Biz Kadınlar İçin Kuaförlükten Çok Psikiyatriyiz

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Yasemin Güler, Bayan kuaför Fidan Taplamacıoğlu ile röportaj yaptı.

Biz Kadınlar İçin Kuaförlükten Çok Psikiyatriyiz

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Yasemin Güler, Bayan kuaför Fidan Taplamacıoğlu ile röportaj yaptı.

Biz Kadınlar İçin Kuaförlükten Çok Psikiyatriyiz
29 Mart 2021 - 14:36

Taplamacıoğlu; Şanlıurfalı kadınlar genellikle eşlerinin isteği ile diyelim. Çünkü evli hanımlar kuaföre daha meraklı oluyorlar işlemlere gelirsek saç boyası, kaş alımı rağbet görüyor.

Mesleğimizin olumlu ve olumsuz yönleri çok fazla var, olumlu yönlerine bakarsak ben buradan bir müşteriyi mutlu çıkarabiliyorsam ne mutlu bana, müşteri bana çok beğendim ellerine sağlık dediyse ben zaten çok mutlu olurum.

Mesleğimiz, Bir gencimizin yeteneği varsa hayal gücü de genişse vazgeçilmez bir meslektir. Çünkü geleceği çok zengin olan bir meslek yeter ki öğrenmek istesin, becermek istesin hayal gücünü kullansın çünkü hayal gücü sınırsız olan bir mesleğe sahibiz


SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Fidan Taplamacıoğlu, bayan kuaförüyüm ve Menekşe Ziro bayan kuaförün de çalışıyorum.

MESLEĞE NASIL BAŞLADINIZ?

Ben ortaokuldayken okuldan çıktım ve bir meslek sahibi olmalıyım dedim. Bu mesleğe de merakım vardı halk eğitim merkezlerinin açıldığını öğrendim hemen gidip kaydımı yaptım. Zaten yeteneğim de vardı hocalarımın da desteğiyle bu mesleği elde ettim. Bu mesleğin okullarını okudum eğitimlerini aldım ve şu anda çok iyi bir kuaförüm.

SİZCE BAYAN KUAFÖRLÜĞÜ NEDİR?

Her kadının ihtiyacı olan bir işlemdir, bayan kuaförlüğü lüks değil ihtiyaçtır. Çünkü Şanlıurfa halkının buna gerçekten ihtiyacı var, kadınlarımız kendilerini ruhen kuaförlerde çok iyi hissediyorlar olumsuz bir şey yaşadıkları zaman kuaförde rahatlıyorlar, güzelleştikleri zaman rahatlıyorlar çünkü bir bayanın kötü bir görüntüsü Moralinin bozulmasına bir sebeptir. Biz de güzelleştirip onları buradan çıkardığımız için mutlu bir şekilde ayrılıyorlar, kuaförlük mesleği bayanların vazgeçemeyeceği bir meslektir.

SON 10 YIL İÇERİSİN DE MESLEĞİNİZ DE NELER DEĞİŞTİ?

10 yıl önce ağabeylerimiz ve babalarımız kuaföre gitmemize izin vermezdi en önemlisi budur.  Çünkü Şanlıurfa halkı kadınlar için biraz kısıtlayıcı bir kitleye sahip, şimdiyse babalarımız ve annelerimiz kendileri kuaföre git bu senin ihtiyacın diyecek durumdalar ve şu an Çağımız o kadar ilerde ki şu an bakım yapmadığınız zaman insanlar sizi dışlıyor, Şanlıurfa halkı bunu çok güzel benimsedi. Dışarıdan Şanlıurfa’ya insanlar geldi bizim kızlarımız dışarıya okumaya çalışmaya vs gittiler çağa uyum sağladılar kendilerini ilerlettiler ve artık kimse bakım yapmayı garipsemiyor.

HANGİ İŞLEMLERİ YAPIYORSUNUZ?

Kuaförlüğe dair tüm işlemleri yapıyoruz kesim, fön, boya, perma, ombre ve aklınıza gelebilecek tüm işlemleri yapıyoruz.

ŞANLIURFALI KADINLARIN EN ÇOK HANGİ İŞLEME MERAKLARI VAR?

Şanlıurfalı kadınlar genellikle eşlerinin isteği diyelim çünkü evli hanımlar kuaföre daha meraklı oluyorlar işlemlere gelirsek saç boyası, kaş alımı rağbet görüyor. Erkeklerimiz bir bayanın bu dönemde hijyen kurallarına uymasına çok önem gösteriyorlar kaşını aldır, yüzünü aldır, benimle yarışma mantığındalar. Kadınlar da eşime güzel görüneyim mantığındalar sarı saçları çok seviyorlar, fön çektirmeyi çok seviyorlar bir ev hanımı bile buraya gelip fön çekip o şekilde eve gidebiliyor. Eskiden olsa insanlarımız derdi ki fön çektirmek düğüne giderken olur ama şimdi bir maşayı, bir fönü kadınlarımız evde günlük kullanım için bile yapabiliyorlar bu yüzden kuaförlük mesleği çok önemli bir meslektir. Kuaförlük mesleği kadınlarımızı çok bakımlı bir hale getirdiği için bir nevi terapi gibi düşünün psikologa gidip konuşup rahatlarsın ya biz de onları dinliyoruz. Ne kadar sıkıntılı olursak olalım onların sıkıntılarını aldığımız için, onları motive ettiğimiz için bayanlar buraya sadece ihtiyaçlarını gidermek için değil bizimle konuşmak için de geliyorlar. Bizimle konuşurken kendi işlemlerini de yaptırıyorlar, böyle olunca rahatlıyorlar ve rahat bir şekilde buradan çıkıyorlar. Eve gittikleri zaman mutlu ve huzurlu bir şey şekilde gitmiş oluyorlar, biz kadınlar için kuaförlükten çok psikiyatriyiz, buda onlara huzur veriyor bizi de mutlu ediyor.

MESLEĞİNİZİN OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİ NELERDİR?

Mesleğimizin olumlu ve olumsuz yönleri çok fazla var, olumlu yönlerine bakarsak ben buradan bir müşteriyi mutlu çıkarabiliyorsam ne mutlu bana, müşteri bana çok beğendim ellerine sağlık dediyse ben zaten çok mutlu olurum. Ve kazandığım parayı da çok mutlu ve huzurlu bir şekilde harcayabilirim çünkü müşterimin isteğini karşılayabildim. Olumsuz yönü ise örneğin müşterinin morali çok bozuktur eşiyle tartışmıştır, çocuklarıyla sıkıntı yaşamıştır vs müşteri kötü bir ruh haline sahipken o müşteriye bir şey beğendirmek çok zor oluyor, onu benimsetmek çok zor oluyor. Öncelikle müşterinin ruh halini düzeltip daha sonra işlemini yapmak daha doğru olur çünkü müşteri ruh hali kötüyken kötü bir karar alabiliyor önemli olan bizim onu önlememiz. Biz onu önlediğimiz zaman gerçekten ona yakışan bir işlemi yaptığımız zaman, müşteri bize teşekkür ediyor iyi ki karar vermemde bana yardımcı oldun diyor. Çünkü müşteri herhangi bir şeye sinirlenmiş o sinirle ben saçımı kestireceğim diyor. Tamam, saçını kestireceksin ama o sinirle kestireceksin aslında kestirmek istemiyorsun işte biz bunu önlüyoruz. Çünkü ben müşterimi artık tanıyorum ne yapıp yapmayacağımı biliyorum müşterilerimizin ruh haline uyum sağlamak zorundayız.

MESLEĞİNİZE İLGİSİ OLAN GENÇLERE NELER TAVSİYE ETMEK İSTERSİNİZ?

Bizim mesleğimiz çok güzel bir meslek en az okul okumak kadar değerli bir meslek, zaten biz de bu mesleğin okulunu okuduk. Bir gencimizin yeteneği varsa hayal gücü de genişse vazgeçilmez bir meslektir. Çünkü geleceği çok zengin olan bir meslek yeter ki öğrenmek istesin, becermek istesin hayal gücünü kullansın çünkü hayal gücü sınırsız olan bir mesleğe sahibiz. Saçı yapıyoruz, model veriyoruz, olmayan saçı var etmeye çalışıyoruz, güzel göstermeye çalışıyoruz, hareketli saçı düzleştirmek, düz saçı hareketlendirmek herkesin isteği farklı, tercihi farklı ben gençlere tavsiye ediyorum.

MESLEKİ OLARAK NE GİBİ SORUNLARINIZ VAR?

Biz bu mesleğin okulunu okuduk, eğitimlerini aldık, yeri geldi bekarken, yeri geldi evli iken, yeri geldi çocuklarımızla, her şeyden Ödün verdik aslında hayatımızdan Ödün verdik eğitimlerini alıp diplomalarımızı aldık ve cebimize koyduk, bu mesleği en güzel şekilde ilerletmek istiyoruz, insanlara güzel şeyler sunmak istiyoruz. Ama etraftan çok fazla şikayet geliyor saçım yanlış kesildi, kaşım yanlış alındı diye bu da merdiven altı yerlerin bu sektörde olmalarından kaynaklanıyor. Ben buradan yetkililere sesleniyorum merdiven altı kuaförlere bir çare bulalım. Evrakları yok, belgeleri yok, hiçbir eğitimleri yok, makası eline alan ben kuaförüm diyor bunlara bir çare bulmamız lazım. Sonuçta bizim çektiğimiz zorluk kadar onlar zorluk çekmedi. Bir bölümü elde etmek için sınava hazırlanırsın, okulu okursun, sınavları geçersin biz de aynı şekilde tüm merdivenleri çıkarak bu mesleği elde ettik. Ama maalesef emek vermeden bu mesleği yapan insanlara çare bulalım, bu insanların bizim mesleğimize saygısı yok bunlara bir önlem alınmasını istiyoruz, Sayın başkanımızın bize yardımcı olmasını istiyoruz bütün meslektaşlarımızın Bu konuda şikâyeti var zaten bu konuda yardımcı olurlarsa seviniriz.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum