Ciğer kan yapıcıdır faydalıdır ve vitamindir

Kaya; Ciğerin tarihine bakarsak en çok tüketildiği öğün sabahtır. Ciğer günün serin olduğu vakitlerinde yenilir

Ciğer kan yapıcıdır faydalıdır ve vitamindir

Kaya; Ciğerin tarihine bakarsak en çok tüketildiği öğün sabahtır. Ciğer günün serin olduğu vakitlerinde yenilir

Ciğer kan yapıcıdır faydalıdır ve vitamindir
03 Şubat 2020 - 19:53

Veysel kaya Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Ciğerci Aziz usta da şef olarak çalışıyorum. yıllardır bu işi yapıyorum. Ciğerin özelliği ufak olmasıdır. Ciğer ufak olduğu zaman içi de pişer dışı da pişer. Kuyruk yağının olması şart ciğeri ocağa attığınız zaman bir tarafı pişsin de diğer tarafa sonra çevireyim diye bir olay yok. Ciğeri ocağa attığınız zaman kızardıkça çevireceksiniz. Hep kızarma olacak ciğeri pişirmeden önce üstüne biraz isot atmanız gerekiyor ki bu dengeli bir şekilde pişirmesini sağlıyor. Sürekli şişlerle oynayacaksınız evirip çevireceksiniz. Hafif sulu olacak ki ciğerin kıvamı yerinde olsun.  İyi bir ciğer kuzu ciğerinden yapılır. Tabi onun içindeki zarını almanız lazım ondan sonra kuyruk yağı ile yapılması lazım. Dediğim gibi ciğeri ocağa attığınız zaman ateş ile ciğerin mesafesinin çok az olması lazım. Mangal derin olduğu zaman o ciğerdeki suyu süzülür suyu süzüldüğü zaman ciğerin hiçbir tadı kalmaz kurur. Biz daha çok ciğerin taze olmasına önem veriyoruz. Tabii ki en çok tercih ettiğimiz koyun ciğeridir onu daha çok tercih ediyoruz. Dana ciğerinin olmaması için mümkün olduğu kadar özen gösteriyoruz. Tabi ki fark var şöyle dana ciğeri biraz daha siniri yüksek olur biraz daha sert olur. Koyun ciğeri biraz daha yumuşaktır siniri azdır. Daha bir lezzetli olur. Halkın talebi yoğunlukla mümkün mertebede koyun ciğerini ister. Kimse dana ciğeri istemez. Yüzde doksan üçü dana ciğeri ister oda danayı sevdiği için koyun ciğerini tüketmediği içindir. Ciğerin tarihine bakarsak en çok tüketildiği öğün sabahtır. Ciğer günün serin olduğu vakitlerinde yenilir. Sıcak havada yenilince insanı üsseler serin havada daha çok tercih edilir. Sabah olur akşam olur her öğünde tercih edilebilir.  Tabi ki sağlık açısından faydaları da var. Ciğer kan yapıcıdır faydalıdır ve vitamindir. Dalak diye bilinir bizim halk arasında kan yapıcıdır diye ama aslında ciğer dalaktan daha iyi kan yapıcıdır. Bunu araştırırlarsa dalaktan daha iyi kan yapıcı olduğunu görecekler.  Yorumları genellikle güzel oluyor. Bizim Şanlıurfa için ciğer olmazsa olmazımızdır. Bizim Şanlıurfa da ciğer olmadı mı hayat aksaması olur. Yabancılar son yıllarda baya bir yoğun talepleri var. Merakla ilk defa ciğeri yiyenler oluyor. Ciğeri severek yıllardır yiyende oluyor. Yabancı Urfa’ya geldiği zaman turistler gezmeye falan gelirler. Tek aklına geleceği yiyecek öncelikle ciğer olur ondan sonra çiğköfte Urfa’ya özgü yemeklerdir. Mesela Urfalı olsun yabancı olsun yirmi, otuz, otuz beş seneye dayanmış müşterilerimiz var.  Ciğer güzeldir bol bol tüketin sağlıklıdır faydalıdır. Herkese yemelerini tavsiye ederim.

Urfa Ciğer Kebabı

Urfa Ciğer Kebabı, kendine has üretim yöntemi, yapımının uzun zaman alması, zahmetli olması, ustalık gerektirmesi ve lezzetiyle tanınmıştır. Şanlıurfa’nın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Urfa Ciğer Kebabı, kahvaltının yanı sıra, öğlen, akşam ve sahur yemeklerinde sofralardan eksik olmaz. Her zaman zevkle yenilen Urfa Ciğer Kebabı özellikle ramazan ayında en çok tüketilen yemeklerin başında gelmektedir. Üretim tekniği, ustalık ve Şanlıurfa Biberi’nin kullanılması Urfa Ciğer Kebabı yapımındaki en önemli faktörlerdendir. Ürün fındık büyüklüğünde kesilen kuzu karaciğeri ve aynı kuzuların kuyruk yağı kullanılarak odun kömüründe pişirilen bir kebap türüdür. Kebap pişerken Şanlıurfa Biberi ve tuz karışımı eklenir.

Urfa Ciğer Kebabı İçin gerekli Malzemeler Nelerdir?  1 kilogram taze kuzu karaciğeri, 250 gram kuzu kuyruk yağı, 1 yemek kaşığı Şanlıurfa Biberi, 10 gram tuz, Odun kömürü, Ciğer kebabı şişleri; Sunumunda: Közlenmiş taze biber. Kuru soğan, Maydanoz, Nane, Açık ekmek (lavaş) ya da yufka ekmek (sac ekmeği),Limon, Şanlıurfa Biberi, Ayran

Urfa Ciğer Kebabı Nasıl Hazırlanır? Kuzu karaciğeri fındık büyüklüğünde küpler halinde doğranır. Kuzuların kuyrukları kuyruklar ciğerlerden biraz daha küçük olacak şekilde doğranır. Kebap şişinden daha ince ve kısa olan özel ciğer kebabı şişlerine; bir ciğer + bir kuyruk + iki ciğer + bir kuyruk + bir ciğer saplanır. Toplamda bir ciğer şişine 4 adet ciğer parçası, 2 tane kuyruk parçası saplanır.

Mangalda önceden hazırlanan odun kömürü ateşi kor haline gelince şişler kor ateş üzerine konulur. Pişme esnasında ciğerlerin üzerine (önceden bir kapta hazırlanarak karıştırılan) Şanlıurfa Biberi ve tuz karışımından serpilerek mangalın üzerine tekrar konur, şişleri çevrile çevrile pişirilir. Pişen ciğerler; açık ekmeğinin (lavaş) veya yufka (sac) ekmeğinin arasına şişler ciğerden çekilerek servis yapılır. Açık ekmek (lavaş) ya da yufka (sac) ekmek ile yapılan dürüme mevsimine göre; maydanoz, kuru soğan, nane, tuz, közlenmiş taze biber (isot) eklenir ve C2000/005 tescil numarasıyla coğrafi işaret olarak tescilli Şanlıurfa Biberi serpilerek (arzuya göre limon sıkılarak) sıcak olarak, kulplu kalaylı bakır tasta sunulan ayran eşliğinde yenilir. Urfa Ciğer Kebabı yapımının ustalık gerektirmesi ve kullanılan Şanlıurfa Biberi’nin kattığı lezzetle tanınmıştır. Üretimdeki ustalık ve yöre insanının kültürüyle iç içe olması sebepleri ile de Şanlıurfa ile özdeşleşmiştir.


 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum