Bakkallar POS cihazı kullanmalı

Altun; Çağın alış veriş sistemi olan kartlı satışa geçiniz bunun için ilk fırsatta herhangi bir bankaya giderek iş yerinize POS cihazı bağlatınız.

Bakkallar POS cihazı kullanmalı

Altun; Çağın alış veriş sistemi olan kartlı satışa geçiniz bunun için ilk fırsatta herhangi bir bankaya giderek iş yerinize POS cihazı bağlatınız.

Bakkallar POS cihazı kullanmalı
22 Mayıs 2019 - 18:28

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun:Kıymetli üyelerime tavsiyem; İŞ yerlerinizde POS (Kredi kartı cihazı) bulundurun. Neden? Çünkü Kredi kartı artık çağın gereğidir. eskiden bu kadar çok olmasa da artık zengin Fakir herkeste var...POS Cihazı neden önemli? Çünkü bir nevi malınızın sigortasıdır. nasıl ki Hastalandığınız zaman Hastane imkanlarından yararlanmak için SSK, Bağkur primi yatırıyorsak POS cihazına ada ödeyeceğimiz aylık 40-50 TL ile dışarıdaki, defterdeki alacaklarımızı garantiye almış oluyoruz. Hangimizin borç defteri yok. ve bu borçların çoğu 15 gün içinde "Getireceğim" diyenlerin borcudur. 15 günde getireceğim deyip gidip 3 ay 5 ay hatta aylarca gelmeyen müşterilerimiz yok mu? var. Hatta yıllarca gelmeyen Müşterilerimiz var. Arayıp istediğimiz zaman da üzerine azar işittiğimiz müşterilerimiz var. Ama POS cihazından kartı çektiğiniz zaman biliyorsunuz ki ay sonunda veya ertesi gün para hesabınıza geçiyor. Buna güvenerek toptancılardan borca mal alabilirsiniz. Defterdeki alacaklarınıza güvenerek benim defterde şu kadar alacağım var ay sonunda şu kadara gelecek diye borca mal alabilirmisiniz? Hayır. Bu sebeple bir an önce çağın alış veriş sistemi olan kartlı satışa geçiniz bunun için ilk fırsatta herhangi bir bankaya giderek iş yerinize POS cihazı bağlatınız. Ayrıca insanlık halidir bazen üzerimizde para olmayabiliyor vatandaş belki parası olmadığı için söylemeye veya isteme utanıyor, kredi kartı olduğu için hemen marketlere, AVM'lere gidip kart ile çekip alış verişini yapıyor. Böylece biz de müşteri kaybediyoruz. Bazı Esnaflarımız (Özellikle Basit Usuldeki Mükellefler) "Biz POS cihazı bulundursak kart çeksek vergimiz artar, Deftere gireriz" gibi yanlış bir bilgiye sahipler. Kıymetli üyelerimiz Kredi kartının verginin artması veya deftere girmek ile alakası yoktur. Maliyenin belirlediği belli bir oran var yıllık alış ve satışlarımız bunu geçerse (2019 yılı için yıllık 130.000 TL Yani aylık 11.000 TL geçerse deftere gireriz.) Yani POS cihazı ve kredi kartının vergi ve ek vergi ile alakası yoktur. Ayrıca kendimizi yenilememiz, Geliştirmemiz lazım. Hayırlı işler ve bereketli kazançlar dilerim. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum