Reklam

Çiftçi, gazete sahipleri ile buluştu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'da yayın yapan yerel gazete sahipleri ile bir araya geldi.

Çiftçi, gazete sahipleri ile buluştu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'da yayın yapan yerel gazete sahipleri ile bir araya geldi.

Çiftçi, gazete sahipleri ile buluştu
06 Mart 2019 - 19:27

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın yerel gazeteleri imtiyaz sahiplerine verdiği röportajda Şanlıurfa'nın projeleri ile yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Urfa Değişim gazetesi adına Mahmut Kakız, Şanlıurfa Olay gazetesi adına Celal Çiftçi, Yeni Urfa gazetesi adına Mehmet Canbek, Damga gazetesi adına Mehmet Ağaslan, Gap Gündemi gazetesi adına Veysel Polat ve Şanlıurfa gazetesi adına Kamil Güler Şanlıurfa'da yapılan ve devam eden çalışmaları sordu, Başkan Çiftçi cevapladı.

2019 yılı Göbeklitepe Yılı ile ilgili turizm çalışmalarına yönelik çalışmaları aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın son yıllarda turizm alanında zor zamanlar geçirdiğine dikkat çekerek, bu yıl turist sayısında 2 milyon hedef konulduğunun altını çizdi. Turizm alanında uluslararası planlamaların yapıldığını söyleyen Çiftçi, En önemli projenin kentsel dönüşüm olduğunu ifade etti.

Şanlıurfa'nın kentsel dönüşüm konusunda yaşanan bazı aksaklıkların sorulduğu toplantıda Başkan Nihat Çiftçi, bu projelerin neden aksadığının cevabını verdi. Başkan Çiftçi, kentsel dönüşüm konusunda daha önce tartışmalara konu olan Aşık-Öğütçü imar projesini tekrar gündeme getirdi. Önce burada konutların kurulmasının gerekliliğini vurgulayan Çiftçi, daha sonra yıkılacak mahalledeki vatandaşların buraya taşındıktan sonra dönüşüme girecek mahallelerin yıktırılacağını söyledi. Çiftçi, bu proje için tebrik edileceği yerde eleştirildiğini söyleyerek, söz konusu projenin mutlaka hayata geçirileceğinin de altını çizdi.

'Kentsel dönüşüm kolay projeler değildir'

Şanlıurfa'da kentsel dönüşüm alanlarına giren eski sanayi sitesi, Hızmalı Mahallesi ve Yeşildirek Mahallesi projesinin ne durumda olduğu sorusu üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Kentsel dönüşüm kolay projeler değildir. Bunu vatandaşlara izah edelim ki anlaşılsın. Eski sanayi sitesi de bir kentsel dönüşüm projesidir. Ancak Sanayi, Hızmalı, Yeşildirek mahalleleri yerinde duruyor, bunun için hiçbir şey yapılmamıştı. 3 buçuk yılda biz de sanayi bölgesini etaplara ayırdık. Birinci etapta sanayinin taşındığı alanda temeli attık, ayağa kaldırdık. İkinci etapta yapıların ödemelerini yaptık, yıktırdık. Yeşildirek ile ilgili de problemlerle karşılaştık. Burası yoğun bir yerdir. Vatandaşlarla anlaşmak mümkün değil. Boş alan bulmamız lazım. Onun için de Karayollarının yeri satın alındı. Bunun yanında 20 dönümlük belediyemize ait olan yer de buna dahil edildi. Proje ihale edildi ama tasarruf tedbirlerine takıldığı için ihale iptal edildi. Tekrar ihaleye çıkmak için işlem başlatmış durumdayız." dedi.

'Aşık-Öğütçü projesi kentsel dönüşümün kaynağıdır'

Hızmalı ile ilgili kentsel dönüşüm projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Nihat Çiftçi, "Aşıkçı-Öğütçü bunların hepsinin çözüm kaynağıdır. Buranın mülkiyetini almayıp kentsel dönüşüm olarak ilan etmeseydik bu dönüşümleri hiç yapamazdık. Bu plan olmazsa sadece böyle söylemlerle devam eder. 10-20 yıl geçse de kentsel dönüşüm yapılamaz. Belediyenin söz konusu alanda 6 bin dönüm arazisi var. Bu arazi kullanılırsa hem kentsel dönüşüme büyük katkı sağlar hem de yeni bir Şanlıurfa kurar. Hızmalı Mahallesi'nin de kamulaştırmalarına başladık. Hızmalı'da yol genişletme, köprülü kavşak yapma ve çevre yoluna bağlanması için kamulaştırma çalışmaları yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Kentsel çözüm istiyorsak Aşık-Öğütçü projesi devreye girecek. Bunun üzerine 4 yıl çalıştık. Biz orayı işgaliyeden kurtardık. Doldur boşalt taktiği ile kentsel dönüşüm sağlanır aksi taktirde bu proje gerçekleştirilemez." diye konuştu.  

'Aşık-Öğütçü projesinden dönüş yok, bu proje hayata geçirilecek'

Aşık-Öğütçü projesinin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını vurgulayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Benim belediye başkanlığı görevim bittikten sonra kim bu göreve gelirse gelsin kentsel dönüşüm projesi üzerine mutlaka kafa yormalı. Bunun için en önemli proje Aşık-Öğütçü bölgesinin yerleşime açılmasıdır. Hem yapı bakımından hem de kullanılmayan alan olarak burası çok önemli. Burası hiçbir özel şirket dahilinde yürütülmedi. Tamamen Büyükşehir kadrosu tarafından projelendirildi. Burada konut üreteceğiz. Çünkü burayı yasal anlamda başka şekilde kullanamıyoruz. Burayı kamuoyu doğru anlamadı. Kentsel gelişimi ancak dönüşüme kullanabiliriz. Devlet buranın satılmaması için belediyeye devretmiş. Diğer yıkılacak olan alanlarda bulunan vatandaşlar burada yapılacak olan konutlara yerleştirilecek. Bu 4 yıllık bir projeydi ama son dakikada algı operasyonlarına maruz kaldı. Maalesef Şanlıurfa'da algı operasyonu yapmak çok kolay. Bu projede de biz takdir beklerken eleştiri aldık. Bu konuda çok üzüldüm. Ama bu projeden dönüş yok. Bu proje yine sürecek. Çünkü başka gelişim alanları yok. Ancak ileri bir zamanda bu proje hayata geçirildiğinde yazık ettiniz, bu bizim projemizdi derim. Yapılmasını da isterim." ifadelerini kullandı. 

Hayali işçi alımına yönelik net konuştu

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde hayali işçi çalıştırıldığı iddialarına da açıklık getiren Nihat Çiftçi, bu iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Çiftçi, "10 yıldır kamuoyunun gözü önündeyiz ve çok önemli projeler yürüttük. Gerek Karaköprü'de gerekse Büyükşehir'de yaptığım çalışmaların taktirini halkımız verir. Çok şükür adım hep hizmetlerle anıldı. Her zaman yaptığım çalışmalar tartışıldı. Personeller ile ilgili yapılan iddialar tamamen asılsızdır. Ben denetleme konusunda iyi olduğumu kanıtlayabilirim. Belediye personellerine de hep iyi niyetle yaklaştım ve onlara cesaret verdim. Ama kamunun malında gözleri olmaması şartı koydum. Büyükşehir Belediyesi göz önünde bulunduğu için kolaylıkla denetlenebiliyor zaten. Çok haksızlığa uğradık ama çok güzel bir seda bıraktığımıza inanıyorum. Kim haksızlığa uğrarsa zaten çekinmeden korkmadan söyler. Algı operasyonları tabi ki oldu. Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı algı operasyonuna maruz kaldı. En büyük projelerden biri. Şu anda çalışmaları zaten yapılıyor. Bu çalışma ile ilgili algı operasyonları başlatanlar seçimler için adaylar belirlendikten sonra sustular. Demek ki bu algılar şahsıma karşı yapılmış." şeklinde konuştu.

'Yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum'

Büyükşehir Belediyesinde yolsuzluğun yapılması durumunda her şeyin anında ortaya çıkacağının altını çizen Nihat Çiftçi, "Büyükşehir Belediyesi küçük bir yer değil. Bu nedenle yanlış bir durum hemen açığa çıkar. Şanlıurfa, doğruya sahip çıkmalı. Biri bu kenti geliştiriyorsa buna sahip çıkılması gerekir. Daha önce Şanlıurfa merkezde 80 dönümlük parklar yapılırken, bugün ilçelerde bile 100 dönümlük park yapıyoruz. Biz göz boyama değil, kalıcı projeler yaptık. Bundan sonra algı operasyonları konusunda bir söylem olursa, bunun arkasındaki ismi hemen açıklayacağım. Bu şehirde ne yaram ne de korkum var. Bugüne kadar sadece bu şehir için çalıştım. Bundan sonra benim için acıma olmayacak. Ben 10 yıldır adalete uygun, tamamen şeffaf çalışmalar yaptım. Ben belediye başkanı olarak seçildiğimde Şanlıurfalılara borçlandım ama bu borcumu çalışmalarla ödedim. Vatandaşlar da beni seviyor, benimle kucaklaşıyor. Bugüne kadar yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum." sözlerine yer verdi.  

'Turizmde zor zamanlar geçirdik ama turist sayısı 1 milyonu buldu'

Son yıllarda Şanlıurfa'nın turizm alanında zor zamanlar geçirdiğini ancak buna rağmen turist sayısının 1 milyon olduğuna dikkat çeken Başkan Çiftçi, "Turizmin Şanlıurfa için çok büyük önemi vardır. Çünkü tarihi bir şehirdir Şanlıurfa. Kültürümüz, müziğimiz, mimarimiz, mutfağımız var. İyi bir şehir elimizde var. Son 3-4 yıla baktığımızda Şanlıurfa'da turizm alanında en zor zamanlar geçiriyoruz. Şanlıurfa'da görülen göç, Suriye olayları, terör olayları nedeniyle bu düşüş yaşandı. Ancak buna rağmen turist sayısında müthiş bir artık var. Bu sayıda 1 milyona geldik. 2019 yılında turist sayısında 2 milyon hedef koyduk ama 1 buçuk milyon olacağını söyleyebilirim. Bu kapsamda eski Urfa evlerinin restorasyonunun büyük bir kısmı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Çarmelik Kervansarayını Tarım Müzesi olarak açıyoruz. Bu gibi yapıların konaklama, kültür, sanat, butik oteller olarak kullanılması gerekir. Bunun için de herkesin bu çalışmalara dahil olması gerekir." dedi.

'Turizm konusunda kurumları tek çatı altında topladık'

Şanlıurfa'nın turizm alanında tanıtımı konusuna değinen Çiftçi, "Şanlıurfa Turizminin tanıtımına gelince önemli bir adım attık. Bu konuda her kurum kendine göre bir tanıtım modeli seçiyor ama ortaya net bir durum çıkmıyor. Bunu fark ettiğimiz için Valilik, ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi, kalkınma ajansı ve diğer kurumların hepsini aynı çalıda toplayacak Şanlıurfa Turizm AŞ'yi kurduk. Restore ettiğimiz Barutçu Hanı'nı da buraya tahsis ettik. Bu şirketin amacı doğru tanıtmaktır. Göbeklitepe'yi tanıtmak için her zaman uluslararası projeleri düşündük. Bunun için her kurumdan bütçeyi sağladık. Artık şirket planlı bir şekilde çalışmalarını yürütecek." şeklinde ifade etti.  

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum