Çok Genç Bir Hakem Kitlesine Sahibiz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Türkiye Faul Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Dernek Başkanı Mehmet Şahan Yılmaz ile röportaj yaptı.

Çok Genç Bir Hakem Kitlesine Sahibiz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Türkiye Faul Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Dernek Başkanı Mehmet Şahan Yılmaz ile röportaj yaptı.

Çok Genç Bir Hakem Kitlesine Sahibiz
16 Aralık 2018 - 17:31

Yılmaz, Biz STK olarak hakem sayımızın yaş ortalamasının genç olması hem kendileri açısından çok büyük önem arz etmektedir hem de ilerisi için Urfa adına umut vaad etmektedir.

Gençlerin ilgisi çok ileri derecede, hevesle ve şu düşünceyle hareket ediyorlar; Olaya profesyonel olarak bakıyorlar bu yüzden önleri çok açık ve Urfa’yı çok yakın biz zamanda üst liglerde görebileceksiniz.

Biz geldikten sonra stattaki soyunma odamızı değiştirdik, soyunma odamızı içeriye muhteşem şekilde biz dizayn yaptık, çok temiz ve düzenli bir şekilde dolaplar yaptırdık, gerekli antrenman malzemelerini aldık. Seminer salonumuz yoktu ve biz yaptırmaya karar verdik.

Ben gençlere de şunu tavsiye ediyorum ‘’Çok çalışın, kendinizi geliştirin, ilerlemeci felsefesi ile, ileri görüşle, dar açıdan olaylara bakmadan bu yabancı dil olur, yüksek lisans olur, üniversite olur bunların hepsini içinde katarak kendinizi geliştirin’’ diyorum.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Mehmet Şahan YILMAZ Türkiye Faul Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Dernek Başkanı , Üst ligler de 1994 yılında hakemliğe başladım, 1996 yılında klasman hakemi oldum ve 1996’dan bu yana kadar da PTT liginde görev almaktayım, halen de faul olarka müsabakalara gidiyorum.

DERNEĞİNİZİN KURULUŞ AMACI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Derneğimizin kuruluş amacı öncelikle Ulu Önder Atatürk’ün hedef gösterdiği doğrultuda zeki, çevik ve ahlaki sporcuların yetiştirilmesi iyi bir eğitimle sağlanılabileceği düşüncesiyle hareketle, futbolun vazgeçilmez ana unsurlarından biri olan futbol hakemliği müessesesinin her kademede ki eğitim kurumlarında amatör ve profesyonel spor kulüpleri ve Türk gençliği nezlinde Türkiye genelinde bu hedefleri gerçekleştirmektir. Türkiye’de en yaygın spor dalı olan futbol, ülke genelinde öğretilmesi, doğru yorumlanması, spor da asıl amç olan dostluk ve kardeşlik unsurlarının ön plana çıkarılmasıdır. Bunun için de gerekli eğitim öğretim faaliyetlerini, kursları, seminerleri ve konferansları buna benzer toplantılar tertipleyip bu amaçla toplantılara katılmak ve hakemleri yetiştirmektir.

                DERNEĞİNİZE BAĞLI KAÇ ÜYE VAR?

Türkiye Faul Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Şanlıurfa şubesinde üye sayımız 90 kişi faul olarak, 90 üyemizin 74 tanesi faul hakem, 16 tanesi de faul gözlemcidir. 74 tane hakemden 25 tanesi üst ligler de, 16 gözlemcinin 7  tanesi de profesyonel olarak üst liglerde görev almaktadır.  25 tane üst liglerde görev yapan hakemlerimiz; 2 tane yardımcı hakemimiz A liginde, 1 tane hakemimiz ve 1 tane yardımcı hakemimiz B liginde, 1 tane hakemimiz ve 2 tane yardımcı hakemimiz C liginde geriye kalan 17 hakemimiz de ( BAL ) Bölgelsel Amatör Liginde hakem ve yardımcı hakem olarak görev yapmaktalar. Gözlemcilerde ise, 3 tane 2. Ve 3. Lig müsabakalarına giden gözlemcilerimiz, 4 tane de onların bir alt ligi olan Şanlıurfa Belediye Spor’un bulunduğu liglerde de 4 tane gözlemcimiz bu yıl görev alarak müsabakalara gitmektedir.

DERNEĞİNİZİN NE GİBİ FAALİYETLERİ VAR?

Ben ve ekibim 11 Ocak 2018’de göreve geldiğimizden bu yana faaliyet olarak, Halfeti’ye geziler düzenledik üye olan tüm hakem arkadaşlarımızla beraber, sinema, tiyatro gibi etkinlikler düzenleyeceğiz. Ayda bir üyelerimize toplu yemek organize etmeyi düşünüyoruz kaynaşma açısından, önümüz de daha uzun yıllarımız var hakemlerimizle, üyelerimizle daha güzel daha kaynaşma açısından güzel ortamlar oluşturmayı düşünüyoruz.

DERNEĞİNİZİN NE GİBİ PROJELERİ VAR?

Biz Ocak ayından bu yana geldiğimiz de Urfa’da yapılmayanı yaptık, bizim ilk projemiz, bizim hakem evimiz yoktu, dernek binamız yoktu ama bunu biz yaptık. Biz geldikten sonra stattaki soyunma odamızı değiştirdik, soyunma odamızı içeriye muhteşem şekilde biz dizayn yaptık, çok temiz ve düzenli bir şekilde dolaplar yaptırdık, gerekli antrenman malzemelerini aldık. Seminer salonumuz yoktu ve biz yaptırmaya karar verdik, bundan önceki  Gençlik Spor Müdürümüz Hakan Keşküş Bey sağ olsun bu konuda yardımcı oldu ve bize yer verdi, biz oranın iç dizaynını 150 kişilik bir seminer salonu yaptık. Seminerlerimizi merkez hakem kurulunun vermiş olduğu seminerleri genelde Endüstri Meslek Lisesinde Belediyeden rica ediyorduk ve bize yer ayarlıyorlardı ama şimdi kendi seminer salonumuz var. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak, bizim bölgeye seminer salonu olarak çok güzel bir yer tahsis ettik ve sonra diğer illerden gelen profesyonel hakem ve gözlemciler artık burada yapıyorlar. Proje olarak biz öncelikle bunları düşündük, ilerleyen zamanlar için planladığımız projelerimiz de var, tabi bütün klasman hakemlerimize tek tip malzemeler düşünüyoruz, hem antrenman malzemesi olarak hem de müsabakalara giderken tek tip takım elbise olarak düşünüyoruz. Tabi bunlar maddi açıdan biraz sıkıntı yapıyor ama zamanla bunları aşacağımız için çok daha güzel projelerimiz olacak ve bu projeleri biz üye arkadaşlarımızla gerçekleştireceğiz.

DERNEĞİNİZİN HEDEFLERİ NELERDİR?

Dernek olarak bizim tek hedefimiz, Türk Futbol Hakemliğine ülkemizi ve memleketimizi hem yurt içinde hem yurt dışında çok iyi temsil eden hakemler yetiştirmek. Bu bağlamda biz derneğe geldikten sonra gençlerle bir araya gelip kendilerini daha üst lige hazırlamak için neler gerekli? Neler yapmaları gerekli? Ne tip eksiklikleri var? Nerelerde yanlışları var? Bunları hedef olarak toplanıp karar aldık ve bu bağlamda biz 1 A yardımcı hakemi varken bu sayıyı 2’ye çıkardık, tabi bu sayacaklarımı sadece dernek olarak düşünmeyin dernek ve bizim üstümüz olan İl Hakem Kurulunun yardımlarıyla tabi onların yardımı olmasa biz zaten alamayız. Bizim merkez hakem kurulunda Urfalıların şansı, Serdar Tatlı’nın merkez hakem kurulunda şuan üye olmasıdır, üye olmasından kastımız; Türkiye Süper Liginde hakemleri, 2. Ligde ki PTT liginde ki hakemleri veya yardımcı hakemlerin hepsini atayan kendisidir, Merkez Hakem Kurulu olarak toplanırlar ama bu kararları taslak olarak hepsi birlikte alır ama Serdar Tatlı hocamızın şuan ki konumu budur. Verdiği güçle bir bir üst liglere hakem çıkardık ama tabi biz de katkı sağlıyoruz, Urfa’da yetişen genç hakemleri sunuyoruz, bu bağlam da bir tane yardımcı hakemi Şanlıurfa’ya kazandırdık, yıllardır B hakemi yoktu, bir tane B hakemi kazandırdık, bir tane B yardımcı hakemi kazandırdık, bir tane C hakemi vardı o da B hakemi oldu onun yerine geçilen altta ki bölgesel amatör ligde ki C’ye aldık, C yardımcı hakemini C hakemliğine aldık, hepsi zincirleme reaksiyon şeklinde boşalan yere alttan takviye ile aldırdık. Tabi dediğim gibi bu en başta Serdar Tatlı hocamızın sayesinde ve bizim burada bölgesel amatör liglerde hakem atama sorumlu başkamızın var Sayın Bilal Kutlu, onun sayesinde, onların gözetiminde biz bu liglere hakem yetiştirdik.

ŞANLIURFA’LI GENÇLERİN İLGİSİ NASIL?

Bahsettiğim gibi bizim 90 tane üyemiz var, 74 tanesi hakem ve 74 tane hakemin 25 tanesi klasman da ve klasmanda ki hakemlerimizin yaş ortalaması 25, çok genç bir hakem kitlesine sahibiz. Biz alt liglerden üst liglere çıkarıyoruz, düşünün üst liglerde ki hakem sayımız 25 olduğuna göre, alt liglerde ki hakem sayımızın yaş oranları 25’in de altındadır. Biz STK olarak hakem sayımızın yaş ortalamasının genç olması hem kendileri açısından çok büyük önem arz etmektedir hemde ilerisi için Urfa adına umut vaad etmektedir. Buradan bir tane Serdar Tatlı çıkabilir, bir tane Muhittin Gürses çıkabilir, bir tane Ekrem Gerginci çıkabilir, bir tane Şahan Yılmaz çıkabilir, bunlar hep Galatasaray, Fenerbahçe müsabakalarını yönetmiş, örneğin Muhittin Gürses FİFA yardımcı hakemliği yapmış, Şahan Yılmaz Avrupa’da müsabakalara gitmiş insanlar bunlar.  Gençlerin ilgisi çok ileri derecede, hevesle ve şu düşünceyle hareket ediyorlar; Olaya profesyonel olarak bakıyorlar bu yüzden önleri çok açık ve Urfa’yı çok yakın biz zamanda üst liglerde görebileceksiniz. Bu da ilgi ve meraktan dolayı, futbolun zaten dünya çapında muhteşem bir seyircisi var, futbola bakış açımız çok farklı o yüzden hakemliğe de bu açıdan bakarsak gençlerimiz olarak biz yarınlardan umutluyuz.

ŞANLIURFA’LI GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ VAR MI?

Tabiki, ben her zaman önce kendimden örnek veririm arkadaşlara, her zaman küçük büyüğe bakarak, örnek alarak ilerler, bizler örnek olacağız ki gençlerimiz de bizlere bakıp daha üst, daha iyi, daha güzeli yakalayabilsin. Ben kendi adıma konuşayım, hep örnek olmuşumdur, örnek aldıkları insan üst ligler de sene 1996 yılından bu yana 22 yıldır üst liglerde görev alıyorum ve bunun tek bir sebebi vardır; çok çalışmak. Ben gençlere de şunu tavsiye ediyorum ‘’Çok çalışın, kendinizi geliştirin, ilerlemeci felsefesi ile, ileri görüşle, dar açıdan olaylara bakmadan bu yabancı dil olur, yüksek lisans olur, üniversite olur bunların hepsini içinde katarak kendinizi geliştirin’’ diyorum. Kural kitabını okuyarak, maç seyrederek, maçları gidip canlı izleyerek kendilerini geliştirmeleri lazım, Urfa’mız da 2 tane profesyonel ligler de görev alan takımımız var, Şanlıurfa spor’umuz var, Karaköprü Belediyespor’umuz var bunların müsabakalarına gidip futbolcuları değil de hakemleri izleyerek, çünkü orada ki hakemler başarılı hakemlerdir ve gelecek vaad eden hakemlerdir onları izleyerek, onlardan bir şeyler kaparak olaya bakış açılarını daha genişleterek hakemliği geliştirebilirler.  Tabiki en başta çok iyi çalışmaları gerekiyor, her açıdan kendilerini geliştirmeleri lazım.

                BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

                Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum