Diyabette erken teşhis çok önemli (video)

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çalışanları ve Yöneticileri 14 Kasım Dünya Diyabet Gününde Balıklıgöl platosunda stant Açtı.

Diyabette erken teşhis çok önemli (video)

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çalışanları ve Yöneticileri 14 Kasım Dünya Diyabet Gününde Balıklıgöl platosunda stant Açtı.

Diyabette erken teşhis çok önemli (video)
15 Kasım 2019 - 14:36

Stantlara ziyaret ederek farkındalığa destek veren Başkan Beyazgül burada kan şekeri, tansiyon, boy ve kilosunu ölçtürterek Diyabet taramasını gerçekleştirdi
Diyabetin erken tanısı için taramanın önemi, erken tanı ile komplikasyon risklerini azaltılması hususunda farkındalık oluşturmak amacıyla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesince balıklıgöl yerleşkesinde kurulan tarama standına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim V.Uzm.Dr.Abdurrahman AÇIKGÖZ : 14 kasım Dünya Diyabet gününde Diyabet hemşirelerimiz ve doktorlarımız ile birlikte vatandaşlarımızın Kan şekeri ve tansiyon ölçümlerini yaptık. Diyabet Hakkında bilgilendirmeler yapıp vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Kan şekeri yüksek çıkan vatandaşlarımızı polikliniklere yönlendirdik. Dedi
. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim vekili Abdurrahman Açıkgöz yaptığı açıklamada ; Eyyübiye yerleşkesinde dünya diyabet günü nedeniyle organizasyon yapmış bulunmaktayız. Diyabet dünyada yaklaşık yüzde on üç ile on beş arasında görülen bir hastalık ve ilerleyici olan bir hastalıktır. Diyabet hem koruyucu sağlık hizmetleri açısından öncelikle tanı konularak hastalığın ilerlememsi ile ilgili hastalık sürecinde yapmış olduğu provokasyonları azaltmak amacıyla şeker ve tansiyonu ölçerek erken dönemde tedavi edilmesi gerekmektedir.  Sağlık hizmetlerine bağlı harcamalar yüzde on iki on üç civarında bir bütçe diyabet hastalığının ve bunun konvansiyonlar sonrasında geçen hastalılar sonucunda hastalıklara bağlı olarak bu sebepten dolayı diyabet önemli ve ciddi bir hastalıktır. Birkaç örnek verecek olursak konvansiyonlar açısından şeker yüksekliğine bağlı komaya girebilir hasta bu dönemde ölümle sonuçlanabilir. Bu süreçte görmede bozukluk, böbrek fonksiyonlarında bozukluk, kalp krizi geçirme riskini artırma ölümle sonuçlanma gibi birçok konvikasyon olabilir. Bu sebepten dolayı Şanlıurfa eğitim ve araştırma hastanesi gerek kan şekerini, tansiyonunu ölçerek risk durumu olanlara hastanemizde tedavi ediyoruz. dedi.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Zeynel Abidin Beyazgül yaptığı açıklamada ;   Öncelikle hizmet eden arkadaşlarımız var. Kan şekerlerini ölçüyorlar, tansiyonları ölçüyorlar, ben onlara teşekkür ediyorum emeklerinden dolayı. Ama ayrıyetten bir konuya dikkat çekiliyor demek ki. Dünya diyabet günü olması nedeniyle şekerinize dikkat edin deniliyor. Bende hemşerilerime aynı duyuruyu yapmak istiyorum. Sağlık bir kere elden gittiyse bir daha geri gelmesi çok zordur. Hepimizin buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Nihayetinde başta kendime tavsiye etmekle beraber yememize içmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Günümüz koşullarında bakıyoruz ki birçok hastalık ortaya çıkmış. Hem bu konuda spor yapmayı öneriyor doktorlar bize, yürüyüş yapmayı öneriyor. Osman Müftüoğlu’nun güzel bir sözü vardır. Hiç aklımdan çıkmaz. Diyor ki ‘’ tekerlek çıktıktan sonra insanın sağlığı bozulmuştur’’ ne demek istiyor. Çok daha fazla yürümemiz gerekiyor çok daha fazla kendimize bakmamız gerekiyor. Ben sağlıklı bir toplum olmamız dileği ile bütün Şanlıurfa’mıza saygılarımı sunuyorum. Dedi.
 Erken Teşhis Etmek İçin 7 İpucu
1-Sık sık tuvalete çıkma; Daha sık tuvalete çıkıyorsanız bu durum bir diyabet belirtisi olabilir. Doktorlar tarafından poliüri olarak da bilinir ve geceleri daha sık yaşanma eğilimi gösterir. Geceleri sık sık tuvalete gitmek durumunda kalabilir ve uykunuzu almakta zorluk çekebilirsiniz. Her gün içtiğiniz sıvı miktarını artırmamış olsanız bile bu durum meydana gelebilir.
            2. Kilo vermek
Kilo kaybına dikkat etmelisiniz. Özellikle de beslenme şekliniz veya egzersiz rutininiz üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamışsanız. “Sebepsiz yere” kilo verirseniz, bu durum pankreasla ilgili bir problemden kaynaklanabilir. Bu durum, çocuklarda daha yaygın olmasına rağmen, yetişkinlerde de meydana gelebilir.
3. Hep susamış hissetmek
Ne kadar su içtiğinizin bir önemi yoksa ve her zaman ağız veya boğaz kuruluğu yaşıyorsanız, bu diyabetiniz olabileceğinin başka bir işaretidir. Vücudun daha fazla sıvıya ihtiyaç duyuyor olması, bir şeylerin doğru olmadığını gösteren bir işarettir.Bunun nedeni, vücudun idrar yoluyla kaybettiği sıvıyı geri kazanma gereksinimidir (her iki işaret de birlikte ortaya çıkma eğilimi gösterir).Bu durumda susuzluğunuzu su, doğal meyve suları ya da bitkisel çaylarla karşılamanızı öneririz. Durumu daha da kötü bir hale getirecekleri için alkolsüz içecekler, kahve, alkollü içecekler ya da paket meyve suları içmeyin. Nasıl mı? Bu tarz ürünler kandaki şeker seviyelerini artırır.
4. Kaşıntı ya da karıncalanma hissi
Kan şekeri ile bağlantılı olmayan, ancak damar problemleriyle ilişkili, diyabetin başka bir işaretidir. Bunlar “nöropatiler” olarak da bilinir ve uzuvlarda karıncalanma ve bir zayıflık hissine neden olur. Geceleri daha da kötüleşebilirler.
5. Çok yorgun hissetmek
Haftada kaç saat uyuduğunuz önemli değildir, ya da hafta sonu evde oturursanız bile kendinizi sık sık yorgun ve enerjisiz halde bulursunuz. Enerji eksikliği, diyabetin varlığına işaret eden başka bir faktördür
6. Bulanık görüş
Diyabetin ilk aşamalarında insanlar görüş yetilerinde meydana gelen bazı değişimleri tecrübe ederler ve kısa bir süre içerisinde gözlüğe ihtiyaç duyuyor hale gelmeleri mümkündür.Diyabet tespit edildikten sonra, bazı durumlarda (dikkat ya da tedavi olmaksızın) körlüğe neden olabilecek, örneğin retinopati gibi, sorunların gelişmesini önlemek ya da yavaşlatmak için bir göz doktorunu ziyaret etmek önemlidir.
7. İyileşmeyen yaralar
Örneğin, bireyin kendi kendini kesmesi ya da yaralaması durumunda, yara normal bir zaman diliminde iyileşmiyor ise, bu durum vücutta bir şeylerin yanlış gittiğinin bir işareti olabilir. Genellikle, bu tarz bir geç iyileşme diyabet belirtisi olarak kabul edilir.Diyabet sahibi olan hastaların, yaraların normalden uzun sürede iyileşmesine neden olan, damar oluşumu ile ilgili problemleri vardır.
 
          Diyabet; 1921 yılında insülini bularak diabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 

Diyabet, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Diyabetli bireylerin yaşam kalitelerinin arttırılması, beslenme, egzersiz, tıbbi tedavi ve eğitimden oluşan dört temel faktörde mümkün olmaktadır. 
Diyabet hastalığını önlemek, onu kontrol altına almanın ilk adımıdır. Ülkemizde önemli oranda hastalık yükü oluşturan bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında diyabet ve komplikasyonları önemli bir yer tutmakta olup; müdahale edilmezse değişen yaşam tarzları sebebiyle bu yükün yakın gelecekte hızla artması beklenmektedir. Diyabet hastalığı, vücudumuzda insülin hormonunun hiç üretilememesi veya vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar üretilememesi, ya da üretilen insülinin yeterince etki gösterememesine bağlı olarak ortaya çıkar. Diyabet kronik bir hastalık olup hayat boyu tedavi gerektirir.En basit teşhis bir damla kan ile yapılabilen açlık kan şekeri ölçümüdür. Özellikle ailesinde diyabet öyküsü olan, hareketsiz yaşayan, sağlıksız beslenen ve vücut ağırlığı fazla olan kişiler diyabet hastalığı açısından risk grubunu oluşturmaktadır. Hastalığın belirtileri; sık idrara çıkma, ağırlık kaybı, halsizlik ve aşırı susama hissidir.Diyabetli her iki kişiden birinin tanı almadığı bilinmektedir. Bu durum kişileri sakatlık ve erken ölüme neden olan komplikasyonlara karşı elverişli hale getirmektedir. Diyabette tanının gecikmesi demek, tip 2 diyabetli bireylerin komplikasyonlardan en az biri ile karşılaşması anlamına gelir. Birçok ülkede diyabet körlük, kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezliği ve alt ekstremite(ayak-bacak) ampütasyonunun(kayıp) en önemli nedenidir. Optimal sağlığı sağlamak için diyabetin etkin yönetiminde en önemli nokta; diyabet komplikasyonlarının taranmasıdır. Hastalıktan korunmak için; hareketimizi arttırmak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve hastalığa dair belirtiler görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.Unutulmamalıdır ki; hastalıktan korunmanın en önemli şartı, hastalık hakkında bilgi sahibi olmaktır.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum