Dolandırıcıların yeni Oyunu

İşte Dolandırıcılıkta yeni boyut… Daha önce MSN’dekine benzer bir yöntemle dolandırılan Facebook kullanıcılarının şifresini ele geçiren hackerlar ardından Sohbet

Dolandırıcıların yeni Oyunu

İşte Dolandırıcılıkta yeni boyut… Daha önce MSN’dekine benzer bir yöntemle dolandırılan Facebook kullanıcılarının şifresini ele geçiren hackerlar ardından Sohbet

Dolandırıcıların yeni Oyunu
12 Haziran 2012 - 11:51

İşte Dolandırıcılıkta yeni boyut…
Daha önce MSN’dekine benzer bir yöntemle dolandırılan Facebook kullanıcılarının şifresini ele geçiren hackerlar ardından Sohbet sistemiyle ağına düşürdüğü kullanıcıların cep telefonunu istiyor. Cep telefonunu veren kullanıcıya SMS olarak 6662 servisinden bir mesaj geliyor. Mesajda “Zong ile 100 TL ye FB Mobile Payments satın alıyorsunuz. Bu mesajı şimdi Evet yazıp cevaplayarak işlemini tamamlayabilirsiniz Eğer bu işlem size ait değilse onay vermeyiniz.” Yazıyor.
Buna kullanıcı “EVET” diyerek cevaplandırırsa, bir onay kodu geliyor. Onay kodunu sisteme yazan dolandırıcılar cep telefonu abonesinden 100 lira almış oluyor. Masraf ve diğer vergilerle birlikte 140 liraya mal olan SMS cep telefonu faturasına yansıyor.
Bu tuzağa düşenlerin arasında Şanlıurfa’da ünlü organizatör Bekir Yaşar oldu. Yaşar’ın Facebook şifresini kıran dolandırıcılar, listesinde bulunan kullanıcılarla tek tek konuşarak cep telefonunu istedi. Cep telefonuna SMS gönderen dolandırıcılar Yaşar’ın listesindeki 2 kişiden 100’er lira çarptı.
Listesinde bulunan 30-40 kişiye bu yöntemi uyguladıklarını ifade eden Bekir Yaşar “Ben uzun zamandır Facebook’a girmiyordum. 3-4 gün önce arkadaşlarım beni aramaya başladı. Olayı anlatınca farkettim. Hemen Emniyete başvurdum. Kimse benim Facebook hesabı üzerinden kimseyle konuşmasın. Ben hesabıma ulaşamıyorum.  Kimseden para istemedim. İstememde.” dedi.
Bu arada Şanlıurfa’da tanınmış gazeteci Halit Ziya Alptekin’in MSN şifresi  bir hacker tarafından ele geçirildi. Kendini Halit Ziya Alptekin olarak tanıtan dolandırıcılar, listedeki kullanıcılara Garanti Bankasının Ankara Yenimahalle Şubesinde bulunan hesaba ........para göndermesini istiyor. Akşam geri göndereceğini dile getiren dolandırıcılar, kullanıcıları dolandırmayı hedefliyor.(UrfaHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum