Reklam

Büyükşehir ile Şanlıurfa hizmete doydu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 3,5 yıl sürdüren Av.Nihat çiftçi döneminde Şanlıurfa’ya yapılan hizmetler takdir topladı.

Büyükşehir ile Şanlıurfa hizmete doydu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 3,5 yıl sürdüren Av.Nihat çiftçi döneminde Şanlıurfa’ya yapılan hizmetler takdir topladı.

Büyükşehir ile Şanlıurfa hizmete doydu
10 Mart 2019 - 18:16

Futbol Dünyası, Tenis Dünyası, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, GAP Vadisi, Yenice Kapalı Spor Salonu gibi birçok tesisi Şanlıurfa’ya kazandıran Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Amatör evi projesi, Maşukta 2 tane futbol sahası ve değişik semtlerde belirlenen 17 toprak sahanın yapımı için çalışmaları başlatmanın yanında maddi anlamda sıkıntılı olan Amatör kulüplerine malzeme yerine 380 bin liralık nakdi yardımda bulunarak sporun ve sporcunun yanında olduğunu gösterdi.

            Büyükşehir Spor’un tüm branşlarına destek verdi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ; 31 Mart’ta 10 yıllık görev sürem sona eriyor, şöyle geçmişe baktığım zaman Karaköprü ve Şanlıurfa’nın spor şehri olması için bütün imkânları zorladım. İlk zamanlarda Karaköprü Belediyespor’un sadece bir toprak sahası vardı, 2009’da Belediye başkanı olarak seçildiğimde toprak sahası ve bir soyunma odası dahi yoktu ve borç batağında idi. Biz göreve başladığımızda sıfırdan başladık, yeni bir yapılanmaya gittik, kulübü tamamen yeniden yapılandırdık. Tesisleşme önemli, tesisiniz olmadan, futbolcunun kalacağı yer olmadan, dinlenebileceği alan olmadan, eğitim alabileceği alan olmadan, çok para harcayarak bir yere varamazsınız. Bu bakış açısıyla gerçek anlamda futbola ve spora hizmet etmek istiyorduk ve bu dediğim bütün branşlar için geçerli, salonlarımız olacak, gençlik merkezlerimiz olacak, açık spor tesislerimizi olacak, kulüplerimiz olacak, sporla ilgilenen bütün gençlere kapımız açık olacak dedik ve başladık.  Güzel bir tesis yaptık, sosyal tesis, futbolcuların kalabileceği, saha anlamında ve sonucunda Karaköprü Belediyespor’a hizmet veren saha hizmete açıldı, gururluyuz.Karaköprü’de başlattığımız tesisleşmeye bakış açımızı bu defa Büyükşehir’de sergiledik ve 13 ilçede olacak dedik.  İlk yatırım konularımızdan bir tanesi de branş ayırımı yapmadan spor tesisleri olacak dedik. Çünkü sporu bir kültür olarak düşünüyoruz. Gençlere hayranlığımız var, ben gençleri çok seviyorum, onlar şehrimizin gelecekleridir, millet olarak, toplum olarak geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. Sporla uğraşan, sporla iştigal olan, sporu yaşam hali olarak benimseyen gençlerden de millete çok faydalı bireyler yetişiyor ben buna inanıyorum. Disiplini öğreniyor, takım olmayı öğreniyor, arkadaşlığı öğreniyor, iletişimi öğreniyor, centilmenliği öğreniyor, büyüklere saygıyı öğreniyor, bireysel olarak kendi yeteneklerini keşfediyor, özgüveni artıyor. Bunu bildiğimiz için spora olan yatırımı 13 ilçeye yaydık.

            Kanallarda boğulmalar Yüzme Havuzları ile önlendi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi, Birçok ilçeye yüzme havuzları, kapalı spor salonları, Gençlik Merkezleri, açık spor tesislerini bitirip faaliyet göstermelerini sağladık. Bundan sonra bahanenin hiçbir anlamı yok, rahatlıkla spor yapılabilecek tesisler var. Örneğin Yenice’de ki tesislerimiz amatör spor kulüplerimize mükemmel şekilde hizmet sunuyor. Hemen yanı başında yapmış olduğumuz kapalı spor salonu ile basketbol, voleybol, hentbol ve diğer salon sporlarına hizmet veriyor. Futbol Dünyası dediğimiz projemizde futbol adına önemli bir kazanımdır tesisleşme adına. 13 Mart’ta açılışını gerçekleştireceğiz. Yüzmeye çok önem verdik, yüzme havuzları, hem kapalı hem açık, 13 ilçede yüzme havuzlarını faaliyete aldık. Tenis branşı anlamında Tenis Dünyasını çok vizyonel bir projeyle tenisin gelişmesi için hayat buldu. GAP Vadisi içerisinde de açık spor tesislerinin, spor sahalarının olduğu bölümlerimiz var. Elimizden geleni yaptık, inandığımız gibi hareket ettik, bu bakış açısı önemli gençlerinize ne kadar değer veriyorsunuz? Spor şehri olma noktasında nasıl hareket ediyorsunuz?

            Amatör spor kulüplerine maddi destek

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Şanlıurfa’da faal olan 76 amatör takımımıza her yıl yaptığımız malzeme yardımı yerine bu yıl toplamda 380 bin lira nakdi yardım gerçekleştirdik. Amatör takımlarımız artıyor, daha önce belde olan şimdi mahalle olan yerleşim yerlerinde yeni takımlar kuruluyor. Amatör takım sayımız 82’ye kadar yükseldi. Lisanlı sporcu sayısı son yıllarda arttı, sadece Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 3 bin 680 lisanslı sporcu barındırıyoruz. 3 bin 680 sporcuyu bünyenizde barındırmak kolay bir hadise değildir. Biz sporun tabana yayılmasını ilke haline getirdiğimiz için, futbol, basketbol, voleybol, tenis, okçuluk, judo, tekvando, güreş olmak üzere 12 branşta faaliyet yürütüyoruz.

 

Basketbolda Türkiye finallerine kaldık.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Çok büyük başarılar elde ettik, şuan takımlarımız şampiyonluk mücadelesi veriyor, voleybolda takımımız bir üst lige çıkmak için play-off maçları oynama hakkı elde etti. Basketbolda Türkiye finallerine kaldık şimdi finalleri oynayacağız. Bireysel sporlarda tekvando, güreş, judo, tenis, yüzme branşlarında çok önemli bölge ve Türkiye dereceleri elde eden sporcularımız oldu. Birçok sporcumuzun önünü açtık, imkânı bizden daha iyi olan kulüplere gitmesini sağladık. Sonuçta bunlar Şanlıurfa’nın evlatları, ben yarışmacı bir kulüp değilim, yetiştirmeyi hedef alan, sporu tabana yayan, amatör bir ruhla hareket eden bir düşünceye sahibiz. Ben amatörü çok seviyorum. Bir belediyenin uğraşması gereken alan amatördür aslında.

 

Amatör evi 1 milyon 200 bin liraya mal olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Amatör evi projesi ilk olarak 2018 yılında gündemimize getirildi ve 2019’da yapacağımız yatırım programlarımızın arasında yer almasını sağlamıştık. Tüm amatör takımlarımız için önemli olan 1 Milyon 2 yüz bin liralık maliyeti olan bir projeyi bitirdik. İhale aşamasına geçti, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuzla projeyi imzaladık. Onlara hayırlı uğurlu olsun. Yeri Spor Bakanlığımız tarafından tahsis edildi. Önemli bir kompleksin olduğu, sahanın ve kapalı spor salonunun olduğu alanda bu gerçekleşecek. Amatör evi projesinin tamamlanmasının ardından Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na tahsil edilebilecek şekilde projesini hazırladık. İnşallah bittiği zaman normal bir vatandaş olarak gelir açılışında bulunuruz.

            Spor turizmi ile Şanlıurfa’nın tanıtımına katkı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Tenis Dünyası tesislerimizin ulusal standartlara uygun olmasından dolayı Tenis Federasyonu başkanımız Sayın Cengiz Durmuş beyle yaptığımız görüşmeler neticesinde Göbeklitepe ismini vererek “Göbeklitepe Bahar Kupası” maçlarının Şanlıurfa’da yapılmasını sağladık. 2019 Yılının ilk ulusal turnuvasında Tekirdağ'dan Ağrı'ya kadar 67 erkek ve 43 de bayan sporcuyu ağırladık ve turnuva boyunca 138 maça ev sahipliği yaptık. Teniste Göbeklitepe Bahar Turnuvası da şehrin tanıtımı açısından önemli bir organizasyon idi.

            Devrim niteliğinde hizmetler yapıldı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ,Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin kadroları çalışma arkadaşlarım çok hassas davrandılar. Spora olan bakış açımı çok iyi değerlendirdiklerini düşünüyorum. 3,5 Yıl gibi kısa bir sürede spor, sanat, kültür, gençlik ve altyapı anlamında devrim niteliğinde projelere imza attık. Bu vesileyle de onlara teşekkür ediyorum. Bu başarı bir takım başarısıdır. Önemli bir kurumsallaşma oldu, kurum altyapıları oturdu. Bizden sonraya kalan projelerde devam edecektir. Su Kayak Merkezi, Gençlik Dünyası, Tenis Dünyası, Futbol Dünyası, Yenice Kapalı Spor Salonu, Semt Sahaları, okullarda yaptığımız sahaları, Gençlik Merkezlerinde bir nebzede katkımız olmuşsa ne mutlu bize. Bu tesislerin cıvıl cıvıl olması lazım. Bu gençler ve çocuklar bizim. Onlara doğru hizmet edeceğiz ve birler yüz olacak, yüzler binler olacak, binler yüz binler olacak onu biliyoruz. Yeter ki gençlerimize güvenelim, ben inanıyorum ki biz gençlere güvenirsek onların başaramayacağı bir şey yoktur. En büyük yatırımı gençlere yapmamız gerekiyor, gençlere yatırım yapmamak doğru bir yaklaşım şekli değildir. Akıllı bir yaklaşım için mutlaka gençliğe yatırım yapılmalıdır.

Yapılan projeler;2015 ayından itidbaren  ; İstihdam için Koordinasyon Merkezi, Semt spor sahaları, Harran mini futbol ve çevre düzenlemesi, okul spor sahaları, prestij caddeleri, GAP Vadisi yüzme havuzları, Konferans salonları, Harran Kültür Merkezi.Tenis dünyası, Siverek Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Siverek Tokdemir Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Birecik Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Suruç Aile Mezazrlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Halfeti Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Hilvan Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Bozova Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Birecik Katı Atık Aktarma İstasyonu, Siverek Katı Atık Aktarma İstasyonu, Ceylanpınar Katı Atık Aktarma İstasyonu, Halfeti Otopark Projesi, Şanlıurfa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi, Büyükşehir Bozova Parkı, Büyükşehir Halfeti Parkı, Büyükşehir Hilvan Mesire Alanı, Büyükşehir Akçakale Parkı, Tüm İlçelerde Mezarlıkların Düzenlenmesi, Şanlıurfa Çocuk Oyun Dünyası, Halfeti İskele ve Marina Projesi, Yenice Spor Salonu, Balık Hali ve Manavlar, Çarmelik Camii Restorasyonu, Barutçu Han Restorasyonu, Kale Eteği Projesi,  Tüm İlçelere Prestij Caddeler,  Çelik Köprüler, GAP Vadisi 3. Etap - Tünel Park, GAP Vadisi 2. Etap - Cumhuriyet Parkı, Büyükşehir Yenice Mesire Alanı, Büyükşehir Suruç Parkı, İlçe Hizmet Binaları, İlçe Kültür Merkezleri, Fuar Merkezi, Hilvan Atıksu Arıtma Tesisi, Hilvan İçmesuyu Projesi, Bozova Atıksu Arıtma Tesisi, Siverek Atıksu Arıtma Tesisi, İçme Suyu Projeleri, Çöpten Elektrik Üretimi, Büyükşehir Ceylanpınar Parkı, İlçe Semt Pazarları, Engelliler Koordinasyon Merkezi projeleri tamamlandı.

Diğer projeler ise Karaköprü Kavşağı, Çocuk Trafik Eğitim Parkı, Harran Otogar, GAP vadisi, Piazza Köprülü Kavşak, Hilvan Kütüphane, Gap Vadisi Çevre Düzenleme Ve Kaldırım Yapım İşi, İlçe Semt Pazarları, Narlıdere Kavşağı, 11 Nisan Külliyesi, Siverek Vadi Park, Bozova Katı Atık Aktarma İstasyonu, GAP Vadisi 4. Etap, İlçelerde Kanalizasyon Çalışmaları, Siverek İçmesuyu Projesi, Büyükşehir Birecik Parkı, İlçelere Spor Sahaları Yapımı, Kızılkoyun Projesi, Bilim Merkezi, Şutim Spor Kompleksi, Troleybüs Projesi’den oluştu.

Hoşgeldin Bebek Projesi ile İlk defa bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi vatandaşların bebeklerinin, kişisel bakım ve giyim malzemelerinin bulunduğu bebek seti veriliyor. 2018 yılında hizmete sunulan Giyim Mağazası’ndan bugüne kadar 31.500 ihtiyaç sahibi vatandaşa, 6.300 aileye 126.000 parça kıyafet, 14.970 adet ayakkabı dağıtıldı.Çorba Evleri; Şanılurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’ne ait 12 çorba evi bulunmaktadır. Ayrıca 2 tanesi şehir merkezinde, 2 tanesi Siverek ve 1 tanesi de Viranşehir ilçelerinde olmak üzere toplamda 5 tane çorba çeşmesi bulunuyor.

Taziye evleri, Şanlıurfa'nın Haleplibahçe ve Bağlarbaşı semtinde 2 adet taziye evi bulunuyor. Bağlarbaşı'ndaki Çorba Evinin üstü Taziye Evi olarak kullanılıyor.

Büyükşehir Belediyesi; kültür sanat kurslarını, restorasyonunu tamamlayarak yeni bir görünüme kavuşan Bedendibi surlarında faaliyete geçirerek,  planlanan Kültür Sanat Sokağı içindeki kurs merkezimizde hizmete sunmaya başladı.. Sanat ve meslek kurslarımız toplamda 11 adet olup  Aralık 2016 itibariyle faaliyete geçti.

Engelli vatandaşların çağdaş, modern toplum hayatına katılımlarını kolaylaştırmak, toplumsal fırsatlardan eşit bir şekilde faydalanmalarını sağlamak için engelli vatandaşlara ve ailelerine; koruma-kollama, destekleme bilgilendirme, yönlendirme, sosyal ve psikolojik yardım hizmetleri sunmak amacıyla kuruldu.

Unutulmaya yüz tutmuş ve gençleri meslek sahibi yapılmak için açılan Bakır rölyef sanatı, Deri Sanat Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Refleksoloji, Bilgisayar Kursu, Otizim Terapi Uygulamaları, Resim ve Karakalem Kursu, Resim ve Karakalem Kursu, Ebru Sanat Kursu, İşaret Dili Kur'an-ı Kerim Kursu, Tiyatro Kursu, Engelli Halk Oyunları, Görme Engelliler Kur'an Kursu, Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesi, Engelli Spor, Ahşap Atölyesindeki kurslara katılan kursiyerler meslek öğrenerek meslek sahibi oluyorlar.

Gençlerin vakitlerini spor yaparak değerlendirmelerinin yanı sıra yetenekli sporcuların keşfedilip, geleceğin yıldız adayları haline getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 5 spor salonu, 3 gençlik merkezi ve 2 spor tesisiyle birlikte 17 branşta kurs veriyor. Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 234 sporcu adayına vermiş olduğu  Güreş, Judo, Taekvando, Karate, Muay Thai, Basketbol, Voleybol, Kort Tenisi, Masa Tenisi, Hentbool, Atletizm, Yüzme, Fitness, Badminton ve Futbol kurslarıyla Çocuk ve gençlerin boş vakitlerini verimli kullanmalarına imkan sağlıyor.

Kent merkezindeki kadınların yaşam koşulları ve sosyal statülerinin iyileştirilmesi amacıyla açılan Topdağı Kadın Destek Merkezi, Hayati Harrani Kadın Destek Merkezi, Ahmet Yesevi Kadın Destek Merkezi, Toki Kadın Destek Merkezi, Süleymaniye Meslek Edindirme Merkezinde Giyim Kursu, El Sanatları Kursu, Nakış Kursu, Resim Kursu, Bilgisayar Kursu, Kuranı Kerim Kursu, Okuma Yazma Kursu, Kreş, Kuaför Kursu ve Spor Kursundan istifade ediyorlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilerek 07.02.2017 tarihinde, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler koordinasyon merkezi bünyesinde kurulan YADES (yeşeren çınarlar) projesinin ilk amaçlarından birisi olan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükselterek daha sağlıklı, huzurlu ve kaliteli bir yaşam sürmeleri hedeflendi.. Bu hedef doğrultusunda ilgili vatandaşların için, birimimiz tarafından çeşitli hizmetler ve etkinlikler geliştirildi. Birimimizde 9 saha personeli, kursiyerler için 1 kurs öğreticisi ve 2 idari destek personeli olarak toplamda 12 personel görev alıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kanserde erken tanıya dikkat çekebilmek için Gezici Kanser Tarama Aracı ile il genelindeki tüm kırsal bölgelere ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Birimi tarafından 2017 yılı içerisinde 3.124 hayvanın kısırlaştırma işlemi yapıldı. 3.718 hayvanın aşı ve tedavileri yapıldı. 1.100 hayvan sahiplendirildi. Ev ve süs hayvanları satanlara eğitim verildi.Güneş enerjisi projeleri, Siverek başta olmak üzere ömürü 50 yıldan fazla olan beton yolu uygulaması başlatması ile dikkatlari çeken bazı projler olarak görüldü. Şanılurfa Büyükşehir Belediye başkanlığı 49 ayrı güzergaha hizmet vermesinin yanı sıra ilçelerde de aynı uygulamalarını Şanlıurfalılarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, son olarak aldığı Tur Editör Projesi Ödülü ile ödül sayısını 6'ya çıkarmış oldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ulaşım alanında daha önce de  'Toplu Taşımada En iyi Proje ve Uygulama', ' En İyi Teknoloji Uygulama Ödülü', 'En iyi Hizmet Kalitesi Dalı', 'En İyi Altyapı ve Yatırım Ödülü' ve 'Erişilebilirlik Ödülü' ne layık görülmüştü.

Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa'nın gerek ekonomik gerekse sosyal bakımından gelişmesi için 30 maddelik Yerelde Kalkınma Modelini hayata geçirdi.Bu proje ile Gıda OSB’lerde Fıstık, İsot, Urfa yağı, Peynir, Karacadağ Pirinci, Buğday ve Kırmızı Mercimek gibi değerli olan ürünlerimizi markalaştırıp tüketici ile buluşturma noktasında harekete geçilmesi planlandı.

İsot festivali, müzik festivali, kitap fuarı, ulaşım zirvesi gibi projelerle turizme büyük katkıları oldu. Şanlıurfa’ya gelen sayısında büyük artış oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum