Doğal Sabuna dönüş başladı

Şanlıurfa’da 18 yıldır sabun sektöründe Meşhur Sabuncu Sofi olarak bilinen Mehmet Bozan Kuş Şanlıurfa Gazetesine açıklamada bulundu.

Doğal Sabuna dönüş başladı

Şanlıurfa’da 18 yıldır sabun sektöründe Meşhur Sabuncu Sofi olarak bilinen Mehmet Bozan Kuş Şanlıurfa Gazetesine açıklamada bulundu.

Doğal Sabuna dönüş başladı
08 Haziran 2022 - 18:56

 Kuş, Tabi o zamanlara baktığımız zaman şimdi ki gibi sabunlara ilgi yoktu ilk olarak, çünkü o dönemler de kimse sabunlara bu kadar rağbet göstermiyordu, hep normal sıradan sabunları alıp kullanıyorlardı, sabun seçmiyorlardı normal sabun olsun yeter diyerek. Bu sabunlardan açıkçasını söylemek gerekirse haberdar bile değillerdi
            Biz kostikli sabun yapıyoruz ve bazı müşteriler tarafından kostik kullandığımız için olumsuz tepki alıyoruz. Fakat şunu da belirtmek istiyorum ki saçı temizleyen kostiktir, kostiksiz sabun aynı şampuan gibidir. Nasıl ki şampuan cildi temizlemezse kostiksiz sabun da aynen öyledir. Tabi nedir, baktığımız zaman bunun tabi oranı vardır, bunun tabi ölçüsü vardır, rastgele insan bu işi yapamaz aslında bakarsanız tabi bu iş çekirdekten yetişme işidir mesele budur.
         Biz de ki 4 karışımdır, adriş katranı, çam katranı, kükürt ve zeytinyağı karışımıdır. Tabi bu sedef hastalığına, egzama hastalığına, mantar hastalığına, alerji hastalığına, kaşıntıya, uyuzluğa, cilt ile alakalı her türlü hastalığa şifadır bu sabun. En çok sattığımız çeşitlerden, defne sabundur, bıttım sabunudur hatta özellikle son zamanlara baktığımız da kadınların fazla ilgi göstermiş oldukları eşek sütlü, keçi sütlü bir sabunumuz var bizim en çok tüketilen, en çok rağbet gören, en çok ilgi gören, en çok sattığımız sabunlarımız bunlardır.
          Baktığınız zaman tabi kozmetik ürünlerinin tamamın da kimyasal madde vardır ve tabi şampuan, sabun gibi değildir. Az önce de dediğim gibi yine tekrar etmek istiyorum, kostikli sabun ki özellikle cildi temizler, mikrop öldürücü özelliği var bu yüzden tabi baktığımız zaman sabunu sabun yapan kostiktir.Ben bu mesleğe ilk olarak hizmet amaçlı başladım, tabi biz bu işe başladığımız zaman sadece 2 çeşit sabun vardı. Biri, bıttım sabunu diğeri ise defne sabunu vardı. Biz ilk olarak bu sabunlarla başladık tabi zaman içerisinde bu iş gelişti, artık büyük firmalar ve holdingler bile bu işe el attı. O yüzden şuan da sabun çeşitleri çok fazla baktığınız zaman şuanda ki sabun piyasasına belki 400 çeşit belki 500 çeşit civarlarında sabun çeşidi olmuş durumda. Tabi o zamanlara baktığımız zaman şimdi ki gibi sabunlara ilgi yoktu ilk olarak, çünkü o dönemler de kimse sabunlara bu kadar rağbet göstermiyordu, hep normal sıradan sabunları alıp kullanıyorlardı, sabun seçmiyorlardı normal sabun olsun yeter diyerek. Bu sabunlardan açıkçasını söylemek gerekirse haberdar bile değillerdi, sabun çeşitlerinden şunlar var, bunlar var daha fazla sabun çeşidi var olduğunu bilmiyorlardı açıkçasını söylemek gerekirse. Tabi sonrasına baktığımız zaman, zaman içerisinde insanlarımız daha da bilinçlendi, sabun çeşitlerinin çoğalması da sabunlara olan ilgiyi haliyle arttırdı. Şuan da mesela sabun kullanımına baktığımız zaman gerçek anlam da çok güzel bir kullanım görmekteyiz, halkımızın sabun çeşitlerine olan ilgileri olsun, hangi sabunlar var veya hangi sabunlar neye iyi geliyor diye bir araştırma içinde olmaları tabi bizleri mutlu ediyor. Araştırma sonucu kendisine doğru sabunu bulanlar da tabi alıp kullanıyorlar ve daha sonrasında da memnun kalıyorlar. Tabi bizim sattığımız, Şanlıurfa halkının hizmetine sunduğumuz sabunları da biz başkasından alıp da satmıyoruz, biz kendi ürünümüzü satıyoruz, sabunları kendimiz üretip kendimiz satıyoruz. Biz sabunlarımızın üretim aşamasında Şanlıurfa halkının hizmetine sunmuş olduğumuz sabunların hepsine zeytinyağı kullanıyoruz. Zaten bugün baktığımız zaman biz sabun piyasasın da kendimizi kanıtlamışız, bunu da güvenle söyleyebiliyorum. Öncelikle tabi şunu belirmek istiyorum ki biz kostikli sabun yapıyoruz ve bazı müşteriler tarafından kostik kullandığımız için olumsuz tepki alıyoruz. Fakat şunu da belirtmek istiyorum ki saçı temizleyen kostiktir, kostiksiz sabun aynı şampuan gibidir. Nasıl ki şampuan cildi temizlemezse kostiksiz sabun da aynen öyledir. Tabi nedir, baktığımız zaman bunun tabi oranı vardır, bunun tabi ölçüsü vardır, rastgele insan bu işi yapamaz aslında bakarsanız tabi bu iş çekirdekten yetişme işidir mesele budur.


Kostik sabun maddesidir, sabunda ki köpüğün oluşmasını sağlayan maddedir, sabun kostik sayesinde köpürür.Sabun çeşitlerimiz gerçek anlamda çok fazla örnek verecek olursak, bizim şuan da en çok sattığımız sabun çeşitleri birkaç çeşittir, o çeşitler bizim hem halkımızın en çok talep ettiği sabunlardır hem de tabi buna paralel olarak bizim de en çok tükettiğimiz sabun çeşitleridir. Bu sabunlar ise; bıttım sabunu, defne sabunudur. Bir de tabi sedef, egzama, mantar, alerji ve kaşıntı için özel olarak yapmış olduğumuz bir sabun var onu da 4 çeşit malzemeden yapmışız, piyasa da adriş katranı olarak geçer. Biz de ki 4 karışımdır, adriş katranı, çam katranı, kükürt ve zeytinyağı karışımıdır. Tabi bu sedef hastalığına, egzama hastalığına, mantar hastalığına, alerji hastalığına, kaşıntıya, uyuzluğa, cilt ile alakalı her türlü hastalığa şifadır bu sabun. En çok sattığımız çeşitlerden, defne sabundur, bıttım sabunudur hatta özellikle son zamanlara baktığımız da kadınların fazla ilgi göstermiş oldukları eşek sütlü, keçi sütlü bir sabunumuz var bizim en çok tüketilen, en çok rağbet gören, en çok ilgi gören, en çok sattığımız sabunlarımız bunlardır. Eşek sütlü, keçi sütlü sabunları da kadınlar özellikle ten açıcı olarak kullanıyorlar ve gerçek anlamda da konuşmak gerekirse randımanlı bir sabun ve herkes de memnun.Satışa göre de diyebiliriz aslında, kısmet meselesi gerçekten de tam olarak belli etmiyor, baktığımız zaman bazen bir haftalık işi bir günde yapıyoruz bazen bir haftalık işi de bir ay da yapıyoruz gerçekten de belli etmiyor. Tabi çok şükür satışlardan memnunuz, iş noktasına bakacak olursak bir şikâyetimiz yok bizim. Aslında baktığımız zaman o farkındalık oluşmamış, şuan da gerçekten millette sabunlara karşı o beklemiş olduğumuz ilgiyi maalesef ki göremiyoruz. Açıkçası adam araştırmıyor sabun noktasın da bakacak olursak tüketici ne bulursa, hangi sabun olursa olsun fark etmeksizin onu kullanıyor.

SABUN CİLDİ TEMİZLER, MİKROP ÖLDÜRÜCÜ ÖZELLİĞİ VAR

Baktığınız zaman tabi kozmetik ürünlerinin tamamın da kimyasal madde vardır ve tabi şampuan, sabun gibi değildir. Az önce de dediğim gibi yine tekrar etmek istiyorum, kostikli sabun ki özellikle cildi temizler, mikrop öldürücü özelliği var bu yüzden tabi baktığımız zaman sabunu sabun yapan kostiktir. Tabi şampuan da bu özellik yok artı olarak da kimyasal madde kullanılıyor, bu konuda söylemek istediklerim bunlar ve gayet açık bence.Baktığımız zaman Şanlıurfa’nın yerel halkından ziyade sabunlara en çok ilgi gösteren dışarıdan gelen yerli turistlerimiz, yerli misafirlerimiz. Hem dışarıdan şehrimize gelen turistler hem de bunun yanı sıra tabi biz de dışarıdan sipariş alıyoruz, tüm illerden sipariş alıyoruz, neredeyse 81 ilin çoğuna biz sabun gönderiyoruz.Tüketici alacağı sabunun kaliteli olup olmadığını bilmez, sabun diye veriyorlar adama aslında şöyle düşünmek lazım,  1kilo zeytinyağı ortalama olarak 50 lira, 55 lira fakat adam piyasa da bir kilo zeytinyağlı sabunu 15 liraya, 20 liraya satıyor. Düşünün 1 kilo zeytinyağı 50 lira, 55 lira sen buna ne kullanmışsın, tüketici de bunu bilmiyor, biraz da sabuna parlaklık veriyor tamam temiz sabun diye alıp kullanıyorlar. Ondan sonra da cildim de kuruma yapıyor, saçım da matlaşma yapıyor, işe yaramadı, tabi işe yaramaz. Sabunda ki özellik eğer ciltte kuruma, saçta matlaşma yapmadı mı yeterlidir. Açıkçası sabunu alırken kaliteli olup olmadığını anlayamazsınız, adamın nasıl bir malzeme kullandığını bilemezsiniz çünkü bu yüzden sabunu aldıktan sonra ciltte kuruma, saçta da matlaşma yapmadığı zaman yeterlidir.Şuan da sabun fiyatlarının piyasasında bir dengesizlik var, günden güne değişiyor bu fiyatlar. Baktığınız zaman biz 40 gündür sabun pişirmemişiz çünkü günlük olarak fiyat değişiyor açıkçası ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz ama beklemek lazım bu bir süreçtir, inşallah en kısa zaman da bu sıkıntıları atlatırız.dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum