Döviz artınca Eski bilgisayarlar değerlendi

SARISU, son dönemde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı haliyle esnaf büyük anlam da etkilendi elektronik üzerine tüm cihazların tamiratlarını yapıyoruz, baktığınız zaman bize sık gelenler diz üstü bilgisayar, masa üstü bilgisayar, tablet tamiratı, telefon tamiratı, bilgisayar kasalarının tamiratlarını yapıyoruz.

Döviz artınca Eski bilgisayarlar değerlendi

SARISU, son dönemde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı haliyle esnaf büyük anlam da etkilendi elektronik üzerine tüm cihazların tamiratlarını yapıyoruz, baktığınız zaman bize sık gelenler diz üstü bilgisayar, masa üstü bilgisayar, tablet tamiratı, telefon tamiratı, bilgisayar kasalarının tamiratlarını yapıyoruz.

Döviz artınca Eski bilgisayarlar değerlendi
03 Haziran 2022 - 18:30

         Geçen yıla bakarsak tamirat işlerimiz baya yoğundur diyebiliriz gerçek anlam da ve hatta 2 yıl içerisinde tabi pandemi sürecinin de gelmesiyle birlikte alım gücü düştü. İnsanlarımız tabi alım gücü düştüğü için yıllar öncesinden evde olan çalışmayan cihazları onarım için bizlere getirmeye başladılar. Çünkü halkımızın alım gücünün olmamasından dolayı sıfır ürün almaktansa evde bulunan eski ürünleri getirip onarımlarını, tamiratlarını yaptıktan sonra onları kullanmaya başladılar.
         Bir bilgisayarın ortalama eski fiyatı 1800 ila 5 bin lira arasında değişen dizüstü bilgisayar fiyatları vardı ama şuan da en uygun dizüstü bilgisayar fiyatları 4 bin 500 liradan başlıyor ve artık 20 bin liraya dayandı. Bu fiyatları da standart bir kullanıcı için söylüyorum, evet fiyatlar gerçek anlam da çok fazla, kur fiyatları biraz düştüğünden dolayı şuan biraz uygun diyoruz ama alım gücü çok düşük olduğu için vatandaş alamıyor haliyle satışlar da baya durakladı.
    
        Fadıl SARISU,Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; İlk olarak tabi çok küçük yaşlar da başlıyor elektroniğe olan ilgimiz ve daha sonra yaşımız da ilerledi böylece devam ettik mesleğimize, tabi bunun eğitimi çok önemlidir. Bu işe giren bir kişi eğitimsiz olduğu zaman fazla ilerleyemezsin ya da özellikle tamirat konusunda eğitim olmayınca asla gelişemezsin. Gerçek anlam da ağır tamiratı biz Urfa dışına gönderiyoruz bazı makinelerimiz yok diğer işlemler de elimizden geldiği kadar burada yapabileceğimiz tamiratları da burada kendimiz tabi yapıyoruz. Tabi herkesin de bildiği üzere özellikle son dönemde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı haliyle esnaf büyük anlam da etkilendi ve herkesi etkilediği gibi tabi bizi de etkiledi. Özellikle elektronik ürünlerin hepsi ülkemize dolar kuru üzerinden geldiği için vatandaşı etkilediği kadar esnafı daha da kötü yönde, olumsuz anlam da etkiledi çünkü satışlarımız baya durakladı ister istemez. Örnek verecek olursam benim önceden, dolar kurunun artmasından önce, ekonomik sorunlar yaşanmadan önce benim vatandaşa 2 bin liraya sattığım bir ürün şuan 5 bin lira olmuş. Bu yüzden sıfır ürünlerde ki satışlarımız baya duraklamış vaziyette ciddi anlam da ve bu yüzden vatandaş ikinci el ürünlere yöneldi. Bu yüzden tabi hak verirsiniz ki bizim de işlerimiz duruldu tabi.,Aslında elektronik üzerine tüm cihazların tamiratlarını yapıyoruz, baktığınız zaman bize sık gelenler diz üstü bilgisayar, masa üstü bilgisayar, tablet tamiratı, telefon tamiratı, bilgisayar kasalarının tamiratlarını yapıyoruz. Elektronik ürün dendiği zaman aklınıza gelebilecek tüm ürünlerin tamiratlarına bakıyoruz elimizden geldiğini yapmaya çalışıyoruz, halkımızın işleri görülsün diye.
         ESKİ ÜRÜNLER SON 1 YILDIR TAMİRE GELMEYE BAŞLADI
          SARISU,Geçen yıla bakarsak tamirat işlerimiz baya yoğundur diyebiliriz gerçek anlam da ve hatta 2 yıl içerisinde tabi pandemi sürecinin de gelmesiyle birlikte alım gücü düştü. İnsanlarımız tabi alım gücü düştüğü için yıllar öncesinden evde olan çalışmayan cihazları onarım için bizlere getirmeye başladılar. Çünkü halkımızın alım gücünün olmamasından dolayı sıfır ürün almaktansa evde bulunan eski ürünleri getirip onarımlarını, tamiratlarını yaptıktan sonra onları kullanmaya başladılar. Halkımıza da hak veriyorum mecburlar böyle yapmaya çünkü alım gücü zayıf olduğu için tabi sıfır olan ürünlerin de fiyatlarına bakacak olursak fahiş derecede pahalı durumdalar. Bu yüzden vatandaşın sıfır ürün almaktansa eski ürünlerinin onarım talepleri hele de özellikle son 1 yıl içerisinde çok yüksek şekilde arttı ve halen de böyle devam etmektedir. Bazen yetiştiremiyoruz hatta geç saatlere kadar çalıştığımız oluyor onarım ve tamirat işlerinden dolayı. Şuan gerçekten de vatandaşın alım gücünün düşük olmasından dolayı ve sıfır ürünlerin fiyatlarının pahalı olmasından dolayı şuan bir baba, çocuğuna bir bilgisayar almak istese bile ne yazık ki adamın buna gücü yok. Özellikle dolar kurunun yükselmesiyle elektronik fiyatları uçmuş durumda neredeyse fiyatları 3’e katlandı bundan dolayı biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz vatandaşlarımıza. Biz Şanlıurfa’da esnaf olarak da elimizden geldiği kadar halkımıza yardımcı oluyoruz. Şanlıurfa’nın böyle güzel bir şeyi gerçekten de onarım anlamında, tamirat anlamında Batı’da bizim ücretimizden baya yüksek ücretler talep ederek yapılıyor ama biz cüzi miktarlar söyleyerek halkımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Vatandaşımızın alım gücünün zayıf olduğu için ister istemez sende görüyorsun tabi haliyle sende yardımcı olmaya çalışıyorsun. Örnek verecek olursam birkaç gün önce iki tane öğrenci geldi ve ikisinin de bilgisayarlarının bakımları lazım, dışarı gidecekler bana dediler ki, biz bunu başka bir şehirde sorduk şu kadar ama burada siz yarı fiyatıyla yapıyorsunuz aynı işi. Mecburen biz kendi şehrimizden tercih ettik, artık kullanıcılar da bunları fark ediyor, başka yerin belki maliyetleri yüksektir, giderleri çok olduğu için maliyetleri yüksek tabi oralarda ki esnafları da anlamak lazım. Ama elimizden geldiği kadar bizler yardımcı olmaya çalışıyoruz düşünün çocukların bana dediği şu, orada ki bir bilgisayara vereceğimiz ücretle burada biz iki bilgisayarımızı yapıyoruz, yaptık ve öğrenciler de memnun bir şekilde gittiler.
          DONANIMLI BİR BİLGİSAYAR 20 BİN LİRAYA DAYANDI.
          SARISU,Bir bilgisayarın ortalama eski fiyatı 1800 ila 5 bin lira arasında değişen dizüstü bilgisayar fiyatları vardı ama şuan da en uygun dizüstü bilgisayar fiyatları 4 bin 500 liradan başlıyor ve artık 20 bin liraya dayandı. Bu fiyatları da standart bir kullanıcı için söylüyorum, evet fiyatlar gerçek anlam da çok fazla, kur fiyatları biraz düştüğünden dolayı şuan biraz uygun diyoruz ama alım gücü çok düşük olduğu için vatandaş alamıyor haliyle satışlar da baya durakladı. Alım gücü düşük olduğu için millet de elindekileri mecburen tamir ettirmeye yöneliyorlar, bazen müşteri geliyor öğrencisi var diyor ki 5 yıl önce bu cihazımız arızalıydı yapmadık yenisini alırız dedik. Ama maalesef yenisini alamıyor gelip yine mecburen eskiden gelip tamiratına şu kadar gider denince yaptırmamış gerek yok düşüncesiyle ama şuan mecburen yaptırıyor. Çünkü sıfır ürünü hiç alamazlar, alım gücü çok düşük olduğu için.Ortalama olarak 100 lira ile başlayan onarımlarımız 400 liraya kadar da çıkıyor, bazı tamiratlar var ağırdır, ana kartlar ile ilgili sorunlar olunca haliyle malzeme fiyatları da yüksek olduğu için ister istemez bu durumda vatandaşa yansıyor. Şuan sıfır ürünlerin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaş pek sıfır ürün alma taraftarı değil örneğin önceden 2500 lira dediğimiz bilgisayarlar şuan 6 ila 7 bin arasında fiyatları olduğundan dolayı ister istemez alamıyorlar. Bu yüzden de halkımız ellerinde olan cihazlarını değerlendiriyorlar ya da ikinci el cihazlara yöneliyorlar. Genel anlam da baktığımız zaman sıfır ürünlerin satışları baya durdu bu yüzden genel olarak halkımız ya ikinci el cihazlara bakıyorlar ya da ellerinde olan cihazları onarıp kullanıyorlar.dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum