Çinliler ve Koreliler Kelle paça'ya ilgi gösteriyor (video)

Yıldırım, Şanlıurfa’ya gelen Koreliler ve Çinliler kelle ve paça yemeği çok seviyorlar bayılıyorlar gelip yiyorlar.

Çinliler ve Koreliler Kelle paça'ya ilgi gösteriyor (video)

Yıldırım, Şanlıurfa’ya gelen Koreliler ve Çinliler kelle ve paça yemeği çok seviyorlar bayılıyorlar gelip yiyorlar.

Çinliler ve Koreliler Kelle paça'ya ilgi gösteriyor (video)
13 Şubat 2020 - 18:09
Reklam

Kelle paça işletmecisi  Üner  yıldırım Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Halkın talebi genelde kışın oluyor kışın çok yoğunluk var tabi kışın ha doktor a gitmişsin  ha kelle paça yemişsin antibiyotiktir oda. Kelle paça benim görüşüm grip için çok iyi her derde deva benim görüşüm. Bu mesleği yapalı  15 yıl falan oldu hep kelle paça yiyorum hiç grip falan olduğum yok. Bu güne kadar  herkese tavsiye ederim tüm milletimize tüm Urfalılara. Kelle paçalar Büyük baş da yapıyorlar küçük baş da küçükbaş hayvanlar daha iyi daha lezzetli oluyor  erken pişiyor hem yumuşak oluyor büyükbaştan da yapıyorlar biraz sert oluyor küçükbaş gibi değil yani tavsiyemiz küçük baş .Kelle biraz titizlik ister sabır ister dikkat ister nasıl anlatayım yani bildiğimiz et gibi değil kelle paça sonuçta suyla siliniyor soyuluyor. Yemek yapım aşmasından zaten fazla   bir şeyi yok ki kelle kendi suyudur tuzudur. Halkın talebi Bizim işimiz kışın yazın fazla bir şey yapamıyoruz ki özellikle kışın daha çok işimiz oluyor çorbada olsun kelle paça da olsun kış yemekleri sezonluktur bunlar bizim Urfalılar olarak sıcağımız fazla olduğu içinTabi Koreliler Çinliler geliyor onlar bizim urfayı daha çok seviyorlar  bayılıyorlar. Teşekkür başka bir şey demiyorlar kelleyi seviyorlar bide. Yok yabancı ülkelerde çok az hani yasaklanan yerler falan var ama Koreliler müşterilerimizdir 50  70 tane müşterimiz var  onlar urfaya geldiklerinde daima bize geliyorlar sabah öğlen üç bize geliyorlar biliyorlar yani antibiyotik olduğu için, Şimdi ki nesil değil de eski nesil daha çok seviyorlardı şimdi ki  nesil biraz uzak kaçıyor kelle paça hiç fark etmiyor her zaman ilaçlık bir yemektir. Öyleleri geliyorlar bazen kalp hastası olan müşterilerimiz var onlara genellikle yağsız veriyoruz onlara onlarda fazla gelmiyorlar tedirgin oldukları için misal etin yağlı tarafı var yağsız tarafı var onlara yağsız taraftan veriyoruz doktor tavsiyesi üzerine insan ister istemez çekiniyor . kelle paçada ev ve lokanta arasında Aslında değişen bir fark yok biz sadece kafa etinden yapıyoruz misal evde yaptığın zaman mum barı var ayağı var biraz değişik oluyor.Yok bunlar ev yapımı değil bunlar bizi yaptığımızdır evde  yapılan kelleler daha güzel oluyor tat olarak şimdi bayanlar geliyor müşteriler geliyor diyorlar biz bunu evde yapıyoruz niye bu kadar güzel olmuyor siz çok güzel yapıyorsunuz.kelleyi Biz kazanda kaynatıyoruz 50 ve  60 tane koyun kellesini birden kaynatıyoruz pişirme süresi 5 6 saattir. O piştiği zaman belli oluyor zaten yani biz biliyoruz belki siz biraz daha et yumuşadı mı artık kemikten ayrılıyor piştiği belli oluyor. Biz Şanlıurfalılara kelle paça olarak 15 yıldır hizmet yapıyoruz inşallah da bundan sonra da devam edeceğiz sizlerde buraya geldiğiniz çok teşekkür ederim .dedi.
Kelle paçanın paydaları; Yağ oranı ve kalorisi oldukça yüksek bir besindir. Kolesterol bakımından da yüksek besin değeri olan paça çorbası özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kanser hastalarının tedaviden olumlu sonuç almaları ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kollajen adı verilen bir maddeden almaları zorunludur. Kemoterapi döneminde alınan ilaçlar vücutta ki kollajen düzeyini bozma gibi bir etki oluşturabilmektedir. Tedavi döneminde kelle paça çorbasından alınan kollajen sayesinde tedaviye cevap verme daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşiyor. Kollajen maddesi ise yalnızca kemik suyunda, paçada ve tavuğun suyunda bulunan bir maddedir. Bu sebeple kanser hastaları için paça tedavi edici bir besindir. Genellikle halk arasında kırık ve çıkık durumlarında paça çorbası içmenin tedavi ettiğine inanılmaktadır. Kelle paça çorbasının kırık ve çıkıklarda tedavi edici olduğuna dair henüz bir araştırma mevcut değildir. Ancak genellikle kırık ve çıkık durumlarında hasta daha az hareket etmek durumunda hatta bazen yatağa bağlı kalmaktadır. Hareketin az olduğu bu durumlarda kelle paça gibi yüksek kalorili ve yağlı bir besin tüketmek aşırı kilo alımına sebep olabilmektedir. Kilo almak isteyen kişilere tavsiye edilir. İçerisinde ki yüksek kalori ve besin değerleri sayesinde sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyacı olan besinleri de alarak kilo alımı gerçekleştirir. Kilo almak isteyen kişilerin günde 2 kase kelle paça çorbası içmesi tavsiye edilir.Soğuk algınlığına karşı faydalı bir çorbadır. Kısa sürede soğuk algınlığını vücuttan atar. Kelle paça çorbası omega-3 bakımında da zengin bir besindir.
Malzemeleri: 1 adet kuzu kellesi,5-6 adet kuzu paçası,4 diş sarımsak,Yeteri kadar tuz,1 yemek kaşığı tereyağ ve 1 çay bardağı sirke veya limon
Hazırlanışı:Kelleyi temizleyin. Ateş üstünde çevire çevire tüylerini tütsüleyin. Tüyler yanınca bıçakla üzerindeki deriyi kazıyın. Hiç tüy kalmayacak şekilde hazır edin. Burun kısmını mutfak tezgâhına vurarak içini temizleyin, güzelce yıkayın.Bol suda pek çok kez yıkayarak hazır edin. Paçaların tırnak aralarını ve topuk yumrularını bıçakla alın. Ateş üstünde tüylerini tütsüleyin.İyice yıkanmış kelle ve paçayı kalın tabanlı, derin bir tencereye yerleştirin. Üzerine 15 su bardağı su koyarak harlı ateşte bir taşım kaynatın.Kaynadıktan sonra bir kaşıkla üzerinde biriken köpüğünü alıp atın. Etler kemiklerinden ayrılacak hale gelinceye kadar, yaklaşık 2,5-3 saat pişirin. Bu esnada suyu eksilirse sıcak su ilave edebilirsiniz. Pişince tereyağ ilave edip ocağı kapatın. Sarımsağı biraz tuz ilavesiyle irice dövün. Sirke veya limon ile birlikte bir kasede karıştırın. Kelle ve paçayı kemiklerinden ayırın. Tabaklara suyuyla beraber koyun. Sarımsaklı sirke/limon karışımından 1 çorba kaşığı  ilave ederek sıcak servis yapın.
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum