Reklam

Çiğdem Köksal Schmidh Urfa’ya geliyor

Alman arkeolog Klaus Schmidt'in eşi arkeolog Çiğdem Köksal Schmidh Şanlurfa’daki evinlerini vatandaşların ziyaretine açacak.

Çiğdem Köksal Schmidh Urfa’ya geliyor

Alman arkeolog Klaus Schmidt'in eşi arkeolog Çiğdem Köksal Schmidh Şanlurfa’daki evinlerini vatandaşların ziyaretine açacak.

Çiğdem Köksal Schmidh Urfa’ya geliyor
01 Ağustos 2019 - 20:57

Merhum Alman arkeolog Klaus Schmidt'in eşi arkeolog  Çiğdem Köksal Schmidh sosyal medyada yaptığı paylaşımda ; 20.08.2019 tarihinden sonra yine Urfa' dayım. Yeni fotoğraflar, yeni resimler ile genişletilmiş sergi ve yeni konferans içeriği ile Klaus'u ve Göbekli Tepe'yi anlatma çabalarıma devam edeceğim. Evimiz. Klaus Schmidh Anı Evi sergiyi ve hatıralarımızı kısaca gezip görmek isteyenler için salı günleri dışında her gün 10:00-18:00 arası açık. Benimle buluşup konferansımı dinlemek isteyenler e-posta  adresine yazıp, iletişime geçip randevu alabilirler. Ben, ben yoksam beni temsilen Reşit Yıldız ,Kediler,  çiçek-böcekler, sarmaşıklar, ortancalar, çeşit çeşit ağaç fidanları, turunç ağaçlı avlu, kireçtaşı duvarlar, rengarenk resimler, siyah beyaz fotoğraflar, hikayeler, hatıralar ile bekliyoruz ziyaretlerinizi. Dedi.

 

2014 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Alman arkeolog Klaus Schmidt'in 23 yıl boyunca Şanlıurfa'da kullandığı yöresel beyaz taş mimarili evi, eşi Çiğdem Köksal Schmidt tarafından 'Anı evi' olarak hazırlandı. Anı evine dönüştürülen ev, Klaus Schmidt'in çocukluğundan ölümüne kadar geçen hayat serüvenleriyle dolu fotoğraflarıyla süslendi. Eşi Çiğdem Köksal Schmidt, ayrıca evde Göbeklitepe figürlerinden esinlenerek yaptığı motifleri de evin dört bir yanına astı.

 

 

Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır. Alan 1963 yılında, İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş ve  “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır.Çapları 30 metreyi bulan yaklaşık 20 yuvarlak ve oval yapının ortasında 2 adet “T” biçimli, 5 metre yüksekliğinde, kireçtaşından bağımsız sütun yer almaktadır. Yapıların iç duvarlarında da daha küçük sütunlar bulunmaktadır.
Göbeklitepe ile ilgili bahsi geçen bilimsel veriler, arkeoloji çalışmalarında neolitik dönemle ilgili kuramsal çerçevenin ve tarihlendirmelerin yeniden değerlendirilmesini gerektiren önemli bilgiler vermektedir. Göbeklitepenin, konumu, boyutları, tarihlendirilmesi ve yapılarının anıtsallığı ile Neolitik dönem için ünik bir kutsal alan olduğu anlaşılmıştır. Alan, 12000 yıl boyunca doğal çevresi içinde dokunulmadan kaldığından önemli arkeolojik buluntu vermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum