Dişleri fırçalanarak, oral hijyen korunmalı (VİDEO)

Diş Hekimi Berfin Binici ile Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler röportaj yaptı.

Dişleri fırçalanarak, oral hijyen korunmalı (VİDEO)

Diş Hekimi Berfin Binici ile Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler röportaj yaptı.

Dişleri fırçalanarak, oral hijyen korunmalı (VİDEO)
15 Aralık 2020 - 18:07

Binici; diş sızlamasının birçok nedeni vardır örnek verecek olursak sıcak ve soğuk gıdaların peş peşe kullanılması, tüketilmesi, dişte oluşan çürükler, yapılan mevcut dolguların eskimesi, diş eti rahatsızlıkları, diş eti enfeksiyonları, kök kırıkları, şekerli gıda tüketiminden sonra hijyenin sağlanmaması, asitli yiyeceklerle meydana gelen aşınmalar. Bunun dışında da sinüzit ve eklem ağrıları da yine diş sızlamalarını meydana getirebilir.
Dişlerimizi fırçalayarak, oral hijyenimizi koruyarak, daha hassas davranarak, sıcak ve soğuk gıdalar tüketmek yerine daha ılık gıdalar tüketerek, daha yumuşak besinler tüketerek bunun önüne azda olsa geçebiliriz.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Diş Hekimi Berfin Binici, Yakın Doğu Kıbrıs mezunuyum, meslekte 4. Yılım.

MESLEĞE BAŞLAMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?
Lise döneminde meslek seçimi yapacağımız dönemler kendimi bu mesleğe daha yakın hissettim ve bu mesleği yapmak istediğimi fark ettim. Bu şekilde serüvenim başladı, ondan sonra diş hekimliği için sınava hazırlandım ve kazandım şu anda mesleğimi severek yapıyorum.

DİŞ SIZLAMASI NEDİR?
Diş sızlamasının öncelikle birçok etkeni var, diş sızlamasını dişte hissedilen hassasiyet olarak adlandırabiliriz. Diş sızlamasının neden olacağına gelirsek, diş sızlamasının birçok nedeni vardır örnek verecek olursak sıcak ve soğuk gıdaların peş peşe kullanılması, tüketilmesi, dişte oluşan çürükler, yapılan mevcut dolguların eskimesi, diş eti rahatsızlıkları, diş eti enfeksiyonları, kök kırıkları, şekerli gıda tüketiminden sonra hijyenin sağlanmaması, asitli yiyeceklerle meydana gelen aşınmalar. Bunun dışında da sinüzit ve eklem ağrıları da yine diş sızlamalarını meydana getirebilir. Gece diş sıkma dediğimiz olayı da bir diş sızlama nedeni olarak ele alabiliriz. Bunun dışında yine birçok etken var buna neden olabilecek, bu etkeni bir diş hekimi muayenesinde belirleyip bir tedavi metodu izlemekte fayda görüyoruz.
DİŞ SIZLAMASI OLAN KİŞİLERİN NELERE DİKKAT ETMESİ GEREKİR?
Öncelikle sorunun ana kaynağını bulmak gerekiyor çünkü diş sızlamasının birçok nedeni vardır, nedeni bulduktan sonra tedavi metodu uygulamak gerekir. Eğer Çürükse Kanal tedavisi ya da dolgu ya da başka bir tedavi gerekiyorsa o tedavi yapılmalı dikkat edilmesi gereken sıcak soğuk gıdalar ya da diş eti enfeksiyonu ise sorunun ana kaynağını bulup buna göre bir tedavi metodu izlenmelidir.

DİŞ SIZLAMASI GEÇİCİ ŞEKİLDE NASIL GEÇİRİLİR?
Dişlerimizi fırçalayarak, oral hijyenimizi koruyarak, daha hassas davranarak, sıcak ve soğuk gıdalar tüketmek yerine daha ılık gıdalar tüketerek, daha yumuşak besinler tüketerek bunun önüne azda olsa geçebiliriz. Ya da hasta gece uykuda diş sıkma problemi varsa bunun içinde rahat bir gün geçirmesi yine onun avantajına olacaktır.

DİŞ SIZLAMASIN DA DİŞ FIRÇALAMANIN ÖNEMİ NEDİR?
Diş sızlama nedenlerinin arasında yanlış fırçalama, sert fırçalama tekniklerini de sıralayabiliriz. Bu yüzden doğru diş fırçalama tekniği çok önemli bu noktada, yumuşak kıllı bir fırçayla dişlerimizi doğru bir şekilde fırçalarsak bunun çok önemli bir etkisi var. Bu sızlamayı azaltır ya da sızlamanın asıl etken kaynağı da sert fırçalama, yanlış fırçalama da olabilir bu yüzden buna da dikkat etmek gerekiyor.

DİŞ FIRÇALARKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Biz toplum olarak oral hijyene eksik olarak başlıyoruz bir şeylere, bu yüzden diş çürükleri daha sonra kazandığımız diş fırçalama tekniklerinde de sıkıntılar yaşıyoruz. Önemli olan diş fırçalamaktan daha çok etkin bir fırçalama, yeterli bir sürede fırçalama, tüm ağzın oral hijyenini sağlama, en az 2 dakika ağzın tüm yüzeylerini fırçalamaktır. Sadece görünen ön yüzeylerine değil Tüm yüzeylerine oral şekilde fırçalama hareketleri yaparak, doğru fırçayı kullanarak bunu gerçekleştirmek dediğim gibi fırçalamaktan öte etkin fırçalama doğru fırçalama önemlidir.

HASTALAR SİZE EN ÇOK HANGİ ŞİKÂYETLERDEN DOLAYI GELİYORLAR?
Hastalar genelde şiddetli ağrı şikâyetiyle bize geliyorlar, şiddetli ağrının da genel nedenleri ilerlemiş çürükler ve kanal tedavisi gerektiren dişler oluyor. Yine aynı şekilde biz diş eti enfeksiyonu problemi ile de çok karşılaşıyoruz, bunun da nedeni eksik fırçalama, yeteri şekilde oral hijyeni sağlayamama bunlardan kaynaklanıyor bununla beraber diş sızlamaları da var.

ŞANLIURFA HALKINA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Ben oral hijyenin sağlanması için gerekli fırçalama tekniklerini kendilerinin uygulamalarını bize de daha çok hastanın ağrı sızıyla değil de erken bize gelmelerinde fayda görüyorum. Onlara önerim dişlerle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadıklarında biz hekimlere gelmekten çekinmesinler, korkmasınlar ne kadar erken gelirlerse o kadar daha az hasarla daha kolay çözümlerle onları uğurlayabiliriz. Bu yüzden erken teşhis erken tedavinin önemini vurgulamak istiyorum ve oral hijyen konusunda yine onlara düşen kısımda oral hijyeni sağlamaları etkin bir fırçalama yapmalarıdır.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.
 

Reklam

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Gamze
  7 ay önce
  Çok memnunuz tedavilerimizi gerçekleştirdi.Bundan sonra aile hekimimiz.gostermis olduğunuz ilgi alaka ve tedavi için teşekkürler hocam
 • Ayfer
  7 ay önce
  Hastalarına vicdanı esas alarak yaklaşan, güzel doktorum benim . Nerede olursa olsun dişlerim için gideceğim tek hekim,minnettarım size . İşini hakkıyla yapan başarılı, kişinin kendini değerli hissedebileceği çok iyi bir doktor
 • Yıldız
  1 yıl önce
  Değerli bir insan mesleğinde uzman biri yeni işinde başarılar dilerim
 • Mahsum
  1 yıl önce
  Başarılı bir hekim Nusaybin de kaldığı süre içinde hastalar ve başta ben çok memnun duk .hatta çok korkardım iğne den fakat hekimimizin şefkatli elli ile artık diş hekimlerine gitmeye korkmuyorum .kendisine psikolojik eşiği atlatmamda yardımı için çok teşekkür ediyorum