Diş hassasiyeti basit bir problem olarak görülebilir(videolu)

Bülbül , Ufak bir diş taşı temizliği ile belki bir küçük dolguyla halledebilmemize rağmen problemlerin artacağını düşünerek mutlaka hastalarımızın ufakta olsa hassasiyetlerinde mutlaka bir diş hekimi kontrolüne gelmesini istiyoruz.

Diş hassasiyeti basit bir problem olarak görülebilir(videolu)

Bülbül , Ufak bir diş taşı temizliği ile belki bir küçük dolguyla halledebilmemize rağmen problemlerin artacağını düşünerek mutlaka hastalarımızın ufakta olsa hassasiyetlerinde mutlaka bir diş hekimi kontrolüne gelmesini istiyoruz.

Diş hassasiyeti basit bir problem olarak görülebilir(videolu)
02 Ekim 2019 - 11:09

Şanlıurfa da özel Gap Dental Hastanesinde diş hekimi Bahadır Bülbül Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada;  Bu gün sizlerle diş hassasiyetini konuşacağız. Diş hassasiyeti nedir? Bunun sebepleri nelerdir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Ve hastalık olarak biz diş hassasiyetine karşı neler yapabiliriz bunlardan bahsedeceğim. Diş hassasiyeti nedir? Öncelikle buradan başlayalım? Dişlerdeki dentin tabakasının ortaya çıkmasıyla oluşan hafif ya da şiddetli ağrılara biz diş hassasiyetidir diyoruz. Peki, bu dentin tabakası dediğimiz tabaka nedir önce ondan bahsedelim. Bir diş üzerinden gösteriyorum. Dişimizin ağızdan görünen beyaz kısmı mine tabakasından oluşuyor. Kök kısmı ise semen tabakasından oluşuyor. Bunların alt tabakasındaki tabakaya da dentin tabakası diyoruz. Minenin ve semenin altı daha hassas olan dentin tabakasından oluşuyor. Bu dentin tabakası ortaya çıktığı zaman bizim diş hassasiyetlerimiz başlıyor. Neden dentin daha hassas? Dentin tabakası ince kanalcıklardan oluşuyor. Dişin merkezindeki sinir tabakasına ulaşan dentin kanalcıkları içeriyor ve bu dentin kanalcıkları da su içeriklidir. Biz bu kanalcıklara tübüller diyoruz. Bu dentin tabakası açığa çıktığı zaman iletim daha hızlı oluyor kanalcıklar sayesinde ve biz hafif ya da şiddetli ağrılar hissediyoruz. Dentin açığa çıktığı zaman sıcak, soğuk,  kimyasal uyaranlar işte asitli içecekler sayesinde bu tepkiyi sinire iletiyor ve biz ağrıyı hissediyoruz.
Dentin tabakısının ortaya çıkması
Bülbül ,Peki, bu dentin tabakası nasıl açığa çıkıyor? Bunu birkaç nedeni var. Çürükler olabilir, dişimizdeki çürüğe bağlı mine tabakasının yok olmasından kaynaklı artık dentin hatta ortadaki sinire pumpo odasına ulaşmasından dolayı hassasiyetlerimiz olabilir. Yine eski restorasyonlarımızdan, yaptığımız dolgulardan kaynaklı işte kırık ya da çatlak dolgularımızdan kaynaklı hassasiyetlerimiz olabilir. Yine dişte bir kırık ya da mine çatlağı dediğimiz çürük olmasa dahi bu kırıklardan dolayı hassasiyetler olabilir. Yine kötü ağız hijyenine bağlı dişeti iltihaplarında buna bağlı olarak diş eti çekilmelerinde kök yüzeyi açığa çıkacağından hassasiyetlerimiz olabilir. Diş eti çekilmesi iltihapla olmasa bile hatalı fırçalamaya bağlı olarak, sert fırçalamaya bağlı olarak ya da genetik olarak dişeti çekilmesi durumunda kök yüzeyi açığa çıktığından diş hassasiyetlerimiz olabiliyor. Bunun yanında asitli yiyecekler, asitli içecekler ve ya kimyasal etkenlere bağlı yine mine tabakasının erimesiyle deltin tabakası açığa çıktığı için hassasiyetlerimiz daha fazla olabilir. Başka bir nedende diş sıkma ve gıcırdatmak problemlidir. Diş sıkmada ve gıcırdatmalarda yine minenin aşılmasından kaynaklı deltin tabakası açığa çıkacağından hassasiyetlerimiz fazla olacaktır.
Yeni yapılan Diş tedavileri
Bülbül,  Yine başka bir hassasiyet nedenimizde yeni yapılan diş tedavilerimiz. Yeni yapılan diş tedavisinin hassasiyeti, bu hassasiyetlerle karıştırılmaması gerekiyor. İyi yapılan bir tedavide dahi ilk zamanlarda belki bir haftaya kadar hassasiyetler olması normaldir. Ama bunun dışındaki diğer saydığım problemlerin tedavilerinin yapılması gerekiyor. Öncelikle diş hassasiyetinizin nedenini ortaya çıkartılması gerekiyor. Diş hassasiyetinin nedenini ortaya çıkartmamız için diş hekiminize başvurmanız gerekir. Nedeni çürüme kaynaklımı, bir dişeti çekilme kaynaklı mı yaksa sizde gerçekten bir diş sıkma ya da gıcırdatma problemi var siz mi farkında değilsiniz önce bunlar tespit edildikten sonra tedavisine başlayabilirsiniz. Çürüklerin tedavisi basit işte dolgularla çok derin çürükler ise belki kaplamalarla bunları çözebiliyoruz. Yine eski dolgularımızdan kaynaklı sızılar ise eski restorasyonlarımızı değiştiriyoruz yerine yeni kaplama ve ya dolgular yapıyoruz. Bunun dışında bir dişeti çekilmesine bağlı ise dişeti tedavisini öncelikle göz önünde bulunduruyoruz. Dişeti tedavisi dediğimiz öncelikle ağız hijyeninizin sağlanması ağzımızda diş taşları varken vücut onu bir yabancı madde gibi görüyor ve dişeti oradan artık uzaklaşmaya başlıyor. Dişeti iltihabı meydana geliyor. Biz profesyonel tedavide diş hekimleri tarafından bu diş taşlarını uzaklaştırmaları gerekiyor diş taşları uzaklaştırıldıktan sonra eğer dişeti çekilmesi çok fazla değil ise dişeti tekrar toparlayabiliyor. Diş eti çekilmesi çok fazla ise artık kök hücrelerde ortaya çıktıysa tam geri dönüşüm olmaya biliyor ama bu durumlarda neler yapıyoruz.
Diş fırçalamada önerilenler
Bülbül , Yine hekimimize danışmakla beraber yumuşak fırçalar öneriyoruz. Çünkü kök yüzeyi normal minenin kapattığı diş yüzeyi daha hassas olduğu için çok sert fırçalama yaptığımız zaman ya da sert kıllı fırçalar kullandığımız zaman bu bölgelerde daha fazla aşınmalar oluyor. Dolayısıyla hassasiyetlerimizde artmış oluyor. Bu tarz hastalarda biz hastalarımıza fırçalama şeklini anlatıyoruz diş ipi mutlaka kullanmalarını öneriyoruz. Günlük bakımlarını günde en az iki defa dişlerini fırçalamalarını nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Daha çok florürlü diş macunları kullandırtıyoruz. Gerekiyorsa sert kıllı değil yumuşak kıllı fırçalar öneriyoruz. Yine bu florürlü diş macunları dışında bizim yine total olarak flor uygulamalarımız oluyor. Hassasiyetimiz yalnızca bir dişte değil tüm dişlerde hassasiyetimiz varsa, dişlerimizde diş eti çekilmeleri varsa flor uygulaması yapabiliyoruz. Yine asitli yiyeceklerden uzak durmalarını öneriyoruz. Özellikle asitli bir yiyecek veya içecek kullandığımız zaman sonrasında hemen su ile çalkalamayı öneriyoruz. Hemen fırçalamamayı tam tersi önce su ile çalkalamayı öneriyoruz. Bu asitler tamamen uzaklaştıktan sonra artık dişe nüfuz eden asitler ortadan kalktıktan sonra fırçalamayı öneriyoruz. Yine diş gıcırdatma ve sıkma problemi olanlarda da bu aşınmalar görüldüğünü söylemiştim. Bunların önüne geçmemizde bu alışkanlıkların bertaraf edilmesiyle oluyor. Neler yapabiliyoruz hastalarımız için nedenini tespit ediyoruz neden diş gıcırdatıyor? Psikolojik mi yoksa bir diş problemi mi var. Bir eklem problemimi var buna bağlı olarak tedavi seçeneklerimiz değişe biliyor. Genelde diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığı olan hastalarımız için gece plakları yapabiliyoruz. Silikondan gece plakları yapabiliyoruz.  Ya da daha güncel bir uygulamayla eğer kaslara bağlı bir fazla diş sıkma problemi varsa hastalarımızın, botoks uygulamaları yapıyoruz. Masseter kaslarına botoks uygulaması yapıyoruz. Bu uygulamayla daha fazla dişlerini sıkmasını engelleye biliyoruz. Bütün bu problemlerin en başta nedenini tespit etmemiz gerekiyor. Ufak bir diş taşı temizliği ile belki bir küçük dolguyla halledebilmemize rağmen problemlerin artacağını düşünerek mutlaka hastalarımızın ufakta olsa hassasiyetlerinde mutlaka bir diş hekimi kontrolüne gelmesini istiyoruz. Dediğim gibi en son çare bazen artık çok aşırı hassas aşırı sıkıntılı dilerde kanal tedavisi yaparak da bu dişin artık sinirlerini öldürüp, öl hale getirip dişi ağızda tutabiliyoruz.  Bu şekilde diş hassasiyeti basit bir problem olarak görülebilir. Ama kesinlikle ve kesinlikle hastalarımıza önerimiz bu hassasiyetlerin üzerine gitmeleri geçer deyip ihmal etmemeleri hepinizi bu konuda bu vesile ile uyarmış oluyorum. İnşallah böyle sıkıntılar yaşamayın ama yaşadığınız zamanda bunların çözümleri mevcut. Hepinize teşekkür ediyorum. dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum