Doğalgaz yaygınlaşırsa sobacılık mesleği biter

Demir, Şanlıurfa’da doğalgaz olmayan mahallelere soba satışımız varken oralara da doğalgaz gelirse haliyle soba satışlarımız düşecek.

Doğalgaz yaygınlaşırsa sobacılık mesleği biter

Demir, Şanlıurfa’da doğalgaz olmayan mahallelere soba satışımız varken oralara da doğalgaz gelirse haliyle soba satışlarımız düşecek.

Doğalgaz yaygınlaşırsa sobacılık mesleği biter
02 Haziran 2021 - 14:58

Sobacılık mesleğini 15 yıldır yürüten Ahmet Demir Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 15 yıldır bu mesleğin içerisindeyim, biz küçükken babamız yapardı bu mesleği biz de yardıma gelirdik ve bu şekilde devam ettirdik. Biz hem perakende satıyoruz hem toptan satıyoruz ve genel de toptancı olduğumuz için sobalarımız Bursa’dan geliyor, Kayseri’den geliyor ve Konya’dan geliyor. Sobalarımızın borularını ise Diyarbakır’dan ve Suruç’tan alıyoruz, Suruç’ta soba borularının üretimi var. Bu yıl müşteriler fiyat pahalılığından dolayı çok şikâyetçiler, fiyat pahalılığın da sebebi doların yükselmesi ve koronavirüs. Normal de geçen yıl 250 liraya sattığımız bir sobayı şuan da 400 liraya satıyoruz, geçen yıl 7 liraya verdiğimiz boruyu şuan da 10 – 12 liraya veriyoruz. Soba üretiminin Şanlıurfa’da olması tabi şehrimizin ekonomisine büyük anlam da katkı sağlardı, biz de Urfa’dan alıp satardık farklı şehirlere gitmemize gerek kalmazdı. Şanlıurfa’da soba üretiminin olması için yetkililerimiz el atarlarsa çok seviniriz, bu konu da girişimci iş adamlarının da devletten bu konu hakkında destek istemeleri lazım. Maalesef Urfa’mız da üretim yok, biz de Şanlıurfa esnafı olarak memleketimiz de üretimin olmasını çok isteriz. Öncelikle alacağımız sobanın kalitesine dikkat etmemiz lazım çünkü sobanın çeşitleri çok örneğin Kayseri sobası var, Bursa sobası var ve Konya sobası var tabi bunlar da kaliteden kaliteye göre değişiyor. Sobalarda ki fiyat farklılıkları malzeme kalitelerine ve işçiliklerine göre değişiyor, bir sobanın kaliteli olduğunu o sobanın malzemesinden anlarız. Sobanın kovasını çıkartırsak o kovaya bakarız ve sobanın içerisinden çift kat dediğimiz astar var bunlardan anlayabiliriz sobanın kalitesini bir de kovanın kalınlığından.  Sobalarımız 200 liradan başlıyor 700 liraya kadar sobamız var, şuan da en düşük 200 lira dediğimiz yuvarlak sobadır, en pahalı dediğimiz 8 köşe fırınlı sobamız ise 700 liradır. Odun sobası ile kömür sobası arasında aslında hiç fark yok ikisi de aynıdır, bir sobayı aldığınız zaman odun da yakabilirsiniz, kömür de yakabilirsiniz hemen hemen aynıdır soba da ne yakarsanız yakın değişen bir şey yoktur. Biz sobalarımızı doğalgaz gelmeyen yerlere veriyoruz, şuan Şanlıurfa’da doğalgaz olmayan mahallelere soba satışımız varken oralara da doğalgaz gelirse haliyle soba satışlarımız düşecek. Örneğin, bu yıl 100 tane soba sattıysam önümüzde ki yıl 70’e düşüyor, sonra ki yıl 50’ye düşüyor. Belediye aşağı sanayiyi kaldıracağız dedi fakat kaldırmadılar hala, 2 yıl dediler, 2 yıl geçti hala kaldırmadılar, kimse de gelip bizimle konuşmadı, bilgilendirmedi. Biz esnaf olarak buraların ne zaman kalkacağını da bilmiyoruz. Şuan zaten herkes virüs ile mücadele eder olmuş, herkes herkesten uzaklaşıyor. Dedi.
 
özel haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum