Eğitime çok önem veriyoruz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa Sürücü Kursları Dernek Başkanı Müslüm Özkaya ile röportaj yaptı.

Eğitime çok önem veriyoruz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa Sürücü Kursları Dernek Başkanı Müslüm Özkaya ile röportaj yaptı.

Eğitime çok önem veriyoruz
28 Ağustos 2019 - 19:33

Özkaya, Dernek olarak eğitime çok önem veriyoruz çünkü eğitim olmazsa olmazımızdır. Neticede, eğer bu işi yapıyorsak hakkıyla yapmamız gerektiğini düşünüyorum.
Bizim eğitim alanımızda maalesef kaldırımlarımız yok, çadır kurmaya çalışıyoruz kaldırım olmadığından dolayı çadırda kuramıyoruz. Bu üzüntülü bir durum, biz milli eğitimle istişare içerisindeyiz.
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız özellikle  istirham ediyorum yolu ve kaldırımı mutlaka düzeltmeleri gerekiyor. Eğer bunları başarabilirsek daha kaliteli bir eğitim veririz
E sınav sistemini daha önce bir sınıf  açılmıştı Bakanlıkla yaptığımız istişareler  nedeniyle Şanlıurfa büyükşehir biz ikinci sınıfı da açtırdık  bu konuda bize yardımcı oldular. Siverek ve  Viranşehir içinde talepte  bulunduk inşallah onlar içinde en yakın zamanda açılır.
Sevgili gençlerimiz ne olursa olsun  trafiğe çok dikkat edin trafiğe çıkarken insanları, yayları ve kendinizi düşünün çünkü yaptığınız her hata mutlaka önünüze gelecektir .trafiği tehlikeye koymadan araç kulanın diyoruz.
Biz bütün sürücü kurslarını bir çatı altında toplamaya çalışıyoruz, sorunlarımızı dile getiriyoruz
SİZİ TANIABİLİRMİYİZ ?
Müslüm ÖZKAYA Şanlıurfa Sürücü Kursları Dernek Başkanıyım.
 
DERNEĞİNİZİN KURULUŞU VE KURULUŞ AMACI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?
Derneğimizin ilçelerle birlikte 96 tane üyesi var bunlardan 48 tanesi Şanlıurfa Merkezde, arkadaşlarımızla bir araya gelip aylık olarak rutin toplantılar yapıyoruz, eğitime çok önem veriyoruz çünkü eğitim olmazsa olmazımızdır. Neticede, eğer bu işi yapıyorsak hakkıyla yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bahsettiğim gibi aylık toplantılarımız da, sürücü kurslarının sorunları tartışılıp Şanlıurfa’mız için ne yapabiliriz? Gençlerimize öğütler vererek dersler de adap dersi denilen bir ders konuldu. Gençlerimizle konuşurken ‘’Trafikte çok dikkatli olun, sinyallerinize çok dikkat edin, kırmızı ışıklara riayet edin, trafikte tehlikeli hareketler yapmayın’’ özellikle trafikte gençlerimiz makas atıyor, makas atınca trafiği tehlikeye koyuyorlar ve Allah korusun çok acı tablolarla karşı karşıya kalabiliyoruz maalesef, bazen ölümcül de olabiliyor tabi, anaların ciğeri yanmasın.
DERNEĞİNİZİN FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?
Biz Sivil Toplum olarak eğitim amaçlı olduğu için eğitimle ilgili ne varsa onu yerine getirmeye çalışıyoruz, bundan dolayı arkadaşlarımızla her zaman istişare içerisinde oluyoruz tek amacımız budur.
DERNEĞİNİZİN NE GİBİ SORUNLARI VAR?
Bizim eğitim alanımızda maalesef kaldırımlarımız yok, çadır kurmaya çalışıyoruz kaldırım olmadığından dolayı çadırda kuramıyoruz. Bu üzüntülü bir durum, biz milli eğitimle istişare içerisindeyiz bu konu ile ilgili, onlar da Büyükşehirle istişare içerisine giriyorlar. Bir de yolumuz çok bozuk, çizgilerimiz yok ve orada ki vatandaşlarımız sürücü kurslarının arabalarının üzerinde teperik olduğu halde  yüzlerce geçen araçlar  oluyor buda bizi tabii ki de üzmektedir. Eğitimizi ve sınavlarımızı  tehlikeye  koyuyorlar.
BU SORUNLARLA İLGİLENEN YETKİLİLERE NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız özellikle  istirham ediyorum yolu ve kaldırımı mutlaka düzeltmeleri gerekiyor. Eğer bunları başarabilirsek daha kaliteli bir eğitim veririz.
BİR SÜRÜCÜ KURSUN DA EĞİMENİN ÖNEMİ NEDİR?
Öncelikle eğitmenin güler yüzlü olması gerekir. Eğitim verirken hakkını vererek eğitimi vermelidir. Özellikle sürücü kursunda eğitim çok önemlidir. Sürücü kursları konuyla ilgili  ne gerekiyorsa  onu yerinde yapmalıdırlar. Eğitmenin çok sakin sabırlı olması gerekiyor çünkü buraya gelen acemi öğrenilirimizde oluyor öncelikle onlara çok kibar ve nazik davranmalıdır.
SINAVLAR DA ŞANLIURFA’NIN BAŞARI ORANI NASIL?
 Başarı durumumuz iyi kötü değil eğitim verilerek yapıldığı için öğrencilerde eğitim aldıkları için sınavlar da geçmeleri  kolaylaşıyor.
EHLİYET ALAN GENÇLERE NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ?
Sevgili gençlerimiz ne olursa olsun  trafiğe çok dikkat edin trafiğe çıkarken insanları, yayları ve kendinizi düşünün çünkü yaptığınız her hata mutlaka önünüze gelecektir .trafiği tehlikeye koymadan araç kulanın diyoruz.emniyet kemerleriniz mutlaka takın insanların hayatını düşünün lütfen çünkü sizin yaptığınız bir hatada ölümcül bir kaza olduğu zaman insanların canı  yanmaktadır buda toplum da güzel karşılanmayan bir davranıştır.kırmızı ışıklarda dururken daha sarı yanmadan kornalara basan arkadaşlara bu dan yapmayın ses kirliliği çıkarmayın lütfen bu konuda biraz daha bilinçli olmalarını istiyorum.
 
E SINAV SİSTEMİ ŞANLIURFA’DA NASIL İLERLİYOR?
E sınav sistemini daha önce bir sınıf  açılmıştı Bakanlıkla yaptığımız istişareler  nedeniyle Şanlıurfa büyükşehir biz ikinci sınıfı da açtırdık  bu konuda bize yardımcı oldular. Siverek ve  Viranşehir içinde talepte  bulunduk inşallah onlar içinde en yakın zamanda açılır.
SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Sürücü kurslarını arkadaşlarımız işlerini düzgün yaptığı sürece  hiçbir sorunla karşılanmayacak her şeyden önce tabilide eğitim diyoruz çükü eğitimli olduğunuz zaman toplumda eğitimli oluyor ve eğitimli, olan bir toplumda hiç sorun yaşanmaz.
BİZE ZAAN AYIRDĞINZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.

Elektronik ehliyet sınavı ne zaman yapılır?

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır.  Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor. Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 45 Gün içinde elektronik sınava girmezse 1 hakkı yanmış oluyor. O yüzden en son girdiğiniz e-sınav tarihinde itibaren geciktirmeden elektronik sınava girmeniz gerekiyor.

E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınavı tamamlar tamamlamaz aynı saat içinde sonuçlarınızı alabiliyorsunuz. Merkezi sınavlarda sonuçlar 10 gün sonra açıklanmaktadır. Aday sınavdan kalınca bir sonraki sınav tarihini beklemek zorunda kalıyordu. Bu aylar sürebiliyor. E-sınav ile en yakın zamana randevu alarak başvuru yapabiliyorsunuz. Bu da zamandan tasarruf etmeniz açısından çok değerli.

E- Sınav nasıl yapılır?

e-Sınav, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır.

E- Ehliyet sınavı maliyeti nedir?

E-ehliyet sınavı için ödenecek ücretlerde herhangi bir fiyat artışı söz konusu değildir. Elektronik sınav giriş ücreti 70 TL’dir. E-sınav ücretlerini banka yoluyla ödeyebilirsiniz.(Ziraat, Halk ve Vakıf bank)

Elektronik sınavı başvuru yapabilmek için başlıca koşul nedir?

Elektronik sınava başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimi tamamladıktan sonra elektronik sınav merkezlerinde sınava girebilirsiniz. 

Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır?

Elektronik sınava giriş hakkı 4(dört)’tür. E-sınava başvuru yapan bir aday teorik sınava başvuru yapamaz. Yapabilmesi için 4 hakkı sonunda başarısız kabul edilmesi gerekir. Fakat teorik sınava giren bir aday e-sınava geçiş yapabilir.

E-Sınav randevu tarihimi değiştirebilir miyim?

2018 E-sınav kılavuzuna: göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.”

Elektronik sınavda hangi alanlardan soru soruluyor ve sınav kaç dakika sürmektedir?

Elektronik sınavda 12 İlk yardım, 23 Trafik, 9 Motor ve 6 Trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav toplam 50 sorudan oluşuyor. Sınav süresi 45 dakika sürmektedir. 

Elektronik sınavdan başarılı olduktan sonra Direksiyon sınavı ne zaman olur?

Direksiyon sınavlarının planlaması yapılırken birçok unsur göz önüne alındığı için herhangi bir tarih belirtmek hatalı olur. Fakat en az 2 hafta sonra veya daha geç bir tarihte olabilir.

E-sınav için giriş belgesi var mı?

Evet var. Sınava girebilmeniz için giriş belgenizi kursunuzdan almayı unutmayınız. Sınava girerken yanınıza elektronik cihaz almayınız. Kimlik belgeniz mutlaka yanınızda olsun. Sınavdan en az yarım saat önce gireceğiniz binada hazır bulunmanız gerekir. E-sınav kılavuzuna göre sınava geç kalırsanız ve o sırada sizden önce çıkan bir aday olursa sınava alınmayacağınız belirtilmektedir. Fakat geç kaldığınız halde sınavdan kimse çıkmamış ise sınava alınacağınız belirtilmektedir. İşinizi sağlama alıp erkenden sınava yerine gidiniz. 

E-sınav için başarı sınırı kaçtır?

E-sınav’da 50 soru sorulacak ve her soru 4 şıktan oluşacaktır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekiyor.

E-sınava kimler girebilir?

Özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile hâlen teorik sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler e-sınav başvurusu yapabilir. MTSK e-sınav uygulamasına başvuru yapan kursiyerler teorik sınava geçiş yapamazlar. Tekrar teorik sınava geçiş yapabilmeleri için e-sınavdaki haklarını (4 hak) doldurmaları ya da kurstan kayıtlarını sildirmeleri gereklidir.

Merkezi sınavından kalanlar elektronik sınava girebilir mi?

Bu sorunun cevabı bir üste altı çizili olarak verdiğimiz paragrafta belirtildiği üzere evettir. Merkezi ehliyet sınavından kalan adaylar eğer bir sonraki merkezi ehliyet sınavına girmek istemiyorlarsa elektronik ehliyet sınavına girebilirler. Bunun için herhangi bir engel bulunmuyor.

Elektronik ehliyet sınavı hangi illerde uygulanıyor?

Elektronik ehliyet sınavı pilot olarak uygulanıyordu. Son verilere göre Türkiye'nin her yerinde yapılmaktadır.

Elektronik sınava nasıl hazırlanabilirim?

Elektronik sınava hazırlanmak için kursun eğitimlerine katılmanızı tavsiye ediyoruz.  Ehliyet sınav soruları çözmek istiyorsanız MEB tarafından Merkezi sınavlarda sorulan soruları sitemizden çözerek kendinizi deneyebilirsiniz.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum