Eğitimin olmadığı yerde cehalet vardır

Paydaş, Şuanda eğitimde dünya sıralamasına baktığımız zaman Türkiye’nin hiçbir üniversitenin ilk beş yüze girmediğini görebiliyoruz. İlk beş yüze girmeyen bir ülkenin dünya sıralamasında da yerinin nerede olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz.

Eğitimin olmadığı yerde cehalet vardır

Paydaş, Şuanda eğitimde dünya sıralamasına baktığımız zaman Türkiye’nin hiçbir üniversitenin ilk beş yüze girmediğini görebiliyoruz. İlk beş yüze girmeyen bir ülkenin dünya sıralamasında da yerinin nerede olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz.

Eğitimin olmadığı yerde cehalet vardır
25 Eylül 2019 - 19:41
Reklam

İşadamı İhsan Paydaş Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Eğitim kavramı dediğimiz zaman bu çok içerikli bir soru eğitim insanlarımızın, toplumların gerek sosyal gerekse kültürel gerekse demokrasi adına, insanlık adına, teknolojinin gelişi adına yani ülkelerin sosyal ve ekonomik olarak bir yerlere gelebilmesi için temel eğitim şart olduğu bir gerekçedir. Şimdi eğitimin çok yönlerini sayabiliriz. Önemli olan eğitimin hangi kalemde yani ülkenin, toplumun, çocukların geleceği ile ilgili hangi eğitim dalarında çok yönlü ailelerin ve devletin seferber olması gereken çizgilerin olması gerekmektedir. Şuanda eğitimde dünya sıralamasına baktığımız zaman Türkiye’nin hiçbir üniversitenin ilk beş yüze girmediğini görebiliyoruz.  İlk beş yüze girmeyen bir ülkenin dünya sıralamasında da yerinin nerede olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Ülkeler eğitimin bu derece olduğunu sorun etiği zaman bilimin, ilmin, fennin, fiziğin, matematiğin hepsinin temeli eğitimdir.  Bu eğitim süresince ülkelerin sürekli tabi buda hükümetlerin politikasıyla değişebilir. Nitekim hükümetler Ailelerin öngününü açar gençlerin önünün açar. Şimdi buna baktığımız zaman ülkede sürekli eğitim açısından sürekli bir gerileme var. Biz şimdi Türkiye olarak yirmi otuz sene geriye gidecek olursak eğitimin şuandaki çok daha ilerde olduğunu görebileceksiniz. Geçmişe gittiğimizde Türkiye dünya sıralamasında güzel yerlerde olabildiğini görüyoruz.  Şuanda ise dünya sıralamasında özellikle matematik ve fizikte Türkiye’nin çok daha vahim durumda olduğunu görebiliyorsunuz. Şimdi hal böyleyken eğer dünya sıralamasın da bulunduğu durum vahimken bu ülkenin de herhangi bir konuda gereken teknoloji olur gerek sanayi olur gerekse de ekonomi olur bu şekilde de dünya sıralamasında bulunması mümkün değildir. Eğitim teknolojiyi, sanayi,  matematik ve fiziğinde getiriyor.  Bunlar da zamanla geldikten sonra ülkenin sosyo- ekonomik durumunu da çok farklı şekilde tayin edebiliyor.
BU ÜLKENİN KALKINMASI ANCAK VE ANCAK MATEMATİK,  FİZİK VE ÜST DÜZEY EĞİTİMLERLE OLUR. BU KESİNLİKLE OKUL MÜFREDATLARININ HER YIL DEĞİŞMESİYLE OLMAZ ÇÜNKÜ EĞİTİM BİR ÜLKENİN OLMAZSA OLMAZIMIZDIR.
Paydaş açıklamasında ; Şimdi Türkiye’nin her tarafına imam hatipler yapıldı. Elhamdülillah hepimiz Müslümansız fakat ülkenin her tarafını imam hatip okullarıyla donatırsak olmaz bu nu yapanlara şöyle söylüyorum siz çocuklarınızı en iyi en özel okullarda Amerika, İngiltere vs. gibi okullarda okutuyorsunuz bizim halkımıza da imam hatipleri dağıtacaksınız.  Maalesefti insanlarımız buna inanıyor ve kanıyorlar biz buna karşı itirazlarda bulunamıyoruz. Bir ile bir ya da iki imam hatip yetmiyor mu ben inanıyorum ki Türkiye’nin özellikle bu son dönemler de eğitimi imam hatipler üzerinden yapılmasına ben bir anlam veremiyorum. Allah bile ilme çok önem vermiştir. Kuran ayetlerinde birçok ayette ilimden fizikten matematikten bahseder yani o ayetleri doğru okuyanlar için bunu söylüyorum.  Bu ülkenin kalkınması ancak ve ancak matematik,  fizik ve üst düzey eğitimlerle olur. Bu kesinlikle okul müfredatlarının her yıl değişmesiyle olmaz çünkü eğitim bir ülkenin olmazsa olmazımızdır. Türkiye cumhuriyeti kurulduğundan bu yana Türkiye de hala düzenli oturmuş bir eğitim sistemi yoktur. Bu ak parti dönemlerinde ise değişiklik yapılan bakanlarda her gelen yeni bir sistem getirmiş bulunmakta her bir eğitim müfredatının değiştirilmesi çocuklar üzerindeki psikolojiyi ne kadar bozduğunu düşüne biliyormuşsunuz. Şimdi hal böyleyken oturulmamış bir eğitim sistemi yoksa bu da ülkeyi yönetenlerin basiriyetsizliğidir.
BU COĞRAFYAYI BAKTIĞIMIZ ZAMAN NASIL Kİ EĞİTİMİN OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ
Paydaş, Eğer toplumlar eğitimle bir yere gelmediği takdir de emin olun ne tarım da ne sanayi de ne de teknolojide bir ülkenin kalkınabilmesi mümkün değildir. Özellikle İslam coğrafyasına bakın bu coğrafyada insanlarımız sürekli köleleştirilmek, tek tip vatandaş olmak, eğitim sınırlarını aşamayan bir kalıp içerisinde bırakılmışlardır.  Bu coğrafyayı baktığımız zaman nasıl ki eğitimin olmadığını görüyoruz ona göre siz aynı şekilde göreceksiniz ki bu coğrafyada insanlığa fayda verebilecek bir tek adım atıldığında göremeyeceksiniz. Sadece kan ve gözyaşı vardır. Emin olun eğintimin olduğu yerde ve eğitimin geliştiği yerlerde suç oranları daha az olur. Eğitimin olduğu yerlerde insanlar dış güçlere muhtaç olmazlar. Tüm toplumların eğitimde mutlaka bir yerlere gelmeleri gerekmektedir. Özellikle Türkiye bu konuda çok ciddi zaafları olan bir ülke ve bunu hak etmiyor onun için teğmenim bizim siyasiler başta olmak üzere buna bir çözüm bulmaları gerekmektedir. Türkiye de yine son dönemlerde üniversiteler açmakta önemli olan üniversitelerin fazla olması değil önemli olan üniversitelerin vasıflarıdır. Biz ise sürekli üniversitelerin sayılarıyla övünüp durduk ondan sonrada üniversite öğrencilerinin ne kadar vasıfsız olduklarını görebiliyoruz. Bunun için temel konu vasıflı okullar vasıflı hocalar ve vasıfla öğrencilerin inşa edilmesi gerekmektedir.
GENÇ ÇOCUKLARIMIZ KIZLARIMIZ OKULDA OLMASI GEREKEN DÖNEMLERDE PAMUĞA TARLALARINDA FISTIK BAHÇELERİNDE VEYA HERHANGİ BİR TARIMSAL ALANLARDA BU ÇOCUKLARIMIZI GÖREBİLİYORUZ.
Paydaş, Biz ülke olarak dünya sıralamasın da sonlarda bulunurken bu durum içinde Şanlıurfa’nı durumu daha da vahim seksen bir il içerisinde yetmiş birinci sırada bulunmaktayız genç çocuklarımız kızlarımız okulda olması gereken dönemlerde pamuğa tarlalarında fıstık bahçelerinde veya herhangi bir tarımsal alanlarda bu çocuklarımızı görebiliyoruz. Bu konuda biraz çalışmalar oldu ailelere destek olundu çocukları okula gönderme konusun da şimdi onu da kaldırdılar çocuklarımız okula gitmesi gerekirken maalesef tarlarda bahçelerde çalışıyorlar. Eğitimin olmadığı yerde cehalet vardır. Cehaletin olduğu yerlerde ise kan ve gözyaşı vardır. Şanlıurfa Türkiye de ak partinin kalelerinden bir tanesidir. Ben isterdim ki Şanlıurfa halkı siyasi olarak devletten yana nasıl ki yerini tutmuşsa gönül isterdi ki bu halkta eğitim konusunda onarın daha farklı şekilde yaklaşımlar yapmalarını isterdim. eğitimsizlik öncelikle ülkemizi daha sonrada şanlı Urfa’yı her yıl geri götürtmektedir.dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum