi nice değerler bu kısa zaman dilimi içerisinde aramızdan ayrıldı. Sebep olanları veballeri ile baş başa bırakıyorum.Kul hakkına girmişlerdir. Tüm sevenlerine sabır diliyorum.Sevindirdiğin binlerce masum mazlum yetim mükâfatın, çok sevdiğin Resûlullah şefaatçin olsun.Allah rahmet eylesin.
Abdullah Göçmez; Aziz hoca vefat etmiş.İnna lillahi ve inna ileyhi raciun .Rabbim rahmetiyle merhametiyle muamele etsin mekanı cennet olsun .Liseye giderken cuma hutbesini dinlemek için Urfa lisesinden yürüyerek et balık kurumu camiine gider dinler feyizlenirdik. Eskişehir'de radyoda 23. Sözü okurken bir anda radyonun telefonları kilitlenmiş hatta radyoya gelenler olmuştu. Ne oluyor diye sorunca meğer Aziz hocanın namı oralara kadar gitmiş kasetleri elden ele dolaşıyormuş. Urfa lehçesi olunca biraz ona benzetmislerdi. Allah makamını ali mekanını cennet eylesin. Bir ömrü hizmetle geçirdiğine şahidiz Ya Rab.
Eyüp Azlal ; Abdülaziz Kutluay Hoca.Urfalıların tanıdığı isimle .Aziz Hoca.Şanlıurfa çok kıymetli bir hocasını kaybetti. İlmi ile ameli ile hep bizlere örnek oldu. Zenginden aldığını fakire verdi. Şanlıurfa Gönüllü Kuruluşlar aşevi onun ve onun gibi birkaç mübarek insanın mücadelesi ile ayakta kaldı. Çocukluk yıllarımızda onun vaazlarının yer aldığı sohbet kasetleri ile büyüdük. En son SiYER-DER'de haftalık siyer dersleri veriyordu. Dersleri sosyal medya imkanıyla canlı yayınlanıyordu. Ruhu şad olsun. Makamı âli, mekanı cennet olsun. El Fatiha.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum