Çocukların beslenmesinde aileye görev düşüyor

Çalık, sağlıklı gıda almadığınız zaman bu çocuk sürekli tüketiyor. Sürekli ders çalışmak, sürekli bir stres altında, bu çocuğun bağırsak probiyotiklerine ihtiyacı var bunun gibi birçok vitaminlere ihtiyaçları var.

Çocukların beslenmesinde aileye görev düşüyor

Çalık, sağlıklı gıda almadığınız zaman bu çocuk sürekli tüketiyor. Sürekli ders çalışmak, sürekli bir stres altında, bu çocuğun bağırsak probiyotiklerine ihtiyacı var bunun gibi birçok vitaminlere ihtiyaçları var.

Çocukların beslenmesinde aileye görev düşüyor
06 Şubat 2020 - 18:47

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr.  Mustafa Çalık Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Son baharın gelmesiyle birlikte havalarda soğumaya başladı. Özellikle virüs enfeksiyonları ve çeşitli bakteriler ortaya çıktı. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar biraz ağırlıklı olacaktır. Özellikle kronik hastalıkları olan hasta grupları için biraz risk söz konusu, kronik hastalıklar dediğimiz hastalıklar nelerdir? Özellikle solunum yolları hastalıkları dediğimiz kronik bronşit, koah, astım gibi hastalıklardır. Onun dışında bağışıklık sistemini biraz düşüren kronik hastalık metabolik hastalıklar özellikle şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi birçok hastalıklarda bağışıklık düşeceği için bu durumda bu hastalar özellikle bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekiyor. Ne yapılması gerekiyor bu durumlarda? Bağışıklık sistemi için en temel şey bir kere doğru gıda ve besinlerin vücuda alınması önemlidir. Bu anlamda baktığımız zaman özellikle bağışıklık sistemimizi ilgilendiren örneğin mikro besinler çinko çok önemli, selenyum çok önemli, omegaüç yağları vücudumuz için çok önemli ve bunları biz mutlaka dışarıdan almamız gerekiyor. Omegaüç yağlarını bizim vücudumuz sentezleyemiyor dolayısıyla dışarıdan mutlaka almamız gerekiyor. Bunun içinde balık yemek lazım.
D vitamini eksikliğini Güneş ile gidermeliyiz
Çalık; Onun dışında özellikle bağışıklık sistemimizin modülatörü dediğimiz bağışıklık sistemini düzenleyici olan ana vitamin D vitaminidir. Yaklaşık iki binin üzerinde geninin yönetiminden sorumlu olduğu için bağışıklık sistemi için son derece önemlidir. D vitamini hemen hemen toplumun nerdeyse özellikle kent kesimde yaşayan şehirde yaşayan insanların genelinde düşük görünüyor. Köyde yaşayan insanlarda da maalesef eksiklik olabiliyor çünkü bu biraz D vitamini bilinçli olmakla da ilgili bir durumdur. Bir kere D vitamini eksikliği olmaması gerekiyor. Genel anlamda sağlıklı beslenmek gerekiyor. Sağlıklı beslenirseniz vücudunuz bu tür virüs ve bakterilere karşı kendini korur. Şimdi D vitamini mayıs ve  ekim ayları arasında güneş kırk beş derecelik açının altında olduğu için ultraviyole ışınları B ışınlarını biz alabiliyoruz cildimiz bunu alabiliyor. Cildimizin almasıyla ultraviyole ışınları B ışınları D vitamini cildimizde cilt altında üretilmeye başlıyor. Yani biz D vitamini güneş sayesinde üretebiliyoruz. Hangi aylarda alıyoruz işte mayıstan tutun ekim ayına kadar hatta Urfa da kasım ve ya ekimin on beşine kadarda geçerlidir. Özellikle saat on birle üç arası güneş bizim için çok faydalı. Yani biz özellikler bu saatler de yirmi otuz dakika bu balkonumuzda olabilir kollarımızı bacaklarımızı açıp böyle kafamızı koruyacak şekilde güneşlenmek bizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Bağışıklık sistemi açısından aynı zamanda kemik sağlığımız açısından, metabolik hastalıklar, şeker hastalığı, kalp hastalığı dahil birçok hastalıkla bağlantılıdır D vitamini ama en çok da anti kanser özellikli olması özellikle bağışıklık sistemin de çok önemli olduğu için grip olsun, zatüre olsun gibi hastalıklarda da etkili olabiliyor. Bağışıklık sisteminde bizim bağırsak sistemimiz çok önemlidir. Bağırsak sisteminde aslında trilyonlarca bakteri var biz bunlara mikrobiyat da diyoruz, bağırsak florası diyoruz, Probiyortik diyoruz, bunların birçok fonksiyonu var bağırsak sistemimizde. Çeşitli vitaminlerin üretiminden tutunda bağışıklık sistemimizin desteklenmesine kadar birçok hastalıkla durumla ilişkilidir. Fakat günümüzde endösriyel beslenmeden dolayı özellikle şekere dayalı beslenme, çeşitli endösriyel gıdaların, paketli gıdaların günlük yaşamımızda dominant hale gelmesiyle bağırsaktaki bu faydalı bakterilerin yerine maalesef zararlı bakteriler almış olacak.
Doğal beslenmeliyiz
Çalık; Toplumun bağışıklık sisteminin düşük olmasının nedenleri başında bağırsaklarımızın bozulması geliyor. Bu anlamda ne yapmak lazımdır.  Mümkün olduğu kadar doğal beslenmek lazım özellikle şeker bağırsaktaki zararlı bakterilerin besin kaynağıdır. Şekeri kesmeden şeker dediğim rafle şekerden bahsediyorum. Meyve şekerinden bahsetmiyorum. Bu rafle şekeri mutlaka kesmek gerekiyor. Bağırsaklarımızı desteklememiz gerekiyor. Bunun için işte doğal sebze ve meyvelerden tutunda doğal hayvansal merada otlanmış hayvanların işte hayvansal ürünlerinden yemek gerekiyor. Bu şekilde doğru beslenirsek kolay kolay hastalanmayız. Sadece beslenmede yetmiyor.
Eksersiz yapılmalı
Çalık; Bir de egzersiz çok önemli bizim toplumumuzun en önemli eksiklerinden bir tanesi de biz vücudu çalıştırmıyoruz. Tembelliğe alıştırmışız. Dolayısıyla egzersizin olmadığı bir bedenin sağlıklı olması da pek düşünülemez. Benim kişisel önerim yaşa göre, hastalık durumuna göre, kiloya göre vs. çeşitli bir hekimin tavsiyesi doğrultusunda insanların egzersiz yapması gerekiyor ama en kötü ihtimalle bir doğa yürüyüşü, hafif tempolu yürüyüşler, çok gençseniz bir sağlık sorununuz yoksa daha tempolu koşu olabilir bu tarzda her şey olabilir. Bunları yaparken beslenmemizi ihmal etmiyoruz. Beslenme dediğimiz zaman bir kez daha altını çizmek istiyorum. Sebzeleri ihmal etmiyoruz, özellikle salata çok önemlidir. Limon, sarımsak sızma zeytinyağıdır. Bunların hepsi çok değerli besinlerdir. Bu yediğimiz sebze ve meyveler mutlaka mevsimine uygun olması lazım, yani kışın yaptığımız salatada domatesin ve salatalığın bir anlamı yok.  Özellikle vücudumuzun çok sağlıklı yağlara ihtiyacı var yani sağlıklı yağ dediğimiz zaman özellikle sızma zeytinyağı bu anlamda çok önemlidir, tereyağı çok önemlidir. Hayvansal ürünlerimiz özellikle evde yapılan yoğurt son derece önemlidir. Yumurta özellikle çocuklar açısından çok önemlidir. Ben özellikle bana o tür hastalar çok gelmeye başladı lise çağındaki gençler gelmeye başladı. Maalesef durumları biraz içler acısı yani halsizlik, yorgunluk, cildindeki lekelerden tutunda bağırsak problemlerine kadar yani neyi söylesek hepsi var. bu çocukların temel sebepleri yoğun stres altında olmaları, ikincisi bunlar beslenemiyorlar. Yani vücuda sağlıklı gıda almıyorlar. Şimdi sağlıklı gıda almadığınız zaman bu çocuk sürekli tüketiyor. Sürekli ders çalışmak, sürekli bir stres altında, bu çocuğun B 12’ye ihtiyacı var, omegaüçe ihtiyacı var, bağırsak probiyotiklerine ihtiyacı var bunun gibi birçok vitaminlere ihtiyaçları var. Şimdi bunları almadığı zaman çocuk ne oluyor? Hem başarısız oluyor hem de sağlığından oluyor. Bu konuda anne babaların özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Çocukların mutlaka çok düzgün beslenmeleri gerekir. Kahvaltıyı evde yapmaları gerkir. Günde bir veya iki yumurta, tereyağı, mevsimine uygun yeşilliklerin olması, kavuklu yemişler çok çok önemli. Özellikle akşamları ceviz öneriyorum. Kabuklu yemişler gerçekten bizim için hem faydalı yağların alınmasında hemde birçok mikrobik besin, magnezyum gibi, çinko gibi, E vitamini gibi dünya kadarda mikro besin minerallerde içerdikleri için özellikle çok faydalıdırlar. Doğru bir beslenmeyle biz gerçekten sağlığımıza kavuşa biliriz. Kışın eğer bu şekilde doğru beslenemiyorsak bir kronik yorgunluğumuz varsa veya başka şikayetlerimiz varsa bilin ki siz kışında ciddi bir grip ve soğuk algınlığı adayısınız. Çünkü bağışıklık sisteminiz kötü olduğu orada ortaya çıkıyor. O yüzden doğru beslenirsek kışında gripten, bronşitten birçok kış hastalığından da korunmuş oluruz. Dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum