Reklam

CHP Heyetinden Gazetecilere ziyaret (video)

CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur ve beraberindeki heyet Şanlıurfa Gazeteciler derneğini ziyaret etti.

CHP Heyetinden Gazetecilere ziyaret (video)

CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur ve beraberindeki heyet Şanlıurfa Gazeteciler derneğini ziyaret etti.

CHP Heyetinden Gazetecilere ziyaret (video)
12 Eylül 2018 - 19:26

CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur  ve beraberindeki heyet Şanlıurfa’da ekonomik durumu incelemek ve raporlaşmak üzere sivil toplum örgütleri ziyareti çerçevesinde Şanlıurfa Gazeteciler Derneğini ziyaret ettiler.Ziyarette CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, CHP İl Başkan yardımcısı ve Basın Sorumlusu Ahmet Budak , Yönetim Kurulu üyeleri ve İl Kadın kolları yetkilileri katıldı.

CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur  ve beraberindeki heyet Duru Tv Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Süt, Damga Gazetesi Sahibi Mehmet Ağaslan, Değişim Gazetesi sahibi Mahmut Kakız, Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler ile Şanlıurfa'da görev yapan yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilci ve muhabirleri ile Şanlıurfa esnafının, firmalarının ekonomik sıkıntıları ve çözüm önerileri ile ilgili görüş alış verişinde bulundu. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede ayrıca Yerel gazetelerin ve Televizyonların sorunları da ele alındı.

Basın Sektöründe girdiler yüzde 100’den fazla arttı.

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler ziyarette yaptığı konuşmada; Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Sayın Mehmet Güzelmensur ile CHP Şanlıurfa İl Başkan Hayrettin CİDİR ile yönetim kurulu üyeleri Şanlıurfa Gazeteciler Derneğini ziyaret ettiler, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz. Milletvekilimiz Türkiye genelinde son dönemlerde döviz kurunun yükselmesiyle ekonomik alanda ki sıkıntıları görmeye hem basın kuruluşlarıyla hem vatandaşlarla hem de Sivil Toplum Örgütleriyle görüşüp bunlarla ilgili sorunları, problemleri yerinde öğrenmek için geldiler, bizlerle de görüş alışverişinde bulundular. Tabi kendileri de burada Türkiye genelinde krizin aşılması için 13 maddelik öneri paketi ile ilgili açıklamada bulundular. Şanlıurfa’da ekonomik olarak medya sektöründeki girdi maddelerin yüzde 100’den fazla artması, yine TV kuruluşlarımızın dolar bazında RTÜK’e ödemeleri ile medya sektörü olarak  bizde de ekonomik sıkıntılar var. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerin borçlarından dolayı elektriklerin kesilmesi, Şanlıurfa’da sağlık sorunları başta olmak üzere Şanlıurfa’nın sorunlarını  kendilerine ilettik. Kendileri de bu konunun takipçisi olacağını, mecliste gündeme getireceklerini belirttiler, Şanlıurfa’ya bizzat gelmeleri, Şanlıurfa’nın sorunlarını takip etmelerinden dolayı kendilerine, yönetim kuruluna, İl başkanımıza teşekkür ediyorum. dedi.

Ekonomik krizden çıkılması için elimizden geleni yapacağız.

CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur ziyarette yaptığı açıklamada, Biliyorsunuz 24 Haziran’dan Türkiye ekonomik bir krize girdi ve bu ekonomik krizin biz CHP olarak çözüm önerilerini ve Şanlıurfa’daki STK, Ticaret Borsası onlarla buradaki sıkıntıları dinleyip ortak çözüm üretmek için 2 gündür Şanlıurfa’dayım. Şanlıurfa bizim için önemli bir kentimiz, burada hem parti üyemiz var, hem milletvekilimiz var, Sayın il başkanımla birlikte, kadın kollarımızla birlikte geziyoruz, insanları dinliyoruz, insanların önerilerini dinleyip genel merkezle paylaşıp çözüm önerileri için hep beraber bir an önce bitmesi için elimizden geleni yapacağız.

CHP’ nin 13 Maddelik Çözüm Önerisi şunlardır; Ekonomide köktü çözüm için öncelikle sorun doğru teşhis edilmeli, ardından zaman kaybetmeden kararlı ve güçlü adımlar atılmalı. Ekonomi için en çok ihtiyaç duyulan Güven sağlanmalı. Güven olmadan krizlerin üstesinden gelinemez, Alınması gereken önlemlerde gecikmeden her gün maliyet daha da artırıyor. Bu çerçevede CHP’nin ekonomide 13 maddelik eylem önerisi Türkiye’de ekonominin işleyişinin değiştiği algısını yaratmaya dönüktür. Bu algı değiştirilip güven sağlanmadan kriz atlatılamaz.  Devlette Liyakat Sistemi yeniden inşa Edilmelidir. Şimdi geçerli olan liyakat değil Sadakat. Demokrasiye Geçilmeli, Hukukun Üstünlüğü ve Hukuk Güvenliği Sağlanmalıdır:  Hukuk olmazsa yatırım da olmaz.  Merkez Bankası’nın Bağımsızlığı Sağlanmalıdır. TCMB’nın Araç Bağımsızlığına Siyasi Müdahaleye Son Verilmeli. Akılcı Bir Dış Kaynak Yönetimine geçilmelidir. üretim ve istihdam artışı sağlayan ve yeni teknoloji getiren doğrudan yatırım girişleri özendirilmelidir. Türkiye ekonomisi spekülatif amaçlı sıcak para hareketlerine karşı korunmalıdır. Kamu  İhale Yasası Değiştirilmelidir:uluslararası standartlara uygun bir kamu ihale yasası çıkarılmalı, adrese ihale teslimi sona ermelidir. Sayıştay lJluslararası standartlarda Denetim yapmalıdır: Vergiyi toplayan irade  Vergiyi Nasıl ve Nerelere Harcadığının Hesabını Vermelidir. Bütçe Disiplini Sağlanmalıdır: Bütçe Dışı uygulamalara Son Verilmeli, Denetimsiz ikinci_Üçüncü Bütçeler oluşturulmamalı, Fonlar Bütçe Disiplini içerisine Alınmalıdır. Dış Politika 180 Derece Değişmelidir: Dış politikada Hamasete Son Verilmeli, İç Politika Malzemesi Yapılmamalı. Dış politikada Dost Ülkeler, Düşman Ülkeler Yoktur, Dış Politikada Ülkelerin Çıkarları vardır. Barışçıl, Tutarlı ve Saygın Bir Dış politika izlenmelidir. Geleciğimizi  İpotek Altına Alan Kontrolsüz Borçlanmalardan Kaçınılmalıdır: Kamuda Koşullu Yükümlülükler Dahil Borçlanma Disiplini Yeniden Sağlanmalı, Bunun İçin Gerekirse Anayasal Kural Getirilmelidir.Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir. Rantiye'nin Korunduğu, Emeğin ve Üretenlerin Cezalandırıldığı Vergi Politikasına son verilmeli. Herkes Kozancına Göre Vergi Vermeli,  2006'don Bu Yana  Bekletilen Man Adası gibi Vergi Cennetleri Listesi Kararnamesi yayınlanmalı buralara kaçan paralar vergilendirilmelidir. Üretimi önceleyen Bir planlama ve Teşvik Politika sı Yaşama Geçirilmelidir: Bir Ülke Tarlada, Fabrikada, Bilim ve Sanatta Üretirse Güçlü Olur. Bunun İçin Doğru Planlama ve Teşvik Gereklidir.Türkiye İsraftan Kaçınmalı, Tasarruf Yapmalıdır:İsraf, dengeli ve Adil Büyümenin Düşmanıdır. Tasarrufa kamudan başlanmalı, saray araç, bina saltanatına son verilmelidir.

Ben bu konuda Sayın Gazeteciler Derneği Başkanıma, gazeteci arkadaşlarıma misafir perverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bu kriz bir an önce atlatılır, daha huzurlu, daha mutlu bir Türkiye için CHP genel başkanımızdan tutun Milletvekillerine ve parti teşkilatlarına kadar hepimizin sahalarda olduğunu ve bu krizin atlatılması için mücadele edeceğimizi tüm Şanlıurfa halkına bildirmek istiyorum.

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir ise yaptığı açıklamada;  2018 Seçimlerinden sonra Türkiye’de ekonominin kötü gidişinin sebebini öğrenmek için genel merkezimiz tarafından görevlendirilen Hatay Milletvekilimiz Sayın Mehmet Güzelmensur ile iki günden beri diğer STK ziyaretlerini yapıyoruz. STK önerileri bizim için kayda değer önerilerdir, biz bu önerileri bir havuzda birleştirip genel merkezimize rapor edeceğiz. Bu günde son noktamızı Gazeteciler derneğine yaptık, misafir perverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum