Bankalar Şanlıurfa'yı terör bölgesi olarak görüyor

Bankaların Şanlıurfa’yı riskli ve terör bölgesi olarak görmesi nedeni ile Şanlıurfalı işadamları Şirketlerinin Merkezlerini Gaziantep iline taşıyor.

Bankalar Şanlıurfa'yı terör bölgesi olarak görüyor

Bankaların Şanlıurfa’yı riskli ve terör bölgesi olarak görmesi nedeni ile Şanlıurfalı işadamları Şirketlerinin Merkezlerini Gaziantep iline taşıyor.

Bankalar Şanlıurfa'yı terör bölgesi olarak görüyor
05 Ocak 2020 - 16:11

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık sade ve Yönetim kurulu üyeleri 2019 Yılı değerlendirmesi, 2020 Yılı projeleri ve
Irak-Kuveyt-Katar’ı kapsayan Ortadoğu iş gezisi ile ilgili Cevahir Han’da  değerlendirmesi toplantısı yaptı.

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık sade yaptığı konuşmada ; Bildiğiniz gibi Tüm sanayici iş adamlar derneği (Tümsiad) Şanlıurfa şubesi 2009 yılında Şanlıurfa şubemizin kuruluşunu yaptık yaklaşık 11 yıldır kurucu başkan olarak görevimize devam etmekteyiz. Tabiki kurulduğumuz günden bugüne kadar hep ülkemizin ekonomik kalkınmasını ilimizin bölgemizin kalkınmasını ön plana almak için elimizden geldiği kadar mücadele ettik ve mücadele etmeye de devam ediyoruz.

Son zamanlarda özellikle 17-25 Aralık ve akabinde hain darbe girişimi 15 Temmuz’dan sonra dış güçler ve iç mihraklar topla tankla tüfekle yapamadıklarını artık ekonomik olarak ülkemize oyun oynayarak ülkemizi dize getirmek gibi bir amaçları hasıl olur ama hamdolsun işadamlarımızın iş insanlarınızın dirayetli duruşu ve cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle bunda da başarılı olamadılar.

TÜMSİAD'ın girişimi ile Organize Sanayi Bölgesinde 5 Fabrika bitmek üzere

Sade; Ve bu aşamadan sonra biz bunu kendimize bir görev icap ettik. Demekki artık savaşlar tankla topla yapılmıyor. Ekonomiyle yapılıyor bizimde misyonumuz gereği sanayici iş adamları olmamız hasediyle artık uluslararası yatırım komisyon başkanımız ve başkan yardımcımız Mehmet Kurtboğa kardeşimizle beraber özellikle Ortadoğu ülkelerinden Şanlıurfa’mıza yatırımcı getirmek kendimize bir yol haritası çizdik ve hamdolsun geçen yıl içinde 2019 yılı içinde Şanlıurfa’mıza 5 tane yatırımcıyı getirdik. Şu anda organize sanayi bölgesinde 5 tane fabrikamızın temeli atıldı ve bitme aşamasına geldi. Tabiki biz bunu yaparken sadece bizde olmuyor özellikle urfa’nın dertleriyle ilgilenen en az bizim kadar ilgilenen bir valimiz var ben sizlerin huzurunda Sayın valimiz Abdullah Erin beyefendiye teşekkür ediyorum  iyiki var rabbim onu başımızdan eksik etmesin. Her fırsatta getirmiş olduğumuz yatırımcılarla birebir ilgilenerek mesai gözetmeksizin gecenin 12’sinde bile yatırımcıyı ağırladığımız olmuştur. Şuan da organize sanayi bölgesinde Tümsiad’ın ve uluslar arası yatırım gurubumuzun getirmiş olduğu 5 tane yatırımcımız inşaatları başlamış bitme aşamasına gelmiş inşallah en kısa sürede de açılışlarını yapacağız.

Musul,Katar ve Kuveyt’i ziyaret ettik

Sade ; Tabiki biz bununlada yetinmedik çünkü bizim bir görevimiz  var bir misyonumuz biz sorumluluğumuz var bir sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Sadece biz tabelamız olsun diye sivil toplum kuruluşu olmak istemiyoruz 2009’dan beri aynı yöntemle devam ettik. Bu defa kalktık sahaya inmeye karar verdik . 18-19-20 aralık tarihlerinde  Irak’ın Musul kentinde bir ziyaret gerçekleştirdik. Irak’ın musul kenti biliyorsunuz Daeş’den dolayı yerle bir olmuş bir şehir 4.5 milyon nüfusu olan bir şehir . Orda ticaret odasıyla bir anlaşma yaptık Tümsiad ve ticaret odası akabinde Irak sanayici iş adamlar konfederasyonu 35 tane üyesi olan konfederasyonla yine Tümsiad olarak biz bunlarla iş anlaşmaları yaptık. Buradan tümsiad üyeleri Irak ta yapacakları ihracata finansal sıkıntıları ve Un ticaret odası ve işadamları konfederasyonu referanslı olacak ve onların kefaleti ile olacak oradan da buraya gelecek işadamları ordan da buraya gelecek işadamlarına onlar kefil olacak yani bir nevi ticaretimizi sağlamlaştıracak şekilde bunlarla anlaşmamızı yaptık akabinde sanayi odasını orda ziyaret ettik üç gün sonunda oradan döndük geldik urfa’da 2-3 gün kaldıktan sonra bu defa da önce Kuveyt arkasından da Katar ülkelerine uluslar arası yatırım komisyon başkanımla beraber aldık yanımıza bir ziyarete gittik 3 gün Kuveyt’de kaldık 5 gün Katar’da kaldık tabi burdada farklı politika izledik.

Ortadoğu'daki 3 büyük Holding yatırım sözü ve insani yardım sözü verdi

Sade; Biz burdaki Katar’daki Kuveyt’deki görüştüğümüzün Katar’ın en büyük 3 tane holdingi ile görüştük oradan da Urfa sevdalısı olan aynı bizim urfa valisi olan Abdullah Erin Beyefendi gibi vatan sevdalısı olan büyükelçilerimiz var rabbim onlarla beraber o gibi insanların sayılarını arttırsın. Onlarda bizim oraya gidişimizle beraber ülkemizin derdiyle dertlendiler önümüze düştüler yüzlerce kilometre ötede iş adamlarını ikna edip  Şanlıurfa’mıza yatırım yapmaya ikna etmek için 120 km gelen büyükelçimiz oldu büyükelçimizin referansıyla ve girişimleri sonucunda üç tane katar’da en büyük holdingle görüşme yaptık . Tabiki görüşmelerimizde biz önce ülkemizi tanıttık arkasından bölgemizi ilimizi tanıttık ve özellikle cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın orta doğudaki mazlum halkların yanında her zaman olduğunu ve hatta son zamanlarda Katar’a uygulanan ambargodan dolayı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu anlattık ve bunun faturasının da ülkemizdeki iş adamlarına yansıdığını ifade ettik evet sizler burada huzurdasınız ama biz ister istemez sizlerin yanında dik duruşumuzdan dolayı Amerika olsun ,siyonistler olsun bizim ekonomimizle oynamaya çalışıyorlar bizlerde ister istemez mağduriyet taşıyoruz sizlerde bu mağduriyetimizi gidermek amacıyla gelin detaylı bir şekilde tanıtımını yapın gelin buraya yatırım yapın burada yatırım fırsatları var Ortadoğu’ya açılan kapımız burdan kırk kilometre Irak’ a açılan kapımız 300 kilometre liman şehrimiz İskenderun’dan mesafemiz 283 km dilimizin döndüğü kadar ilimizi orda anlattık.

Rabbime şükürler olsun oradaki 3 büyük holding’e yatırım sözü ve insani yardım sözü aldık en kısa zamanda kalktık biz buradaki Karacadağ kalkınma ajansı uzmanıyla iritabata geçirttirdik. Karacadağ kalkınma ajansı ilimizin yatırımları ve kapsamlarıyla ilgili geniş kapsamlı bir rapor hazırlayarak aynı zamanda aynı gün içinde görüştüğümüz Katar’daki holdinglerle ceo lara gönderdiler onlarda inşallah önümüzdeki hafta içinde yönetim kurulu toplantılarına katılarak elimizden gelen raporlarımızı değerlendirip akabinde inşallah burda güzel yatırımlar yapacağız ve aynı zamanda 3 milyon 700 bin Suriye’liyi misafir etmemiz hasediyle buradaki insani yardım konusunda gerekli desteği verecekler tabii ki biz burada bunu ifade ettik.

Şanlıurfa’da Her yıl doğan 93 bin çocuk doğuyor

Sade;Şanlıurfa ‘ mızın yıllık zaten 63.000 tane doğumu gerçekleşiyor 30 bine yakında Suriyeci doğum gerçekleşiyor hastanelerimiz yetersiz çocuk hastanelerimiz yetersiz  ve bu çocuklar için eğitim alanlarımız yetersiz nihayetinde biz Türkiye cumhuriyeti devleti olarak güçlü bir devletiz ama birden bire 3.5 milyon insanın gelmesi ister istemez bizleri biraz zor durumda bıraktı mademki biz ümmetiz mademki kardeşiz mademki amacımız İslam ümmetinin birlik beraberliğidir bu konuda sizlerde bizi desteklemenizi rica ediyorum sabırlı olsunlar hepsinden olumlu tepkiler aldık .inşallah biz Tümsiad Şanlıurfa Şubesi olarak bu tür seyahatlerimize devam edeceğiz artık biz sahada olacağız çantamızı valimizi alacağız fedakarlık edeceğiz ülkemiz için milletimiz için ve özelliklede Şanlıurfa’mız için yollara düşeceğiz sahalara ineceğiz dilimiz döndüğü kadar ülkemizi ilimizi bölgemizi anlatacağız ve Şanlıurfa’yı yatırım cenneti yapmak için mücadele edeceğiz biz sadece dertleneceğiz sefer bizden inşallah zafer Allahtan’dır.

 Şanlıurfa’da fuar kültürü yerleştirdik

Sade; Ve akabinde de 9-10-11-12 nisan tarihlerinde de yine Tümsiad Şanlıurfa şubesinin vesile olduğu Şanlıurfa’daki fuarcılığı hepiniz biliyorsunuz ki fuarcılık 2012 yılında Tümsiad la başladı hamdolsun öğrendik her platformda gündeme getirdik peşini bırakmadık ve bölgemizin en güzel fuar alanını Şanlıurfa’mıza kazandırdık ve bu senede 8.ulusal inşaat fuarını yine Tümsiad olarak organize edeceğiz ve buna da biz Iraklı Katarlı Kuveytli işadamlarımızı da bu fuarımıza davet ettik.

Uluslararası düzeyde inşaat fuarı düzenlenecek

İnşallah fuarımız bu defa uluslar arası düzeyde olacak ve yüzlerce işadamlarımızı ortadoğulu işadamlarını Şanlıurfa’da ağırlayacağız.Biz böylece bayram havasında bir fuarımızı da geçirmiş olacağız.

Siyasiler sorunların çözümü için risk alsınlar

Sade ; Yatırımcılara bürokratlara azami şekilde indirsinler. Belediyeler soruyorsun diyorsun diyor efendim prosedür böyle yav kardeşim belediyelerde meclis var belediyelerde siyaset var belediyede bürokrasiye engel olmaz siyaset neden belediyenin içindedir elini taşın altına koymak için karar almak için encümeni vardır komisyonu vardır meclisi vardır hemen toplanır kararını alır : Ha o karara imza atmak için çekinen kardeşlerimiz bırakın siyasete girmesinler o zaman evlerinde otursunlar kimse kendilerini zorla meclis üyesi yapmıyor. Kimse kendilerini zorla belediye başkanı da yapmıyor gitsin evinde otursun kardeş belediyelerdeki siyasi taraf siyasi kolu olan başkan dahil olmak üzere komisyonlar risk almak için oluşturulmuştur. Lütfen bunlar risk alsınlar bakın Türkiye’de inşaat sektörünün istihdama katkısı %7 Şanlıurfa’da %35 ama maalesef Şanlıurfa da bu sektör şuanda bitme noktasına gelmiş sebebine gelince 2 sebebi var birisi belediyeler birisi bankalar. Bankalar inşaat sektöründe faaliyet gösteren işçilere kredi vermiyor limitlerini kapatmış efendim riskli görüyoruz. Yav kardeş riskli ise o zaman açmayın bankanızı tabiki riskli olacak belediyelerde prosedür diyor başka bir şey demiyor. İnsanlar yatırım yapmışlar ruhsatını almışlar şuanda başlamayan yüzlerce projemiz var %35 istihdama katkı sağlayan bir sektör şuanda Urfa’da bitmek üzere bununda sebebi bürokrasi belediye ve finans kurumlarıdır.

Lütfen sizler aracılığıyla bunları duyurun herkes kendine çeki düzen versin eğer ki burada bir işadamı olmazsa belediye başkanının da bir değeri olmaz milletvekilinin de değeri olmaz Vali’nin de değeri olmaz onun için işadamı altın yumurtlayan tavuğu bir kilo et alacağım diye kesmesinler.

Bizim memlekette maalesef belediyeler öteberi belediyesi olmuş bir kilo et için altın yumurtlayan tavuğu kesmeye başlamışlar kusura bakmayın bu tavuk kesilirse sizde orda oturamazsınız.

Şanlıurfa’da işsizlik yüzde 30’lara ulaştı.

 

Ve bu memleket allah muhafaza zaten hep söylüyoruz urfa işsizlik konuları gündeme geliyor işsizlik oranımıza bakıyorsun %30 larda , yaş oranımız 19 işsizlik oranımız yüksek ama herkes kendine çeki düzen versin biz Tümsiad Şanlıurfa şubesi olarak yönetim kurulumuzla beraber hep beraber çalışıyoruz kendimiz yapıyoruz sağ olsunlar 25 tane yönetim kurulu üyesi kardeşimiz var hepsi zaman ayırıyorlar ceplerinden harcama yapıyorlar misyonumuza uygun bir şekilde aldığımız sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz . Bürokrasi olsun belediye olsun finans kurumları heba etmesinler tekrar hepinize teşekkür ederim. Dedi.

 

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler; TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade'yi Şanlıurfa'nın bankalarca riski bölge olarak görülmesi ile ilgili soru yöneltti. Güler ;  biraz önce inşaat sektöründe bankaların kredi vermediğini bahsetmiştiniz geçen yılki konuşmanızda da sanayicilere bankaların halen urfa’yı terör bölgesi riskli bölge gördüğünden dolayı kredi vermediğini bahsetmiştiniz halen bu bankaların özellikle sanayicilere kredi verme noktasında urfa’yı terör bölgesi olarak halen görüyorlar mı ?

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık sade ise Bankaların Şanılurfa’yı riskli ve terör bölgesi olarak gördüğünü belirterek sözlerine şöyle devam etti. Aynen devam ediyor: ipotek değerlerini çok düşük çıkarıyorlar. Özellikle şimdi soruyorum şirkete Antep’e niye merkez’de gösteriyorsun. Sen urfalısın yav başkanım orda imza karşılığı bana 5 milyon limit açıyorlar . burada ipotek vermeme rağmen bana 1 milyon limit açmıyorlar yani halen bankalarımızın bu tutumu urfa’da halen devam ediyor özelliklede kamu bankaları şimdi ben özel bankaları anlıyorum ticari kuruluştur vermez vermez ama kamu bankalarının kuruluş amacı özellikle bu sektörlerin desteklenmesi için kuruluş amacı bu kuruluş amacının dışına çıkıyorlar. Kendilerini halen özel bir banka olarak görmeye başladılar yani insanlarımız zor durumda şuan insanlarımız çok küçük rakamlar uğruna batan şirketlerimiz var kredisini ve limitini kullanamadığı için tabiki takdir edersiniz ki bir çınar ağacı kesildiği zaman veya devrildiği zaman onun içinde yuva yapmış olan bir kuşun yumurtası da beraber gider bir işadamı battığı zaman yanında çalışan onlarca yüzlerce insanda beraber gidiyor. Dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum