Eskimeyen Lezzet: Elma Şekeri

Dörtgül, Çevre illerden de talep geliyor, Adıyaman, Antep gibi yerlerden de talep oluyor. Elmalı şeker hem güzel hem de fiyatı uygun, 1 liraya millet görünce alıyor.

Eskimeyen Lezzet: Elma Şekeri

Dörtgül, Çevre illerden de talep geliyor, Adıyaman, Antep gibi yerlerden de talep oluyor. Elmalı şeker hem güzel hem de fiyatı uygun, 1 liraya millet görünce alıyor.

Eskimeyen Lezzet: Elma Şekeri
26 Ekim 2019 - 17:09

Elma Şekeri satıcısı   Murat DÖRTGÜL Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Şanlıurfalıyım Balıklıgölde elmalı şeker satıyorum. Elmalı şeker geçmişten günümüze gelen eski bir adetimizdir, geçmiş adetimizi günümüz de yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Genelde çocuklar talep ediyor ve herkes alabilsin diye 1 liraya veriyoruz. Özellikle hafta sonları bizim satışımız oluyor ama tabi havanın durumuna göre de değişiyor, hava güneşli, güzel olunca insan dışarı çıkıyor tabi. Çevre illerden de talep geliyor, Adıyaman, Antep gibi yerlerden de talep oluyor. Elmalı şeker hem güzel hem de fiyatı uygun, 1 liraya millet görünce alıyor. Günlük satışımız 100 – 150 işin durumuna göre 200 oluyor. Ben kullandığım şekeri meyve aromasından yapıyorum nar suyu ile, şekerle kesinlikle glikoz, tatlandırıcı yoktur. Şanlıurfa halkı elma şekerini yesinler, tatsınlar.dedi.
Elma şekeri ne kadar eski olarak bilinse de tarih kitaplarının tozlu raflarında; nereden bulunduğu, ilk kimin yaptığı, kimin tattığı hakkında bir bilgi yoktur. Elma şekeri; su ile şekerin kaynatılarak koyulaştırılmasından oluşan pekmez kıvamındaki sıvıya özellikle kırmızı elmaların batırılıp soğutulmasıyla yapılır. Soğuduktan sonra üzerindeki şekerin cam görünümü sayesinde kıpkırmızı görünen ve yerken hem tatlı hem de ekşimsi bir tat veren bir şekerlemedir. Günümüzde ise doğal rengi yerine beyaz elmayı kullanan üreticiler elma şekerinin kırmızı gözükmesi için kızılcık şekeri veya gıda boyası kullanarak bu doğallığı yakalamaya çalışıyor.
 
Elma Şekeri Tarifi Nasıl Yapılır? Şeker ve suyu bir tencerenin içine alın ve ocağın üzerine oturtun. Şeker eriyip, su kaynaya kadar karıştırın. Ardından limon suyunu ekleyin ve kıvam alması için 1.5 saat kadar bekleyin. Bu süreç içerisinde belli aralıklarla karıştırmaya devam edin.İçine gıda boyasını ekleyin.Yıkayıp kuruttuğunuz elmaları karışıma batırın.Yağlı kağıt serdiğiniz bir tepsinin üzerine elmaları alın ve katılaşmasını için dolaba kaldırın.Soğuduktan sonra afiyetle tüketin.
 
Meyvelerin annesi elma; Anadolu''daki Asıl adı Alma olan elma, Anadolu kökenli ama tarih öncesi çağda Avrupa''da kendiliğinden yetişen yabani bir meyvedir. Sembollerle yüklü, cennetin yasak meyvesi olarak da bilinen elmanın ayrıca Antik çağda da bütün dünyada sevilen bir meyve olduğu bilinmektedir. Ülkemiz topraklarında ve dünyanın hemen hemen her yerinde birçok çeşitte türden yetişen Elma''nın Latince''deki isminin anlamı ise ''Meyve''' olarak bilinir. Bu mana aslında elmanın aslında hayatımızdaki rolünün ne kadar önemli olduğunu bize yeteri kadar anlatmaktadır
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum