Coşandal eleştirdi Şaka cevap verdi

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası seçimleri yaklaşırken Başkan adayı olan Ahmet V. COŞANDAL’ın eleştirilerini Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka cevapladı.

Coşandal eleştirdi Şaka cevap verdi

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası seçimleri yaklaşırken Başkan adayı olan Ahmet V. COŞANDAL’ın eleştirilerini Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka cevapladı.

 Coşandal eleştirdi Şaka cevap verdi
26 Kasım 2019 - 17:39

Ziraat Mühendisleri Odası Seçimleri 24.12.2017 Pazar Günü ZMO Lokalinde yapılmış,  Seçimi Mevcut Başkan Mehmet Şaka’nın Listesi Büyük Fark İle Kazanmıştı.
 
Şanlıurfa ziraat mühendisleri odasının acı durumu
 
47. Dönem Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Adayı Ahmet V. COŞANDAL sosyal medyada “
şanlıurfa ziraat mühendisleri odasının acı durumu” başlıklı yaptığı paylaşımda  ; Türkiye’de üye bakımından ilk sıralarda yer alan ve benim de üyesi olduğum Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası’nın, geçmiş dönemde yaptığı veya yapamadığı işler konusunda bu güne kadar tek bir yorum yapmadık.
Şu anda Şanlıurfa; GAP ın başkenti, sulamaya açılmış ve açılacak olan alanlarda Türkiye’de ilk sırada bulunmaktadır. Ekilen veya dikilen pek çok üründe birinci sıradayız. Geçmiş dönemi artık bırakıp lütfen gelin hep beraber son 1 (bir) ay içinde ilimizde yaşanan olaylara bakalım;
Tarımın başkenti Şanlıurfa olarak herkesten önce bizim elimizi masaya vurarak tarıma dair çalışmalarımızla herkesin bize gıpta ile bakması gerekirken acaba biz tüm bunları gerçekleştirebilmek için ne yapılması gerektiğinin farkında mıyız?
1. Tüm Türkiye’de gerçekleştirilen 11.11.2019 tarihindeki fidan dikim seferberliğinde tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çok büyük bir ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Tüm kamu kurum ve kuruluşları ile kendi üyelerini organize ederek kendilerine ait özel bir ağaçlandırma alanı yapmışlardır.
Gelin bir de Şanlıurfa’mıza bakalım: İlimizde bu programa katılan kişilerin % 50 sine yakın kısmının Ziraat camiasından olmasına rağmen Ziraat Mühendisleri Odası olarak bu programı organize ederek tüm fidan dikenleri Ziraat Mühendisleri Odası çatısı altında toplayarak bu etkinliğe imzamızı atamadık. Odamızın bunu organize edecek maddi-manevi durumu buna imkan veremeyecek olsaydı bile, adaylık için yola çıkmış kişiler ile birlikte bir toplantı yapılarak bir organizasyon düşünüldüğünden bahsedilseydi hiç kimsenin böylesine anlamlı bir olaya maddi manevi desteğini esirgemeyeceğinden hiç şüphem yoktu.
2. Şimdi bir de gelin Türkiye’de aylardır 81 ilde programlar, toplantılar yapılan ve bu hafta da sonuçları sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna açıklanan Tarım Şurası sonuçlarına bakalım: Tarım ile alakası olan veya olmayan herkes bir açıklama yaparken, Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası bu konu ile alakalı olarak bir kamuoyunu açıklaması yaptı da bizler mi duymadık?. Ben bunu merak ediyorum.
Odamız üye, üye olmayan ve tarım meslek yüksekokulu mezunları ile birlikte yaklaşık 5.000 kişilik bir yayın ve yayımcı ordusuna sahiptir. Tarım ile alakası olan veya olmayan herkes bu Şurada alınan kararları konuşurken Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası olarak ne katkı sunduk? Hangi bildirimi, hangi yönlendirmeyi ve hangi sonuçların çıkması için elimizi masaya vurduk?
3. Ve en acı durumu dün yaşadım. 1. ve 2. bölümdeki durumlar için Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası “ biz bir şey yapamıyoruz” deyip işin içinden çıkılabilir belki ama ben bunu da kesinlikle kabul etmiyorum.
Şanlıurfa, Harran Üniversitesinde gerçekleştirilen IGAC-2019 1.Uluslararası Göbeklitepe Tarım kongresine ev sahipliği yapıyor. Konferansın konusuna baktığımızda (Bölgedeki Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımı, Sürdürülebilir Tarım Sistemleri İçerisinde Oluşan Yeni Tarımsal Sorunlara Çözüm) Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri odasının tarım ile birebir alakalı olan bu programı her şeyi ile organize ederek sahiplenmesi gerekmez miydi?. Konferansın yapılacağı yere tüm yönetim ile gidilip Yurt dışından gelen misafirlerin karşılanması ve açılış konuşmasında ilk sözü Oda olarak bizim almamız ve gelen katılımcılara yön verecek bir konuşma yapılması Ziraat Odası olarak bizim görevimiz değil miydi? Programa aylardır bildiriler alınırken Oda olarak biz tek bir bildiri dahi verecek durumda değil miydik?. Biz artık bu saydıklarımızı da geçtik konferansa Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odasını da temsil edecek tek bir kişi dahi gelemez miydi?. “Oda olarak bizlerin bu programdan haberimiz yok” demeleri, Ziraat Odasının aslında neden var olduğunu, ne yapması gerektiğini, Odanın sorumluluğunu ve Odamızı nasıl yücelteceklerini bilmediklerini, hatta ve hatta vurdumduymaz bir tutum içine olunduğunu göstermez mi?
4. Değerli meslektaşlarım, saygı değer dostlarım; Biz bu yola az çok bazı şeylerin farkına vardığımız için çıktık. Ancak Ziraat Mühendisleri Odasının sadece tabela dan ibaret olduğunu bu derece bilmiyorduk.
Ben seçim çalışmaları kapsamında 13 ilçeyi gezip ilk turu tamamladım. Şimdi 2. Turu da tamamlamak üzereyim. Üye listesi elimde olmadığı halde tüm meslektaşlarımızın yanına gitmeye çalıyorum. İlk kez bir Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası başkan adayı gerçekleştireceği projelerden bahsettiği bir kitapçık ile üyelerini ziyaret edip bilgilendirmeye çalışıyor. Bu süre zarfında ziyaret ettiğim hemen herkes benim bu projelerimden çok, Odamızda geçmiş dönemde yaşanmış ve herkesin de bildiği olumsuz konular üzerine yoğunlaşmış durumda. Bizlerde bu rahatsızlıkların farkındayız ancak tek bir olumsuz yorum dahi yapmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz. an itibari ile odamızın ne temsiliyeti ne de onuru kalmıştır. Dedi.
 
 
İçerik olarak tespitlerinin hiç birine katılmıyorum.
 
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka yaptığı açıklamada ; Sevgili meslektaşım Amet V.Coşandal kardeşim bu yazıya emek vererek yazmışsın..özellikle bu uzun yazıyı yazmaktan sarf ettiğin emeğe saygı duyuyorum ...Ama içerik olarak tespitlerinin hiç birine katılmıyor ve müsaaden olursa maddeler üzerinde kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum..
Öğrencilik yıllarımdan kalan bir alışkanlıkla farklı olarak ilk maddeden değil de istediğim maddeden başlamayarak cevaplamak isterim.
Ama doğru tespit etmek koşulu ile ..Şimdi 3.maddedeki şikayet ile başlamak istiyorum...
Harran üniversitesi ziraat fakültesi ev sahipliğinde yapılan IGAC-2019 Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi ..Bu kongre ile ilgili bir kare fotoğraf eklemek istiyorum .Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi bu kongrenin başarısızlığını Şanlıurfa ZMO ya değil,düzenleyen,dekanlığı,rektörlüğü yönlendirenleri tenkit ederek başlamak yerinde olurdu sanırım.Uluslararasi (?) düzeyde düzenlenen bir kongrede Dünyadan sadece 6 (Altı) ülkenin temsilci ile katıldığı bu kongrede Şanliurfa ZMO 'yu da katılım sağlamayan bir ülke gibi farz edelim ...O ülkeler ne kadar suçlu ise bu konuda ZMO da o kadar suçlu olsun ..
Katilim sağlayan davetlilerin profiline gelince ;Kaynak sağlayan kamu kuruluş temsilcileri ,protokol gereği bulunması gerekenler,ziraat fakültesi temsilcileri ve mecburi olarak katılımı zorunlu öğrenciler...fotoğrafta saydığım kadarıyla 100 kişi civarında katılım sağlayan kişi sayısı .
Şimdi kendi 4 yıllık dönemim ile alkali Ziraat Fakültesi ile ZMO’nun ilişkisine geleyim ..
Dekan : Salih AYDEMİR (Sanırım Burdur doğumlu hocam )
Dekan :Recep GÜNDOĞAN (Yanılmıyorsam Besni Adıyaman doğumlu)
Şimdiki dekanımız saygı duyduğum sevgili hocam Prof.Dr.Bekir Erol AK da diğer iki dekanımız gibi Urfalı değiller..
Salih hocam ve Recep hocam döneminde;
Harran Üniversitesinin tüm etkinlik, toplanti,kongrelerinde ZMO bir bileşen olarak yer aldı. Eğitim dönem başlangıçlarında ,Tarım öğrenimin başlangıcı 10 Ocaklarda ,genç kardeşlerimin mezuniyet törenlerinde ZMO sürekli ziraat fakültesinin bir bileşeni oldu .
ZMO’nun bu dönemlerde Harran üniversitesi ziraat fakültesi ile birlikte yaptığı ilk yaptığı mesleki bilgilendirme toplantısı da yaklaşık 600 kisinin katilimi ile sevgili hocam Dekanımız Prof.Dr.Bekir Erol AK tarafından verilen Antepfıstığında fitoplazma konulu eğitim ve bilgilendirme toplantısıdır.
ilişkiler bu durumda iken;
Urfalı bir hocamızın işin içerisine girmesiyle ,ve ZMO seçimlerimde bir arkadaşı yoldaşı olan bir adaya yaranmak için veya mecburiyetten (!)dolayı yaklaşık 10 aydan beridir ne eğitim,ne eğitim yıl başlangıcı,ne mezuniyet ,ne toplantı ne de kongrelere ZMO dahil edilmemektedir .
Bu tür konular üzerinden ZMO ya yük dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum