Cep telefonunda israf artıyor

Yurt dışından ithal edilen telefonlara milyarlarca lira döviz ödenirken 1-2 yılda aktif olan telefonların değiştirilmesi ise israfın boyutlarını gösteriyor.

Cep telefonunda israf artıyor

Yurt dışından ithal edilen telefonlara milyarlarca lira döviz ödenirken 1-2 yılda aktif olan telefonların değiştirilmesi ise israfın boyutlarını gösteriyor.

Cep telefonunda israf artıyor
07 Mayıs 2019 - 18:41

Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri gençlere telefon değişikliğini sordu ve alınan cevaplarda ise luksün ve  israfın boyutunu gösteriyor.

Sinan Erdun,  Akıllı telefon kullanıyorum. Bir bir buçuk senede değiştiriyorum. Bozulmayana kadar değiştirmiyorum. Genelde bozulduğu için değiştiriyorum. Tabi keyfi olarak değiştirmek doğru değil, dış ülkelere katkı sağlıyoruz biz kendimiz şuan bir şey üretemiyoruz sürekli dışardan alıyoruz. Biz üreten bir ülke değiliz sürekli tüketen bir ülkeyiz bence yanlış bir şey.

Mehmet Bülbül ; Akıllı telefon kullanıyorum ve 3-4 yıl da bir değiştiriyorum.  Değiştirme sebebim sıkıldığım için değiştiriyorum. Tabi bu doğru değil döviz ödeyerek alıyoruz bu da ülkeyi sıkıntıya koyuyor. Türkiye de döviz şimdi çok ileri seviyede onun için doğru bulmuyorum.

Fethiye Çağlayan ;Telefon değişikliği doğru değil günümüzde popüler kültürün bir etkisi bu da eğitime dayanıyor tüketici bir toplum var kapitalist sistemin sürekli moda ve bu tür şeyler insanı sürekli yenilik ve değişikliğe yöneltiyor.

Kübra Cenk, ; Bence sürekli telefon değişikliği doğru değil çünkü her gün yeni bir model üst modeller çıkıyor gençlerin yeni bir model almasının sebebi sürekli üst model alayım ve en iyisi peşinde ben bunu doğru bulmuyorum.

İsa Abbas,  Bu doğru değil bunu yapanların parası çok ondan değiştiriyorlar. Eskiler böyle miydi şimdi adamlar 1000 liralık telefonlar alıyorlar paraları çok alıyorlar benim param yok ben almıyorum

Osman Güçlü, Zengin olanlar değiştiriyor fakir adamlar değiştiremez. Benim oğlum 40 gün önce bir telefon aldı baba diyor benim telefonumu değiştir bir üst modelini al diyor. Bende en düşük modelleri kullanıyorum benim ki bozuldu şimdilik eşiminkini aldım onunkini kullanıyorum .benim param olsa bende değiştiririm ama bunu sürekli yapmak doğru değil bu yanlış 3-4 senede bir de değiştirmek normal bence.

Serhat Can, Bozulduğu zaman mecbur değiştirmek zorunda kalıyorsun ama yeni model çıktığı için değiştirmek büyük bir lükse giriyor. Genellikle de yenisi çıktığı için değiştiriliyor tabi bu doğru değil bozulduğu zaman değiştirmek daha doğru. Benim ki bozulup tamir edilmediği zaman değiştiriyorum tabi iki üç sene sonra üst model çıkınca da değiştirebiliyorum ama bu her zaman olmuyor tabi.

Mustafa Serdar Atlı, ,Hayır doğru değil herkesin sabit bir telefon kullanması gerekir, herkesin kendi telefonundan memnun olması gerekir. günümüzde herkes sosyal medyaya ulaşsın diye interneti kullansın diye akıllı telefonlar tercih ediliyor illa yüksek model almaya gerek yok kendi bütçemize göre alınması daha iyi. İlla maliyetli telefon almak istersen hep kendine hem de ülkeye zora koymuş olursun

Ramazan Say, Bende 3-4 ayda bir telefon değiştiriyorum doğru değil tabi ama süreklide değiştiriyoruz değiştirme sebebim sürekli bozulmaları çok çabuk bozuluyorlar

Cevriye Altun ; Doğru değil tabi bence kaliteli bir telefon alıp uzun süre kullanılmalı. Bende bir tane var onu yeni aldım ama değiştirmeyi düşünmüyorum uzun süre kullanacağım.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum