Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın destek ziyareti...

UrfaHA-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üniversiteleri demokrasinin en önemli unsurlarından biri olarak gördüklerini söyledi. Harran Üniversitesi'nin Akademik yılı açılışına katılan ve bir konuşma yapa

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın destek ziyareti...

UrfaHA-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üniversiteleri demokrasinin en önemli unsurlarından biri olarak gördüklerini söyledi. Harran Üniversitesi'nin Akademik yılı açılışına katılan ve bir konuşma yapa

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın destek ziyareti...
07 Aralık 2008 - 02:00

UrfaHA-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üniversiteleri demokrasinin en önemli unsurlarından biri olarak gördüklerini söyledi.

Harran Üniversitesi'nin Akademik yılı açılışına katılan ve bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye'nin yaşadığı hızlı değişime ayak uyduramayanlar olduğunu kaydetti. İktidarları döneminde 53 yeni üniversite kurduklarını belirten Erdoğan, üniversitesi olmayan il kalmadığını söyledi. "Bu üniversitelerimiz asla birer tabela üniversitesi olmayacak, bulundukları illerde her açıdan öncülük yapacak bilim kurumları olacaktır" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz üniversiteyi demokrasinin en önemli unsurlarından biri olarak görüyoruz. Üniversite, yasamaya da, yürütmeye de, yargıya da ışık tutmalı, yol göstermeli, yol gösterici olmalı."  Konuşmasında finans piyasalarında yaşanan küresel krize değinen Başbakan Erdoğan, "Dimdik ayaktayız, bu türbülansı fırsata çevirebiliriz" diyerek Türkiye ekonomisinin ulaştığı sağlam yapıyı bir kez daha vurguladı. Türkiye'nin artık gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir ülke olduğuna dikkati çeken Başbakan Erdoğan, bu hızlı değişime ayak uyduramayanlar olduğunu söyledi. Erdoğan, "Herşey eskisi gibi devam etsin, Türkiye yerinde saysın, Türkiye değişmesin, işlerimiz bozulmasın, koltuğumuz elden gitmesin, rantımız kaybolmasın mantığı ile değişime direnenler var. Bir de Türkiye'nin önünü açmak için çaba harcayanlar mücadele verenler var" diye konuştu. Başbakan Erdoğan Harran Üniversitesi'ndeki törenin ardından Özel bir sağlık Merkezi'nin açılışını yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, doğu batı; kuzey güney ayrımlarının ortadan kalktığı bir Türkiye hedeflediklerini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan kimsenin rahatsız olmaması gerekir" dedi.

Bayramların tatil olarak algılanmasını ve Ramazan Bayramının Şeker Bayramı olarak adlandırılmasını da eleştiren Erdoğan, "Bu kültürel erozyondur, buna izin vermemeliyiz" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, partisinin Şanlıurfa İl teşkilatının düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Ak Parti'nin siyasete güven ve istikrar getirdiğini anlatan Erdoğan, küresel sermayenin Türkiye'ye olan ilgisinin bunun en büyük göstergesi olduğunu söyledi. Batı-doğu, güney-kuzey ayrımlarının kalktığı bir Türkiye hedeflediklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan kimsenin rahatsız olmaması gerekir" dedi. Ramazan ayının birlik ve beraberliği, dayanışma duygusunu güçlendirmesini dileyen Başbakan Erdoğan, bayramların tatil olarak algılanmasını da eleştirdi. Bayram ziyaretlerinin önemine değinen Erdoğan, büyüklerinizi unutmayın mesajı verdi.

Başbakanın Havaalanına gelişinde Şanlıurfa Ak Parti Miletvekili TBMM Başkanvekili Cenap Gülpınar’ın seçmenleri ise “Gülpınar” ve “Erdoğan” ın isimlerini yüksek sesle bağırmaları dikkat çekti.

Başbakan temayülleri değiştirdi. Önce Valilik sonra Belediye ziyareti olması gerekirken programda olmamasına rağmen ilk olarak Belediye’yi ziyaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hazırlanan programında Belediye Başkanlığı ziyareti konulmamıştı. Gerek Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve yabancı Büyükelçiler ve misafirler Şanlıurfa’yı ziyaretinde ilk olarak devleti ve hükümeti temsilen Valiliği ziyaret eder daha sonra halkın seçtiği Belediye Başkanlığını ziyaret ederler.  Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların programları Valilik ile diyalog ile hazırlanır. .Genellikle ziyaretlerde deamlı Belediye de bulunurdu.Başbakanın Şanlıurfa proğramında Belediye’nin olmaması dikkat çekmişti.Başbakanın süpriz yaprak temayüllerin dışına çıkarak Valilikten önce belediye Başkanlığını ziyaret etmesi ise akıllara Fakıbaba’ya Başbakan’ın desteği olarak yorumlandı.(urfaha-24.09.2008)

YORUMLAR

  • 0 Yorum