Bu zor günler de birbirimize destek olmalıyız

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cahit Coşkun kuaförlük yapan Mehmet Gök ile hayat pahalılığı ve gündemdeki konularla ilgili röportaj yaptı.

Bu zor günler de birbirimize destek olmalıyız

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cahit Coşkun kuaförlük yapan Mehmet Gök ile hayat pahalılığı ve gündemdeki konularla ilgili röportaj yaptı.

Bu zor günler de birbirimize destek olmalıyız
20 Nisan 2022 - 13:25

       - GÖK; Şanlıurfa’mız da sokak köpekleri tabi yıllardan beri vardı ama bu kadar değillerdi, küçük çocuklar korkmuyordu ama şuan da sokak köpekleri şehrin içinde aşırı şekilde varlar. Onlardan biz çekinmiyoruz onlar da bir hayvan sonuçta ama ufak çocuklar, bayan kardeşlerimiz bunlar çok çekiniyorlar. Aşağı çarşı da en ufak bir şey gördükleri zaman tüm köpekler toplu şekilde gidiyorlar, bazı çocuklar da korkuyorlar.
 
        -  Bazı insanlarımız var evlerine ekmek götüremiyorlar, çok fakir insanlar var bu yüzden lütfen devletimiz buna bir el atsın, insanların insanlara yardımcı olması lazım ki devlette bizlere yardımcı olsun. Ne yazık ki insanlarımız insanlara yardımcı olmuyor kimse demiyor ki adam fakir bunu evine alamaz diye, adam 100 lira yevmiye ile çalışıyor peki bu adam nasıl alacak çayı, şekeri, yağı alamaz çünkü hepsi fahiş fiyatlar da. Ekmek 2 buçuk lira olmuş, 7 kişilik bir aile sabah ekmek aldığı zaman öğlen ve akşam da aldığı zaman sen onu bir ay boyunca hesaplasan zaten asgari ücreti geçiyor.
      -   Biliyorum un pahalı, odun pahalı vs. ama lütfen birbirimize yardımcı olalım, hiç olmazsa gramajını düşürelim insanların alım gücü olsun zaten Urfa’mızda da ekmek çok tüketiliyor. Diğer iller de 2 tane ekmek ile 5 kişi karnını doyuruyor ama bizim Urfa’da adam başı 2 ekmek, 3 ekmek yiyen insanlar var, 6 – 7 kişi olursa sabah kahvaltısı yalnızca 70 lira ekmek parası.
         -  Benim görüştüğüm insanlar var şoför arkadaşlar, firma sahipleri gibi onlar da mazotun yüksek olmasından dolayı olduğunu söylüyorlar, mazot bu kadar yüksek olunca onlar da zam yaptılar tabi o adamlar da haklı kendilerine göre. Örnek veriyorum ben memurum, Yozgat’ta öğretmenlik yapıyorum, benim örneğin İstanbul’a gidiş ve gelişim ve ailesi de varsa nereden bakarsanız bir maaşın yarısını yola verecek. Peki, bu adam nasıl memleketine gidecek, bayram da nasıl ailesini görecek eğer böyle giderse aile düzeni de kalmaz.
         - Gerçekten şuan da her şey lüks oldu, çoğu arkadaşım işleri bile olsa toplu taşımaları kullanıyorlar, toplu taşımalar bizim için yapılmış bizim de kullanmamız lazım. Bazı insanlar var rahatsız, hasta onlar arabaya binmek zorunda ama Allah kimseyi mecbur etmesin, mecbur kalınca biniyorsun, bazı rahatsız insanlarımız var Allah onlara da yardımcı olsun, devletimiz de bunlara el atacak inşallah
 
 
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

İsmim Mehmet GÖK, aşağı çarşı esnaflarındanım, mesleğim kuaförlüktür.

SOKAK KÖPEKLERİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Şanlıurfa’mız da sokak köpekleri tabi yıllardan beri vardı ama bu kadar değillerdi, küçük çocuklar korkmuyordu ama şuan da sokak köpekleri şehrin içinde aşırı şekilde varlar. Onlardan biz çekinmiyoruz onlar da bir hayvan sonuçta ama ufak çocuklar, bayan kardeşlerimiz bunlar çok çekiniyorlar. Aşağı çarşı da en ufak bir şey gördükleri zaman tüm köpekler toplu şekilde gidiyorlar, bazı çocuklar da korkuyorlar. Geçenler de bir arkadaşımızın çocuğu gece yatamamış, çocuk korkusundan gece sayıklamaya başlamış lütfen en kısa zamanda belediyemiz bu konuya el atsın. Bu konuyu tabi el birliği ile vatandaşla birlikte bu soruna bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bir barınak yapalım ya da bir dağ başında o kadar boş yerlerimiz var, barınağa gidiyorlar adamlar ikinci günü köpekleri geri bırakıyorlar, adamlar da haklı bu yüzden bir an önce bu soruna bir çözüm bulmalıyız. İnşallah devletimiz bu konu hakkında hassastır, hepimizin ailesi var, burası Hz. İbrahim’in makamının olduğu yer ama sadece burada değil her tarafta var. Sanayi tarafında, mahalleler de, Urfa’nın en gözde yerlerinde halkımız sokağa çıkıp da rahat gezemiyorlar. Gelen turistlerimiz de buraya gezmek için geliyorlar ve rahatça gezemedikten sonra onun da anlamı kalmıyor lütfen devletimiz, yetkililer bu konuya el atsınlar, insanlara yardımcı olsunlar ve inşallah da yardımcı olurlar.

GIDA FİYATLARINDA Kİ ZAMLAR İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

İnsanlar devletimize yardımcı olmaya çalışmıyorlar, Bazı insanlarımız var evlerine ekmek götüremiyorlar, çok fakir insanlar var bu yüzden lütfen devletimiz buna bir el atsın, insanların insanlara yardımcı olması lazım ki devlette bizlere yardımcı olsun. Ne yazık ki insanlarımız insanlara yardımcı olmuyor kimse demiyor ki adam fakir bunu evine alamaz diye, adam 100 lira yevmiye ile çalışıyor peki bu adam nasıl alacak çayı, şekeri, yağı alamaz çünkü hepsi fahiş fiyatlar da. Ekmek 2 buçuk lira olmuş, 7 kişilik bir aile sabah ekmek aldığı zaman öğlen ve akşam da aldığı zaman sen onu bir ay boyunca hesaplasan zaten asgari ücreti geçiyor. İnsanları resmen hüsrana sürüklüyorlar bunun sonu da hiç iyi değil, lütfen ve lütfen insanlar, insanlara yardımcı olsun, böyle giderse sonumuz iyi değil. İnşallah Allah yardım eder, inşallah insanların kalbine Allah merhamet koyar ve bu zamları geri çekerler. Dolar yükselince malzeme de yükseliyor fakat daha sonra dolar düşüyor ama nedense malzeme fiyatı düşmeyip yerinde sayıyor demek ki insanlar, insanlara bunu yapıyor. Devletimizden Allah razı olsun vergiler de indirim yapıyor, ben gıda sektöründe ki arkadaşlarımızla bizzat görüşüyorum toptancı arkadaşlarla, büyük market sahipleriyle. Adamlar diyor, ben ürünü şu fiyata almışım, benim dükkânıma giren ürün şu fiyat ve ben bunun aşağısına verdiğim zaman ben zarar ediyorum. Zarar ediyorum diyorsun da ama onu alacak insan var mı acaba, önce buna bakalım, bir sağımıza, solumuza bakalım fakir insanlar ne yapıyor. Yumurta 7 liraydı, kış aylarında ortalama 20 liraya yiyorduk ama şuan da 40 lira gerçekten yazık, fakirin bir yumurtası vardı o da gitti. Diyorlar ya dolar yükseldi diye peki tavukla doların ne alakası var, adam diyor ben kartonu dolar ile alıyorum, koyma sende kartona, poşete koy da ver insanlara. Ben biliyorum ki geçen yıl dünya kadar yumurtayı çöpe attılar kimse almıyor diye, şimdi yükseldi fakir fukara alamıyor, Allah yardım etsin gerçekten çok zor ama lütfen insanların insanlara yardımcı olması lazım, biz birbirimize yardımcı olmazsak kimse de bize yardımcı olmaz ve sonumuz da hüsran olur. Devletimiz daha ne yapsın, devletimiz indirim yapar, denetleme yapar ama insanların içinde eğer merhamet yoksa sen ona bir şey yapamazsın, sen onu bin defa da yola çeksen, Allah onun kalbinde ki merhameti kaldırmıştır. İnsanlarımız da bu konuda duyarlı olsunlar, şikâyet edelim, fakir kardeşlerimize lütfen yardımcı olalım. Ben önceden pazara her hafta giderdim 150 – 200 lira verirdim ama şuan da iki hafta da bir gidiyorum, her hafta gitmiyorum, 4’tü pazarım ama şuan 2’ye indirmişim ama fiyat olarak da iki katını veriyorum, aldığımız ürünler fahiş fiyatlar. Onlar da mazot pahalı oldu diyorlar tabi onlar da kendilerince haklı bir şey diyemiyoruz insanlara, inşallah elimizi açalım ramazan ayındayız, inşallah Rabbim tüm insanları ıslah etsin, bizleri de ıslah etsin biz yanlış yaparsak yarın bize de yanlış yapılır, biz ne yaptıysak onu görmeden Allah canımızı almayacak.

EKMEK FİYATLARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Dar gelirli aileler şuan da evlerine bir şey yetiştiremiyorlar, bizzat da ben evlerini geziyorum fakir kardeşlerimizin, Allah razı olsun yetkililerden, Vakıflar müdürlüğünden yardımcı oluyorlar, elimizden geldiği kadar arıyoruz, yardımcı olmaya çalışıyoruz insanlara. Ben geçenler de birinin evine gittim, kadının çocuklarına ekmek alacak parası yok sağ olsunlar yardım kuruluşları vardı aradık, biz de elimizden geldiği kadar üstüne düştük ve tabi bu bizim gördüğümüz bir ev. Aslında binlerce ev var öyle, evine ekmek götüremeyen, gece ağlayan lütfen biraz duyarlı olalım. Ekmek, yağ, şeker, makarna, yumurta bunlar temel gıda ürünleri fakat şuan da fakir fukara bunları yiyemiyor, evine alamıyor, bir zahmet biz de bunlara yardımcı olalım. Devletimizden Allah razı olsun yardımcı olmaya çalışıyorlar ama yetiştiremiyorlar, insanlar insanlara yanlış yapıyorlar, buradan herkese sesleniyorum eğer içiniz de birazcık merhamet, Allah korkusu varsa lütfen ekmek fiyatlarının biraz daha düşürelim. Biliyorum un pahalı, odun pahalı vs. ama lütfen birbirimize yardımcı olalım, hiç olmazsa gramajını düşürelim insanların alım gücü olsun zaten Urfa’mızda da ekmek çok tüketiliyor. Diğer iller de 2 tane ekmek ile 5 kişi karnını doyuruyor ama bizim Urfa’da adam başı 2 ekmek, 3 ekmek yiyen insanlar var, 6 – 7 kişi olursa sabah kahvaltısı yalnızca 70 lira ekmek parası. Hepimiz duyarlı olalım, hepimiz birbirimize yardımcı olursak emin olun ki bunlar hep geçecek ve biz de inşallah feraha çıkacağız.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS FİYATLARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Benim görüştüğüm insanlar var şoför arkadaşlar, firma sahipleri gibi onlar da mazotun yüksek olmasından dolayı olduğunu söylüyorlar, mazot bu kadar yüksek olunca onlar da zam yaptılar tabi o adamlar da haklı kendilerine göre. Örnek veriyorum ben memurum, Yozgat’ta öğretmenlik yapıyorum, benim örneğin İstanbul’a gidiş ve gelişim ve ailesi de varsa nereden bakarsanız bir maaşın yarısını yola verecek. Peki, bu adam nasıl memleketine gidecek, bayram da nasıl ailesini görecek eğer böyle giderse aile düzeni de kalmaz. Bu şekilde kimse ailesini göremez, devletimize seslenmek istiyorum lütfen bu konuya bir düzenleme gelsin ve bir zahmet bilirkişileri gönderip bunları kontrol ettirsin. İnsanların canını yakmayalım, insanlarımız ailelerini görsün, memleketlerine rahat gidebilsinler zaten şuan da kimse gezmiyor, gezmek lüks olmuş artık adam hastaneye arabayla gidiyor, 20 – 30 lira para yandırıyor. Bu yüzden de kimse arabasına binmek istemiyor ama inşallah bu günler de geçer, Allah devletimizden razı olsun ben bu sorunu da halledeceğinden eminim, gerçekten devletimiz çok iyi niyetli ama ne yazık ki iyi niyetli olmayan insanlarımız var. Allah onları ıslah etsin, inşallah onlar da doğru yolu görüp inşallah Allah onların da kalbine merhamet koyar, inşallah bu günleri hatırlayıp da güldüğümüz günler gelecek.

AKARYAKIT FİYATLARI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Gerçekten şuan da her şey lüks oldu, çoğu arkadaşım işleri bile olsa toplu taşımaları kullanıyorlar, toplu taşımalar bizim için yapılmış bizim de kullanmamız lazım. Bazı insanlar var rahatsız, hasta onlar arabaya binmek zorunda ama Allah kimseyi mecbur etmesin, mecbur kalınca biniyorsun, bazı rahatsız insanlarımız var Allah onlara da yardımcı olsun, devletimiz de bunlara el atacak inşallah. İnsanlar birlik olursa diğeri boştur, birlikten kuvvet doğar, hepimiz bir olursak, birbirimize doğru olursak Allah bize yardım eder ama birbirimize hain olursak şeytan yanımızda olur. Şeytanın da olduğu yerde Müslüman’ın yeri olmaz, inşallah Rabbim hepsinin kalbine merhamet koyar bunlar gelip geçer biz de bu günleri gülerek anlatırız.
 
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum