Boyacı esnafı zorda(Videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler DYO bayisi Hacı Cerkez ile röportaj yaptı.

Boyacı esnafı zorda(Videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler DYO bayisi Hacı Cerkez ile röportaj yaptı.

Boyacı esnafı zorda(Videolu)
25 Ekim 2019 - 17:36
Reklam

Çerkez, İşlerimiz üç yıldan beri böyle ama bu sene de daha o çöktü. AK parti iki dönem çok süper iş yaptı. İki dönem iyiydi üç dört dönemdir de biz yatıyoruz burada esnaf hepsi yatıyor. Biz tek değil. Ben senelerdir bu esnafın işindeyim ben iş yapmadıktan sonra kimse yapmaz.
Ancak boyacı kullansın ki sahte olduğu bilinsin. Boyacı kullanmasa bilemez. Aynı ambalaj aynısıdır bilemezsin şimdi sen bunu aldın mı sahte olduğunu bilemezsin ama boyacı kullandı mı bilir.
İşlerimiz üç yıldan beri böyle ama bu sene de daha o çöktü. AK parti iki dönem çok süper iş yaptı. İki dönem iyiydi üç dört dönemdir de biz yatıyoruz burada esnaf hepsi yatıyor. Biz tek değil. Ben senelerdir bu esnafın işindeyim ben iş yapmadıktan sonra kimse yapmaz.
Biz gidip fabrikadan alıyoruz ya fabrika geldiği zaman mesela ben sana boya verdim kalkıp yıkadın boya kalktı fabrikayı ararım fabrika gelir işçiliği boyayı hepsini yapar ücret almaz.
Bende tenekesi 150 liraya da var, 200 liraya da var, 340 liraya bize geliyor biz 330 liraya satıyoruz. Bu böyle olmaz ki bu şekilde.
SİZİ TANIYA BİLİR MİYİZ?
Ben Hacı Çerkez, Ben dyo bayisiyim. Bir zaman marshall bayisiydim, ishakol bayisiydim şimdi hepsini bıraktım dyo bayiliğine  başladım. Ben kışın yaptığım işi şuan yapamıyorum, piyasa çok berbat.
BU İŞE NASIL BAŞLADINIZ?
Bu işe 1991 den beri başlamışım. Aslında ben uygulamacıyım. Ben inşaatlarda boya yapıyordum. 1991 de kalktım dükkan açtım. Sezon her geçen gün kötüye gidiyor.  Ben bu sezonda günde dört beş milyar ciro yapıyordum. Ben şimdi oturuyorum piyasa çok berbat. Sadece geçen sene 130 liraydı şimdi bu sene 340 lira biz bunu 330 liraya satıyoruz. Piyasa yok ödeme yok ödeme yapamıyoruz. Mecburi yapıyoruz şimdi evraklar geri döndü mü olmaz. Dava burada ne olacak piyasa çok berbat. Senelerdir ben dyo satıyorum 1991 den beri ben dyo satıyorum. Emek boşa gidiyor.
 BUNDAN ON SENE ÖNCE NASILDI?
Süperdi o zamanlar. Şimdi bu Suriyeliler içimize girdi piyasa berbat oldu. Ekonomi zayıf oldu. Milletin cebinde para yok. Kim gelip bir şey borç edip gidiyorsa geri gelmiyor. Çünkü ALLAH yardım etsin millete milletin cebinde para yok. Ben günü gününde AK Partiliyim.  Ama bu sefer vermedim. Erdoğan çok iyi bir adam, çok iyi bir lider, ama bu Suriyeliler Urfa’yı öldürdü. Türkiye’yi öldürdü değil Urfa’yı.
BAŞKA NE GİBİ SORUNLARINIZ VAR?
Sorunlarımız piyasa iyi olsun. Bu Suriyelileri toplasın göndersin. Piyasa biraz açılsın.  Ekonomi zayıf oldu. Şimdi sabahları geliyor yirmi otuz kişi benim yanımda kahvaltı yapıyor herkes görüyor. Çekip gidiyor iş yok kar yok evine gidiyor. Adamların cebinde boya parası yok. Yazık bunlara, Urfa bu hallere gelecek değildi. Ben geçen gün Adıyaman’daydım benim oğlum uzman çavuş orada gittim. Bir iki kişi geldi oturdu dedim buranın neyi meşhur dedi buranın köftesi meşhur. Dedim de kalk nereden köfte sahibi oldunuz? Tütün desen neyse ama köfte bizim. Bu milletvekillerin de hiçbir şey yok, köftemiz gitti, kebabımız gitti, fıstığımız gitti bu nedir ya Urfa sahipsiz böyle mi olur. Adıyaman diyor köfte bizim neresi sizin köftenin. Bu şekil de Urfa sahipsiz. Belediyede çalışma yok. Belediye reisimizin yüzünü görmüyoruz. Bir gün görsem vallahi ben tanımıyorum. İnan ki tanımıyorum. Üç dört tane belediyemiz var birini tanımıyorum. Bu ne ya gelin milletin halini keyfini sorun. Rey zamanı odlumu geliyorlar. Ben bir numaralı AK partiliyim, günü gününde benim ailem hepsi öyle bu sefer ben vermedim. Bu şekil ama bir daha mecburi yine o adama vereceğim çünkü başka adam yok. Onun gibi bir lider yok dünyada yok.
İŞLERİNİZ NE ZAMANDAN BERİ BÖYLE KÖTÜ?
İşlerimiz üç yıldan beri böyle ama bu sen de daha o çöktü. AK parti iki dönem çok süper iş yaptı. İki dönem iyiydi üç dört dönemdir de biz yatıyoruz burada esnaf hepsi yatıyor. Biz tek değil. Ben senelerdir bu esnafın işindeyim ben iş yapmadıktan sonra kimse yapmaz.
BİLDİĞİNİZ GİBİ BİRDE SAHTE BOYA SATAN YERLER VAR BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
Sahte satan çok kenar mahallelerde, bana 340 liraya geliyor kenar mahallesine de 340 liraya geliyor. Ben senede on bin lira vergi veriyorum, on bin lirada kira veriyorum. Kenar mahallede vergi yok, kirası bin beş yüz liradır senelik. O benden iyi kazanıyor. Yazı yazmışız cama vergisini veriyorum. Levha vergisi veriyorum. Kenar mahallesi vermiyor. Tabi işimiz olmaz bu gün millet bakıyor aynı fiyat. Sahte mal piyasada çok esnaf iş yapamıyor. Ama kenar mahallesi iş yapar.
SAHTE BOYA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
Ancak boyacı kullansın ki sahte olduğu bilinsin. Boyacı kullanmasa bilemez. Aynı ambalaj aynısıdır bilemezsin şimdi sen bunu aldın mı sahte olduğunu bilemezsin ama boyacı kullandı mı bilir. Şimdi bu boya yıkanır bu boya çok süper boya Marshall, Filli den hepsinden iyidir.  Böyle akşama kadar su ile mintak ile yıka çıkmaz. Sahtesi çıkar, dyo gibi boya yok. Ben 1991 den beri ben dyo ile çalışıyorum. Ben dyo bayisiyim. İnternete girdiğin zaman Şanlıurfa dyo bayisi çıkıyor hemen.
SAHTE BOYA SATAN YERLER İŞİNİZİ NASIL ETKİLİYOR?
Günde on kişi beni arıyor diyor ben dyo boya almışım elimi sürünce çıkıyor. Beni ne ilgilendirir kardeşim. Fabrikayı ara sen niye kenar mahalleden alıyorsun kenar mahallede tabi sahte çarşı gibi olur mu biz bayıyız fabrika gelip bizi kontrol ediyor.  Mallara bakıyor kenar mahallesi adam gitmiyor bayi değil.
BOYA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR? 
Biz gidip fabrikadan alıyoruz ya fabrika geldiği zaman mesela ben sana boya verdim kalkıp yıkadın boya kalktı fabrikayı ararım fabrika gelir işçiliği boyayı hepsini yapar ücret almaz.  Biz bayiiyiz ya biz yaptıra biliyoruz. Ama kenar mahallesi beni ne ilgilendirir. Bizde sorulur bu şimdi bu etiketlerde kime gitmişse o bayiinin ismi var, o bayii çıkıyor.
BOYA FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Boya fiyatları geçen sene 140 lira 130 liraydı bu sene 338 liraya net bize geliyor.  Biz 330 liraya satıyoruz. Kenar mahallesi 300 liraya veriyor. Adam dyo aynı dyo ama aynı dyo değil. Boyayı vuruyor ondan sonra diyor akıyor ben ne yapayım beni ne ilgilendirir.
SAHTE BOYA ALIP SONRADAN SİZE ŞİKAYET EDEN VAR MI?
Şikayet eden var beni ne ilgilendirir. Kimden almışsa gider ona söyler kenar mahallelerde çok bozuk malı alıyorlar biz yapamıyoruz. Çünkü gelip etikete baktı mı bu kimin malıysa çıkıyor. Heso’dan mı almış hüso’dan mı almış ortaya çıkıyor.  Bellidir hepsi çıkıyor.
OTUZ YILDIR BURADAYIM DEDİNİZ O ZAMANLARDA İŞİNİZ NASILDI?
O zaman iyiydi işler para kazanıyorduk. Bir teneke boyadan mesela 20 lira kazanıyorduk şimdi 10 lira zararına satıyoruz. Para kazanıyordum ben senede on bin lira vergi veriyorum. Muhasebecilik parasını her ay 150 lira o yazıların vergisini veriyorum. Levha vergisini veriyorum. Kenar mahallerde bu yok. Bunlara devletin bir şeyler yapması lazım. Beni deftere ediyor onu niye deftere etmiyor. Defter oldu mu bir şey yapamaz.
SİZCE BU SORUNLARA NE GİBİ ÇÖZÜMLER BULUNA BİLİR?
Onu ancak büyükler bilir biz ne bilelim. Devlet bilir biz devletten daha iyi bilemeyiz. Devlet bunu iyi bilir biz bilmeyiz.
YETKİLİLER SİZİ İZLERSE BURADAN NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Biz gerekeni bu şekil söyleriz. Bu kenar mahalleleri niye bizi deftere ediyor onları etmiyor.  Bu gün firmada fabrikada da var. Ben bayiiyim fabrika kalkıyor ona da satıyor. Benim gibi gidip bayii alıyor onlarda gidip alıyor bayiinin haberi olmuyor. Bayiinin haberi olmuyor adam yapıyor.  Burada firma malı herkese satmayacak. Belli adamlara satacak parası olan gidip alıyor. Ama bayii değil orada ne filimler çeviriyorsa kimse bilmiyor. Bende tenekesi 150 liraya da var, 200 liraya da var, 340 liraya bize geliyor biz 330 liraya satıyoruz. Bu böyle olmaz ki bu şekilde.
SİZDE HANGİ TÜR BOYALAR VAR?
 Bizde sadece dyo var. Biz dyo’cuyuz. Ama yanında yan ürünlerde var onları ayrı satıyoruz biz. Bu 330 lira, o 150 lira, diğeri 200 lira hangisini alırsa ama bunu aldığın zaman yarın yıkandı mı ben sorumlusu değilim. Dyo dört oda yapar bu diğeri bir oda yapar. Ama dyo yine ona göre uygun geliyor. Bunu 200 liraya alıyor ya bunu dyo’yu 350 liraya alsa bu daha ucuz geliyor. 400 liraya alsa bu yine ucuza geliyor. Çünkü bu daha çok metre yapıyor yıkandığı zaman mintakla sabunla yıka ama diğerini yıkama.
SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Liderler bu duruma bir şeyler yapsın. Firma bunu takip edecek. Herkese mal satmayacak herkese mal vermeyecek bu şekilde.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
bEN TEŞEKKÜR EDERİM.

YORUMLAR

  • 0 Yorum