Doğalgaz odun satışlarını azalttı

Aslan; Odun alırken de odunun sağlamlığına dikkat etmek lazım, meşe olup olmadığına dikkat etmek lazım. meşe odumuz 850 lira, kayısı odunumuz 750 lira eve teslimat, kapının önüne odunları döküyoruz.

Doğalgaz odun satışlarını azalttı

Aslan; Odun alırken de odunun sağlamlığına dikkat etmek lazım, meşe olup olmadığına dikkat etmek lazım. meşe odumuz 850 lira, kayısı odunumuz 750 lira eve teslimat, kapının önüne odunları döküyoruz.

Doğalgaz odun satışlarını azalttı
01 Şubat 2021 - 12:37
Reklam

15 yıldır oduncu pazarında odun satıcılığı yapan Salih Aslan ;Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Odunlar Doğu olarak, Şırnak’tan, Siirt’ten, Diyarbakır’dan, Batman’dan geliyor. Batı şehirlerinden ise Çorum’dan, Balıkesir’den, Bursa’dan geliyor. Maalesef Şanlıurfa’da odunların üretimi yok. Meşe odunumuz var ve bir de kayısı odunumuz var. Odun alırken de odunun sağlamlığına dikkat etmek lazım, meşe olup olmadığına dikkat etmek lazım. Odun alınacağı zaman oduncular sitesine gelmeniz lazım zaten buradan başka yerde de odun satılmaz. İlçelerimiz de var Siverek’te, Suruç’ta, Hilvan’da var. Şanlıurfalıları oduna İlgiler genel anlam da güzel fakat sezon sonuna doğru geldikçe işler gittikçe azalmaya başlıyor ve bir de bizim işimizi doğal gaz çok etkiledi. Şanlıurfa’ya doğal gelmesi bizi baya etkiledi artık oduncuların işi yavaş yavaş bitme durumuna geliyor. Bir gün tüm Urfa’ya doğalgaz gelirse oduncular nereye gideceklerini bilmiyorlar, olumsuz olarak doğalgazın gelmesi sadece oduncuları etkiledi başka kimseyi etkilemedi. Doğalgazın gelmesi satışlarımızı düşürdü, iş imkânımızı düşürdü, biz şuan odunun tonunu eve teslimat 850 liraya veriyoruz ama adam diyor ki ben 3 ay doğalgaz yandırsam 1500 lira burada tabi adam da haklı. Odunla uğraşacağına temiz doğalgaz daha iyi ama odunun yerini de hiçbir şey tutmaz. Farklarına bakacak olursak doğalgaz her yeri ısıtıyor, odun tek bir odayı ısıtıyor ama sobanın verdiği tadı da doğalgaz vermez. Doğal gaz tamamen yayılırsa oduncu odunu kime versin, zaten şuan köylüler geliyor bize, ilçeler geliyor. Merkeze baktığımız zaman Bağlarbaşı, Eyüp peygamber taraflarına doğal gaz tam olarak gelmedi oralara da gelse bizim işimiz tam bitti. Bütçesi olanlar zaten doğalgazı bağlar, bütçesi olmayan yine odun ve kömüre gelirler. Şuan da meşe odumuz 850 lira, kayısı odunumuz 750 lira eve teslimat, kapının önüne odunları döküyoruz.Çok güzeldi ama şuan artık oduncular da bitmek üzere, oduncu mesleği de bitiyor. 10 yıl içerisinde her şey değişti artık iş imkânımız da bitti. Şuana kadar odununu alan aldı, almayan da artık 100 kilo, 200 kilo alır. Bizim tek şikâyetimiz doğalgazın gelmesi başka da hiçbir sorunumuz yok bizim oduncu esnafı olarak. Ama tabi bir yandan onlar da haklı doğalgaz gelince tabi herkes çekecek o doğalgazı, her yıl odunla uğraşmaktansa bir defa doğalgaz çekiyor adam tabi o daha rahattır. Doğalgaz Urfa’ya tamamen gelirse bizim işimiz de biter hepimiz kepenkleri kapatıp gideriz, artık odunculuk diye bir meslek de olmaz. Şuan 55 ambar var, 55 dükkân var ama yavaş yavaş bitiyor. Dedi.
 
Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum