Reklam

Eski ustalarımızı unutmayalım

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler kuaför Mehmet Gök ile röportaj yaptı.

Eski ustalarımızı unutmayalım

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler kuaför Mehmet Gök ile röportaj yaptı.

Eski ustalarımızı unutmayalım
10 Ocak 2019 - 18:54

Sizi tanıyabilirmiyiz?

                Mehmet GÖK Şanlıurfalıyım,

Mesleğe ne zaman başladınız?

Küçük yaştan beri mesleği en güzel şekilde yapmaya çalışıyorum. Küçük yaştan beri esnaflığın içinde olduğumuz için, önceden Urfa’mız küçük yerdi bu yüzden küçük iş yerleri vardı. Şuan da büyüdü.

Esnafın turistlere davranışı nasıl?

Büyümenin haricinde küçük olduğu için yollarımız hep aynı değişmiyor, bundan dolayı gelen turistlerimiz buradan hiç de memnun gitmiyor. İnsanlar gelip bize dua edeceğine yanlış anlayarak gidiyor buradan. Bunun için bir ekip oluşturulması, tek tek esnafın gezilmesini istiyorum. Ben kuaförüm ama burada isotçu esnafındayım Akarbaşında, buraya gelen çoğu turistlerimizi bazı esnafımız 10 liraya aldığı isotu 100 liraya veriyor, o insan da bir daha gelip Urfa’dan alışveriş yapmıyor. Bunlar çok yanlış şeyler Hz. İbrahim’in makamının bitişiğindeyiz bunu nasıl yapıyorlar? Hz. İbrahim’in memleketi olduğu için Peygamberimiz nasıl misafir seviyorsa biz de burada misafir sevmek zorundayız. Seviyorsan hakkını alacaksın, zaten iki katından fazlası haramdır, 10 liraya aldığın malı 10 lira üstüne koyup 20 liraya satman lazım, sen bunu 30 liraya satıyorsan haramdır sana. Onu götürüp çoluk çocuğuna yediremezsin, o para cebinde ki helal parayı da götürür.

Avrupa ile farkımız nedir?

Ben 30 yıla aşkındır kuaförlük mesleğini yapıyorum, son 5.5 yıldır Avrupa’daydım, Romanya’da dükkan açtım şuan da kardeşim oraya bakıyor. Orada ki işlerimiz güzel, bırakıp geldim ben memleketime hizmet etmek istiyorum, mesleğimi en güzel şekilde yapmak istiyorum ama gördüğüm kadarıyla Urfa’mız da esnaflık adına bir şey kalmamış. Denetim yapılmıyor, adam dükkanını açıyor ne belediye soruyor? Ne dernek soruyor? Sen nasıl açıyorsun diye, bu adam bu kadar yıldır emek vermiş bu işe, ama bakıyorsun adam aynı meslek dalından 3 gün sonra tam karşısında iş yeri açıyor. Yalnız kuaförlükte değil tüm mesleklerde bu böyle, bunları denetleyelim. Yetkililerden destek bekliyorum lütfen siz de sıkıştırın, bunlara ayrı kooperatifler var, dernekler var, derneklerin bu konu hakkında bir  şeyler yapmasını istiyorum. Bir ekip kursunlar, esnaftan toplasınlar, kendi yapamıyor eleman eksiği varsa iki tane esnaf çağırsın gel bu esnafı denetleyelim, bugün işimizi bırakıp bununla uğraşalım hiç olmazsa gelecekte bizden sonra yetişecek olan ustalarımız rahat etsinler, bizi rahat bırakmadılar bari onlar rahat etsinler. Adam köyden geliyor, 3 gün berber dükkanın da çalışıyor 4. Gün dükkana gelmiyor, hayırdır? Dükkan açtım, böyle bir saçmalık olabilir mi ya? Adam 3 günde usta oluyorsa demek ki bunda yetkililerin, derneklerimizin sorunları vardır. Lütfen bunlara biraz duyarlı olalım, kulaklarımızı biraz esnafa dayayalım.

Mesleğinizde eleman sıkıntısı var mı ?

 Bizim eleman sıkıntımız da var, eskisi gibi eleman yetişmiyor, yetişen elemanlar 3 gün sonra dükkan açıyor. Usta kendisine 5 – 6 yıl emek veriyor sonra bırakıp dükkan açınca ustanın emekleri hiç oluyor. O kadar emek veriyorsun işi alışsın diye, bir şeyler yapmaya çalışıyorsun tam alıştırıyorsun ekmeğini yiyeceksin bakıyorsun ki adam gidip karşında dükkan açmış. Bu aileden kaynaklanıyor, yetkililerden kaynaklanıyor. Ben ustamın yanında 11 yıl çalıştım ayrıldım, 4 mahalle öbür tarafa gittim. Ustalık belgesini de getirdi benim dükkânıma astı, çok şükür mesleğin ucundan tutmuşuz, bırakmak istemiyoruz ama dernek olarak, yönetim olarak, bazı duyarsız kişiler olarak maalesef çoğu ustamız bu mesleği bıraktı. Ben neden bırakıp 5 yıl başka memlekete gideyim? Memleketim de işimi yapmak isterim, orada yaptığım yenilikleri memleketime de kazandırmak isterim. Lütfen bunlara aile olarak da dikkat edelim, çocuk su içmesini bilmiyor ama gidip dükkan açıyor Allah korusun iş kazasına sebep olur, o yaşta canlı parayı gördükleri için bazı yanlış işlere gidebilirler maalesef bunu da çok gördük bunlar küçük yaşta dükkan açmanın sorunlarıdır. Biz hala ustamız gelince önümüzü ilikleriz, önünde ayağa kalkarız. Bu gençleri de bu hale koyanlar aslında aileleri, sen 18 – 20 yaşında ki çocuğa nasıl dükkan açıyorsun? Sonra o dükkanın 10 kat parasını çocuğa harcayıp iyileştiremiyorsun, çocuk ya ailesine zarar veriyor, ya annesini bıçaklıyor, ya babasıyla kavga ediyor. Devletimizden de yardım istiyoruz, lütfen bu konuda dikkatli olalım, dernekleri uyaralım, denetleyelim. Geçen gün arkadaşın yanında oturdum, neden derneğe kayıtlı değilsin dedim, dernek çalışmıyor üye olmak istemiyorum dedi. Gerçekten de gidip oturdum, eski ustalarımızın olduğu bir köşe yapmışlar derneğimiz de fakat gittim baktım ayıp söylenmez ama bol bol yemek yiyorlar. Bunlar ayıptır işimize bakalım biraz, gençlerin elinden tutalım. Bazı ustalarımız var çok bilinçli, yetişen gençler için sinema, tatil gibi etkinlikler yapalım, biz bir ara yaptık ama maalesef sonradan kayboldu bunlar yine yapalım mesela her yıl 10 kişiyi tatile gönderelim.

Gençlerin ustalarla ilişkisi nasıl?

Eskiden bir ustamız hasta olunca aramız da para toplardık götürüp yaşlı ustamızın yastığının altına koyardık çalışamıyor diye. Geçen bir ustam hastaydı yanına gittim, evinde ekmek alacak parası yok. Yıllarca mesleğe emek vermiş, çırak yetiştirmiş ama cebinde ekmek parası yok böyle ustalara sahip çıkalım. Bugün ona yarın sana, maalesef insanlarımız da bilinçlenme sıfır, dernek olarak paneller düzenleyelim, hafta da bir gün herkes gelir. Ramazanda Kur’an etkinlikleri yapalım, zaten berber dükkânlarında Kur’an talebeleri yetişiyor. Bunlara biraz yetkililer de, biraz derneğimiz de yardımcı olsunlar. Bu gençler bizim gençlerimiz, bunlara sahip çıkmazsak yanlış yerlere giderler, biz bunları tutarsak, elimizden geleni yaparsak örneğin yarışma yapalım Urfa’nın en güzel kuaförü kimdir diye gençler arasında, bu ayın birincisi bu, bir daha ki ayın birincisi şu ve gençlerin de hoşuna gider onlar da mesleğine daha da bağlanırlar. Hatıra kalır gençlere de ileri de çocuklarına gösterirler ben ayın birincisiydim, yılın birincisiydim ama gördüğüm kadarıyla çalışma sıfır. Bu işler parayla olmuyor, sen emek verdiğin zaman nereye gidersen sana bir yer verirler ama lütfen ve lütfen gençlerimize sahip çıkalım, ustalarımıza sahip çıkalım, memleketimize sahip çıkalım. Memleketimize gerçekten gelen ustaların çoğunu fabrika köşelerinde yaşatıyorlar. Allah ustalarımızın ömürlerini uzun etsin, Allah onları başımızdan eksik etmesin, onları unutmayalım. Dernek başkanlığında şuan da Nezif ustamız var, Ali Bey var o da değerli ustalarımızdan biridir.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum