Reklam

Doğudaki gelişime en açık il Şanlıurfa'dır.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Dış mekan düğün fotoğrafçılığı konusunda OSKAR ART Stüdyo sahibi Halil Zorba ile röportaj yaptı.

Doğudaki gelişime en açık il Şanlıurfa'dır.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Dış mekan düğün fotoğrafçılığı konusunda OSKAR ART Stüdyo sahibi Halil Zorba ile röportaj yaptı.

Doğudaki gelişime en açık il Şanlıurfa'dır.
24 Ağustos 2018 - 17:19

Zorba, Evlendiğiniz de eski bir buzdolabı alabilirsiniz, evlendiğiniz de klima bile almayabilirsiniz, eski bir TV alabilirsiniz ama evlendiğiniz de albümsüz olmaz.

 Şuan da dış mekana kimse gelmiyor zaten gelin, damat ve yanlarında bir kişi geliyor daha rahat hissediyorlar, daha özgürler ve daha mutlular.

 Artık teknoloji çağındayız, sosyal  medya denen bir olay var, insanların daha önceden garipsediği şeyleri şuan da kendileri yapıyor. Dış mekan artık gelin ve damadın olmazsa olmazı.

Dış mekan düğün fotoğrafçılığında Her zaman insanların tavsiyesi, kulaktan kulağa gitmesi üzerine olduğu için öncelikle referanslarına dikkat etsinler. İnsanlara her zaman diyorum referans çok önemli, çünkü o an bir defa yaşanır, bize güvensinler öncelikle araştırsınlar, sorsunlar, denesinler pişman olmayacaklardır.

 

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Halil ZORBA Şanlıurfa’da yaklaşık çeyrek asır oldu diyebiliriz kendi iş yerlerimizi çalıştırıyoruz.

DIŞ MEKAN DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI NEDİR?

Son yıllar da Avrupa’dan bize gelen bir olay, biz eskiden gelin ve damat fotoğraflarını dört duvar arasında elimizden geldiği kadar çekerdik poz verebildiğimiz kadar ama tabi onlar da sıkılırdı. Ama şuan da tabi öncelikle Batı uygulamaya başladı sonra bize lansoldu. İnsanları biz dışarıda kendi hallerinde, daha özgür, daha doğal bırakıyoruz onlar da sıkılmıyor. Biz stüdyoya girdiğimiz de gelinin ve damadın akrabaları yanımız da girerdi, onlar da içeri girmek isterdi ve gelin ve damat bundan çok rahatsız olurdu. Şuan da dış mekana kimse gelmiyor zaten gelin, damat ve yanlarında bir kişi geliyor daha rahat hissediyorlar, daha özgürler ve daha mutlular.

SON ZAMANLAR DA DIŞ MEKAN DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI BAYA YAYGINLAŞTI BU KONUYU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Artık teknoloji çağındayız, sosyal  medya denen bir olay var, insanların daha önceden garipsediği şeyleri şuan da kendileri yapıyor. Dış mekan artık gelin ve damadın olmazsa olmazı, eskiden kesim kağıtları olurdu kız  isterken, şuan da kız istendiğin de ilk istenilen şey, tabi çiftler birbirlerini tanıyor şimdi ama ilk istenilen şey dış mekan, evlenmeden önce insanlar kafalarında ilk olarak dış mekanı canlandırıyorlar, hayalini kuruyorlar çünkü dış mekan çekimi evin olmazsa olmaz parçası haline geldi.

İYİ BİR DIŞ MEKAN FOTOĞRAFÇISI NASIL OLMALI?

Bu iş bir defadan olmaz, hem tecrübe hem de bilgi ile oluyor. Örneğin Oscar Fotoğrafçılık olarak biz 30 – 35 yıldır bu işi yapıyoruz, yeni başlayanları kınamıyoruz sonuçta bu işe yeni başlayanlar da önemli, bu iş bir ekmek kapısıdır. Ya bir işin meraklısı olacaksın ya da muhtacı olacaksın, biz hem meraklısıyız hem de muhtacıyız, o yüzden her gün daha çok kendimizi geliştiriyoruz ve her gün kendimize yeni şeyler katıyoruz. Ben her zaman derim fotoğrafçılıka 1. Kural, ışık ve çizgi, önce ışık çünkü ışıksız hiçbir zaman fotoğraf olmaz. Zaten artık herkesin kendi sosyal medya hesabı var oralardan araştırıp buluyorlar zaten.

DİĞER İLLERE ORANLA ŞANLIURFA’DA DIŞ MEKAN NASIL İLERLİYOR?

Şanlıurfa atalarımızdan, dedelerimizden bu yana gelişime çok açık bir il, ben inanıyorum doğuda ki gelişime en açık il Şanlıurfa’dır. İstanbul’da bir ışığın yanmasıyla Şanlıurfa’da yanması aynı zamana denk geliyor.

ŞANLIURFA HALKININ DIŞ MEKANA  İLGİSİ NASIL?

Evlendiğiniz de eski bir buzdolabı alabilirsiniz, evlendiğiniz de klima bile almayabilirsiniz, eski bir TV alabilirsiniz ama evlendiğiniz de albümsüz olmaz çünkü ileri de TV’yi dğeiştirebilirsiniz, buzdolabını da değiştirebilirsiniz ama albümü değiştirme şansınız yok, o yüzden evlendiğiniz zaman ilk iş albümdür.

MESLEĞİNİZİN DAHA DA GELİŞMESİ İÇİN SİZCE NELER YAPILABİLİR?

Zaten yapılanlar devam ediyor, ben her zaman söylüyorum bir defa gerçekten bu işi bilen insanlarla çalışılması lazım, çünkü bu işe yatırdığınız meblalar çok yüksek çünkü en iyi kaliteyi vermeye çalışıyoruz. Örneğin, bir düğün hikayesi çekiyoruz, düğün hikayesin de dron dahil olmak üzere, el cımbıllar dahil olmak üzere keza 4K kameralar çünkü en iyi kaliteyi yakalamaya çalışıyoruz. Eskiden İstanbul’da ki bir adam ‘Urfa’da ne olabilir ki? Urfa’da en fazla ne kadar kaliteli çekebilirler ki? ‘ diyordu ama şimdi ‘Urfa’da yaparlar’ diyor. Tabi müşterilerin bizi güzel yansıtması da önemli, yaptığınız işin dışarı yansıması da var bunlar hep birbirlerini takip ediyorlar. Öncelikle gerçekten bu işi bilen, bu işin meraklısı olan tecrübe sahibi insanlarla çalışılması lazım.

 ÇİFTLERİN EN MUTLU GÜNÜNDE SİZ YANLARINDASINIZ SİZCE BU NASIL BİR DUYGU?

Aslında çok güzel bir duygu ama çok da dezavantajı olan bir şey, bir defa çiftler o gün ister istemez sinirli, stresli olabiliyorlar, damadın fotoğrafını çekiyoruz, çekerken damada düğünün yerini, saatini soran insanlar arıyor. Gelinin fotoğrafını çekiyoruz, çiçekçi arıyor nasıl süsleyelim gibi şeyler bu yüzden çiftlerimiz gergin oluyorlar. Ben her zaman glein ve damadıma diyorum ki ‘Düğün günü çekim yapmayalım, hem gergin olmazsınız, hem daha güzel geçer hem de keyif alırsınız.’ Zaten çiftlerimiz ister istemez yoruluyorlar, o yorgunlukla bir de salona gelip oynadıklarını düşünün, misafirleri karşıladıklarını düşünün daha çok yoruluyorlar. Ben düğünden önce yapalım diyorum çünkü gelinin gelinliği ilk giymesi çok önemlidir. Düğünden sonra da çektiğimiz oluyor ama o heyecan yok, her zaman ilk çopk önemli, düğünden önce gelinliği ilk defa giyip fotoğraf çekmek çok önemli, çektiğimiz düğün hikayesini gelin ve damat düğün gününde salona girmeden önce misafirlere izlettiriyoruz.

DIŞ MEKAN FOTOĞRAFÇISI İLE ANLAŞIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

 Öncelikle referansları önemli, ben kendi adıma konuşayım benim bugüne kadar çektiğim bütün işlerin hepsi referanslıdır, her zaman insanların tavsiyesi, kulaktan kulağa gitmesi üzerine olduğu için öncelikle referanslarına dikkat etsinler. Sonrasında iş takiplerine,  ben her zaman derim satışla bitmeyen bir dostluk olsun bizimki, benim müşterilerim de çekimleri bittikten sonra eşlerini, dostlarını getirir çok şükür bugüne kadar da kimseyi mahçup etmedik.

DIŞ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞININ NE GİBİ ZORLUKLARI VAR?

Biz 2004’ten bu yana çekiyoruz, 2014’ten bu yana biz insanların istekleri üzerine yaygınlaşmaya başladık. Biz daha önceden açık alanlara değil de 5 yıldızlı otellere götürüyorduk çiftlerimizi çekim yapıyorduk, dışarı çıkarmaya başlayınca insanlar ayıplıyordu ‘gelin dışarı çıkar mı? Düğünden önce damat gelini görür mü hiç?’ gibi. Zaman geçti, şimdi insanlar biraz daha ılımlı yaklaşmaya başladı. Zorlukları ise, biz kurak topraklar da yaşıyoruz, sert güneşi olan bir şehir bu konuda çok büyük zorluklar yaşıyoruz. Biz gelin ve damadı her zaman çekemeyiz belirli zamanlar da çekiyoruz, ben neden dedim ışık diye, biz bu ışığı bildiğimizden dolayı bizim için hiç problem değil, gece de çekeriz, gündüz de çekeriz. İnsanların ilgisi geçen yıllara göre çok iyi, tabi ileri ki yıllar da çok daha iyi olacaktır.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

İnsanlara her zaman diyorum referans çok önemli, çünkü o an bir defa yaşanır, bize güvensinler öncelikle araştırsınlar, sorsunlar, denesinler pişman olmayacaklardır, biz de daha iyi fotoğraflar çekeceğiz, daha iyi yerlere geleceğiz.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Cemal durna
  1 yıl önce
  Sen her zaman mütavizi birisin meslektaşlarında öğle ama sen bir başkasın Halil bey
 • Urfalı babey
  1 yıl önce
  Tskler oskar halil abi sen adam gibi adamasin urfanin degil turkyenin fotografcisi,sin agam benim urfali babey