Berat gecesi bir yılın kader gecesidir (Video)

Harran Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim görevlisi Prof.Dr. Askeri Küçükkaya berat kandilinde öleceklerin,doğacakların isimlerinin bu gece belirlendiğini belirtti.

Berat gecesi bir yılın kader gecesidir (Video)

Harran Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim görevlisi Prof.Dr. Askeri Küçükkaya berat kandilinde öleceklerin,doğacakların isimlerinin bu gece belirlendiğini belirtti.

Berat gecesi bir yılın kader gecesidir (Video)
19 Nisan 2019 - 19:17

Prof.Dr. Askeri Küçükkaya İslam tarihinde ve bizim medeniyetimizde kandil gecelerinin önemi vardır.önemi çok büyüktür.Çünkü kandil gecelerinde insanlar evlerinde , camilerde, cemaatlerde ve sohbetlerde allahı anma ve Hz. Resullah a.s. selavat getirme, kaza namazlarını kılma, kuranı kerim okuma gibi ibadet yaptıklarını , beratın anlamının kurtuluşa ermek olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti.

Beratın anlamı kurtuluşa ermektir. sıkıntılardan kurtulmaktır.Berat gecesi bir yılın kader gecesidir.çünkü bu gece bir yıl içersinde meydana gelen tüm hadiseler bu gece belirlenir.yani ölecek olan insanların listesi  bu gece belirlenir.doğacak olan insanların isimleri bu gece düzenlenir.insanların emelleri bu gece Allaha arz edilir. Hz. Resullah A.S. şabanın 15.gecesi yani berat gecesi geldiği zaman ta şafağa kadar cenabı hak manen melekler vasıtasıyla ilan edeceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti.

Hicri Takvime göre Şaban Ayı'nın 14'ü yani Nisan Ayı'nın 19'una denk geliyor. 19 Nisan'ı 20 Nisan'a bağlayan gece Berat Kandili yurdumuzda ve İslam dünyasının genelinde kutlanıyor.

Günah, borç ve cezadan kurtulmak yani kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

Yüce Allah'ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir. Berat Kandili Ramazan'ın habercisi olarak değerlendirilir. Mübarek 3 ayların ise son Kandilidir. Mübarek Berat Kandili gecesini ibadet ile geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır.

BERAT KANDİLİ'NDE ; Allah'ın hayır ve bereketini, af ve mağfiretini yağmur gibi üzerimize yağdırdığı bu mübarek geceyi fırsat bilip tevbe, dua veniyaz ile geçirmeli; bu ilâhî ziyafetten faydalanmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Hz. Muhammed (S.A.V): Allah'a ortak koşmak, kin ve düşmanlık beslemek, kibir ve gurur içinde olmak, içki ve uyuşturucu kullanmak, akraba ve komşularla ilişkiyi kesmek, ana-baba haklarına riayet etmemek gibi günahların, bu gece vesile edilerek terk edilmesini tavsiye etmiş; günahlarına ısrar edenlerin, af ve mağfiretten mahrum kalacaklarını ve bu gecenin feyzinden yararlanamayacaklarını bildirmiştir.

Berat gecesi akşam namazından sonra üç kere Yasin sûresi ve her birinin sonunda Berat duâsı okunur. Birinci Yâsin-i Şerîfden sonra bu duâ okunurken "Allah'ın saîd kullarından olmak" niyyetiyle okunur. İkinci defa okunurken "hayırlı ömür uzunluğu" niyyetiyle okunur. Üçüncü defa okunurken "kaza ve belâlardan emîn olup hayırlı rızık" için okunur.

Ayrıca Berat gecesinde yatsıdan sonra ikide bir selâm vermek üzere yüz rek'at namaz kılınır. Her rek'atda Fâtiha'dan sonra on kere İhlâs-ı Şerîf okunur. On defa İhlâs-ı Şerîf okumağa kudreti olmayan beş veya üç kere okur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum