Reklam

Baharı getirmek için has çiçekleri satın alma vakti

Şeker; Evimize baharı getirmek için evinize ilkbahara has çiçekleri satın alma vakti gelmişti.Laleler,zambaklar, mergüçerler bunlar bahar aylarına has kokulu güzel çiçeklerdir.

Baharı getirmek için has çiçekleri satın alma vakti

Şeker; Evimize baharı getirmek için evinize ilkbahara has çiçekleri satın alma vakti gelmişti.Laleler,zambaklar, mergüçerler bunlar bahar aylarına has kokulu güzel çiçeklerdir.

Baharı getirmek için has çiçekleri satın alma vakti
23 Ağustos 2019 - 16:48

Mehmet Şeker  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklaada ; Şanlıurfalıyım.çiçek ve pet shop  ilgileniyorum. Evimize baharı getirmek için evinize  ilkbahara  has  çiçekleri satın alma vakti gelmiştir.Laleler,zambaklar, mergüçerler bunlar bahar aylarına has kokulu güzel çiçeklerdir.saksılarını değiştirmeye gerek olamayan bitkilerimizin yenilenmesi için üst kısmından üç santimlik toprağı köklerine zarar vermeden almak  gerekiyor. toprağa zarar verdiğimiz zaman çiçekte zarar görür. Çiçekleri serin yerlerde sulamak gerekir. İki haftada bir suda eriyen gübre ile sulamak bitkinin hem besin ihtiyacını hem de bitkiyi daha çok geliştir. Fakat baharda açan çiçeklerde aşırı besin vermemek gerekir. Bitki’nin kökleri saksı’nın dibinden çıkıyorsa veya toprak çabuk kuruyorsa saksısını büyütmek gerekir. Saksıyı büyütmediğimiz zaman bitkini damarları sıkışıp kalır bitki büyümez ve güzel koku vermez. Saksıyı değiştirmeden önce bitkiyi iyi sulamak gerekir. Bitkiyi sulamadığımız takdirde  bitki kendini salar ve kurur.Saksı’nın içine bir kat gübre sermek gerekir. Koymadığımız takdirde bitki zarar görür. Bahar demek bitkiler için tazelenme vakti demektir. Sararan yapraklar yeşerir.Bahar çiçeklerine gelince renkli ve çeşitli  çiçeklerdir. Bunlar Açelya, küpe çiçekleri çuha çiçekleri, cam güzeli, hercai, menekşe çiçekleridir. Şanlıurfa da   en çok tercih edilen ve kültürümüzde bulunan cam güzeli çiçeğidir. Açelya Çiçeği’nin özelliklerine gelecek olursak salonların baş köşesini işkal eden bir çiçektir.  Kış boyunca uyuyan bitkiler için tazelenme vakti  İlkbahar mevsimidir. Açelya güneşi pek sevmez  fakat evlerde pencere kenarların da  güneşi görürse o çiçek için hem oksijen kaynağıdır hem de gelişmesi için uygun bir ortamdır. Akşamları yapraklarına su serpilmesi ayrı bir güzellik katar. Küpe çiçeği Şanlıurfa da pek tutulmaz eskiden Şanlıurfa dışında hemen  her yerde vardır. Bahar aylarında bu çiçek için çok iyi bir fırsattır diyebilirim. Küpe çiçeği serin yerde ve sulak olması son derece önem arz etmektedir.bahar dönemlerinde bu çiçeğin saksısı değiştirilmelidir.Genel olarak çiçeklerin saksıları her yıl değiştirilmesi daha faydalı olacaktır. Çuha çiçeğine gelecek olursak  renkli bir çiçektir. Bahçede saksıda  yetiştirilebilir. Soğuğa  dayanıklı bir çiçektir. Nemi sevdiği için Şanlıurfa da fazla yetiştirilmez. Cam güzeli çiçeği Şanlıurfa da çok yetiştirilir hemen her evde rastlayabilirsiniz. Yetiştirilmesi kolay olan bir çiçektir. Sıcağı sever soğuğa karşı hassastır. Hercai menekşe dediğimiz çiçeğimizde ilkbahar ve yaz çiçekleridir. Bir zamanlar her evde bulunan bir çiçektir. Kolay yetiştirilir ve güneşi seven bir çiçektir. Dedi.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum