Reklam

Çocuklara her şeyi yaşayarak öğrenme tarzını sunuyoruz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Kamil Güler Akademi Kreş ve Gündüz Bakım Evinde okul öncesi öğretmeni Esma Erdoğan Şeker ile röportaj yaptı.

Çocuklara her şeyi yaşayarak öğrenme tarzını sunuyoruz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Kamil Güler Akademi Kreş ve Gündüz Bakım Evinde okul öncesi öğretmeni Esma Erdoğan Şeker ile röportaj yaptı.

Çocuklara her şeyi yaşayarak öğrenme tarzını sunuyoruz
26 Ağustos 2019 - 19:15

Şeker; Ben mesleğime bir iş bir zorunluluk olarak bakmıyorum. çocuklar artık benim  hayatımın bir parçası haline geldiler. Ben çocukları çok seviyorum.

Biz Şeker Akademi olarak  daha çok okul tarzında stresli eğitim değil de daha çok çocuklara her şeyi yaşayarak öğrenme tarzını sunuyoruz. Bu da çocukların yaş ve gelişim özelliklerine göre değişiyor.

Biz bu çalışmaları günü geçirsinler maksat etkinlik yapmak için değil de daha çok çocuklara  ne katar ne öğretebiliriz, ne anlatabiliriz kendimizi onlara nasıl ifade edebiliriz bunları baz alarak etkinliklerimizi yapıyoruz.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Ben Esma Erdoğan Şeker Akademi Kreş ve Gündüz Bakım Evinde okul öncesiöğretmenliği yapıyorum.

BU İŞE MERAKINIZ NASIL BAŞLADI?

Çocuklara olan ilgimi ve sevgimi fark ettim daha sonrada bu işin eğitimini almaya karar verdim. dört yıllık bir eğitim sürecim oldu. ondan sonra Ana okullarında stajyerlik yaptım daha sonrada kendimi burada buldum.

ÇOCUKLARLA ZAMAN GEÇİRMEK NASIL BİR DUYGU?

Ben mesleğime bir iş bir zorunluluk olarak bakmıyorum. çocuklar artık benim  hayatımın bir parçası haline geldiler. Ben çocukları çok seviyorum, tatilde olduğum süreç de bile sürekli öğrencilerimi ve velileri arıyorum çünkü onları özlüyorum. Bence insan ne yaparsa severek yapmalı, severek yapmadığın sürece bu bir eziyet  haline gelir. Rutin olarak işe git gel bizimki onun dışında insan yetiştirmek, çocuk yetiştirmek onların mutlu anlarında yanında olmaktır görevimiz.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDİR?

Okul öncesi eğitim aslında bir sistemdir, sistematik olarak ilerler çocukların zorunlu eğitim yaşına kadar belirlenen bireysel farklılıkları, yetenekleri büyüme şekilleri baz alınarak yapılan çeşitli uygulamalardır.

KREŞLER ÇOCUKLARA NE KATIYOR?

Her eğitim kurumunun programları  olduğu gibi bizimde programlarımız var. çocukların yaş ve gelişim özelliklerine göre günlük akışlarımız, planlarımız o gün planda ne varsa çocuklara uyarlamaya çalışıyoruz eğlenerek öğretiyoruz. Biz Şeker Akademi olarak  daha çok okul tarzında stresli eğitim değil de daha çok çocuklara her şeyi yaşayarak öğrenme tarzını sunuyoruz. Bu da çocukların yaş ve gelişim özelliklerine göre değişiyor. Her yaş grubunun kendine göre etkinlikleri oluyor, yine biz Şeker Akademi olarak çocuklara müzik dersleri, ritim çalışmaları, ebru sanatı, drama, değerler eğitimi yeri gelince jimnastik dersleri üzerine çalışmalar yapıyoruz.

YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARIN ÇOCUKLARA NE GİBİ KATKISI OLUYOR?

Biz bu çalışmaları günü geçirsinler maksat etkinlik yapmak için değil de daha çok çocuklara  ne katar ne öğretebiliriz, ne anlatabiliriz kendimizi onlara nasıl ifade edebiliriz bunları baz alarak etkinliklerimizi yapıyoruz. Biz Şeker Akademi olarak bunu yapmamızdaki tek amaç topluma fiziksel, ruhsal gelişimini tamamlamış bireyler yetiştirmektir.

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Güvenilir, sağlıklı, eğitim dolu bir yıl geçirmek istiyorsanız sizi Şeker Akademi Kreşine bekliyoruz.

Bize zaman ayırdğığınız iin teşekkür ederim.

Okul öncesi eğitim çocuklar için neden gerekli?

1- Okul öncesi sosyal ilişkileri geliştiriyor

Okul öncesinde verilen anaokulu eğitiminde 3-5 yaş arasındaki çocuklar, ev ortamından çıkarak ebeveynleri dışındaki kişilerle de iletişim kurmaya başlar. Bu da günlük yaşam becerilerini artırması için ona fırsat yaratır.

Arkadaş ilişkileri önem kazanır. Bir yandan oyuncaklarını ya da yiyeceğini paylaşmayı öğrenirken diğer yandan karşılıklı iletişim kurma yeteneğini geliştirir. Özellikle anaokulundaki arkadaşlarıyla yaşadığı çatışmaları yönetmeyi öğrenmesi, ileriki yaşamında fayda sağlar. Bu durum çocuğun çözümlemeyi öğrenmesini sağlarken, kendini nasıl ve ne zaman koruyacağına dair fikir sahibi olmasına yardımcı olur. Gelişen iletişim yeteneği sayesinde aynı zamanda karşısındaki kişiye saygı duymayı da öğrenir.

2- Okul öncesi eğitim gören çocuk eğitim hayatı boyunca fiziksel açıdan da geri kalmamış olur

Okul öncesinde verilen anaokulu eğitiminde bir diğer önemli konu, fiziksel gelişimdir. Anaokulu, çocuğun psikomotor olarak gelişimine destek sağlar. Parmak kaslarının gelişimi için çok önemlidir. Çünkü ince motor ve kaba motor gelişimi anaokulunda gelişir.

Yapılan aktiviteler çocuğun kalem tutma, resim boyama ya da makas kesme gibi işlemleri yapmasını sağladığından, çocuk ilkokula başladığında sınıftaki arkadaşlarından geri kalmaz. Tahtada gördüklerini daha rahat ve hızlı bir biçimde defterine yazabilir. Bunun dışında, anaokulunda çocuğun yaptığı aktiviteler sayesinde çocuk koşma, zıplama, fırlatma ya da tırmanma gibi kaba motor fonksiyonlarını da kullanır ve geliştirir.

3- Okul öncesi eğitim öz güveni artırıyor

Okul öncesindeki dönemde anaokulunda eğitim alan çocuk, ebeveynlerinden uzakta, tek başına bulunduğu ortama ayak uydurmayı öğrenir. Kendi işini kendisinin yapması, sorunları kendisinin halletmesi ve bazı kararları kendisinin vermesi gerekir. Bu sayede kendine olan güveni ve bağımsızlık duygusu gelişir. Ve tabii ki bir toplum olarak yaşamanın gerektirdiği sınırlara ve kurallara uymayı da anaokulunda öğrenir.

4- Okul öncesi yetenekleri keşif dönemi

Okul öncesinde anaokuluna giden 3-5 yaş arasındaki çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi eş güdümlü hareket etmeye başlar. Hayatına yeni dinamikler gelir. Anaokulunda yapılan aktiviteler ile çocuk kendini tanımaya ve yeteneklerini keşfetmeye başlar. Bu sayede okula, bu yeteneklerini geliştirmiş olarak başlar. Tüm bu süreçte anaokulunun bir diğer önemli yanı ise çocukta var olabilecek herhangi bir gelişimsel sorunu erkenden keşfedilir.

5- Dil gelişimi hızlanır

Evdeyken her türlü ihtiyacı anne ya da bakıcı kimse tarafından, hemen fark edilip karşılanan çocuk çok fazla konuşma ihtiyacı duymayabilir. Oysa anaokuluna giden çocuklar bir aradayken, istediğini elde etmek için konuşmak ve kendini ifade etmek zorundadır. Böylece çocuk, dili televizyondan değil, yaşayarak öğrenir. Ayrıca dil gelişimi yaşına göre yavaş gelişen çocuklar okula başladıktan birkaç ay sonra, dili kullanma açısından ciddi bir sıçrama yapmaktadır.

Neden okul öncesi?

6- Çocukta zeka gelişiminin %70’lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi okul öncesi dönemindeki yaşlarda gelişiyor.

7- Çocuğun grup etkinliklerine katılması, ilişki kurmayı öğrenmesi ve sosyalleşmesi gibi olgular bu dönemde gelişir.

8- Okul öncesi dönemde önüne geçilmeyen sorunlar, çocuğun tüm yaşamını olumsuz etkileyebilir.

9- Çocuk, anaokulunda edindiği arkadaşlar ile farklı kültür ve aileden gelen çocuklar ile iletişim kurmayı öğrenir. Farklılıklara saygı duymayı benimser.

10- Anaokulunda ilköğrenime hazırlanan çocuk, okulda daha başarılı olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum